Jump to content

Χαλικι για ενυδρειο....


Recommended Posts

Καλημερα και καλο χειμωνα να εχουμε....

εχω ενα ενυδρειο 120 λιτρα το οποιο σκεφτομαι να κανω ενα μικρο refresh.... οπως να βαλω χαλικι ψιλο στον πατο του ενυδρειου μου...

το ερωτημα λοιπον ειναι

το χαλικι που θελω να βαλω ειναι απο παραλια και επιδει μου αρεσει οπως ειναι το χρωμα και παει λεγοντας μπορω να το βαλω στο ενυδρειο που ειναι γλυκο νερο?

διαβασα οτι θελει πολυ βρασιμο αυτο ισχυει η πρεπει να κανω κατι αλλο

και γενικα μπορω να βαλω χαλικι απο παραλια σε ενα τετοιο ενυδρειο?

ευχαριστω πολυ....

Link to comment
Share on other sites

Η απάντηση μπορεί να είνα θετική, η αρνητική ανάλογα με το είδος των ψαριών που θα βάλεις.

Link to comment
Share on other sites

Η απάντηση μπορεί να είνα θετική, η αρνητική ανάλογα με το είδος των ψαριών που θα βάλεις.

εχω ενα αγγελοψαρο απο γεννα και δεν θελω να το δωσω και λεω να βαλω και gabby (αν το γραφω σωστα..)

Link to comment
Share on other sites

εχω ενα αγγελοψαρο απο γεννα και δεν θελω να το δωσω και λεω να βαλω και gabby (αν το γραφω σωστα..)

Για τα γκουπι κανει,για τα σκαλαρια οχι :P

Link to comment
Share on other sites

αποφασισε με τι ψαρια θελεις να ασχοληθεις που ειναι το βασικο,και μετα βλεπεις...

Link to comment
Share on other sites

Επειδή το χαλίκι είναι από παραλία, πιθανότατα είναι ασβεστολιθικό, πράγμα που σημαίνει ότι ανεβάζει τη σκληρότητα και το pH του νερού.

Τα gypppies και γενικά τα ζωοτόκα ψάρια θέλουν αυξημένη σκληρότητα και υψηλό pH, σε αντίθεση με τα αγγελόψαρα και γενικά τα ψάρια του Αμαζονίου θέλουν μαλακό και όξινο νερό. Οπότε ένα χαλίκι για υπόστρωμα που ανεβάζει τη σκληρότητα και το pH του νερού θα δημιουργήσει πρόβλημα.

Γι αυτό το λόγο πρέπει πρώτα να αποφασίσεις τι ψάρια θέλεις να βάλεις μέσα στο ενυδρείο. Μπορείς να βοηθηθείς και από τα προφίλ ψαριών του Aquazone. :P

Link to comment
Share on other sites

Επειδή το χαλίκι είναι από παραλία, πιθανότατα είναι ασβεστολιθικό, πράγμα που σημαίνει ότι ανεβάζει τη σκληρότητα και το pH του νερού.

Τα gypppies και γενικά τα ζωοτόκα ψάρια θέλουν αυξημένη σκληρότητα και υψηλό pH, σε αντίθεση με τα αγγελόψαρα και γενικά τα ψάρια του Αμαζονίου θέλουν μαλακό και όξινο νερό. Οπότε ένα χαλίκι για υπόστρωμα που ανεβάζει τη σκληρότητα και το pH του νερού θα δημιουργήσει πρόβλημα.

Γι αυτό το λόγο πρέπει πρώτα να αποφασίσεις τι ψάρια θέλεις να βάλεις μέσα στο ενυδρείο. Μπορείς να βοηθηθείς και από τα προφίλ ψαριών του Aquazone. :P

μαλλον θα δωσω το σκαλιαρι για να βαλω μεσα guppies γιατι ειναι αμαρτια ενα ολοκληρο ενυδρειο να εχει μονο ενα ψαρι μεσα

σας ευχαριστω πολυ

Link to comment
Share on other sites

μαλλον θα δωσω το σκαλιαρι για να βαλω μεσα guppies γιατι ειναι αμαρτια ενα ολοκληρο ενυδρειο να εχει μονο ενα ψαρι μεσα

σας ευχαριστω πολυ

Απο προσωπικη εμπειρια σου λεω οτι αν ειναι χοντρο χαλικι,μαζευει πολλες ακαθαρσιες αναμεσα και θελει οπωσδηποτε σκουπα,γιατι το φιλτρο απο μονο του δεν φτανει.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

καλημερα σας.. τελικα εφτιαξα το ενυδρειο και ολα μου πανε παρα πολυ καλα σε ολους τους τομεις.. το μονο θεμα που ειχα ηταν με το σκαλιαρι αλλα τελικα και με αυτο μια χαρα γιατι ειναι μικρο (σε θεμα ηλικιας) και δεν προβληματιζει τα αλλα ψαρια... δειτε και μια εικονα να μου πητε την γνωμη σας

να πω και οτι το χαλικι τελικα δεν ειναι απο παραλια γιατι δεν ηθελα να παιξω με θεμα υγειας των ψαριων το μονο "θαλασσινο" ειναι οι πετρες οι οποιες ειναι πετρες απο ηφαιστειο της νησυρου και εχουν φαει τρελο καθαρισμα

http://imageshack.us...9/68013606.jpg/

Έγινε επεξεργασία - Method_MAN
Link to comment
Share on other sites

καλημερα σας.. τελικα εφτιαξα το ενυδρειο και ολα μου πανε παρα πολυ καλα σε ολους τους τομεις.. το μονο θεμα που ειχα ηταν με το σκαλιαρι αλλα τελικα και με αυτο μια χαρα γιατι ειναι μικρο (σε θεμα ηλικιας) και δεν προβληματιζει τα αλλα ψαρια... δειτε και μια εικονα να μου πητε την γνωμη σας

να πω και οτι το χαλικι τελικα δεν ειναι απο παραλια γιατι δεν ηθελα να παιξω με θεμα υγειας των ψαριων το μονο "θαλασσινο" ειναι οι πετρες οι οποιες ειναι πετρες απο ηφαιστειο της νησυρου και εχουν φαει τρελο καθαρισμα

http://imageshack.us...9/68013606.jpg/

post-42424-0-99591400-1320051480_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - Method_MAN
Link to comment
Share on other sites

Να το χαιρεσαι φιλε μου.Βαλε και αληθινα φυτα και κανα ξυλο ,θα το απολαυσεις καλυτερα

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

καλησπερα και παλι... εβαλα το χαλικι στο ενυδρειο μου αλλα μετα απο εναν μηνα σχεδον το χαλικι εχει γινει σχεδον μαυρο πως μπορω να το καθαρισω απο το να μην αδειασω παλι ολο το ενυδρειο και απο τι προκαλειται ολο αυτο? απο τα περιτωματα των ψαριων? εχω βαλει μεσα 4 gappies και ενα σκαλιαρι..

ευχαριστω πολυ....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...