Jump to content

Μπερδεμα...


Recommended Posts

Καλησπερα

Χαζευοντας διαφορα θεματα στο forum μου γεννηθηκαν αποριες που θα ηθελα να με βοηθησετε να τις λυσω.

1ον Μπορειτε να μου πειτε με ποια σειρα πανε τα βιολογικα υλικα στο φιλτρο;

Εγω (ετσι μου ειχαν πει απο το πετ σοπ με σειρα απο in out στο φιλτρο) εχω σφουγγαρι μακαρονι βιοσφαιρες βαμβακι. Ειναι σωστα;

2ον Τι απο ολα αυτα τα υλικα καθαριζετε στις αλλαγες;

Εγω ξεπλενω τα σφουγγαρια με νερο απο το ενυδρειο και το βαμβακι στη βρυση(για να φυγει η μουργιλα με την βοηθεια της πιεσης).

3ον Ρε παιδια βακτηρια καθε ποτε ριχνουμε; Εμενα μου ειχαν πει μονο στις αλλαγες...

4ον Η δοσολογια που βαζετε ειναι με βαση των λιτρων ολου του ενυδρειου ή της ποσοτητας της αλλαγης;

5ον Λιπασμα καθε ποτε ριχνετε; Εχω excel και ενα της dennerle v30 και μου ειχαν πει σε καθε αλλαγη.

Τα φυτα (κατσε να δω αν τα θυμαμαι απ'εξω) ειναι:

vallisneria spirallis και nana

ludwigia repens rubin(καταπληκτικο φυτο)

anoubias barteri οχι nana ειναι η μεγαλη(δεν ξερω την υποκατηγορια)

βιομπαλες αλγης (ουτε αυτες θυμαμαι!!)

lilaeopsis stretch

eleocharis acicularis(οπου πλεον δεν υπαρχει χαρην στο γλυφτη!!! angry.gif )

Αυτα ειναι νομιζω biggrin.gif μην αρχισετε να βαρατε αν σας φαινονται γελειες οι αποριες μου..

Λαθη ειμαστε ανθρωπους κανουμε!!! sleep.gif

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα

Χαζευοντας διαφορα θεματα στο forum μου γεννηθηκαν αποριες που θα ηθελα να με βοηθησετε να τις λυσω.

1ον Μπορειτε να μου πειτε με ποια σειρα πανε τα βιολογικα υλικα στο φιλτρο;

Εγω (ετσι μου ειχαν πει απο το πετ σοπ με σειρα απο in out στο φιλτρο) εχω σφουγγαρι μακαρονι βιοσφαιρες βαμβακι. Ειναι σωστα; Βάζεις πρώτα τα υλικά που θα κρατήσουν τις ακαθαρσίες με πρώτο το χοντρότερο και ακολουθούν τα πιο λεπτά, μετά τα υλικά για βιολογικό καθαρισμό. Έτσι τα δεύτερα δεν στομώνουν απο τις βρωμιές.

2ον Τι απο ολα αυτα τα υλικα καθαριζετε στις αλλαγες;

Εγω ξεπλενω τα σφουγγαρια με νερο απο το ενυδρειο και το βαμβακι στη βρυση(για να φυγει η μουργιλα με την βοηθεια της πιεσης). Αν δεν μπορείς να κάνεις αλλιώς είσαι καλά. Το ιδανικό είναι να ξεπλένεις τα πάντα με νερό απο το ενυδρείο ώστε να διατηρείς τα οφέλιμα βακτηρίδια όπου και να βρίσκονται.

3ον Ρε παιδια βακτηρια καθε ποτε ριχνουμε; Εμενα μου ειχαν πει μονο στις αλλαγες... Απο την στιγμή που έχει στρώσει το ενυδρείο σου δεν ξαναρίχνεις, εκτός και αν κάνεις κάποια πολύ μεγάλη αλλαγή ή θεραπεία που μπορεί να έχει μειώσει τον αριθμό τους.

4ον Η δοσολογια που βαζετε ειναι με βαση των λιτρων ολου του ενυδρειου ή της ποσοτητας της αλλαγης;

5ον Λιπασμα καθε ποτε ριχνετε; Εχω excel και ενα της dennerle v30 και μου ειχαν πει σε καθε αλλαγη. Και τα δυο γράφουν συνηστόμενη συχνότητα. Ειδικά τα λιπάσματα της dennerle το λένε και στην ονομασία τους. v30=κάθε 30 μέρες.Τα φυτα (κατσε να δω αν τα θυμαμαι απ'εξω) ειναι:

vallisneria spirallis και nana

ludwigia repens rubin(καταπληκτικο φυτο)

anoubias barteri οχι nana ειναι η μεγαλη(δεν ξερω την υποκατηγορια)

βιομπαλες αλγης (ουτε αυτες θυμαμαι!!)

lilaeopsis stretch

eleocharis acicularis(οπου πλεον δεν υπαρχει χαρην στο γλυφτη!!! angry.gif )

Αυτα ειναι νομιζω biggrin.gif μην αρχισετε να βαρατε αν σας φαινονται γελειες οι αποριες μου..

Λαθη ειμαστε ανθρωπους κανουμε!!! sleep.gif

Καμία απορία δεν είναι γελοία, και μην αφήσεις κανέναν να σου πει το αντίθετο. Όλοι μάθαμε (και μαθαίνουμε καθημερινα) κυρίως ρωτόντας. Εξ' άλλου μιλάμε για ζωντανούς οργανισμούς των οποίων το συμφέρον έχουμε στο μυαλό μας και μόνον έτσι μπορούμε να γλυτώσουμε τα λάθη. Κων/νος

Έγινε επεξεργασία - KokkinosK
Link to comment
Share on other sites

Παιδια ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις.

Το ενυδρειο το τρεχω ενα χρονο τωρα με αυτες τις διαδικασιες και "ρυθμισεις" και πλεον δεν υπαρχει κανενα προβλημα. Τα ψαρακια μου το φαινεται να το χαιρονται το περιβαλλον που τους χαριζω. Εκτος απο το καλοκαιρι που ανεβηκε η θερμοκρασια και ψιλο εβρασαν!!! Το φτιαξαμε ομως...

Απλως και εμενα η λογικη μου ελεγε οτι τα σφουγγαρια θα κρατανε μονο τα "χοντρα" αλλα ελεγα οτι τα μικρο σωματιδια θα τα χρειαζονται τα βιολογικα.

Τελος παντων ετσι θα το αφησω αφου μου τρεχει κανονικα πλεον και βλεπουμε.

Τα λιπασματα γενικος για καλο και κακο τα βαζω δεν εχουν προβλημα τα φυτα εκτος απο τα pads μου, λογω οτι εχω μικρο φωτισμο(δεν γινεται κατι αλλο δυστηχως).

Αλλαγη παιδες κανω σχεδον 50% στο 80αρι ετσι πιστευω οτι χρειαζεται να βαλω βακτηρια. Καλο κανουν κακο δεν κανουν νομιζω ετσι δεν ειναι;

Αλλοι δεν βαζουν καν αντιχλωριο...

Μονο στην προσθηκη του νερου απο εξατμιση δεν εβαζα αντιχλωριο καθε φορα και πηγαν ολα καλα.

Link to comment
Share on other sites

Οι δοσολογίες που γράφουν οι συσκευασίες των υγρών λιπασμάτων αναφέρονται σε full φυτεμένα ενυδρεία. Ανάλογα λοιπόν με τα είδος και την ποσότητα των φυτών που έχεις καθορίζεις και την ποσότητα που θα βάλεις. Αν δεν πρόκειται για πλήρως φυτεμένο ενυδρείο, καλό είναι κα ξεκινάμε με το 1/3 της αναγραφόμενης δόσης. Παρατηρούμε τα φυτά μας και αν κάτι δεν πάει καλά πράττουμε ανάλογα.

Όσον αφορά τα βακτήρια που προσθέτεις σίγουρα δεν κάνουν κακό. Αν όμως έχεις ένα καλά στρωμένο φίλτρο με ικανοποιητική ποσότητα (αλλά και ποιότητα) βιολογικού υλικού, δε χρειάζονται τα βακτήρια. Δεν είναι εποχές για περιττά έξοδα :D Βιολογία υπάρχει παντού σε ένα ενυδρείο. Στην άμμο, στα φυτά, στα διακοσμητικά, στο νερό. Το μεγαλύτερο ποσοστό όμως υπάρχει στο βιολογικό υλικό του φίλτρου μας.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...