Jump to content

ΣΑΛΙΓΚΑΡΙΑ ΚΑΤΑ ΤΗΣ ΑΛΓΗΣ


Netspy

Recommended Posts

Σκέφτομαι να βάλω 1-2 σαλιγκάρια στο 60άρι μου, εφόσον θα μου τρώνε την άλγη.

Έχει κανείς κάποιο είδος που αποδεδειγμένα κάνει δουλειά;

Στο ενυδρείο έχω ήδη 1 ζευγάρι brichardi. Πώς μπορεί να μου συμπεριφερθούν προς τα σαλιγκάρια; Καμιά ιδέα;

Link to comment
Share on other sites

60 λίτρα είναι. Έχω κι 1 SAE αλλά επειδή το κυνηγούν τα L. brichardi δε μπορεί να καθαρίσει αποτελεσματικά.

Οι γαρίδες ίσως είναι καλές, αλλά άμα τις κυνηγούν, δε θα καθαρίζουν ούτε κι αυτές!

Γενικώς το brichardi είναι επιθετικό είδος, οπότε ψάχνω να βρω έναν καθαριστή τον οποίο θα ενοχλούν όσο γίνεται λιγότερο...

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Ξέρεις που μπορώ να βρω στην Αθήνα ?

Link to comment
Share on other sites

Ειχε το Water Inn

Link to comment
Share on other sites

Ξέρεις που μπορώ να βρω στην Αθήνα ?

Δεν ξέρω ποιος μπορεί να έχει αυτή τη στιγμή...

Link to comment
Share on other sites

Τι διαφορές έχουν σε σχέση με τα apple snails?

Link to comment
Share on other sites

Βάση παρατήρησής μου και μόνο, τα zebra snail είναι πιο εργατικά και αντέχουν περισσότερο (το κέλυφός τους) σε συνθήκες μαλακών νερών.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

εχω διαβασει διαφορες αποψεις για το θεμα αλλα δεν καταληγω πουθενα ( ο καθε ενας λεει οτι θελει)

τα apple η zebra snail ειναι ανθεκτικα στα κλοουν η θα τους κανουν την ζωη μαυρη;

Βάση παρατήρησής μου και μόνο, τα zebra snail είναι πιο εργατικά και αντέχουν περισσότερο (το κέλυφός τους) σε συνθήκες μαλακών νερών.

Link to comment
Share on other sites

Κανείς δεν μπορεί να σου εγγυηθεί ότι ο κλόουν δεν θα πειράξει τα apple. Η συμπεριφορές ποικίλουν από άτομο σε άτομο.

Link to comment
Share on other sites

Από προσωπική εμπειρία πλέον :Ρ μπορώ να πω τα εξής :

Όσα σαλιγκάρια κλπ να βάλεις μέσα , αν οι συνθήκες του νερού δεν είναι οι ιδανικές, δεν μπορούν να κάνουν και πολλά...

Γιαυτό το λόγο κοίτα να φτιάξεις το νερό όπως πρέπει να είναι... και δεν θα έχεις άλγη ....

Εγώ τουλάχιστον, που ταλαιπωρήθηκα αρκετά , επειδή δεν μπορώ να βάλω άλλα ψαράκια να μου καθαρίζουν... αυτό με έσωσε ....

Ιδανικές Συνθήκες Νερού (ελεγχόμενες από ΤΕΣΤ) ... δυστυχώς...

:thaman:

Έγινε επεξεργασία - TaitO
Link to comment
Share on other sites

Στο ενυδρείο που περιγράφω στην αρχή του θέματος, έβαλα 2 apple snail.

Τις πρώτες μέρες έκαναν δουλειά. Όσο παιρνούσε ο καιρός γίνονταν νωχελικά. Έβγαιναν από το καβούκι μόνο τη νύχτα μέχρι που το 1 έπεσε σε νάρκη επί 15 μέρες.

Τελικά ψόφισαν και τα 2 σχεδόν ταυτόχρονα.

Όσο κι αν προσπάθησα δεν ανακάληψα τι έφταιγε :thaman:

Συνθήκες νερού σταθερές για όσο διάστημα είχα τα σαλιγκάρια:

GH=10

KH=6

PH=7,7

NO2<0,3 mg/lt

5<NO3<10

NH3=0

25<θ<28

Link to comment
Share on other sites

KH = 6 ...

Θεωρητικά αυτό συνέβαλε....

Ας με διορθώσει κάποιος αν κάνω κάποιο λάθος... αλλα τα σαλιγκαράκια μας θελουν σκληρό νερό...

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω ότι πεθαίνουν τα σαλιγκάρια με ΚΗ στο 6... Μάλλον οι υπόλοιπες συνθήκες έφταιξαν.

Link to comment
Share on other sites

Στο ενυδρείο που περιγράφω στην αρχή του θέματος, έβαλα 2 apple snail.

Τις πρώτες μέρες έκαναν δουλειά. Όσο παιρνούσε ο καιρός γίνονταν νωχελικά. Έβγαιναν από το καβούκι μόνο τη νύχτα μέχρι που το 1 έπεσε σε νάρκη επί 15 μέρες.

Τελικά ψόφισαν και τα 2 σχεδόν ταυτόχρονα.

Όσο κι αν προσπάθησα δεν ανακάληψα τι έφταιγε :thaman:

Συνθήκες νερού σταθερές για όσο διάστημα είχα τα σαλιγκάρια:

GH=10

KH=6

PH=7,7

NO2<0,3 mg/lt

5<NO3<10

NH3=0

25<θ<28

Από ότι κατάλαβα μετράς με στίκ σταμάτα και πάρε υγρά τεστ. Λίγο off topic αλλά εγώ την πάτησα και δεν θέλω να την πατήσουν κι άλλοι.

Link to comment
Share on other sites

Από ότι κατάλαβα μετράς με στίκ σταμάτα και πάρε υγρά τεστ. Λίγο off topic αλλά εγώ την πάτησα και δεν θέλω να την πατήσουν κι άλλοι.

Οι μετρήσεις είναι με υγρά τεστ :thaman:

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω ότι πεθαίνουν τα σαλιγκάρια με ΚΗ στο 6... Μάλλον οι υπόλοιπες συνθήκες έφταιξαν.

Έχω 1 brichardi στο ενυδρείο. Λες να είναι υπεύθυνο για δολοφονία των σαλιγκαριών;

Ξέρει κανείς αν οι κιχλίδες σκοτώνουν σαλιγκάρια όπως π.χ. apple snails;;

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα πάντως οι τιμές γενικής και ανθρακικής σκληρότητες δεν ήταν η αιτία που ψόφησαν τα σαλιγκάρια...

Link to comment
Share on other sites

Βάση παρατήρησής μου και μόνο, τα zebra snail είναι πιο εργατικά και αντέχουν περισσότερο (το κέλυφός τους) σε συνθήκες μαλακών νερών.

Πόσον καιρό έχεις αυτά τα σαλιγκάρια;

Είδες να έχουν κάτι το αρνητικό;

Στο αλάτι τι αντοχές έχουν;

Τα apple ζούν γύρω στον 1 χρόνο, τα zebra πόσο περίπου;

Link to comment
Share on other sites

Πόσον καιρό έχεις αυτά τα σαλιγκάρια;

Είδες να έχουν κάτι το αρνητικό;

Στο αλάτι τι αντοχές έχουν;

Τα apple ζούν γύρω στον 1 χρόνο, τα zebra πόσο περίπου;

Φίλε Netspy καλησπέρα,

σαλιγκάρια zebra έχω εδώ και περίπου 10 μήνες. Κάποια από αυτά κόντεψαν να πεθάνουν λόγω χαμηλής σκληρότητας στο δισκοενυδρείο μου κι επειδή το κέλυφός τους είχε αρχίσει να παρουσιάζει προβλήματα ευθραυστότητας. Από το καλοκαίρι που τα έβαλα στο ενυδρείο με τις αφρικάνες μέχρι και σήμερα δεν έχω δει ούτε ένα ψόφιο (εκτός από ένα που βγήκε από ενυδρείο και το βρήκα από πίσω του). Κάτι αρνητικό εκτός του να καθαρίζουν επιμελώς τα τζάμια και τους βράχους του ενυδρείου μου δεν έχω δει :bowdown: Λέγοντας σε αλάτι τι αντοχές έχουν τι εννοείς? Σε πόσο αλάτι? Σε ένα κιλό ή σε ένα κουταλάκι? Και σε πόσα λίτρα η συγκεκριμένη ποσότητα? Αν μιλάς για αλατότητες λαμπιντοενυδρείων αντέχουν μια χαρά :thumbup: Όσο για την τελευταία σου ερώτηση πόσο ζουν δεν γνωρίζω από προσωπική πείρα.

Link to comment
Share on other sites

Στο ενυδρείο έχω 1 Brichardi & 1 SAE.

Αλάτι εννοώ σε αναλογία 3γρ/λ. Π.χ αν ρίξω τόσο αλάτι και το αφήσω έτσι 1 βδομάδα, θα πάθουν κακό τα ζέμπρα;

Έχεις κάνει τέτοιο "πείραμα";

Κάπου διάβασα ότι ζούνε 10 χρόνια και μου φάνηκε πολύ! Ήταν σε σελίδα όπου τα έκανε διαφήμιση προς πώληση, οπότε μπορεί να είναι και ψέμα.

Έγινε επεξεργασία - Netspy
Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Έχω τα neritina snail για περίπου 8 μήνες και καθαρίζουν μόνα τους την άλγη από τα φύλλα των φυτών.

Μου ψόφισαν 2 από τα 4 που είχα πάρει στην αρχή, αλλά δε μπόρεσα να βρω γιατί ψόφισαν.

Πρόσφατα αγόρασα ακόμα 2 και όλα δουλεύουν πολύ καλά. :)

Αυτά προς ενημέρωση όσων έχουν τέτοια σαλιγκάρια

post-1961-1196980167_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Συνεχίζω την ενημέρωση για τα neritina (zebra) snails.

Τώρα έχω 6 σε 60lt φυτεμένο με Anubia και το συντηρούν καθαρό από άλγη. Τα παλαιότερα έχουν κλείσει χρόνο στο ενυδρείο και συνεχίζουν να είναι δραστήρια.

Αντέχουν μέχρι τους 31 τώρα που άρχισαν οι ζέστες. Για παραπάνω δε γνωρίζω, ούτε και το ρισκάρω επίσης :Ρ

Μου ψόφισαν 3 και ανακάλυψα ότι φταίει μια κιχλίδα brichardi που έχω μαζί.

Έτυχε να δω σαλιγκάρι πεσμένο ανάποδα στο βυθό και μόλις έβγαινε από το καβούκι για να ισιώσει, τραβούσε την προσοχή της κιχλίδας η οποία το τσιμπούσε, αυτό μαζευόταν στο καβούκι για λίγο, το ψάρι περίμενε από πάνω ώσπου να βγει και... γινόταν το ίδιο ξανά και ξανά :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...