Jump to content

αλλαγη υποστρωματος και θεση φυτων...?


efi20

Recommended Posts

καλησπερα χομπιστες!!σ ενα ενυδρειο 40λιτρων εχω φυτεψει πολυ κοντα τα 2 απ τα φυτα μου και εχουν μπλεχτει μεταχυ τους..επισης το υποστρωμα που εχω ειναι ψιλοκοκκο χαλικι μπλε και γρι (!!) και οπως ενημερωθηκα ειναι ακαταλληλο για ενυδρεια....η ερωτηση ειναι,μπορω να αλλαξω υποστρωμα και να βαλω αλλο χαλικι και να αλλαξω θεση στα φυτα η θα τα καταστρεψω...? ελπιζω να μπορω να κανω τις αλλαγες ετσι μανταρα που τα κανα :D

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα χομπιστες!!σ ενα ενυδρειο 40λιτρων εχω φυτεψει πολυ κοντα τα 2 απ τα φυτα μου και εχουν μπλεχτει μεταχυ τους..επισης το υποστρωμα που εχω ειναι ψιλοκοκκο χαλικι μπλε και γρι (!!) και οπως ενημερωθηκα ειναι ακαταλληλο για ενυδρεια....η ερωτηση ειναι,μπορω να αλλαξω υποστρωμα και να βαλω αλλο χαλικι και να αλλαξω θεση στα φυτα η θα τα καταστρεψω...? ελπιζω να μπορω να κανω τις αλλαγες ετσι μανταρα που τα κανα -_-

καταρχην γιατι φυτα μιλαμε??? και βεβαια μπορεις οτιδηποτε φυτο να ειναι.

:D

Link to comment
Share on other sites

αληθεια μπορω?? σκεφτηκα οτι ισως με την αλλαγη υποστρωματος και θεσης καταστραφουν...!το ενα ειναι echinodorus (αυτο που ειναι κοκκινωπο!) και το αλλο δε ξερω..!ειναι παντως πολυ κοινο φυτο με ελαχιστες απαιτησεις,δε ξερω αν βοηθησα :D

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς και πρεπει να το κάνεις.

Αφαίρεσε το παλιό χαλίκι, βαλε το καινούργιο (ενυδρειακό), ξαναφύτευσε τα φυτά και οκ. :D

Τι φυτά εχεις?

Link to comment
Share on other sites

οπως ειπα και πιο πριν το ενα echinodorus το αλλο δε ξερω,αλλα θεωρειται απ τα πολυ ευκολα φυτα!! αρα μπορω να διορθωσω το ενυδρειο μου,χαιρομαι :D

Link to comment
Share on other sites

Μια φωτο θα βοηθουσε εσενα για να δουμε τι φυτο ειναι το αλλο.υπαρχουν πολλα φυτα ευκολα και λιγες απαιτήσεις.μηπως ειναι ανουμπια?

Οταν ξαναφυτεψεις τον εχινοδορο επειδη οι ριζες θα εχουν μεγαλωση να τις κοψεις λιγο.και να μην παρεις χρωματιστο χαλικη γιατι σιγα σιγα ξεβάφει.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...