Jump to content

Mesonauta Festivus


Geosid

Recommended Posts

Προσφατα απεκτησα ενα ζευγαρι mesonauta festivus , απο τις πληροφοριες που ειχα τα ψαρια ηταν wild caught ( δεν ξερω κατα ποσο ισχυει αυτο ) .

Χτες το βραδυ ειδα το ζευγαρι να καθαριζει ποτε ξυλο ποτε το σωληνα του φιλτρου .....

Και ετσι αυτη τη στιγμη που μιλαμε το θηλυκο αφηνει αυγα και το αρσενικο κανει τη ''δουλεια'' του .

Ανεβαζω τωρα 2 βιντεακια .... Μολις ειναι ετοιμα θα γινουν ποστ :D-_-

Link to comment
Share on other sites

Το δευτερο δεν εχει ανεβει ακομα

Link to comment
Share on other sites

Συγνωμη ρε Γιωργο............τα φυτα δε σου τα πειραζουν;

Α........και τα σκαλαρια δε δειχνουν ωραια στο ενυδρειο :D

Έγινε επεξεργασία - ΣΤΡΑΤΟΣ
Link to comment
Share on other sites

Συγνωμη ρε Γιωργο............τα φυτα δε σου τα πειραζουν;

Α........και τα σκαλαρια δε δειχνουν ωραια στο ενυδρειο :D

Tις πρωτες μερες τσιμπολογουσαν τις ακρες απο τις βαλισνεριες , τωρα εχουν σταματησει πλεον , ασε που δεν τα αφηνω και νηστικα -_- .

Καποτε που ειχα βαλει παλι σε ενυδρειο με δισκους mesonauta σε ενα βραδυ μεσα εφαγαν pistia stratiotes απο την επιφανεια του 500λιτρου ( ολη τη pistia ) :D:P

Για καμια βδομαδα τα κοπρανα τους ηταν πρασινα -_-:D

Για τα σκαλαρια δεν σου απανταω :(:(

Link to comment
Share on other sites

και το βιντεακι με τα αυγα ( το μονο που περιμενω να δω πλεον ειναι εαν στο ph που βρισκονται τα ψαρια τωρα ειναι γονιμοποιημενα τα αυγα ) :rolleyes:




Nα μας ζησουν :wootwoot: :wootwoot:

Link to comment
Share on other sites

Ωρε τι γινεται με σενα!!!!!

Οτι πεσει στα χερια σου το ξεγεννας!!!!!!

Στρατο δεν σε βλεπω καλα :D-_--_-:D προσεχε....

Αυτος οτι αγγιζει γενναει :D:P:(:(:glare::unsure::thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Ωρε τι γινεται με σενα!!!!!

Οτι πεσει στα χερια σου το ξεγεννας!!!!!!

Στρατο δεν σε βλεπω καλα :D-_--_-:D προσεχε....

Αυτος οτι αγγιζει γενναει :D:P:(:(:glare::unsure::thumbup:

Κωστα,πριν καταληξουν στο ενυδρειο του,βουτηξαν στο δικο μου.Εμενα μου ξεπατωσαν τα φυτα,και γι αυτο του τα εδωσα.

Τα νερα μου ομως ειναι θαυματουργα............να γιατι του γεννησαν :angry2::thumbup::wootwoot::wootwoot:

Link to comment
Share on other sites

Ωρε τι γινεται με σενα!!!!!

Οτι πεσει στα χερια σου το ξεγεννας!!!!!!

Στρατο δεν σε βλεπω καλα :D-_--_-:D προσεχε....

Αυτος οτι αγγιζει γενναει :D:P:(:(

εισαι τυχερος που δεν εισαι Αθηνα να σε ποιασω αγκαζε :glare::unsure::thumbup:

Ασε μην λες για το Στρατο τιποτα ....

Εχεις ακουσει που λενε με οποιο δασκαλο καθησεις τετοια γραμματα θα μαθεις ??? :angry2::thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Κωστα,πριν καταληξουν στο ενυδρειο του,βουτηξαν στο δικο μου.Εμενα μου ξεπατωσαν τα φυτα,και γι αυτο του τα εδωσα.

Τα νερα μου ομως ειναι θαυματουργα............να γιατι του γεννησαν :D-_--_-:D

ναι αφου πριν βαλω τα ψαρια στο ενυδρειο μου ηταν μπουκωμενα με νερο απο το δικο σου ενυδρειο :D

Link to comment
Share on other sites

Παντως το ζευγαρι ειναι Η του υψους Η του βαθους ....

Η θα προσεχουν και οι 2 τα αυγα και θα τα αεριζουν

Η και οι 2 μαζι θα κανουν βολτες στο ενυδρειο αφηνωντας τα αυγα στη τυχη τους ....

Προς το παρον δεν βλεπω καποιο να εχει φουγκιασει ....

Ερωτηση : Ξερει κανεις στις ποσες μερες βλεπουμε ουρες ?

Link to comment
Share on other sites

αντε τελικα ξυπνησαν και ειπαν να κατσουν και λιγο με τα αυγα .....

Σε καποια φαση ο αρσενικος φευγει απο τα αυγα και η θηλυκια τον περνει με τη παντοφλα και γυρναει πισω :hysterical: :hysterical: τσ τσ τσ ΓΥΝΑΙΚΕΣ !!!!!



 

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον μιας και εδω με μια γρηγορη αναζητηση που εκανα δεν βρηκα κατι σχετικα με την αναπαραγωγη τους και τα σχετικα , επεσε λιγο γουγλης ( google) -_-

Και βρηκα τα παρακατω -_-

Breeding
The female will produce between 500-1000 eggs on a smooth, flat stone that the male has cleaned and prepared for her. The male and female both keep watch over their eggs and fry. It takes 48 hours for the eggs to hatch and another 72 hours for the fry to become free swimming. The fry can then be fed finely crushed flake foods and newly hatched brine shrimp.	http://www.aqua-fish.net/show.php?h=flagcichlid 

Σχολια :

1) 500-1000 αυγα ??? αυτο και αν ειναι σοϊ :D:P

2) σε 48 ωρες λενε οτι σκανε τα αυγα ( οποτε θεωρητικα αν ειναι γονιμοποιημενα αυριο μπορει να δουμε καμια ουρα )

3) κατι πρεπει να κανω να μην ρουφηξει το φιλτρο τα μικρα :D

4) εβαλα ενα σφουγαρι 50χ50 για να χωρησω το ζευγαρι και τα μικρα απο τα υπολοιπα ψαρια του ενυδρειο μεχρι να δουμε που θα τα ''βολεψουμε''.

5) Για αρτεμια δεν παιζει να κατσω να ''μαγειρεψω'' πρεπει να το ψαξω λιγο μηπως μπορεσω και ταισω καμια αλλη ζωντανη τροφη :D

Link to comment
Share on other sites

Το ζευγαρι ειναι οτι νανε :D το πρωι ηταν φαγωμενα ολα τα αυγα. Οχι τιποτα αλλο δεν προλαβα να δω εαν ειναι γωνιμοποιημενα.εαν ξανακατσει γεννα θα πεσει μετακομιση στα αυγα μπας και δουμε προκοπη -_-

Link to comment
Share on other sites

Ωπ!

Τώρα το είδα!! -_-

Δεν πειράζει Γιώργο, σίγουρα θα ακολουθήσουν και άλλες γέννες :D

Link to comment
Share on other sites

Ωπ!

Τώρα το είδα!! :D

Δεν πειράζει Γιώργο, σίγουρα θα ακολουθήσουν και άλλες γέννες -_-

Αντε τωρα να ρα ποιασω να τα σακουλιασω και να τα παω στο στρατο για να μου τα καλλιμπαρει..... :D-_-

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Χτες εκανα 220 λιτρα αλλαγη στο ενυδρειο , το νερο δεν ηταν προετοιμασμενο ( ζεστο ) απο την αυλη ( βαρελι ) με τη μια στο ενυδρειο , επεσε 3 βαθμους η θερμοκρασια και τα mesonauta αρχισανε να φλερταρουν στο θερμοστατη !!!

Σημερα ( πριν απο κανα 45λεπτο ) ολοκληρωθηκε η διαδικασια της γεννας - γονιμοποιησης των αυγων !!!! Πανω στις βεντουζες του ξεκολημενου θερμοστατη ....

Με την πρωτη ευκαιρια θα ανεβει το σχετικο βιντεο

Υ.Γ : ας ελπισουμε οτι αυτη τη φορα θα μπορεσω να δω τουλαχιστον εαν ειναι γονιμοποιημενα τα αυγα

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

και αυτο που μου κανει εντυπωσει ειναι οτι παρολο που εχουν γεννηση σε 2 διαφορετικα ( θεωριτικα ) σημεια , οι γονεις εχουν αναλαβει να αεριζουν τη καθε βεντουζα ξεχωριστα !!!!

 

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον για αλλη μια φορα το χομπι με ανταμείβει !!!!


Ενημερωση :

1) το ζευγαρι τελικα ΔΕΝ ειναι wild caught ( ρωτησα τον προηγουμενο ιδιοκτητη )


Τα υπολοιπα επι της οθονης !!!!



Y.G : τα μικρα μεταφερθηκαν σε κυβο με διαστασεις 30χ30χ30 , με νερο απο το κυριος ενυδρειο και απο εξοπλισμο ( αεροφιλτρο και θερμοστατη 75w ) . Στο κυριος ενυδρειο δεν τους εδιναν πανω απο 1 μερα ζωη ========> Σκαλαρια - Δισκοι για συγκατοικοι :)

Link to comment
Share on other sites

Μπραβο ρε Γιωργο,να σου ζησουν τα πιτσιρικια!Αυτα ειναι τα ωραια στο χομπι μας!

Ειναι δυσκολα ψαρια στην διατηριση τους?

Link to comment
Share on other sites

Μπραβο ρε Γιωργο,να σου ζησουν τα πιτσιρικια!Αυτα ειναι τα ωραια στο χομπι μας!

Ειναι δυσκολα ψαρια στην διατηριση τους?

Ειμαι της γνωμης πως τιποτα δεν ειναι δυσκολο .... αρκει να του δινεις αυτο που ζηταει !!! :bigemo_harabe_net-134:

Link to comment
Share on other sites

Καλα,αυτο εννοειτε.Απο συνθικες και λιτρα τι χρειαζονται?

Έγινε επεξεργασία - rastafarian
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...