Jump to content

Ανεμώνη σε νάνο


Zeroboy

Recommended Posts

Πριν μια εβδομάδα περίπου μπήκε η ανεμώνη στη φώτο. Είχε άποψη για το πού της αρέσει να "σταθεί" και άλλαξε θέση από την δική μου αρχική τοποθέτηση.Εχει μέλλον ή ψάχνω να βρω τον μπελά μου με τον ζόρι. <_< Διαβάζοντας τα όσα post έχουν γραφτεί για το σύντομο χρόνο ζωής τους και τις συνέπειες μετά θανάτου της για όλα τα ζωντανά που συνυπάρχουν.

Ευχαριστώ.

post-28-1164347173_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά και έχει μέλλον. Δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα απλά πρόσεξε τους κυκλοφορητές σου. Είναι πολύ εύκολο αν σουλατσάρει γενικά στο ενυδρείο σου να πάει κοντά στον κυκλοφορητή και να την ρουφήξει.

Link to comment
Share on other sites

Όχι και η καλύτερη επιλογή η προσθήκη ανεμώνης στο ενυδρείο σου. <_<

Βασικός παράγοντας στο να κρατηθεί εν ζωή είναι ο δυνατός φωτισμός. Προσωπική μου άποψη MH ούτε καν T5.Ευχομαι να μην υπάρξουν δυσάρεστες εκπλήξεις αφού ουκ ολίγα ενυδρεία έχουν τιναχτεί από ανεμώνες. Θέλεις μπόλικο άνθρακα στο χημικό σου και συνεχή παρακολούθηση του ζωντανου.Αν αρχίζει να μαζεύεται αρκετά πέρα τις μιας μέρας αν αρχίζει να κρύβεται για πάνω από 6 μέρες θα πρέπει να την βγάλεις. Είναι κάποια βασικά σημάδια ότι κάτι δεν πάει καλά.

Link to comment
Share on other sites

@JPD Οι κυκλοφορητες μου ειναι αρκετα ψηλά σε σχέση με τον βράχο οπότε ελπίζω ότι δεν συμβεί κατι τετοιο.Την βλέπω απο την δεύτερη μέρα και δεν μετακίνηθηκε ξανά.

@ΤΑΝ Ντεν εχω ΜΗ ούτε Τ5 καρντιά μου.Με δύο Τ8 μικρές ειμαι. Την παρατηρώ να φουντώνει διαρκώς και να ανοίγει όλο και πιο πολύ τα "πλοκάμια" της.Σε ευχαριστώ για τις συμβουλές σου περι ένδειξης πότε ετοιμάζεται να παραδώσει το πνεύμα της.Θα την αφήσω προς το παρόν.

Link to comment
Share on other sites

Αααα και που 'σαι ... μην ξεχνάς να την ταίζεις που και που. Μικρά κατεξυγμένα krill αφού τα έχεις ξεπαγώσει της τα αφήνεις στο κέντρο και εκείνη θα δείς τι χαρά θα κάνει.

Link to comment
Share on other sites

.....αφού ουκ ολίγα ενυδρεία έχουν τιναχτεί από ανεμώνες.

Θανάση θα διαφωνήσω κάθετα!

Από προσωπική και όχι μόνο εμπειρία τα 2 τελευταία χρόννια έχω δεί 5 ανεμώνες να διαλύονται σε mini reef συστήματα (<80 λίτρα) χωρίς αυτά να παθαίνουν ΤΙΠΟΤΑ!

Μήπως όλος αυτός ο 'θόρυβος΄είχε αρχίσει απο κάποιον (ξέρεις ποιόν) σαν δηκαιολογία επειδή έχασε όλα τα sps του?

Link to comment
Share on other sites

Εεεπ!! Αυτό ήταν το καλύτερο και σημαντικότερο!!!Αύριο θα πάω να πάρω.Σ ευχαριστώ!! <_<

Link to comment
Share on other sites

Λατρευω τις ανεμωνες! Χρειαζεται βεβαια προσοχη, σταθεροτητα και φροντιδα αλλα δεν ειναι καταδικασμενες...αντιθετα μπορουν να εχουν πολυ καλη ζωη στα ενυδρεια μας! Φυσικα και υπαρχει ενα θεμα αν τυχων και πεθανει (ακομα περισσοτερο σε μικροτερο ενυδρειο...)

Το προβλημα που εχει τωρα ο Zeroboy, κατα τη γνωμη μου, ειναι ο ελλειπης φωτισμος...μονο αυτο με ανυσηχει....γι αυτο προτεινω αρκετο ταισμα μηπως και ετσι καταφερεις να αντισταθμησεις την ελλειψη φωτισμου. Μπορεις να την ταισεις krill, γαριδες, mysis και πολλα αλλα!! Οι τελευταιες συμβουλες του Calfo λενε οτι πρεπει να τις ταιζουμε περισσοτερα ΜΙΚΡΑ κομματια αντι για μεγαλα...

Καλη επιτυχια και ενημερωσε μας!!

Link to comment
Share on other sites

Να προσθέσω, ότι υπάρχει κίνδυνος αν κολλήσει πάνω στον θερμαντήρα, να λιώσει μόλις αυτός ανάψει.

Για το λόγο αυτό, καλό είναι να τοποθετείται το ειδικό πλαστικό κάλυμμα του θερμαντήρα.

Link to comment
Share on other sites

@manogr

Εχω μια Τ5 24βάτ 60εκ. που δεν αξιώθηκα τόσο καιρό να κάνω πατέντα στο καπάκι να την τοποθετήσω.Η αλήθεια ειναι ότι δεν βρίσκω και μπάλαστ.Με κλασσικό 36αρι για Τ8 και στάρτερ άναβε αλλά με φόβιζε ότι άπο τα πρώτα λεπτά θερμαίνονταν πάρα πολύ και την φοβήθηκα επειδή δεν την αναβα με τον σωστό τρόπο(ηλ. μπάλαστ).Θα προσπαθήσω να την βάλω σε λειτουργία για να είμαι σχεδόν στο 1β/λ.Ελπίζω να ειναι εντάξει??!!

Τελος πάντων ξέφυγα απο το θέμα λίγο.

Γιάννης

Link to comment
Share on other sites

Αν καταφερεις να βαλεις και την T5 (με σωστο ballast <_< ) θα εισαι σιγουρα καλυτερα... !

Link to comment
Share on other sites

Εδώ μπορείς να βρείς ένα ενδιαφέρον FAQ για τις ανεμώνες, τα είδη τους και τι χρειάζονται.

Ειναι ίσως, ο μεγαλύτερος πειρασμός που μπορεί να έχει κάποιος που ασχολείτε με reef <_<

Link to comment
Share on other sites

Ανδρεα πολυ καλο Αρθρο για τις ανεμωνες!!!! :angry2:

Εχει και το παρακατω που αντιγραφω και επιβεβαιωνει την αποψη του Δημητρη παραπανω οτι πολλα απο οσα ακουγονται ειναι...υπερβολες <_<

If my anemone dies, will it release toxins and kill my entire reef tank?

The anemone itself will not release toxins, however the ammonia spike from the decay of

a large anemone will certainly have a negative impact on your tank (just as the decay of

any other large creature would). If an anemone dies you need to remove and dispose of

the carcass as soon as possible.

Link to comment
Share on other sites

Μήπως όλος αυτός ο 'θόρυβος΄είχε αρχίσει απο κάποιον (ξέρεις ποιόν) σαν δηκαιολογία επειδή έχασε όλα τα sps του?

Μήπως μπορούμε να μάθουμε ποιός διαδίδει τέτοιες φήμες για να τον κατσαδιάσουμε;

Link to comment
Share on other sites

Μήπως μπορούμε να μάθουμε ποιός διαδίδει τέτοιες φήμες για να τον κατσαδιάσουμε;

Δεν νομιζω οτι ειναι δουλεια κανενος να κανει κατι τετοιο... <_<

Στο χομπι μας οι διαφορετικες αποψεις ειναι κατι παραπανω απο συνηθισμενο και αυτο αποτελει και την ομορφια του αλλα και τη δυσκολια του! :angry2: Απο εκει και περα καθε χομπιστας πρεπει μονος του να μπορει να ξεχωρισει τι πιστευει οτι ειναι σωστο και τι οχι...ιδιαιτερα στο Internet οπου δεκαδες αποψεις ακουγονται ή επιβαλονται ελευθερα!

At the end of the day το θεμα ειναι αν τελικα οι ανεμωνες οταν πεθανουν βγαζουν τοξινες που μπορει να κανουν αλλου ειδους ζημια απο την απλη αποτομη ανοδο της αμμωνιας (που σιγουρα ειναι επικυνδινη...) ή οχι...

Απο εκει και περα βεβαια θα τονισω για μια ακομα φορα οτι η ανεμωνη δεν ειναι ευκολο ζωντανο και φυσικα δεν ειναι για αρχαριους... :angry2:

Link to comment
Share on other sites

@andreas2000gr Σ ευχαριστώ για την υπόδειξη του άρθρου.Θα το διαβάσω προσεκτικά. :angry2:

@manogr Πιστεύω ότι με τις οδηγίες που μου δόθηκαν από όλους σας θα πάει καλά.Στο αλμυρό είμαι νέος και το ενυδρείο ούτε 5 μηνών + ότι είναι νάνο.Ιδωμεν!!! <_<

Οι υπερβολές και οι αντικρουόμενες απόψεις απ όπου κι αν πηγάζουν (συμφέρον,εγωισμός κλπ) δεν λείπουν από κανένα χόμπι.Εμείς μπορούμε μόνο να αποδείξουμε με τον χρόνο ότι πολύ απλά δεν είναι έτσι όπως κάποιοι θέλουν να τα παρουσιάζουν στους υπόλοιπους. :angry2:

Link to comment
Share on other sites

At the end of the day το θεμα ειναι αν τελικα οι ανεμωνες οταν πεθανουν βγαζουν τοξινες που μπορει να κανουν αλλου ειδους ζημια απο την απλη αποτομη ανοδο της αμμωνιας (που σιγουρα ειναι επικυνδινη...) ή οχι...

Κατά τη γνώμη μου μετά το θάνατο μιας ανεμώνης, ελευθερώνονται τοξίνες, αφού υπάρχουν σε αρκετές ποσότητες στη βιομάζα της.

Το ίδιο συμβαίνει και με τα κοράλλια, cnidarians, όπου οι τοξικές ουσίες, πχ οξέα, είναι βασικές για την επιβίωσή τους.

Ο ελάχιστος όμως κίνδυνος για ένα κλειστό σύστημα, οφείλεται στο ότι ο οργανισμός δεν πεθαίνει ακαριαία, αλλά σταδιακά.

Έτσι ένα ισορροπημένο σύστημα, μπορεί να αφομοιώσει, τόσο τις τοξίνες, που αποβάλλονται (και με τη δική μας υποβοήθηση=εν.άνθρακας), όσο και τα αμμωνιακά παράγωγα, λόγω της αποσύνθεσης των οργανικών υπολειμμάτων.

Σε αντίθετη περίπτωση, το σύστημα μπορεί να χάσεις την ισορροπία του, αλλά κάτι τέτοιο σπάνια γίνεται, κατά τη γνώμη μου.

Εκτός αν βάλουμε την ανεμώνη στο blender και κατόπιν την διασκορπίσουμε στο ενυδρείο μας.

Φιλικά

Νίκος

Link to comment
Share on other sites

Λατρευω τις ανεμωνες! Χρειαζεται βεβαια προσοχη, σταθεροτητα και φροντιδα αλλα δεν ειναι καταδικασμενες...αντιθετα μπορουν να εχουν πολυ καλη ζωη στα ενυδρεια μας! Φυσικα και υπαρχει ενα θεμα αν τυχων και πεθανει (ακομα περισσοτερο σε μικροτερο ενυδρειο...)

Υπαρχει βαση σε αυτο. Θελει προσοχη.

Θανάση θα διαφωνήσω κάθετα!

Από προσωπική και όχι μόνο εμπειρία τα 2 τελευταία χρόννια έχω δεί 5 ανεμώνες να διαλύονται σε mini reef συστήματα (<80 λίτρα) χωρίς αυτά να παθαίνουν ΤΙΠΟΤΑ!

Εαν η ανεμωνη βγει στην ωρα της και οχι αφου εχει αρχισει να σκορπιζει δεν θα εχεις σοβαρα προβληματα. Αναφερω παρακατω περισοτερα. Στην αντιθετη περιπτωση, πρεπει να εχεις κουραγιο.. :angry2:

Να προσθέσω, ότι υπάρχει κίνδυνος αν κολλήσει πάνω στον θερμαντήρα, να λιώσει μόλις αυτός ανάψει.

Για το λόγο αυτό, καλό είναι να τοποθετείται το ειδικό πλαστικό κάλυμμα του θερμαντήρα.

Βασικο αυτο! Να προσθεσω και τις αντλιες νερου, οχι μονο εαν θα τις ρουφηξει, αλλα μεγαλη και ανεπανορθωτη ζημια θα εχουμε εαν οι αντλιες τις χτυπανε πολυ δυνατα επειδη η ανεμωνη θα αλλαξει θεση και θα ειναι στην πορεια του νερου.. Παθαινει μεγαλη ζημια ενα μεινει εκει μονιμα (μερικες χαζες το κανουν...) και δεν αλλξουμε την ροη εμεις.

Μήπως μπορούμε να μάθουμε ποιός διαδίδει τέτοιες φήμες για να τον κατσαδιάσουμε;

Δεν νομιζω οτι ειναι δουλεια κανενος να κανει κατι τετοιο... <_<

Στο χομπι μας οι διαφορετικες αποψεις ειναι κατι παραπανω απο συνηθισμενο και αυτο αποτελει και την ομορφια του αλλα και τη δυσκολια του! :rasp: Απο εκει και περα καθε χομπιστας πρεπει μονος του να μπορει να ξεχωρισει τι πιστευει οτι ειναι σωστο και τι οχι...ιδιαιτερα στο Internet οπου δεκαδες αποψεις ακουγονται ή επιβαλονται ελευθερα!

Ετσι ειναι, λαθη ολοι κανουμε, το καλο ειναι να μπορουμε να τα αναγνωρισουμε και να κοιταξουμε μπροστα.

Κατά τη γνώμη μου μετά το θάνατο μιας ανεμώνης, ελευθερώνονται τοξίνες, αφού υπάρχουν σε αρκετές ποσότητες στη βιομάζα της.

Το ίδιο συμβαίνει και με τα κοράλλια, cnidarians, όπου οι τοξικές ουσίες, πχ οξέα, είναι βασικές για την επιβίωσή τους.

Ο ελάχιστος όμως κίνδυνος για ένα κλειστό σύστημα, οφείλεται στο ότι ο οργανισμός δεν πεθαίνει ακαριαία, αλλά σταδιακά.

Έτσι ένα ισορροπημένο σύστημα, μπορεί να αφομοιώσει, τόσο τις τοξίνες, που αποβάλλονται (και με τη δική μας υποβοήθηση=εν.άνθρακας), όσο και τα αμμωνιακά παράγωγα, λόγω της αποσύνθεσης των οργανικών υπολειμμάτων.

Σε αντίθετη περίπτωση, το σύστημα μπορεί να χάσεις την ισορροπία του, αλλά κάτι τέτοιο σπάνια γίνεται, κατά τη γνώμη μου.

Εκτός αν βάλουμε την ανεμώνη στο blender και κατόπιν την διασκορπίσουμε στο ενυδρείο μας.

H γνωμη του Νικου στη συγκεκριμενη περιπτωση ειναι αυτη που συμφωνω απολυτα. Διαφωνω με το αρθρο στη συγκεκριμενη αναφορα και θα σας πω το γιατι. Η ανεμωνη εχει τοξινες σε ολο της το σωμα, εαν αυτες οι τοξινες ειναι ικανες να σκοτωνουν τη λεια της για να φαει και κανενα ψαρι δεν την πλησιαζει περα του κλοουν (του συγκεκριμενου που ταιριαζει σε αυτην) συμαινει πως το δηλητηριο της ειναι αρκετα τοξικο. Το προβλημα ειναι να μην απελευθερωθει αποτομα στο ενυδρειο. Δηλαδη, να μην την αφυσουμε να σαπιζει συνεχεια και να πεθαινει μερα με την ημερα, να δουμε δηλαδη ποτε πρεπει να την βγαλουμε. Σε σωστα στημενα ενυδρεια τωρα ναι μεν θα κανει μια ψιλοζημια, ποιο πολυ με μια αυξηση της αλγης, θολουρα στο νερο και καποια κοραλια θα ψιλοκλεισουν ενω παιζει και μια δυσφορια στα ψαρια αναλογως το γεγονος αλλα εαν εχουμε σωστο skimming, ισσοροπημενο συστημα, τον απαραιτητο ανθρακα και παρατηρουμε τοτε ολα θα πανε καλα με το λιγοτερο δυνατο τρεξιμο απο εμας. Εαν δεν εχουμε ισσοροπημενο συστημα και παιζουμε λιγο στα ορια λογο αποιριας η μη επαρκους εξοπλισμου τοτε παιζουνε πολλα...

Χαιρομαι παρα πολυ για τις καπως διαφορετικες αποψεις που υπαρχουν εδω. Απλα να εχετε στο νου σας πως εαν εχετε το νου σας και προσφερετε αυτα που θελει η ανεμωνη τοτε σχεδον ολοι μπορουμε να εχουμε μια κουκλα ανεμωνη στο ενυδρειο. :rasp::angry2:

Link to comment
Share on other sites

Επίσης βασικό είναι να προλάβουμε να την βγάλουμε πρωτού χωθεί μέσα στις σχισμές των βράχων.

Άντε μετά να ξεστήνεις το ενυδρείο.

Link to comment
Share on other sites

Άντε να πετάμε όλοι τις ανεμώνες μας στη θάλασσα.

Βέβαια αυτή δεν είναι Carpet.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Επανέρχομαι στο θέμα διότι ενω οι προσδοκίες μου ήταν σε πρώτη φάση να παραμείνει ζωντανή και δίχως προβλήματα, σε δεύτερη φάση να μεγαλώσει και να γίνει ίσως το σπίτι δυο occelaris στο μέλλον. Εκείνη είχε διαφορετικά "πλάνα" και αποφάσισε να......τριχοτομηθεί. :wub: Τώρα θα πρέπει να προσέχω τρείς.Στην φωτό διακρίνονται οι δύο, η τρίτη ειναι πίσω απο τον βράχο.Αν και δεν είναι το σωστό μέρος για δωρεές .......ενδιαφέρεται κανένας να πάρει την μία??? :):excl::thumbup::wub:

post-28-1169143365_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Συμβαίνει αυτό με τις ανεμώνες, το έχω παρατηρήσει και εγώ.

Θα έλεγα να τις αφήσεις στο ενυδρείο σου, άλλωστε είναι μικρές.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε Zeroboy,

οι ανεμωνες σου ειναι μικρες πολυ και θα συμφωνουσα και εγω να τις αφησεις.

Προσωπικα βεβαια κοντεψα να παθω μεγαλη ζημια.ειχα μια πανεμορφη :) ανεμωνη η οποια ομως λογω ελλειπουσ φωτισμου και χαμηλης ροης τοτε, πεθανε.

Οι παραμετροι του νερου μου ηταν οκ συνεπως τη σκοτωσε ο χαμηλος φωτισμος! :thumbup:

Την προλαβα πριν βγαλει τα "εντερα " της στο ενυδρειο.αφου την εβαλα σε ενα κουβα μετα απο 30 λεπτα πεταξε και τα εσωτερικα της.Και ομως ειχε αρχισει να μου καταστρεφει το νερο...με 3-4 τακτικες και σωστες αλλαγες κρατησα καλα τα στανταρ...πιστευω οτι με βοηθησε πολυ και το φιλτρο μου....

Να τις προσεξεις ιδιαιτερα και ελπιζω να πανε ολα καλα.Η αληθεια παντως ειναι οτι ειναι δυσκολο ζωντανο για καποιον νεο.Απ'οσο ξερω ισως ειναι λιγο επικινδυνη και για τα κοραλλακια σε περιπτωση που παει και κατσει πανω τους.

Μην αγχωνεσαι...ισως, και θελουν μεγαλυτερη προσοχη και "φροντιδα"....και ολα θα πανε καλα.Μου αρεσουν και μενα ιδιαιτερα...εως πολυ :excl: και ελπιζω ολα να σου πανε πολυ!!!!

Καλη συνεχεια,φιλικα

Φώτης

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...