Jump to content

Recommended Posts

επειδη υπάρχουν πολλοι φίλοι χομπιστες όπου ενδιαφέρονται για τα πανεμορφα χελωνάκια
επελεξα να συντάξω αυτο το θέμα με χρησιμες πληροφορίες σαν οδηγός
διοτι υπάρχει μεγάλη έλληψη πληροφοριών

συνηθισμένα είδη όπου πωλουντε στην ελλάδα ειναι το ειδος
trachemys scripta υποειδος elegans (red eyed slider) κοκκινομάγουλη
trachemys scripta υποειδος scripta (yellow bellied slider) με κίτρινα μάγουλάκια

προέλευση κατα κυριο λόγο νότιες πολιτιες ΗΠΑ στον κόλπο του μεξικου

τι να προσέξουμε στην αγορά:
τα ζωα κατα βάση θα είναι εξασθενημένα απο άχος,φόβο,κρύο και άλλες ελλειψεις και αντιξοες συνθήκες
γιαυτο προσέχουμε
1)να είναι κινητικές
2)να στεκονται στον βυθό
3)ματια καθαρα- ρουθουνια καθαρα
4)τυχον χτυπήμτα σκληρότητα οστράκου
5)το δέρμα στον λαιμο και στα πόδια οπου εχει και πιο μεγάλη επιφάνια να είναι καθαρό

μεταφορά:
μικρες αποστάσεις σε ενα μικρο χαρόκουτι καλα κλεισμένο
μεγάλες αποστασεις σε νερακι με 20-30 βαθμούς

ενυδρείο:

κατάγεται σε ειδικη κατηγωρία aqua - terrarium
το ενυδρειο πρέπει να έχει μέγεθος 5 χ το μηκος της χελώνας το μισο πλάτος και ύψος νερου το 2 χ το μηκος χελώνας (όλα αυτα για μεχρι 2 χελωνες) δηλαδη μια χελώνα 5εκατοστα σημαινει ενυδρείο
5 χ5 =25εκ μηκος 25/2=12,5εκ πλάτος και ύψος νερου 10εκ

θέρμανση-με έναν ενυδριακο θερμαντηρα και για θερμασνη του αερα στη στερια τουλαχιστον με μια λάμπα πυρακτωσεως(θερμανσης)να πετυχενουμε θερμοκρασια νερου 26 βαθμους και αερα 35 βαθμους όσο πιο πολύ ζεστη τοσο πιο μεγαλο μεταβολισμο και κινητικοτητα

φως- μια λάμπα uv για αντικατασταση φως ηλιού όπου να εκπέμπει ακτινες uv-a uv-b
η λάμπα όχι μεγαλυτερη αποσταση απο 20εκ κατα προσεγγιση και αναμενη σε τροπικα κληματα περιπου 12 ωρες(όλα αυτα επιβάλωνται για την αναπτυξη τους ,συνθετουν βιταμινη d3 ,και στεγνωνουν για αποφυγη μυκητιάσεων του δέρματος)(όταν μεγαλώνουν το καβούκι αφηνει στο νερο μικρές μεβράνες σε κομμάτια)

στερια -απο οποιοδηποτε μη τοξικο υλικο(πλαστικο-γυαλι-φελιζολ-κεραμικο-πέτρα) η στερια να φτανει να βγαινουνε τα ζώα άνετα και να λιάζωνται, καλο ειναι να μην ειναι ολο ισια για να στεγνωνει και το καβουκι απο κάτω γιαυτο σκαρφαλώνει και η μια πάνω στην άλλη)

φιλτρο- όσο πιο μεγαλο τοσο πιο καλα στην αρχη με μικρη σταθμη νερου ένα εσωτερικο που να σκεπάζεται ειναι καλο και αργοτερα ενα εξωτερικο ιδανικό
υλικά φιλτρου-Ζεόλιθος ,ενεργος ανθρακας(με αντικατασταση αυστηρη κάθε μηνα),σφουγγαρια,υαλοβαμβακας,κεραμικο μηχανικο μακαρονιγια καλυτερη κυκλοφορια νερου εντοε φιλτρου,μπετονια μπερδεμενη)
καθαρισμος καθε 15 μερες κατα προσεγγιση ή ελληψη ροής και καθαρισμος σε τακτα χρονικα διαστηματα των σωληνων τροφοδοσιας νερου απο και προς το φιλτρο(σωληνες 12/16mm)

βυθος- καθαρός
(καθε τι μπαινει στον βυθο θα πιάνει μύκητες σε χρόνο άμμεσο γιαυτο αποφευγεται αυστηρα το χαλικι αν δεν πλένεται εξολοκληρου συχνά)

διακοσμηση - με καποια ξυλα mopani (για να μαλακωνει το νερο) - πλαστικα φυτά επιφάνειας

#στον χωρο τους θα δαγκωνονται τα πάντα και ότι τρωγεται θα το τρώνε χωρις δευτερη σκέψη#
#συμβιωση με ψαρακια - φυτακια στο ενυδρειο αδυνατη#


αλλαγες νερού:
αλλαγη νερου καθε βδομαδα ενα μεγάλο ποσοστο με καλο σκουπισμα - ρούφιγμα
καθε μηνα κατα προσεγγιση πάντα,πλήσιμο αντικειμένων εντος και των τοιχωμάτων(χωρις χημικά)
αφαιρεση καθημερινα με μια συριγγα ακαθαρσίες

Διατροφή:
ΛΑΧΑΝΙΚΑ : -μαρούλι, καρότο, λάχανο,αγγούρι, κολοκύθι, ραδίκια, αγριοραδίκια, ντομάτα, κόκκινη πιπεριά, μπιζέλια

όχι φλούδες και τα σκληρα λαχανικα βρασμένα(θερμοκρασια δωματίου)

ΦΡΟΥΤΑ : -πεπόνι, μάνγκο, μήλο, μπανάνα, αχλάδι, σταφύλι, κεράσι, φράουλα, καρπούζι

όχι φλούδες(θερμοκρασια δωματιου)

ΖΩΝΤΑΝΕΣ ΤΡΟΦΕΣ : -σαλιγκάρια, ψάρια, γρύλους, γαιοσκώληκες, μεταξοσκώληκες, waxworms

προσοχη στην χορηγηση ζωντανων απο την φυση

ΑΛΛΕΣ ΤΡΟΦΕΣ : - βρασμένο ασπράδι από αυγό, βρασμένο κοτόπουλο(το ψαχνό), κρέας γαλοπούλας, σολομό(κονσέρβα), τόνο(κονσέρβα)

Οι τροφές δεν θα πρέπει να περιέχουν αλάτι

ακόμα υπάρχουν πολλες αποξιραμένες τροφες και επιβάλεται απευθιας χωρηγηση στη τροφή σκονη ασβεστιου-d3 και πολυβιταμίνες όπως επισης και απευθιας στο νερό

διαχωρισμός φύλου
-)μετα το τριτο έτος εμφανες
-)οστρακα αρσενικων πιο επιπεδα
-)κεφαλια αρσενικων πιο αδύνατα
-)πιο μικρη ουρα και χοντρη με κληση και το μοριο πιο μακρια απο το καβουκι των αρσενικών
-)νυχια πολυ μεγαλυτερα των αρσενικων βοηθαν στην αναπαραγωγικη διαδικασία
-)διαφορά χρωμάτων
-)μεγεθος αρσενικων πιο μικρό τελικο μεγεθος 16-20εκατοστα και θυληκα 20-25εκατοστα
όριο υλικίας 30-50 έτη

αναπαραγωγη περιληπτικα

φλερτ που γινεται φερνωντας ο αρσενικος τα χερια του στο προσωπο της θυλικιας με κινησεις σπασμοδικες που την προσκαλει για ζευγάρωμα
η θυληκια αφηνει τα αυγα(3-20) σε αμμο όπου η άμμος μπορει να ειναι σε κάποιο ''μπολ'' με βάθος τουλαχιστον 15εκατοστα όπου αφερηται το μπολ και μεταφέρεται αλλου για να μην τα ξεθάψουν
τα μεταφερουμε καπου που να έχεις υγρασια και θερμοκρασια πιο μεγαλη απο 29 βαθμους για θυληκα πιο μικρη αρσενικά
τα νεογνα σε 60 με 80 μερες θαα ξεπεταχτούνε


ασθένειες:

συνηθως τα ζωα καθονται αδρανη στην στερια με απαθια στο φαγητο και νοχελικότητα
αυξάνουμε την θερμοκρασια νερου στου 29-30βαθμους και αντιστηχα περιβάλλοντος
πεντακάθαρο νερό

μολυνση ματιών-πρηξιμο και συνεχως κλειστα:---βαμβακι βρεμενο με χαμομιλι,ειδικά κολήρια με άμμεση θεραπια στα ματια

μη ικανοτητα βουτιας και σταθεροτητας στην επιφάνεια:μολυνση αναπνειστικης οδου με βλεννωδες εκκρισεις ματια και μυτη και δυδκολια αναπνοης με ανασα απο το στόμα-----χοριγηση αντιβιωσης,αναπνοες ατμου χαμομιλιου μακρια απο κρυο αερα

μόλυνση απο μυκητες στο δέρμα:----καλό στεγνωμα του δέρματος ήτε με λάμπες ή τον ηλιο απευθίας

πρόβλημα οστρακου-μαλάκωμα-έλληψη ακτινες uv-----να γίνει άμμεσα ακτινοβολια Uv και τροφη πλούσια σε βιταμήνες

αποστημα αυτη- κακη ποιοτητα νερου----επεμβαση με καθαρισμα υγρου και καθαρισμα με μπαταντιν 9πιθανον αντιβιωση)

νανισμος-μη επιβαλωμενου χωρου κολύμβσης και διαβιωσης

γιατροί:
1)θεωδοριδης μανωλης ελ.βενιζελου 173 καστρι αθηνα 2108073681
2)κονταδακης κυριακος αριστοτελους 24 2109642775-6974632657
3)κλινικη .γαρμπης δημητρης δημητρακοπουλου 122 καλλιθέα 2109575111
4)κτηνικατρικο κεντρο περιστεριου χαραλαμπιδης χαραλαμπος 2105720761
5)καλογεροπουλου νατασα πεντελης 13 μαρουσι 2108060160




υλικα οπου χρησιμοποιω εγω για την διατηρηση τους σε υγιες περιβάλλον(μη διαθεση για διαφημιστηκους λόγους)

τροφή:
-nutrafin max-
tropical: Biorept W -gammarus-dried fish-reptotabin-bloodworms
sera: raffyl-raffy p-raffy mineral
tetra: gammarus-tetramin
jbl: calcil-agil
vitakraft: reptile carnivore

σκονη ασβεστιου - d3
T-rex 2:1 (calsium - phosphorus - d3)

βιταμηνες στην τροφή:
sera reptilin

βιταμηνες στο νερο:
taber aqua caparazon για το καβούκι
nutrafin basix turtle conditioner

κολίριο
taber aqua ocular

αντιχλώριο:
reptosafe(πολυ δισευρετο μονο παραγγελια)

υλικα φιλτρου:
Eheim Ehfifix-κλασικο μπλε σφουγγαρι 10ppi και 30ppi- υλοβαμβακο(filter wool)-fluval zeo carb-tropical carbolit-fluval pre filter-sera biopur

λάμπες:
exo terra repti glo 5.0 - exo terra heat glo

φωτιστηκα γραφείου

φιλτρο εξωτερικο με 6,6 λιτρα κάδο
θερμοστάτη
και περισσώτερα εδώ:
χελωνο οικογενεια μου
γενικά

απαιτηται μεράκη-αγαπη-όρεξη-αφωσιωση-σεβασμός απο όλα τα μέλη της οικογένεια
και οι χελώνες θα ανταμιφσουν δεώντος οπου θα γίνουν αληθινα κατοικιδια ζώα
παρακληση το θέμα να μεινει καθαρο και η κάθε περιπτωση θα συζητηταί σε νέο θεμα διοτι θα είναι και διαφορετικών συνθηκών

με εκτιμηση προς όλους
Βασίλης :thumbup:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

νομιζω πως ειναι εξαιρετικο το αρθρο σου βασιλη μου. :P

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω πολυ :P

όλοι μας είμαστε εξερετικοί

και σεβασμος προς τα ζώα ειναι ζωντανοι οργανισμοι και εξαρτωνται καθαρα απο εμάς

Link to comment
Share on other sites

Πολλα μπραβο φιλε μου.

Ευχαριστουμε για τις πληροφοριες....!!!

:P;):thumbup::rasp::rasp:

Link to comment
Share on other sites

όλοι οι μεγάλοι δάσκαλοι

εμεις ευχαριστουμε

''η γνωση είναι δύναμη''

και στο χόμπυ μας απαιτηται

Link to comment
Share on other sites

Πολύ χρήσιμο άρθρο! Συγχαρητήρια φίλε μου!

Απλά, καλό είναι να γίνει και μια υπενθύμιση να μην αφήνονται ελεύθερα αυτά τα χελωνάκια σε λιμνούλες και ποτάμια, γιατί έχουν υποσκελίσει και μειώσει τις δικές μας υδρόβιες χελώνες σε πολύ μεγάλο βαθμό.

Ο καλός χομπίστας είναι υπεύθυνος χομπίστας!! :P

Link to comment
Share on other sites

ακριβώς

Ο καλός χομπίστας είναι υπεύθυνος χομπίστας!! :P

Έγινε επεξεργασία - Billias
Link to comment
Share on other sites

Μπράβο φίλε Βασίλη, υπέροχο άρθρο. :P

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα μεταφέρθηκε.

Μπράβο Βασίλη!

Link to comment
Share on other sites

Μπραβο ρε Βασιλη,πολυ χρησιμο αρθρο για τους φιλους που εχουν χελωνακια!

Προτεινω να καρφητσωθει και επεισης προτεινω να γινει ειδικη κατηγορια στο φορουμ για τα ομορφα αυτα ζωακια :P

Link to comment
Share on other sites

Μπραβο Βασιλη,δεινει ποσο πολυ αγαπας αυτα τα υπερωχα πλασματακια,κια με αυτο το αρθρο σου,που ελειπε απο το φορουμ μας,θα βοηθηθουν πολλα παιδια που θελουν να τα φιλοξενισουν.

Εγω ηδη το εβαλα στα αγαπημενα μου,για να το προτεινω στα παιδια που θελουν να μαθουν και να τα φιλοξενισουν.

Σευχαριστουμε πολυ :P;)

Link to comment
Share on other sites

Δικη μου η ευχαριστηση που τόσο αξιώλογοι άνθρωποι με τόσες γνώσεις σε αυτο το υπεροχο χόμπυ υπάρχουν στο aquazone

Σας ευχαριστώ όλους και τον κάθε έναν ξεχωριστά

Βασίλης :P

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα καρφιτσώθηκε.

Εύχομαι όσοι ασχολείστε με αυτά τα υπέροχα ζωντανά να συνεχίσετε με όρεξη και μεράκι,

ώστε στο μέλλον να υπάρχουν οι βάσεις για τη δημιουργία νέας κατηγορίας, καθώς και οι άνθρωποι

που θα τη στηρίζουν. :P

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ παρα πολυ και ευχωμαι και να την στιρηξουμε αυτην την κινηση κ γω πρωσοπικα θα κανω οτι περναει απο το χερι μου.

:P

Link to comment
Share on other sites

κάποιες συμπληρωματικες φωτο:

μορφολογια χελώνας

019morphologyofaturtle.jpg

μορφολογίες ενυδρείων

draftlens8145281module6.jpg

draftlens9384121module8.jpg

terrschild371r09.jpg

τα είδη

lestro10.jpg

απομακρυνση μεμβράνης

plzhelp1idot.jpg

αρσενικο - θυληκό

testoasadefloridacutamp.jpg

reslider.jpg

trigger103003c.jpg

χαρτης

trachemysscripta.jpg

κραυγη χελώνας οταν ενηλικιωθεε και την βγάζουμε απο το νερό

trachemysscriptaelegans.jpg

φύση

turtletrachemysscriptae.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα και απο εμένα! Είναι το πρώτο μου ποστ. Είμαι κάτοχος ενός ζευγαριού trachemys scripta elegans 4 χρονών. Το αρσενικό έχει μήκος 14 και το θυληκό 18,5 εκατοστά. Είναι υγιέστατα και τα δύο, το θυληκό είχε περάσει όταν ήταν 1 χρονού κάποια σηψαιμική πάθηση και το σώσαμε. Ζουν σε ενυδρείο 350 L γεμάτο μέχρι επάνω για να έχουν όσο χώρο θέλουν για κολύμπι και με στεριά έξω απο το ενυδρείο απο την επάνω πλευρά. Θα ήθελα να κάνω κάποιες παρατηρήσεις σχετικά με το παραπάνω άθρο. Κατ'αρχάς διάβασα σχετικά με ξύλα για μαλάκωση του νερού. Αυτό είναι πολύ καλό και όντως ισχύει αλλά μόνο για τις φυσικές λίμνες. Οχι για το σπίτι και την ζωή τους σε ενυδρεία. Το νερό στο ενυδρείο θα πρέπει να είναι σκληρό όπως και το ph υψηλό (8,0-8,5). Οι χελώνες αυτές είναι περιορισμένες (εκτός από κάποιες λίμνες) σε ποτάμια με ασβεστολιθικά πετρώματα που δίνουν υψηλή σκληρότητα στο νερό και ηψυλό ph 8,0 με 8,3. Οι περισσότεροι ιοι και αρρώστιες αναπτύσονται σε ουδέτερο και όξινο ph. Αυτά τα είδη χελώνων είναι πολύ ευαίσθητα σε μηκυτιακές μολύνσεις και γι'αυτό το λόγο προτείνεται ηψυλό ph. Ένα πράγμα που πρέπει να προσέξει κανείς, είναι οτι αν διατηρηθεί το νερό πάνω από 7,6 pH τότε θα πρέπει να έχετε καλό βιολογικό φίλτρο, και ο λόγος είναι οτι η αμμωνία που είναι ήδη απο μόνη της τοξική, μετατρέπεται σε αμμώνιο πάνω απο 7,6 ph που είναι πολύ πιο τοξικό. Με τακτικές μετρήσεις και σωστές ρυθμίσεις στο νερό θα πετύχεται το ιδανικό αποτέλσμα. Εγώ προσωπικά με αυτά τα λίτρα νερού, 8,0-8,2 Ph, 6 dKh, 22-24 dGh και με φίλτρο eheim 2076, έχοντας τη ροή αυξομειώμενη, μετράω 0 αμμωνία και αμμώνιο και 10-20ppm σε NO3-. Τα υλικά που χρησιμοποιώ είναι 2L μηχανικό πλαστικό μακαρόνι, 2L βιοχημικές πλάκες με κυλίδες, 2L βιολογικές μπάλες substrat pro και 0,5L σφουγγάρι προφίλτρου και σακούλα ενεργού άνθρακα 400ml μέσα στο φίλτρο κάτω απο τον υαλοβάμβακα. Αλλαγές νερού δεν κάνω σχεδόν καθόλου. Μόνο κάθε 2 μήνες περίπου που αλλάζω το 20% του νερού για να αφαιρώ αυξημένες τιμές κάποιων μετάλλων που μενουν στο νερό από την εξάτμιση και συμπληρώνω μόνο με νερό RO. Το φίλτρο το ανοίγω κάθε 4 μήνες (καλά ακούσατε 3 φορές τον χρόνο μόνο) για αλλαγή άνθρακα και καθαρισμό. Όλο το διάστημα μέχρι και το άνοιγμα του φίλτρου η βιολογία του ενυδρείου και οι τιμές είναι απόλυτα σταθερές. Τις ταίζω ReptoMin της Tetrafauna, περιστασιακά αντζούγιες και γαρίδες, και μπόλικα λαχανικά. Επίσης πριν 10 μήνες περίπου τις έπιασα να προσπαθούν να ζευγαρώσουν.. Το αρσενικό είχε διεισδύσει για τα καλά... :) Μετά απο 4 μήνες το θυληκό έκανε 3-4 αυγά αλλά χωρίς να ξέρω αν ήταν να εκολαυθούν η όχι, επειδή δεν τα έθαψε τα είδε και τα επιτέθηκε να τα φάει. Φυσικά τα διέλυσε και γίνανε τροφή για το..φίλτρο! Αυτά.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και απο εμένα! Είναι το πρώτο μου ποστ. Είμαι κάτοχος ενός ζευγαριού trachemys scripta elegans 4 χρονών. Το αρσενικό έχει μήκος 14 και το θυληκό 18,5 εκατοστά. Είναι υγιέστατα και τα δύο, το θυληκό είχε περάσει όταν ήταν 1 χρονού κάποια σηψαιμική πάθηση και το σώσαμε. Ζουν σε ενυδρείο 350 L γεμάτο μέχρι επάνω για να έχουν όσο χώρο θέλουν για κολύμπι και με στεριά έξω απο το ενυδρείο απο την επάνω πλευρά. Θα ήθελα να κάνω κάποιες παρατηρήσεις σχετικά με το παραπάνω άθρο. Κατ'αρχάς διάβασα σχετικά με ξύλα για μαλάκωση του νερού. Αυτό είναι πολύ καλό και όντως ισχύει αλλά μόνο για τις φυσικές λίμνες. Οχι για το σπίτι και την ζωή τους σε ενυδρεία. Το νερό στο ενυδρείο θα πρέπει να είναι σκληρό όπως και το ph υψηλό (8,0-8,5). Οι χελώνες αυτές είναι περιορισμένες (εκτός από κάποιες λίμνες) σε ποτάμια με ασβεστολιθικά πετρώματα που δίνουν υψηλή σκληρότητα στο νερό και ηψυλό ph 8,0 με 8,3. Οι περισσότεροι ιοι και αρρώστιες αναπτύσονται σε ουδέτερο και όξινο ph. Αυτά τα είδη χελώνων είναι πολύ ευαίσθητα σε μηκυτιακές μολύνσεις και γι'αυτό το λόγο προτείνεται ηψυλό ph. Ένα πράγμα που πρέπει να προσέξει κανείς, είναι οτι αν διατηρηθεί το νερό πάνω από 7,6 pH τότε θα πρέπει να έχετε καλό βιολογικό φίλτρο, και ο λόγος είναι οτι η αμμωνία που είναι ήδη απο μόνη της τοξική, μετατρέπεται σε αμμώνιο πάνω απο 7,6 ph που είναι πολύ πιο τοξικό. Με τακτικές μετρήσεις και σωστές ρυθμίσεις στο νερό θα πετύχεται το ιδανικό αποτέλσμα. Εγώ προσωπικά με αυτά τα λίτρα νερού, 8,0-8,2 Ph, 6 dKh, 22-24 dGh και με φίλτρο eheim 2076, έχοντας τη ροή αυξομειώμενη, μετράω 0 αμμωνία και αμμώνιο και 10-20ppm σε NO3-. Τα υλικά που χρησιμοποιώ είναι 2L μηχανικό πλαστικό μακαρόνι, 2L βιοχημικές πλάκες με κυλίδες, 2L βιολογικές μπάλες substrat pro και 0,5L σφουγγάρι προφίλτρου και σακούλα ενεργού άνθρακα 400ml μέσα στο φίλτρο κάτω απο τον υαλοβάμβακα. Αλλαγές νερού δεν κάνω σχεδόν καθόλου. Μόνο κάθε 2 μήνες περίπου που αλλάζω το 20% του νερού για να αφαιρώ αυξημένες τιμές κάποιων μετάλλων που μενουν στο νερό από την εξάτμιση και συμπληρώνω μόνο με νερό RO. Το φίλτρο το ανοίγω κάθε 4 μήνες (καλά ακούσατε 3 φορές τον χρόνο μόνο) για αλλαγή άνθρακα και καθαρισμό. Όλο το διάστημα μέχρι και το άνοιγμα του φίλτρου η βιολογία του ενυδρείου και οι τιμές είναι απόλυτα σταθερές. Τις ταίζω ReptoMin της Tetrafauna, περιστασιακά αντζούγιες και γαρίδες, και μπόλικα λαχανικά. Επίσης πριν 10 μήνες περίπου τις έπιασα να προσπαθούν να ζευγαρώσουν.. Το αρσενικό είχε διεισδύσει για τα καλά... :) Μετά απο 4 μήνες το θυληκό έκανε 3-4 αυγά αλλά χωρίς να ξέρω αν ήταν να εκολαυθούν η όχι, επειδή δεν τα έθαψε τα είδε και τα επιτέθηκε να τα φάει. Φυσικά τα διέλυσε και γίνανε τροφή για το..φίλτρο! Αυτά.

Kαλως ήρθες

Ευχαριστούμε για τις πληροφορίες!Κάνε μία παρουσίαση το ενυδρείο σου αν θές για να το δούμε και να συζητήσουμε τις όποιες εμπειρίες σου .

Εγώ προσωπικά ενδιαφερομαι και άμεσα μιας και θέλω να φτιάξω κάτι σύντομα!

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ενδιαφέρον Σάββα, θα ήθελα να δω επίσης αναλυτικές φωτογραφίες του ενυδρείου, είναι bare bottom; τι γίνεται με τις ακαθαρσίες τους; Εγώ έχω 3 μικρά (7-8 πόντους) σε 30 λίτρα και αν δεν καθαρίσω τις ακαθαρσίες τους κάθε μέρα (με σύριγγα) το νερό γίνεται χάλια... Επίσης έβγαλα δυο πέτρες που είχα στο βυθό (ως ντεκόρ) γιατί από κάτω μάζευαν ΠΟΛΥ βρωμιά.

Βέβαια εγώ έχω μικρό εσωτερικό φίλτρο (200λτ/ω μόνο με άνθρακα και σφουγγάρι) αλλά και πάλι θα ήθελα να δω πως είναι το ενυδρείο σου φτιαγμένο έτσι ώστε να μένει καθαρό.

Link to comment
Share on other sites

μπραβο φιλε μου.

να τις χέρεσαι.

Και καλως ηλθες.Εχω κ γω καποιες παρατηρησεις:που βρηκες αυτες τις πληροφορίες για το ph και πως το ανεβάζεις?επισης στην αρχη που ηταν μικρες κ δεν τρωγανε λαχανικα, μ0νο αυτα τρωγανε?και πιος ανθρακας αντεχει 4 μήνες?στον βυθο τι έχεις?και ποσο καιρο ζουνε ετσι?και το φιλτρο σε τι κατασταση ειναι οταν το ανοιγεις?ειναι ζωα αντοχης και δεν ειναι λαθος το 7,5 ουτε το 8 ph στην διαβιώση τους διοτι φερουν καβουκι και στην αιχμάλωσια παιζει ρολο στην βιολογία νερου....και προσεχε με την θηλυκια μη κάνει κατακρατήση αυγων και έχεις πρόβλημα.επισης εκτος τον κολπο του μεξικου ζουν και σε ελληνικά σημεια οπου τα νερα ειναι με αλλες χημιες και ομως αναπαραγωντε κανονικά .να τις χερεσαι και παλι και ο καθε ενας κραταει τις χελωνιτσες διαφορετικα δεν σημαινει οτι ειναι απαραιτήτα λαθος.όπως και τα ενυδρεία με τα καποιο σιγκεκριμενο ειδος ψαριου δεν μπορει να ειναι όλα ιδια με καθε λεπτομερια κ ακριβια ουτε βάση του κανονισμου.αλλωστε το καθε ζωντανό εχει κ τον χαρακτηρα του.

Έγινε επεξεργασία - Billias
Link to comment
Share on other sites

Και για το παραπανω αρθο η χρηση ξυλων περαν της ομορφιας που προσωπικα μου αρεσουνε παρα πολυ και τις φυσικοτητας τους .σε θεμα βιολογίας εξαρτάται βεβαία απο τις τιμες του νερου βρυσης του καθε ένα και σιγουρα δεν ειναι απαραιτητη ουτε απολυτα συμφωνη με όλα τα set up και μικρη ποσοτητα δεν κανει κ ιδιετερα πραγματα περαν διακοσμησης.

Link to comment
Share on other sites

μπραβο φιλε μου.

να τις χέρεσαι.

Και καλως ηλθες.Εχω κ γω καποιες παρατηρησεις:που βρηκες αυτες τις πληροφορίες για το ph και πως το ανεβάζεις?επισης στην αρχη που ηταν μικρες κ δεν τρωγανε λαχανικα, μ0νο αυτα τρωγανε?και πιος ανθρακας αντεχει 4 μήνες?στον βυθο τι έχεις?και ποσο καιρο ζουνε ετσι?και το φιλτρο σε τι κατασταση ειναι οταν το ανοιγεις?ειναι ζωα αντοχης και δεν ειναι λαθος το 7,5 ουτε το 8 ph στην διαβιώση τους διοτι φερουν καβουκι και στην αιχμάλωσια παιζει ρολο στην βιολογία νερου....και προσεχε με την θηλυκια μη κάνει κατακρατήση αυγων και έχεις πρόβλημα.επισης εκτος τον κολπο του μεξικου ζουν και σε ελληνικά σημεια οπου τα νερα ειναι με αλλες χημιες και ομως αναπαραγωντε κανονικά .να τις χερεσαι και παλι και ο καθε ενας κραταει τις χελωνιτσες διαφορετικα δεν σημαινει οτι ειναι απαραιτήτα λαθος.όπως και τα ενυδρεία με τα καποιο σιγκεκριμενο ειδος ψαριου δεν μπορει να ειναι όλα ιδια με καθε λεπτομερια κ ακριβια ουτε βάση του κανονισμου.αλλωστε το καθε ζωντανό εχει κ τον χαρακτηρα του.

Καλησπέρα! Ευχαριστώ για το καλωσόρισμα! Όλες τις πληροφορίες τις έχω βρει έπειτα απο πολύ ψάξιμο και μελέτη αυτού του είδους κυρίως σε ξένα site. Η εμπειρία μου πάνω σ'αυτές είναι 4 χρόνια που είμαι κάτοχος τους και όχι παραπάνω. Όταν ήταν μικρές ζούσαν σε ενυδρείο 60L με νερό 2-3 εκατοστά μόνο. Έτρωγαν κυρίως ψαράκια και γαρίδες. Ότι λαχανικό τους έδινα θυμάμαι δεν το άγγιζαν. Αφού άρχισαν να κολυμπουν μετά απο 2-3 μήνες, αύξησα το νερό στα 10 εκατοστά περίπου και βρήκα και μια τροφή σε στικς που περιήχε μεγάλες τιμές σε φυτικές τροφές (75%) και το υπόλοιπο ήταν άλεσμα σκουλικιών και αντζούγιας. Τους έδινα αυτό μαζί με γαρίδες μέχρι που έγιναν 1,5 χρονών. Επίσης μέσα σε αυτήν την διάρκεια έγιναν δεκτές και κάποιες προσπάθειες για φυσικά λαχανικά, αλλά μόνο από την αρσενικιά. Μετά ανακάλυψα το Reptomin. Είναι ότι καλύτερο και πλήρες έχω βρει για τροφή χελώνων. Επειδή ήταν ακόμα μικρές όμως τις έδινα 50-50 μαζί με μίγμα αντούγιας και γαρίδας (Raffy Royal της Sera). μέχρι τα 2 χρονών ζούσαν σ'αυτό το ενυδρείο με εξωτερικό φίλτρο και την στάθμη να αυξάνεται συστηματικά όσο μεγάλωναν. Όταν έγιναν 2 χρονών λοιπόν, άλλαξα ενυδρείο σε 350 L γεμάτο περίπου στα 2/3. Τα λαχανικά πλέον γινόντουσαν δεκτά και απο τις 2 σιγά σιγά, και η καθαρή ζωική τροφή ελλατώθηκε. Πλέον raffy royal τρώνε το πολύ μία φορά στις 10 μέρες από μια μικρή ποσότητα. Επίσης κατα καιρούς τις έχω ταΐσει και φρέσκια ζωϊκή τροφή (κατεψυγμένη βέβαια) όπου τις ξετρελαίνει.! Στον βυθό έχω μόνο 2 ασβεστολιθικές μεγάλες πέτρες και αυτό γιατί η βρύση μου έχει πολύ χαμηλό Kh (4dKh). To όνομα του άνθρακα μου διαφεύγει διότι πετάω το κουτί μόλις τον τοποθετήσω αλλά όταν ξαναεπισκεφθώ το συγκεκριμένο petshop θα το σημειώσω να σας το πω. Έχει διάρκεια 6 μηνών για έως 180L νερού. Για τα 350 που έχω εγώ ή πρέπει να βάζω 2 σακούλες (που δεν χωράνε) ή να τον αλλάζω νωρίτερα. Στους 4 μήνες που ανοίγω το φίλτρο, στο "στατικό κενό" του προφίλτρου της eheim είναι γεμάτο από μεγάλα κομμάτια και το σφουγγάρι αρκετά βρώμικο. Το πλαστικό μακαρόνι έχει κρατήσει όλα τα πιο μικρά κομματάκια, πιο πάνω όμως, οι βιοχημικές πλάκες και οι βιολογικές μπάλες είναι αρκετά καθαρές. τις βουτάω μια φορά μέσα σε καθαρό νερό ενυδρείο και είναι έτοιμες καθαρισμένες. Τον υαλοβάμβακα τον αλλάζω κάθε 2 μήνες που κάνω και το 20% της αλλαγής νερού γιατί ανοίγω εκείνο το σημείο για να τοποθετήσω κάψουλες αύξησης του Kh. Γενικώς κάνω πολύ καλό καθαρισμό του φιλτρου σε όλα του τα σημεία στο 4μηνό.

Κοιτάξτε.. Θα σας πω ένα πράγμα που κανείς δεν το λέει και φυσικά κανείς απο τους πωλητές των pet shop δεν έχει συμφέρον να το πει. Οι αποξηραμένες γαρίδες και αντζούγιες, και γενικώς όλες οι αποξηραμένες ζωικές τροφές, πωλούνται ως την βασική τροφή των χελώνων αυτών. Οι συσκευασίες λένε συγκεκριμένα να ταϊζουμε 3-4 φορές την ημέρα απο λίγο. Να σας πω λοιπόν τι σημαίνει αυτό. Ο μεταβολισμός τους αναπτύσεται μόνο με αυτές τις ζωικές τροφές που περιέχουν και τέφρα. Οι αποξηραμένες αυτές τροφές περιέχουν πάρα πολλές πουρίνες (Purines), όπου είναι είδος πρωτείνης. Ο πολύ γρήγορος μεταβολισμός που αναπτύσεται με τόσο φαγητό σπάει τις πουρίνες, που πρέπει να φύγουν απο το σώμα, σε άλλες ουσίες, μια απο αυτές και το ουρικό οξύ (Uric Acid). Λεπτομερές άρθρο εδώ: http://en.wikipedia.org/wiki/Purine. Το ουρικό οξύ κανονικά, καθαρίζεται απο το αίμα μέσω των νεφρών, όπου το οδηγεί έξω απο το σώμα μέσω των ούρων. Το ουρικό οξύ λοιπόν όταν είναι σε πολύ μεγάλη ποσότητα, δεν προλαβαίνει να καθαριστεί από τα νεφρά και εδώ έρχεται η πρωτοβάθμια πάθηση που ονομάζεται υπερουριχαιμία (hyperuricemia). Άρθρο εδώ: http://en.wikipedia.org/wiki/Hyperuricemia.

Η ποσότητα τώρα που μένει στο σώμα, κρυσταλλώνεται στους συνδέσμους και προκαλεί την δευτεροβάθμια κατά σειρά πάθηση αυτού του φαινομένου που ονομάζεται Ουρική αρθρίτιδα (Articular Gout) ή αλλιώς Ποδάγρα. Άρθρο εδώ: http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%9F%CF%85%CF%81%CE%B9%CE%BA%CE%AE_%CE%B1%CF%81%CE%B8%CF%81%CE%AF%CF%84%CE%B9%CE%B4%CE%B1. Η ουρική αρθρίτιδα είναι μια πολύ επίπονη πάθηση των συνδέσμων που κάνει αυτά τα πλάσματα να υποφέρουν πολύ.

Τέλος η τριτοβάθμια μορφή της πάθησης ονομάζεται Visceral Gout, επιφέρει καταστροφή του νεφρού, το ουρικό οξύ προσβάλει και άλλα όργανα όπως συκώτι, σπλήνα, περικάρδιο, το ίδιο το νεφρό, πνεύμονες και βλεννόδης μεμβράνες όπως το στόμα με τελικό αποτέλεσμα τον θάνατο του ερπετού.

H ουρική αρθρίτιδα συναντάται πολύ συχνά σε χελώνες όπου είναι σε αιχμαλωσία, λόγω υπερβολικής κατανάλωσης πρωτείνης από αυτές τις τροφές. Υπάρχουν πολλά άρθρα που περιγράφουν εν συντομία την πάθηση αυτή και ένα απο αυτά είναι αυτό: http://www.peteducation.com/article.cfm?c=17+1796&aid=2496

(Ελπίζω οι διαχειριστές να μην έχουν πρόβλημα για την ανάρτηση άρθρων από άλλες σελίδες)

Επίσης που ακριβώς θέλετε να κάνω παρουσίαση του ενυδρείου μου; Εδώ ή υπάρχει κάποιο άλλο ειδικό section; Ευχαριστώ. :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πολύ ενδιαφέρον Σάββα, θα ήθελα να δω επίσης αναλυτικές φωτογραφίες του ενυδρείου, είναι bare bottom; τι γίνεται με τις ακαθαρσίες τους; Εγώ έχω 3 μικρά (7-8 πόντους) σε 30 λίτρα και αν δεν καθαρίσω τις ακαθαρσίες τους κάθε μέρα (με σύριγγα) το νερό γίνεται χάλια... Επίσης έβγαλα δυο πέτρες που είχα στο βυθό (ως ντεκόρ) γιατί από κάτω μάζευαν ΠΟΛΥ βρωμιά.

Βέβαια εγώ έχω μικρό εσωτερικό φίλτρο (200λτ/ω μόνο με άνθρακα και σφουγγάρι) αλλά και πάλι θα ήθελα να δω πως είναι το ενυδρείο σου φτιαγμένο έτσι ώστε να μένει καθαρό.

Με τις ακαθαρσίες τους αν έχεις καλό φίλτρο που η εισαγωγή να φτάνει όσο πιο χαμηλα γίνεται, δεν θα έχεις πρόβλημα. Όσο μεγαλώνουν οι χελώνες σπάνε τις ακαθαρσίες τους με το στόμα τους (είναι στην φύση τους), με αποτέλεσμα να γίνονται ένα είδος σκόνης στο νερό και να τις τραβάει το φίλτρο. Στην φύση η ουσία αυτή κατακάθεται στον βυθό των λιμνών όπου αλλάζει μοριακή δομή με τον καιρό μέσω χημικών αντιδράσεων που είναι παρόμοιες με αυτές των ακαθαρσιών των ψαριών στους βυθούς των ενυδρείων, ενώ στους ποταμούς απορροφάται μέσω των φυτών. Οι χελώνες ξηράς συγκεκριμένα τρώνε κανονικά τις ακαθαρσίες τους δημιουργώντας ένα δεύτερο κύκλο μεταβολισμού και χημικών αντιδράσεων στο σώμα τους μετατρέποντας τα εξ'ολοκλήρου σε υγρά.

Link to comment
Share on other sites

Κάνε την παρουσίασή σου στο θεματικό γενικά περί γλυκού νερού μιας και ακόμα δεν υπάρχει εξιδεικευμένη κατηγορία για χελώνες!Αν γίνουμε περισσότεροι στο μέλλοων πιστεύω θα υπάρξει!

Σχετικά με την τροφή εγώ ταίζω 3-4 γαρισούλες της tetra 2 φορές την ημέρα!Π΄ρεπει να άλάξω κάτι;

Μέχρι στιγμής δεν έχω πάρει άλλη τροφή αλλά το έχω στα άμεσα σχέδια!Θα κοιτάξω αυτή που αναφέρεις!

Link to comment
Share on other sites

Κάνε την παρουσίασή σου στο θεματικό γενικά περί γλυκού νερού μιας και ακόμα δεν υπάρχει εξιδεικευμένη κατηγορία για χελώνες!Αν γίνουμε περισσότεροι στο μέλλοων πιστεύω θα υπάρξει!

Δε γράφεις κανένα λόττο; :bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...