Jump to content

αναλογια βραχου-λιτρων


Recommended Posts

Καλησπερα σε ολους!ειμαι πολυ κοντα στο να κανω κι εγω μια αποπειρα στα αλατια!η ερωτηση μου ειναι ποια ειναι η αναλογια λιτρων νερου και βραχου.Επισης εχω και μια αλλη απορια!το ενυδρειο τρεχει ηδη με τροπικα ψαρια και ειναι πανω σε βαση που εφτιαξα εγω.Με την προσθηκη βραχου θα αυξηθει το βαρος του ενυδρειου ή θα ειναι το ιδιο αφου θα μπει λιγοτερο νερο?

Link to comment
Share on other sites

Καλώς μας ήρθες στην αλμύρα...

Ένας "κανόνας" είναι ότι για κάθε 10 λίτρα νερού αντιστοιχεί ένα κιλό βράχος ώστε να είναι ικανός στο σύνολό του να στηρίξει τη βιολογία του ενυδρείου.

Μιλάμε πάντα για ζωντανό ή και για κάποιον που θα ζωντανέψει στη πορεία.

Όσο για τη δεύτερη απορία σου, σαν όγκος ο βράχος μπορεί να αποβάλει τη αντίστοιχη ποσότητα νερού, αλλά σαν υλικό είναι πιο βαρύς.

Μου θύμησες αυτό που λέγαμε πιτσιρικάδες.... πιο είναι πιο βαρύ? ένα κιλό σίδερο ή ένα κιλό βαμβάκι !!! (άσχετο) :D-_--_-

Link to comment
Share on other sites

σ'ευχαριστω πολυ γαι το καλωσορισμα και για την αμεση απαντηση!δηλαδη μου λες οτι αν τωρα το ενυδρειο ζυγιζει 150 κιλα με 15 κιλα βραχο θα παει 165?

Link to comment
Share on other sites

Οπως έγραψε ο Aiolos, 1 κιλό βράχο για κάθε 10 λίτρα νερό.

Απλά στο μάτι μπορεί να σου φανεί λίγο. Γούστα είναι αυτά έτσι :D

Link to comment
Share on other sites

σ'ευχαριστω πολυ γαι το καλωσορισμα και για την αμεση απαντηση!δηλαδη μου λες οτι αν τωρα το ενυδρειο ζυγιζει 150 κιλα με 15 κιλα βραχο θα παει 165?

ε ναι....

Αν έχεις ενδοιασμούς για την αντοχή της βάσης πρέπει να λάβεις τα μέτρα σου από τώρα ώστε να την ενισχύσεις.

Έγινε επεξεργασία - Aiolos
Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα σου πω έκτος από αυτόν το κανόνα, να προσέξεις (το σημαντικότερο) ο βράχος να είναι πορώδεις.Αν μιλάμε για βράχο ενιαίο τότε αυτή η αντιστοιχία όπως καταλαβαίνεις είναι άτοπη. Οπότε πορώδεις βράχος που είναι ποιοτικότερος και θα σου βγει και φθηνότερος λόγο λιγότερου βάρους.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα σου πω έκτος από αυτόν το κανόνα, να προσέξεις (το σημαντικότερο) ο βράχος να είναι πορώδεις.Αν μιλάμε για βράχο ενιαίο τότε αυτή η αντιστοιχία όπως καταλαβαίνεις είναι άτοπη. Οπότε πορώδεις βράχος που είναι ποιοτικότερος και θα σου βγει και φθηνότερος λόγο λιγότερου βάρους.

Συμφωνω με τον Ορεστη.Και θα ειναι πιο ελαφρυς απο τον συμπαγη,αλλα και θα φιλοξενησει πιο ευκολα τη βιολογια :P

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω παιδια για την βοηθεια σας!Θα σας ενοχλεισω σιγουρα ξανα οταν αρχιζω να το στηνω!!!

Link to comment
Share on other sites

Μη τυχόν τολμήσεις και ΔΕΝ μας ενοχλήσεις... την έβαψες !!! :P;)

Έγινε επεξεργασία - Aiolos
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

kalhspera!!

na rwthsw kati allo panw s ayto??an o vraxos se analogia me ta litra tou enydreioy einai perissoteros,,dhladh an se 150 ltr thelei 15 kila vraxo kai exeis 25?ephraiazei kapou sth viololgia?einai kalytera?xeirotera?h den paizei rolo?milame panta gia 10 kila panw,oxi na valeis kai 25-30 panw...eipame!!!

thanks!!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...