Jump to content

Νέος με 60αρι σε στρώσιμο


Recommended Posts

Για σας και από έμενα

Νέος και εγώ στο υπέροχο αυτό χόμπι

Έχω ένα 60αρι σε φάση στρωσίματος και θα ήθελα την βοήθεια σας

Έχω ξεκινήσει το στρώσιμο με αμμωνία από τέλη Αύγουστου (28) δυστυχώς δεν είχα τεστ αλλά μόνο στικ της jbl

Τέλος Σεπτέμβρη παρέλαβα τα τεστ της API για ΝΗ3-4 ΝΟ3 –Ν0-2

Κάνω τεστ και βλέπω 0 NH3/4 0 NO-2 και 5.0 ΝΟ3 και κάνω αλλαγή νερού 90%

Αρχίζω πρώτα με τα φυτά και μετά από δυο μέρες βάζω και δυο ξιφοφορους

Κάνοντας όμως την επόμενη μέρα ξανά τεστ βλέπω 0 NH-3 αλλά πολλά NO-2(σκούρο μωβ)

Από τότε έβγαλα τα ψάρια (τα φιλόξενη το pet shop που τα αγόρασα )γιατί τα είδα να είναι συνέχεα στον βυθό και το ένα έβγαλε και μικρά άσπρα στίγματα στα πτερύγια

Και συνέχισα το στρώσιμο με αμμωνία . τώρα κάθε μέρα βάζω αμμωνία και τη άλλη είναι στο 0 μετά νιτρώδη όμως στα ύψη χωρίς να πέφτουν έστω και λίγο ( μπας και χαρώ και λίγο ότι θα τελειώσω σύντομα)

Θα ήθελα να μου πείτε αν έχω κάνει λάθος σε κάτι

Επίσης από χτες έχω αρκετά σαλιγκάρια και χνούδι σε όλα τα φυτά

Ελπίζω να μην σας κούρασα

Ηρακλης

Link to comment
Share on other sites

η αλλαγη νερου που εκανες ισως τα πηγε ολα πολυ...πισω.και ισως και λογικα να σε καθυστερησει καποιες μερες.

ολο αυτο το διαστημα εριχνες τροφη παραλληλα με την αμμωνια..?

τι θερμοκρασια δουλευεις?

Link to comment
Share on other sites

μέχρι την αλλαγή είχα 30-32

τώρα με τα φυτά μέσα 26-27

έχω όμως θέμα με θερμοστάτες

ο ψηφιακός μου έχει 27

ο απλώς γυάλινος 25

πήρα σήμερα καινούριο γυάλινο και εχει 24

Link to comment
Share on other sites

και η πρωτη μου ερωτηση?

Link to comment
Share on other sites

μέχρι την αλλαγή είχα 30-32

τώρα με τα φυτά μέσα 26-27

έχω όμως θέμα με θερμοστάτες

ο ψηφιακός μου έχει 27

ο απλώς γυάλινος 25

πήρα σήμερα καινούριο γυάλινο και εχει 24

τροφη δεν βάζω μόνο αμμωνία

Link to comment
Share on other sites

οκ,τωρα το ειδα...

μέθοδος με προσθήκη διαλυμένης αμμωνίας. Αυτή μπορούμε να την προμηθευτούμε από τα φαρμακεία σε διαλυτότητα μέχρι και περίπου 35%. Ξεκινάμε το στρώσιμο βάζοντας τόσες σταγόνες αμμωνία, ώστε μετά από δύο περίπου ώρες να πάρουμε μια τιμή στο νερό μας της τάξης των 3-5 ppm. Έτσι ξεκινάμε τη δημιουργία αποικιών βακτηριδίων όπου σπάνε την αμμωνία σε νιτρώδη, και συνεχίζουμε να συμπληρώνουμε καθημερινά αμμωνία, ανάλογα με τις ελλείψεις του ενυδρείου, προσπαθώντας να κρατήσουμε την τιμή της σταθερή. Η συνέχιση της προσθήκης αμμωνίας κρίνεται απαραίτητη ώστε να μπορέσουμε να διατηρήσουμε ζωντανές τις αποικίες βακτηριδίων που είναι υπεύθυνες για την οξείδωση της αμμωνίας. Κάποια στιγμή, θα παρατηρήσουμε την εμφάνιση των νιτρικών ιόντων. Οι τιμή τους θα αρχίσει να ανεβαίνει, ενώ η τιμή των νιτρωδών ιόντων θα αρχίσει σιγά σιγά να πέφτει έως ότου μηδενιστεί. Όταν μηδενιστεί, κάνουμε μια καλή αλλαγή νερού (περίπου 50-60%) και είμαστε έτοιμοι να προσθέσουμε τα πρώτα μας ψάρια.

καθημερινες μετρησεις και παρατηρεις τις τυχον αλλαγες....

Link to comment
Share on other sites

οπότε συνεχίζω με αμμωνία μέχρι να μηδενιστούν και τα νιτρώδη

το χνούδι και τα σαλιγκάρι να μην με ανησυχούν ?

Link to comment
Share on other sites

οπότε συνεχίζω με αμμωνία μέχρι να μηδενιστούν και τα νιτρώδη

το χνούδι και τα σαλιγκάρι να μην με ανησυχούν ?

το χνουδι ειναι μαλλον καποιο ακακο βακτηριο,κανει τον κυκλο του και φευγει,οσο για το σαλιγκαρι ισως την ακουσει με τοσα νιτρωδη και αμμωνια εκει μεσα....
Link to comment
Share on other sites

πρεπει να εφταιξε η τοσο μεγαλη αλλαγη νερου.και εγω οταν το εστρωσα με αμμωνια(διαλυμα 10%)και μηδενισαν αμμωνια και νιτρωδη φοβηθηκα να κανω τεοια μεγαλη αλλαγη που ειχα διαβασει και εκανα περιπου 60% και δεν ειχα προβλημα.

Link to comment
Share on other sites

-_- αρκετα εξελιξιμο.

ΥΓ.βρε μανια που την εχετε με αυτα τα ασπρα ''αυγα''.... :D

Link to comment
Share on other sites

Για σας και πάλι

μέσα στην επόμενη βδομάδα περιμένω να παραλάβω καινούριο εξωτερικό φίλτρο EHEIM 2211

θα θελα να μου πείτε αν μπορώ να το βάλω να δουλεύει μαζί με το εσωτερικό HL-BT400

μην ξεχνάμε ότι είμαι ακόμα στο στρώσιμο τού ενυδρείου.

Επίσης ξέρει κάποιος να με βοηθήσει να βρω καινούρια λάμπα για αυτό το ενυδρείο HAILEA F60

έψαξα στα περισσότερα μεγάλα μαγαζιά αλλά δεν είχαν λάμπα PLL

Link to comment
Share on other sites

κανείς?

εχω ακριβως το ιδιο ενυδρειο και ναι να τα βαλεις να δουλευουν μαζι μεχρι να παρει βιολογια το εξωτερικο..καλυτερα ζητα απο καποιο παιδι εδω μπολι (Σε αγγελια) το μπολι ειναι βιολογικο υλικο απο στρωμμενο φίλτρο το οποιοι το βαζεις στο δικο σου και παιρνει βιολογια.αυτα..οσο για τις λαμπες επειδη θελω και εγω να αλλαξω γιατι θεωρω οτι ειναι πολυ μετριες δεν εχω βρει πουθενα..

Link to comment
Share on other sites

εχω ακριβως το ιδιο ενυδρειο και ναι να τα βαλεις να δουλευουν μαζι μεχρι να παρει βιολογια το εξωτερικο..καλυτερα ζητα απο καποιο παιδι εδω μπολι (Σε αγγελια) το μπολι ειναι βιολογικο υλικο απο στρωμμενο φίλτρο το οποιοι το βαζεις στο δικο σου και παιρνει βιολογια.αυτα..οσο για τις λαμπες επειδη θελω και εγω να αλλαξω γιατι θεωρω οτι ειναι πολυ μετριες δεν εχω βρει πουθενα..

ευχαριστώ πολλή για την απάντηση

λάμπες έχω βρει στο εξωτερικό αλλά όχι στη ελλαδα

αν δεν βρω κάτι άλλο εδώ θα παραγγείλω από ιντερνέτ

εκτός και αν της αλλάξω και βάλω Τ8 Η Τ5

Link to comment
Share on other sites

καλή επιλογη φιλτρου

αν και κάνεις περιεργες κινησεις και ''κουραζεις''τον κυκλο αζωτου αστον κάποια στιγμη να κάνει την δουλεια μόνος του

όπως είπε και ο χρηστος βάλτα μαζι και όταν στρωθει το βγάζεις

αν πάρεις μπόλι δες να μην μεταφέρεις κάποια αρρωστεια και τα βανάκια αν έχεις όχι τέρμα ανοιχτα κατα την γνωμη μου στην αρχη ωστε τα βακτηρια να αποικησουν πιο ευκολα μην τα παιρνει η ροη αν και να τα πάρει θα αποκησουν παντου στο ενυδρειο

το ενυδρειο τι μηκος έχει;;;;;

αντε καλη τυχη και καλο στρωσιμο

Έγινε επεξεργασία - Billias
Link to comment
Share on other sites

Η διάστασης εξωτερικά είναι 59*33*49

Όταν λες ότι κάνω περίεργες κινήσεις τι εννοείς

Τι κάνω λάθος (εκτός από την αρχική βλακεία που έκανα και άλλαξα νερό )

συνεχίζω και βάζω κάθε μέρα αμωνια επειδή μηδενίζει αλλά ακόμα τα νιτρώδη (Ν02)δεν πέφτουν

το εξωτερικό φίλτρο το πήρα γιατί πιστεύω ότι το εσωτερικό έχει πολυ λίγη βιολογία και ίσως για αυτό αν αργή να στρώση

Link to comment
Share on other sites

Η διάστασης εξωτερικά είναι 59*33*49

Όταν λες ότι κάνω περίεργες κινήσεις τι εννοείς

Τι κάνω λάθος (εκτός από την αρχική βλακεία που έκανα και άλλαξα νερό )

συνεχίζω και βάζω κάθε μέρα αμωνια επειδή μηδενίζει αλλά ακόμα τα νιτρώδη (Ν02)δεν πέφτουν

το εξωτερικό φίλτρο το πήρα γιατί πιστεύω ότι το εσωτερικό έχει πολυ λίγη βιολογία και ίσως για αυτό αν αργή να στρώση

εγω θα σου προτεινα να σταματησεις να ριχνεις αμμωνια σιγα σιγα.εαν εισαι καπου εδω στην αθηνα ελα και θα σου δωσω εγω μπολι(δεν εχει περασει ποτε ασθενεια το ενυδρειο) και θα σου πω πως θα κανεις τα παντα.

Link to comment
Share on other sites

βρε μανια που την εχετε με αυτα τα ασπρα ''αυγα''.... :D

Ότι πρέπει για βιοτοπικό, ειδικά όταν πιάσει άλγη πάνω και γίνει καφέ... ωραιότατο -_-

Link to comment
Share on other sites

Επειδή το νερό έχει κατέβει αρκετά κάτω με τη νερό μπορώ να το αναπληρώσω

από την βρύση η πρέπει να πάρω αυτό που βάζουν στα ατμοσίδερα?

Link to comment
Share on other sites

Προχθές παρέλαβα το καινούριο φίλτρο (ΕΗΕΙΜ 2211) και το έβαλα σε λειτουργία χτες

Τώρα έκανα της μέτρησης που κανω κάθε μέρα και βλέπω

NH3 0

NO2 0

NO3 5

τεστ της API

Είναι δυνατόν με το καινούριο φίλτρο να έφτιαξε αμέσως η βιολογία

Ξέχασα να πω ότι χτες συμπλήρωσα και αρκετό νερό επειδή είχε κατέβει αρκετά έκανα όμως κα χτες 1 ώρα μετά την συμπληρώσει τεστ και τα νιτρώδη ήταν αρκετά ψηλά

Τι μου συμβουλεύετε να κάνω από δω και περα

Link to comment
Share on other sites

ριξε ελαχιστη τροφουλα μεσα και σιγουρεψου μερικες μερες οτι ειναι σταθερα τα νουμερα των μετρησεων.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...