Jump to content

Φιλτρο Τυπου Αμβουργου


zak

Recommended Posts

Παρακαλω μηπως καποιος φιλος μπορει να μου πει τι ειναι το συγκεκριμενο ειδος και πως λειτουργει;Υπαρχουν φωτο;

Ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

πολύ καλό!

από αυτά που διάβαζα, διαπιστώνω οτι είναι πολύ λειτουργικό και αποτελεσματικό και εύκολο!

την αντλία πως τη βάζουμε..την περνάμε μέσα απο το σφουγγάρι ε?

και την πρίζα? χρειαζεται πριζα, ετσι δεν ειναι? <_<

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, είναι το καλύτερο... φτηνότερο... ευκολότερο... και καθόλου απαιτητικά φίλτρο που υπάρχει! Αποδεδειγμένα.

Το μόνο μειονέκτημα είναι ότι "θυσιάζεις" χώρο μέσα στο ενυδρείο... Αλλά εγώ τουλάχιστον το προτιμώ, γιατί στη ζυγαριά μου, τα υπόλοιπα γέρνουν πολύ... <_<

Link to comment
Share on other sites

αν όμως κολλήσεις ενα κομμάτι γυαλί στη μέση του πλαϊνού τζαμιού του ενυδρειου και σφηνώσεις το σφουγγάρι, αν κατάλαβα καλά, εξοικονομεις το μισο χωρο..σωστα? πολύ καλό!

συγνώμη, δε χρειάζεται πρίζα η φτιάχνεις κάποιο αυτοσχέδιο κυκλοφορητή?

Link to comment
Share on other sites

αν όμως κολλήσεις ενα κομμάτι γυαλί στη μέση του πλαϊνού τζαμιού του ενυδρειου και σφηνώσεις το σφουγγάρι, αν κατάλαβα καλά, εξοικονομεις το μισο χωρο..σωστα? πολύ καλό!

συγνώμη, δε χρειάζεται πρίζα η φτιάχνεις κάποιο αυτοσχέδιο κυκλοφορητή?

Το καλώδιο του κυκλοφορητή, ανεβαίνει επάνω και βγαίνει έξω από το ενυδρείο... Γιατί κόλλησες? <_<

Οσο για το άλλο που λες, για να δουλέψει σωστά το συγκεκριμένο φίλτρο, έχει μία minimum αναλογία επιφάνειας σφουγγαριού, με όγκο νερού. Αλλιώς μάλλον θα μπουκώσει ή δεν θα φιλτράρει ικανοποιητικά το νερό. Γι αυτό λέμε ότι θυσιάζεις μέρος του ωφέλιμου χώρου. Πάντως, μπροστά στα πλεονεκτήματα που έχει (πολύ χαμηλό κόστος, δεν το καθαρίζεις ΠΟΤΕ! κλπ) για μένα συμφέρει.

Link to comment
Share on other sites

Το καλώδιο του κυκλοφορητή, ανεβαίνει επάνω και βγαίνει έξω από το ενυδρείο... Γιατί κόλλησες? :angry2:

Οσο για το άλλο που λες, για να δουλέψει σωστά το συγκεκριμένο φίλτρο, έχει μία minimum αναλογία επιφάνειας σφουγγαριού, με όγκο νερού. Αλλιώς μάλλον θα μπουκώσει ή δεν θα φιλτράρει ικανοποιητικά το νερό. Γι αυτό λέμε ότι θυσιάζεις μέρος του ωφέλιμου χώρου. Πάντως, μπροστά στα πλεονεκτήματα που έχει (πολύ χαμηλό κόστος, δεν το καθαρίζεις ΠΟΤΕ! κλπ) για μένα συμφέρει.

έλα ντε! γιατί κόλλησα έτσι? <_<

δηλαδή όσο μεγαλύτερη επιφάνεια έχει το σφουγγάρι, τόσο καλύτερα απλώνονται και μεγαλωνουν

τα βακτηρίδια μας!

θα το επιχειρήσω λοιπόν! :angry2:

Link to comment
Share on other sites

Το χρησημοποιώ σε ένα 96λιτρο στο γραφείο για γεννήστρα.

Κάνω καθημερινά μετρήσεις και το ΝΟ3 δεν έχει ανέβει πάνω από 5 ποτέ. Να σημειώσω ότι αλλαγή νερού δεν έκανα για 22 μέρες.

Φιλοξενείται ένα ζευγάρι ενήλικα σκαλάρια και καμια 30ρια μωρά22-23 ημερών που έχουν πάρει πλέον το κανονικό τους σχήμα και φαίνονται εδώ και 5 μέρες και τα χρώματα τους.

Επίσης ταίζω 2 φορές την ημέρα αρτέμιες και φιλαράκια για τα ενηλικα χωρίς καθόλου φειδώ.

Αυτά από εμένα για να βγάλεις και συμπεράσματα. Εάν δεν σε αποσχολεί το θέμα αισθητική προχώρα άφοβα.

Link to comment
Share on other sites

Το χρησιμοποιώ εδώ και 3 χρόνια και το προτείνω ανεπιφύλακτα. Στο ενυδρείο έχω κάνει διάφορα πειράματα και αντέχει πάρα πολύ μεγάλο βιολογικό φορτίο.

Είναι το καλύτερο ειδικά για ενυδρείο μαιευτήριο.

Το μόνο του μειωνέκτημα είναι το οπτικό.

Εγώ το έχω στο ενυδρείο όπως στην 2η φωτογραφία που έβαλε ο Γιάννης(lasal) και πίσω από το σφουγκάρι υπάρχει ο θερμοστάτης και ο κυκλοφορητής. Από τον κυκλοφορητή φεύγει κομμάτι από σωλήνα 12/16 και μέσα από μία τρύπα κοντά στην επιφάνεια του σφουγγαριού το επιστρέφει στο υπόλοιπο ενυδρείο.

Link to comment
Share on other sites

Κάνω καθημερινά μετρήσεις και το ΝΟ3 δεν έχει ανέβει πάνω από 5 ποτέ. Να σημειώσω ότι αλλαγή νερού δεν έκανα για 22 μέρες.

Θα συμφωνήσω ότι το φίλτρο αμβούργου κάνει καλή δουλειά, αλλά θα διαφωνίσω στο ότι "τρώει" τα νιτρικά. Το γεγονός ότι είχες/έχεις χαμηλά νιτρικά δεν οφείλεται στο φίλτρο αμβούργου, αλλά σε άλλους παράγοντες, τους οποίους δεν μπορώ να γνωρίζω στη συγκεκριμένη περίπτωση.

Το φίλτρο αμβούργου δεν λειτουργεί ως φίλτρο απονιτροποίησης (denitrator), δηλ να διασπά τα νιτρικά άλατα.

Link to comment
Share on other sites

Το είχα κάνει κι εγώ στο παλιό μου setup, παραδέχομαι ότι όλα ήταν καλά, το νερό κρύσταλλο αλλά όταν άρχισε να μαυρίζει κατάλαβα γιατί δεν το προτιμά η πλειοψηφία.

Τα πράγματα είναι απλά.

Το βάζεις αν:

1) Έχεις μεγάλο ενυδρείο και σου περισσεύει χώρος

2) Αν είσαι με τη μερίδα χομπιστών που τα ψάρια είναι πάνω από τη συνολική αισθητική.

Η επιλογή δική σου...

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω ότι το φίλτρο αμβούργου κάνει καλή δουλειά, αλλά θα διαφωνίσω στο ότι "τρώει" τα νιτρικά. Το γεγονός ότι είχες/έχεις χαμηλά νιτρικά δεν οφείλεται στο φίλτρο αμβούργου, αλλά σε άλλους παράγοντες, τους οποίους δεν μπορώ να γνωρίζω στη συγκεκριμένη περίπτωση.

Το φίλτρο αμβούργου δεν λειτουργεί ως φίλτρο απονιτροποίησης (denitrator), δηλ να διασπά τα νιτρικά άλατα.

Αυτό είναι ένα πραγματικά ωραίο & ενδιαφέρον θέμα!

Εχω αυτού του είδους τη φίλτρανση σε 3 από τα ενυδρεία μου, κάτι λιγότερο από 1 χρόνο. Από τον δεύτερο μήνα λειτουργίας τους έχω παρατηρήσει από τις εβδομαδιαίες μετρήσεις που κάνω ότι σε κανένα από αυτά τα ενυδρεία δεν έχει ανέβει ποτέ το ΝΟ3 ! Η μεγαλύτερη μέτρηση που έχω πάρει είναι 20 και αυτό μόνο μία φορά που είχα να κάνω αλλαγή νερού για περίπου 20 μέρες, λόγω οικογενειακών προβλημάτων υγείας. Να σημειώσω ότι τα συγκεκριμένα δεν είναι πυκνοφυτεμένα, απλώς έχουν λίγο κερατόφυλο μέσα. Ως προς την ιχθυοφόρτιση είναι σε επίπεδο νορμάλ θα έλεγα, με εξαίρεση το ένα που μάλλον έχει λίίίίγο παραπάνω ψάρια από το κανονικό.

Εχω 12 ενυδρεία και τα παρακολουθώ συστηματικά με μετρήσεις. Συγκριτικά με τα άλλα - και συνυπολογίζοντας όλους τους σχετικούς παράγοντες (ιχθυοφόρτιση, ποσότητα τροφής, φυτομάζα, είδη φυτών, όγκος ενυδρείου, αλλαγές νερού κλπ) - αυτά τα 3 έχουν μόνιμα χαμηλά νιτρικά...! (και αδικαιολόγητα θα έλεγα).

Επειδή τώρα, έχω ξανα-ακούσει και από άλλους την ίδια παρατήρηση, μήπως πρέπει να το αποδώσουμε στο φίλτρο και να ψάξουμε τους λόγους που συμβαίνει?

Οποιος έχει σχετικές πληροφορίες ας τις καταθέσει, διότι είναι κάτι ενδιαφέρον και χρήσιμο να το ερευνήσουμε (εάν πράγματι είναι έτσι) και να μάθουμε... <_<

Το είχα κάνει κι εγώ στο παλιό μου setup, παραδέχομαι ότι όλα ήταν καλά, το νερό κρύσταλλο αλλά όταν άρχισε να μαυρίζει κατάλαβα γιατί δεν το προτιμά η πλειοψηφία...

Πιστεύω ότι το πρόβλημα αυτό λύνεται σχετικά εύκολα, τοποθετώντας μπροστά στο μπλε σφουγγάρι φυτά ή άλλου είδους διακοσμητικά (ξύλα, σωρό από πέτρες κλπ) που το εξαφανίζουν. Αλλος τρόπος είναι να "φαγωθεί" ανομοιόμορφα εκ των προτέρων η εξωτερική πλευρά του σφουγγαριού και να απλωθεί πάνω της java moss, ώστε σε λίγο καιρό να φαίνεται σαν βράχος με πρασινάδα... :angry2:

Έγινε επεξεργασία - filoxenos
Link to comment
Share on other sites

Επειδή τώρα, έχω ξανα-ακούσει και από άλλους την ίδια παρατήρηση, μήπως πρέπει να το αποδώσουμε στο φίλτρο και να ψάξουμε τους λόγους που συμβαίνει?

Χωρίς να έχω κάτσει να ψάξω μελέτες επί του θέματος, ο λόγος που πιστεύω ότι δεν μπορεί ένα φίλτρο αμβούργου να φάει τα νιτρικά είναι ο εξής. Τα φίλτρα απονιτροποίησης λειτουργούν με το να διασπούν το οξυγόνο από τα νιτρικά άλατα και να το καταναλώνουν λόγω έλλειψης οξυγόνου στο περιβάλλον που ζούνε τα βακτήρια του φίλτρου αυτού. Το φίλτρο αμβούργου όμως βρίσκεται όμως μέσα στο κυρίως ενυδρείο. Τουτέστιν για να μπορέσει να διασπάσει το οξυγόνο από τα νιτρικά άλατα σημαίνει ότι δεν υπάρχει αρκετό οξυγόνο για να επιβιώσουν τα βακτήρια που αναπτύσσονται στο φίλτρο, οπότε και καταφεύγει στη λύση της διάσπασης των νιτρικών. Αν δεν υπάρχει αρκετό οξυγόνο μέσα στο ενυδρείο για να τραφούν τα βακτήρια του φίλτρου, πιστεύεις ότι θα μπορούν να επιζήσουν τα ψάρια???

Πιστεύω ότι ο λόγος που συμβαίνει αυτό θα πρέπει να ψαχτεί σε άλλους παράγοντες. Και μόνο οι μικρές ποσότητες κερατόφυλλου και άλλων φυτών, μπορούν να δεσμεύσουν αρκετές ποσότητες νιτρικών. Επίσης αν υπάρχει λίγο τάισμα και συχνές αλλαγές τότε τα επίπεδα των νιτρικών παραμένουν χαμηλά. Και σίγουρα θα υπάρχουν και άλλοι λόγοι που δεν μου έρχονται αυτή τη στιγμή στο μυαλό για την ύπαρξη χαμηλών νιτρικών...

Πάντως το φίλτρο αμβούργου δεν νομίζω ότι απορροφά/διασπά τα νιτρικά άλατα.

Link to comment
Share on other sites

Γιάννη, έχω καταγεγραμμένες μετρήσεις (κρατώ ημερολόγιο για όλα τα ενυδρεία σε excel) και είναι δεδομένο αυτό που γράφω:

...Εχω 12 ενυδρεία και τα παρακολουθώ συστηματικά με μετρήσεις. Συγκριτικά με τα άλλα - και συνυπολογίζοντας όλους τους σχετικούς παράγοντες (ιχθυοφόρτιση, ποσότητα τροφής, φυτομάζα, είδη φυτών, όγκος ενυδρείου, αλλαγές νερού κλπ) - αυτά τα 3 έχουν μόνιμα χαμηλά νιτρικά...! (και αδικαιολόγητα θα έλεγα)...

Τη διαδικασία μέσω της οποίας συμβαίνει, δεν τη ξέρω. Αλλά ότι συμβαίνει, συμβαίνει. Σε αυτά τα ενυδρεία για να πάρω μέτρηση ΝΟ3 πάνω από 10 θα πρέπει κάτι σοβαρό να έχει γίνει. Το γιατί δεν το ξέρω...

Και έχω άλλο ενυδρείο (όχι με Αμβούργου) που είναι τίγκα στο κερατόφυλλο και στην elodea, στο οποίο αν δεν κάνω αλλαγή 30% τακτικά, μου πετάγονται στο 40-50... <_<

Έγινε επεξεργασία - filoxenos
Link to comment
Share on other sites

Γιάννη, έχω καταγεγραμμένες μετρήσεις (κρατώ ημερολόγιο για όλα τα ενυδρεία σε excel) και είναι δεδομένο αυτό που γράφω:

Τη διαδικασία μέσω της οποίας συμβαίνει, δεν τη ξέρω. Αλλά ότι συμβαίνει, συμβαίνει. Σε αυτά τα ενυδρεία για να πάρω μέτρηση ΝΟ3 πάνω από 10 θα πρέπει κάτι σοβαρό να έχει γίνει. Το γιατί δεν το ξέρω...

Και έχω άλλο ενυδρείο (όχι με Αμβούργου) που είναι τίγκα στο κερατόφυλλο και στην elodea, στο οποίο αν δεν κάνω αλλαγή 30% τακτικά, μου πετάγονται στο 40-50... :angry2:

Επιμένω ότι το φίλτρο αμβούργου δεν κάνει απονιτροποίηση! Αν και εφόσον συμβαίνει να έχεις χαμηλά νιτρικά δεν οφείλεται στο φίλτρο αμβούργου. Αν έχεις διαφορετική άποψη τεκμιρίωσέ την Ντίνο για να μην μπερδεύονται και αυτοί που διαβάζουν και δεν έχουν χρησιμοποιήσει το συγκεκριμένο φίλτρο. Δεν θέλουμε να δώσουμε λανθασμένες εντυπώσεις για το φίλτρο αμβούργου... <_<

Κατά τη γνώμη μου οι λόγοι που υπάρχουν μειωμένα νιτρικά όπως και εσύ ο ίδιος λες παραπάνω είναι η παρουσία κερατόφυλλου, και η νορμάλ ιχθυοφόρτιση και όχι το φίλτρο αμβούργου...

Περισσότερες πληροφορίες για το θέμα της απονιτροποίησης και την κατασκευή φίλτρου απονιτροποίησης μπορείτε να δείτε στο Τhe Krib

Link to comment
Share on other sites

Γιάννη είναι σαφές ότι δεν έχω διαφορετική άποψη αλλά προβληματισμό, εξ αιτίας κάποιων καταγραφών. Απορία εκφράζω κι εγώ και ζητώ τα φώτα των περισσότερο έμπειρων, γιατί οι δικές μου γνώσεις δεν επαρκούν να εξηγήσω το "φαινόμενο".

Τη διαδικασία της απονιτροποίησης και το πάνω σε ποια βάση λειτουργούν αυτά τα φίλτρα, την έχω διαβάσει (γιατί δεν έχω τέτοιο φίλτρο) και μάλλον δεν έχουμε κάτι τέτοιο εδώ.

Τέλος πάντων, ίσως ο lasal (?) με την εμπειρία του και τις γνώσεις του, να μπορούν να μας διαφωτίσουν λίγο παραπάνω στο θέμα. Εάν είναι συμπτωματικό γεγονός ή εάν συμβαίνει κάτι άλλο.

Link to comment
Share on other sites

Τέλος πάντων, ίσως ο lasal (?) με την εμπειρία του και τις γνώσεις του, να μπορούν να μας διαφωτίσουν λίγο παραπάνω στο θέμα. Εάν είναι συμπτωματικό γεγονός ή εάν συμβαίνει κάτι άλλο.

Στο φίλτρο αμβούργου παρουσιάζεται πολύ σπάνια το φαινόμενο της απονιτροποίησης.

Και αυτό σε πολύ μεγάλο βαθος χρόνου. >10χρόνια συνεχής λειτουργίας

Οπότε μπορούμε να πούμε οτι φίλτρα τύπου αμβούργου δεν κάνουν απονιτροποίηση.

Για να δημιουργηθεί απονιτροποίηση θα πρέπει να υπάρχουν αναερόβιες περιοχές σε ενα φίλτρο πράγμα που ισχύει πολύ σπάνια σε ενα φίλτρο τύπου αμβούργου για τον απλούστερο λόγο οτι σπάνια βουλώνει και υπάρχει επάρκεια οξυγόνου.

Αναερόβιες περιοχές μπορούν να δημιουργηθούν σε ενα εξωτερικό φίλτρο και να δουλεύει σαν απονιτροποιητής οταν αρχίζει και βουλώνει.

Το μεγαλύτερο υπέρ σε ενα φίλτρο τύπου αμβούργου (λόγω της μεγάλης βιολογικής επιφάνειας και της χαμηλής ροής ανα τετραγωνικό εκατοστό) ειναι που μετατρέπουν σύντομα τις ενώσεις του Αζώτου σε νιτρώδη και στην συνέχεια σε νιτρικά.

Οπότε το ζητούμενο απο ενα καλό φίλτρο ειναι το πόσο σύντομα γίνεται η όλη διαδικασία.

Πολλά φίλτρα εχουν διαγράμματα με τέτοιες προδιαγραφές.

Οταν κάνουμε μια έρευνα ευελπιστούμε οτι εχουμε ολες τις παραμέτρους.

Οταν οι μετρήσεις δεν δείχνουν το ζητούμενο αυτό σημαίνει οτι είτε εχουμε κάνει μια καινούργια ανακάλυψη είτε μας λείπει κάποια παράμετρος/τοι.

Στις περισσότερες περιπτώσεις συμβαίνει το δεύτερο.

Στην απονιτροποίηση το ΝΟ3 μετατρέπεται σε Ν2 όπου βλεπουμε οτι εχει αφαιρεθεί το οξυγόνο (εχουν απορροφήσει οτι οξυγόνο υπήρχε διαθέσιμο απο τα βακτηρίδια) και τα βακτηρίδια αναπνέουν......άζωτο.

Οταν έχουμε πολλά νιτρικά αυτό δεν σημαίνει απαραίτητα οτι τα παράγει το φίλτρο.

Μπορεί να ειναι αδυναμία των φυτών στο να απορροφήσουν τα νιτρικά οταν τους λείπει για παράδειγμα φωτισμός ή κάποιο ιχνοστοιχείο (ώστε να δημιουργηθεί φωτοσύνθεση) ακόμη μπορεί να ειναι και απο υπερβολική τροφή.

Σε εναν σωστό βιολογικό κύκλο τα προιόντα μεταβολισμού θα πρέπει να ειναι σχεδόν ισα με τα προιόντα τροφής.

Έγινε επεξεργασία - lasal
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι στηριζόμενος στις παρατηρήσεις του filoxenos και, με δεδομένο ότι δεν πρόκειται για έναν τυχαίο χομπύστα αλλά για έναν άνθρωπο-ψείρα που δεν αφήνει τίποτα στην τύχη, προτιμώ να μην είμαι απόλυτος και το ίδιο θα συνιστούσα και στους υπόλοιπους. Μην αναφέρω παραδείγματα που η ανθρωπότητα στο σύνολο της ήταν σίγουρη για κάτι και στο τέλος ανατράπηκαν τα πάντα...

Έτσι λοιπόν, καθότι είχαμε ήδη και την πρώτη επιβεβαίωση από το φίλο lasal ότι το φίλτρο τύπου αμβούργου είναι δυνατό να κάνει απονιτροποίηση, θα έλεγα να ανοιχθεί ένα νέο τόπικ -αν ενδιαφέρει το φόρουμ και τα μέλη- όπου θα αναφέρονται παρατηρήσεις ανάλογες και -γιατί όχι- οι μετρήσεις συνολικά προκειμένου να σχηματίσει καθένας προσωπική άποψη.

Τα φίλτρα απονιτροποίησης λειτουργούν με το να διασπούν το οξυγόνο από τα νιτρικά άλατα και να το καταναλώνουν λόγω έλλειψης οξυγόνου στο περιβάλλον που ζούνε τα βακτήρια του φίλτρου αυτού.

Κάτι δεν κατάλαβα μάλλον, εφόσον -εξ όσων γνωρίζω- τα φίλτρα απονιτροποίησης νερό του ενυδρείου δεν παίρνουν με έναν κυκλοφορητή πάλι? Στη μια περίπτωση έχει πολύ οξυγόνο (το νερό) και στην άλλη λίγο? Φοβάμαι πως κάποιος άλλος μηχανισμός λαμβάνει χώρα και γίνεται η απονιτροποίηση και δε νομίζω ότι είναι αυτή η απάντηση

Το φίλτρο αμβούργου όμως βρίσκεται όμως μέσα στο κυρίως ενυδρείο.

Γνωρίζει κανείς ότι με τη χρήση πηνίου και μερικές βιοσφαίρες μπορεί να κατασκευαστεί φίλτρο απονιτροποίησης για θαλασσινό ενυδρείο? Αγαπητοί θαλασσινοί κοπιάστε, λινκ εδώ!

Link to comment
Share on other sites

...που δεν αφήνει τίποτα στην τύχη...

Ξεκινώ δηλώνοντας ότι αυτό για μένα, δυστυχώς δεν ισχύει... Μακάρι να ήμουν έτσι! :angry2:

Τώρα, για μένα η καλύτερη απόδειξη ότι "κάτι τρέχει" με τα φίλτρα Αμβούργου σε σχέση με τα νιτρικά (και πάντα υπό προϋποθέσεις βέβαια) θα ήταν να επιβεβαιωνόταν αυτό και από άλλους φίλους εδώ, με αντίστοιχες μετρήσεις στα αντίστοιχα ενυδρεία τους. Διαφορετικά, το γεγονός αυτό στα 3 μου ενυδρεία θα πρέπει να το αποδώσω κάπου αλλού... κάπου που δεν πάει το μυαλό μου.

Αν όμως υπάρχει αντίστοιχη παρατήρηση και από άλλους με φίλτρα τύπου Αμβούργου, ε, τότε θα χρειάζεται ψάξιμο το πράγμα... Να σημειώσω εδώ ότι στα 3 αυτά ενυδρεία η ροή του νερού είναι αρκετά πιο χαμηλή σε σχέση με όλα τα υπόλοιπα και σίγουρα πολύ πιο χαμηλά σε σχέση με τον κοινά αποδεκτό μέσο όρο. Ισως αυτό να παίζει κάποιο ρόλο, δεν ξέρω. Στο άλλο ενυδρείο πάντως που έχω και τα περισσότερα νιτρικά (επίσης σχετικά αδικαιολόγητα συνυπολογίζοντας πάντα: φυτομάζα, είδη φυτών, ιχθυοφόρτιση, τάισμα κλπ) έχω και τη μεγαλύτερη ροή και ανατάραξη (λόγω δυνατού φίλτρου). Αν κάποιος ξέρει κάτι πάνω σε αυτό, ας μας πει...

Πάντως, δεν σας κρύβω ότι έχει κεντριστεί η περιέργειά μου και λίγο θέλω (αν μου τη δώσει), να κάτσω να στήσω ένα πειραματικό σύστημα 3 ίδιων ενυδρείων, με ίδια ψάρια, ίδια φυτά, ίδιες συνθήκες, διαφορετικά φίλτρα... και να 'ρχίσω τις μετρήσεις και τις παρατηρήσεις... <_<

Link to comment
Share on other sites

Ξεκινώ δηλώνοντας ότι αυτό για μένα, δυστυχώς δεν ισχύει... Μακάρι να ήμουν έτσι! :angry2:

Από τις συζητήσεις που κάνουμε εδώ στο φόρουμ λες ότι κάνεις τεστ στα ενυδρεία σου και καταγράφεις τις τιμές, αυτό το θεωρώ ήδη πολύ σημαντικό. Εγώ τεστ δεν έχω κάνει ούτε για το στρώσιμο (αμμωνία), αλλαγές κυριολεκτικά όταν τύχει, οπότε για τα δικά μου δεδομένα (και αρκετών ακόμα) είσαι πολύ πιο προσεκτικός, επιμελής και άνθρωπος της ορθής ρουτίνας. :angry2: Φυσικά δε σκοπεύω να σου μάθω τον εαυτό σου, κρίνω από αυτά που βλέπω και θεωρώ ότι οι παρατηρήσεις σου είναι σημαντικές και περιμένω περισσότερες λεπτομέρειες. <_<

Link to comment
Share on other sites

Κάτι δεν κατάλαβα μάλλον, εφόσον -εξ όσων γνωρίζω- τα φίλτρα απονιτροποίησης νερό του ενυδρείου δεν παίρνουν με έναν κυκλοφορητή πάλι? Στη μια περίπτωση έχει πολύ οξυγόνο (το νερό) και στην άλλη λίγο? Φοβάμαι πως κάποιος άλλος μηχανισμός λαμβάνει χώρα και γίνεται η απονιτροποίηση και δε νομίζω ότι είναι αυτή η απάντηση

εδώ!

Θα προσπαθήσω να βοηθήσω, λίγο στην κατανόηση της λειτουργίας, ενός αναερόβιο φίλτρου, με τις όποιες γνώσεις διαθέτω.

Τα φίλτρα απονιτροποίησης, τροφοδοτούνται με το νερό του ενυδρείου, αλλά με πολύ μικρές ποσότητες νερού.

Το ενυδρειακό νερό, εισέρχεται από την τροφοδοτική είσοδο, της συσκευής, με ρυθμό, περίπου. κατά μέσον όρο, μία σταγόνα ανά δευτερόλεπτο. Η τροφοδοσία αυτή μπορεί να αυξηθεί, λίγο, για παράδειγμα, δύο σταγόνες ανά δευτερόλεπτο, στην περίπτωση, όπου τα αναερόβια βακτηρίδια δεν έχουν επάρκεια οξυγόνου για να επιβιώσουν. Στην περίπτωση αυτή, αναγκάζονται να διασπούν άλλες ενώσεις, προερχόμενες από τη διάσπαση των οργανικών τροφών, που βρίσκονται στο χώρο τους, με κύριο προϊόν το υδρόθειο.

Συμπληρωματικά, να αναφέρω σε αυτό το σημείο, ότι όταν διαπιστώνεται η χαρακτηριστική μυρωδιά, "κλούβιου αυγού", στον περιβάλλοντα χώρο του ενυδρείου, αυτό αποτελεί ένδειξη, για να αυξήσουμε την τροφοδοσία της συσκευής και το τάισμα ή ότι η παροχή ήταν κλειστή για αρκετό χρονικό διάστημα, όπου καταναλώθηκε η τροφή των βακτηρίων.

Η μικρή ποσότητα νερού, που εισέρχεται στη συσκευή, χάνει σχετικά γρήγορα το ελάχιστο ελεύθερο οξυγόνο, που διαθέτει, από τις άμεσες ανάγκες οξυγόνου, που έχουν τα αναερόβια βακτηρίδια. Έτσι λοιπόν η μόνη περιεκτικότητα οξυγόνου, που υπάρχει πλέον στο νερό, είναι αυτή του δεσμευμένου οξυγόνου, υπό μορφή νιτρικών αλάτων.

Το έργο των αναερόβιων βακτηρίων, από δω και πέρα, για να βρουν τις απαραίτητες ποσότητες οξυγόνου, ώστε να εξασφαλίσουν την επιβίωσή τους, είναι να διασπάσουν τα νιτρικά αυτά άλατα και να απελευθερώσουν το δεσμευμένο οξυγόνο. Μία αντίδραση αναγωγής, με λίγα λόγια.

Η πιο πάνω διαδικασία, εξασφαλίζει την αναπνοή των βακτηριδίων αυτών, όχι όμως και την διατροφή τους. Αυτήν τους την εξασφαλίζουμε εμείς, τροφοδοτώντας την συσκευή με διάφορες αλκοόλες, οι οποίες αποτελούν την κύρια τροφή τους, όπως είναι για παράδειγμα το οινόπνευμα σε στερεά μορφή ή ακόμα και η βότκα, όπως συνηθίζουν πολλοί ξένοι χομπίστες.

Πιστεύω να βοήθησα κάπως, στην κατανόηση του μηχανισμού απονιτροποίησης, που λαμβάνει χώρα, όχι μόνο στις ειδικές συσκευές, που κατασκευάζονται για αυτό το σκοπό, αλλά καθημερινά στη φύση, στις αναερόβιες περιοχές και εξασφαλίζουν την ολοκλήρωση του κύκλου του αζώτου.

Λέξεις κλειδιά:

-Αναερόβιο = στερείται αέρα

-Ανοξυκό = στερείται οξυγόνου

Φιλικά

Νίκος

Link to comment
Share on other sites

Έτσι λοιπόν, καθότι είχαμε ήδη και την πρώτη επιβεβαίωση από το φίλο lasal ότι το φίλτρο τύπου αμβούργου είναι δυνατό να κάνει απονιτροποίηση...

Στο φίλτρο αμβούργου παρουσιάζεται πολύ σπάνια το φαινόμενο της απονιτροποίησης.

Και αυτό σε πολύ μεγάλο βαθος χρόνου. >10χρόνια συνεχής λειτουργίας

Οπότε μπορούμε να πούμε οτι φίλτρα τύπου αμβούργου δεν κάνουν απονιτροποίηση. Για να δημιουργηθεί απονιτροποίηση θα πρέπει να υπάρχουν αναερόβιες περιοχές σε ενα φίλτρο πράγμα που ισχύει πολύ σπάνια σε ενα φίλτρο τύπου αμβούργου για τον απλούστερο λόγο οτι σπάνια βουλώνει και υπάρχει επάρκεια οξυγόνου.

Κάτι δεν κατάλαβα μάλλον, εφόσον -εξ όσων γνωρίζω- τα φίλτρα απονιτροποίησης νερό του ενυδρείου δεν παίρνουν με έναν κυκλοφορητή πάλι? Στη μια περίπτωση έχει πολύ οξυγόνο (το νερό) και στην άλλη λίγο? Φοβάμαι πως κάποιος άλλος μηχανισμός λαμβάνει χώρα και γίνεται η απονιτροποίηση και δε νομίζω ότι είναι αυτή η απάντηση

Η μικρή ποσότητα νερού, που εισέρχεται στη συσκευή, χάνει σχετικά γρήγορα το ελάχιστο ελεύθερο οξυγόνο, που διαθέτει, από τις άμεσες ανάγκες οξυγόνου, που έχουν τα αναερόβια βακτηρίδια. Έτσι λοιπόν η μόνη περιεκτικότητα οξυγόνου, που υπάρχει πλέον στο νερό, είναι αυτή του δεσμευμένου οξυγόνου, υπό μορφή νιτρικών αλάτων.

Το έργο των αναερόβιων βακτηρίων, από δω και πέρα, για να βρουν τις απαραίτητες ποσότητες οξυγόνου, ώστε να εξασφαλίσουν την επιβίωσή τους, είναι να διασπάσουν τα νιτρικά αυτά άλατα και να απελευθερώσουν το δεσμευμένο οξυγόνο. Μία αντίδραση αναγωγής, με λίγα λόγια.

Γνωρίζει κανείς ότι με τη χρήση πηνίου και μερικές βιοσφαίρες μπορεί να κατασκευαστεί φίλτρο απονιτροποίησης για θαλασσινό ενυδρείο? Αγαπητοί θαλασσινοί κοπιάστε, λινκ εδώ!

Επίσης, και στο λινκ που έδωσα παραπάνω αναφέρεται η κατασκευή και η λειτουργία του DIY Coil Denitrator

Link to comment
Share on other sites

Θα προσπαθήσω να βοηθήσω, λίγο στην κατανόηση της λειτουργίας, ενός αναερόβιο φίλτρου, με τις όποιες γνώσεις διαθέτω.

Μια απο τα ιδια

Συμπληρωματικά, να αναφέρω σε αυτό το σημείο, ότι όταν διαπιστώνεται η χαρακτηριστική μυρωδιά, "κλούβιου αυγού", στον περιβάλλοντα χώρο του ενυδρείου, αυτό αποτελεί ένδειξη, για να αυξήσουμε την τροφοδοσία της συσκευής και το τάισμα ή ότι η παροχή ήταν κλειστή για αρκετό χρονικό διάστημα, όπου καταναλώθηκε η τροφή των βακτηρίων.

Ο Νικος αναφερει πολυ σωστα την λειτουργεια του denitrator απλα μπερδεψε μια λεπτομερεια, η μυρωδια κλουβιου αυγου δεν δειχνει την αναγκη σε ταισμα, αλλα συμφωνα με αυτα που ανεφερω παρακατω, ειτε την λιγη ροη νερου, ειτε το υπερβολικο ταισμα με αποτελεσμα ποιο γρηγορη αποροφηση του οξυγονου και κατα συνεπεια ποιο γρηγορα την παραγωγη υδροθειου.

Η συσκευη denitrator δεν ειναι οτι ποιο απλο να λειτουργησει. Θελει τρομακτικη ακριβεια και δυστηχως αναλογικα μεγαλο χωρο. Ο τροπος να την ρυθμισεις ειναι απλος. Εαν στην εξοδο μετρας ΝΟ2 θελεις λιγοτερη ροη. Εαν εχεις υδροθειο, δηλαδη την χαρακτιριστικη μυρωδια κλουβιου αυγου τοτε θες περισοτερη ροη. Εδω ομως τελειωνει και η απλοτητα. Γιατι θελει τρομακτικη ακριβεια και ειναι ζητημα 1-2 σταγονες για το σωστο η το λαθος αποτελεσμα.

Για να δουλεψει σωστα μια τετοια συσκευη θελει χωρο. Επειση λοιπον στα συχρονα ενυδρεια δεν υπαρχει αρκετος χωρος διαθεσιμος, οι εταιριες συμπιεσαν το χωρο και για να κανει δουλεια θελει απλα..ταισμα. Με τροφες με ζακχαρα κτλ. Με σκοπο να φαγωθει το οξυγονο μια ωρα αρχιτερα και να κανει δουλεια σε μικροτερο ογκο. Εαν ομως ειχαμε το διπλο η τριπλο αναλογικα χωρο του denitrator για τα συγκεκριμενα λιτρα του ενυδρειου μας τοτε θα καναμε μια χαρα την δουλεια μας και χωρις τροφη για αυτον. Τοσο απλα, ολα ειναι θεμα ταχυτητας της αποροφησης του οξυγονου για να κανει δουλεια.

Κλεινοντας αυτη την παρενθεση διοτι δεν μιλαμε για denitrators στο θεμα αυτο, το φιλτρο Αμβουργου ειναι ενα καθαρα βιολογικο φιλτρο που κανει οτι και ολα τα βιλογικα φιλτρα. Διασπαση της αμμωνιας σε τελικο σταδιο νιτρικα αλατα. Το θεμα αναεροβιο ειναι απλα ανυπαρκτο και δεν μπορει να γινει σε τετοιο στυλ φιλτρο. Κατα καιρους εχουν βγει στο ιντερνετ πως απονιτρικοποιηση κανουν π.χ. τα φιλτρα αμμου :angry2: η ακομα και τα dsb γλυκου νερου. Αυτα απλα δεν γινονται διοτι η αρχη του dsb και την διαφορα την κανουν οι ζωντανοι οργανισμοι που ζουνε εκει (θαλλασινο μονο..) και το φιλτρο αμμου ειναι το ποιο αποτελεσματικο βιολογικο φιλτρο παγκοσμια λογο της τελειας οξυγωνοσης της αμμου που περιεχετε σε αυτο. Και το φιλτρο Αμβουργου εχει την ιδανικη οξυγωνοση σαν φιλτρο οπωτε ανωξικες ζωνες δεν υπαρχουν.

Πιστευω να ημουν χρησιμος. <_<

Έγινε επεξεργασία - Discos
Link to comment
Share on other sites

Αυτήν τους την εξασφαλίζουμε εμείς, τροφοδοτώντας την συσκευή με διάφορες αλκοόλες, οι οποίες αποτελούν την κύρια τροφή τους, όπως είναι για παράδειγμα το οινόπνευμα σε στερεά μορφή ή ακόμα και η βότκα, όπως συνηθίζουν πολλοί ξένοι χομπίστες.

Να συμπληρώσω με ενα γερμανόφωνο site γιa όσους ενδιαφέρονται για απονιτροποίηση μέσου φίλτρου βότκας.

Εχει εικόνες και τουλάχιστον 9 σελίδες για διάβασμα

http://lars-sebralla.de/wodkafilter_bau01.html

Η συσκευη denitrator δεν ειναι οτι ποιο απλο να λειτουργησει. Θελει τρομακτικη ακριβεια και δυστηχως αναλογικα μεγαλο χωρο. Ο τροπος να την ρυθμισεις ειναι απλος. Εαν στην εξοδο μετρας ΝΟ2 θελεις λιγοτερη ροη. Εαν εχεις υδροθειο, δηλαδη την χαρακτιριστικη μυρωδια κλουβιου αυγου τοτε θες περισοτερη ροη. Εδω ομως τελειωνει και η απλοτητα. Γιατι θελει τρομακτικη ακριβεια και ειναι ζητημα 1-2 σταγονες για το σωστο η το λαθος αποτελεσμα.

Και η επιβεβαίωση σε οσα εγραψε ο Μάριος.

http://lars-sebralla.de/wodkafilter_bau03a.html

Έγινε επεξεργασία - lasal
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...