Jump to content

Ασθένεια σε Purple Tang


Recommended Posts

Καλησπέρα.τις τελευταίες δυο μέρες παρατήρησα κάτι Λευκό στο ξεκίνημα της ουρές του purple tang μου.Νόμισα πως ήταν αραγωνιτης που του είχε κολλήσει.Σήμερα που το παρατήρησα είδα πως είχε μεγαλώσει και μοιάζει με άσπρο βαμβάκι η αφρό θα έλεγα.Είναι fungus η κάτι άλλο;Με το συγκεκριμένο ψάρι δεν είχα ποτέ προβλήματα στο παρελθόν.Ηορεξη του και η κινητικότητα του δεν έχουν αλλάξει.Οι παράμετροι στο νερό μου είναι οκ,το μόνο που έχει αλλάξει στην ρουτίνα του ενυδρειου είναι ότι εκανα δυο αλλαγές απο θαλλασα(λέτε να ήρθε απο εκει:D.Το ενυδρειο μου τρέχει δυόμιση χρόνια είναι 300 λίτρα (σαμπ 50) και δεν έχω καραντίνα.Εκτοσ απο ψαρια εχω δυο μινι μαξι ανεμωνεσ .θα ήθελα την γνώμη σας.Είναι fungus η κάτι άλλο;Τι αγωγή θα μπορούσα να ακολουθήσω.

Φωτογραφίες θα μπορώ να ανεβασω όταν θα πάω σπιτι.

Ευχαριστώ προκαταβολικά.

Link to comment
Share on other sites

Ένα άσπρο στίγμα ή πολλά?Μια φωτογραφία?

Έγινε επεξεργασία - salamander
Link to comment
Share on other sites

Ένα άσπρο στίγμα ή πολλά?Μια φωτογραφία?

Καλημέρα.ένα άσπρο εξογκωμα σαν βαμβάκι στο ξεκίνημα της ουρας.Μονο εκει πουθενα αλλου.Η Φωτογραφία θα βοηθούσε αλλα δεν έχω πρόσβαση σε υπολογιστή τώρα.πιθανόν το απόγευμα θα κατεβασω φωτο.

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.ένα άσπρο εξογκωμα σαν βαμβάκι στο ξεκίνημα της ουρας.Μονο εκει πουθενα αλλου.Η Φωτογραφία θα βοηθούσε αλλα δεν έχω πρόσβαση σε υπολογιστή τώρα.πιθανόν το απόγευμα θα κατεβασω φωτο.

Ευχαριστω

Θα χρειαστούμε Φωτογραφία για να σου πούμε με σιγουριά.Όπως το περιγράφεις δεν φαίνεται για fungus αλλά για λεμφοκίστη.

Link to comment
Share on other sites

Θα χρειαστούμε Φωτογραφία για να σου πούμε με σιγουριά.Όπως το περιγράφεις δεν φαίνεται για fungus αλλά για λεμφοκίστη.

Καλησπερα.Απο χτες φαινεται καλυτερα.Εχει καθαρισει αλλα εχει μεινει ενα λευκο εξογκωμα σαν σπυρι.Παραθετω φωτογραφιες απο χθες και σημερα.

ΧΘΕΣ

Link to comment
Share on other sites

Θα χρειαστούμε Φωτογραφία για να σου πούμε με σιγουριά.Όπως το περιγράφεις δεν φαίνεται για fungus αλλά για λεμφοκίστη.

Καλησπερα.Απο χτες φαινεται καλυτερα.Εχει καθαρισει αλλα εχει μεινει ενα λευκο εξογκωμα σαν σπυρι.Παραθετω φωτογραφιες απο χθες και σημερα.

ΧΘΕΣ

post-7496-1318182025_thumb.jpg

post-7496-1318182580_thumb.jpg

post-7496-1318182684_thumb.jpg

ΣΗΜΕΡΑ

post-7496-1318182112_thumb.jpg

post-7496-1318182754_thumb.jpg

Ειναιαπο κινητο ,συγνωμη για την ποιοτητα.

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...