Jump to content

επιλογη ψαριων για 110lt


Recommended Posts

ποια η διαφορα τους ιδια μου φαινονται....

Έγινε επεξεργασία - kalmichalis
Link to comment
Share on other sites

οι καρδιναλιοι αντεχουν θερμοκρασιες των 28+.

τα νεον θελουν αρκετα πιο δροσερο νερο.

αν αναζητας συμπεριφορα κοπαδοψαρων στο κολυμπι μακραν πρωτα ειναι οι ροδοστομοι,και μετα οι καρδιναλιοι...

Link to comment
Share on other sites

τα νεον με τους καρδιναλιους εχουν τα ιδια χρωματα σωστα??? δε βρισκω καποια διαφορα.... παρα μονο στις συνθηκες τους

Link to comment
Share on other sites

ναι ιδια χρωματα,με μοναδικη διαφορα εμφανισιακα στο ενα να πηγαινει το χρωμα μεχρι τερμα στην ουρα.

Link to comment
Share on other sites

Τα neon είναι ασημί με μια γραμμή γαλαζομπλέ από το κεφαλι ως τη μέση του κορμού τους και από εκεί ξεκινά μια κόκκινη ως την ουρά, ενω τα cardinal εχουν πολυ λίγο ασημί και γραμμές γαλαζομπλέ κοκκινη κατα μήκος όλου του σώματος.

Link to comment
Share on other sites

http://www.aquazone.gr/index.php?ind=fishp...w&iden=1040

http://www.aquazone.gr/index.php?ind=fishp...w&iden=1054

Υπάρχουν και τα green neon που έχουν πιο πράσινη κοιλιά.

Link to comment
Share on other sites

Τα gourami cobalt είναι τα Colisia lalia;;;

ναι,σε μπλε χρωμα.το αρσενικο ειναι επισης παλιοχαρακτηρας.
Link to comment
Share on other sites

ναι φιλε μου.τα περισσοτερα αρσενικα κυριως γκουραμι οπως αυτο η το μεγαλοσωμο χρυσο δειχνουν εντονη επιθετικοτητα μεταξυ τους αλλα και πολλες φορες και σε αλλους κατοικους...

Link to comment
Share on other sites

ως μπορω αν ξεχωρησω τα αρσενικα απο τα θυλικα ? πηγα σημερα και τα ειδα και ηταν ολα μπλε.... δεν μπορουσα να καταλαβω διαφορα.... εχουν κατι χαρακτηριστικο?

Link to comment
Share on other sites

δες παρακατω,και διαβασε...

http://www.liveaquaria.com/product/aquariu...s.cfm?c=830+882

Link to comment
Share on other sites

ευχαρσιστω για τις πληροφοριες... επειδη ομως δεν το κατεχω για αυτου του ειδους τα ψαρια.... τι ειδος θα συμβιωνε με neon tetra? blue paradise, Powder Blue Dwarf gourami ή neon Blue Dwarf gourami... διοτι αποτι καταλαβα εχει το καθε ενα και διαφορετικη συμπεριφορα...

Link to comment
Share on other sites

Εγω προτεινω ενα κοπαδι 10 ατομων νεον και ενα κοπαδι 6 ατομων corydoras.Μην βαζεις καθολου

γκουραμι.

Link to comment
Share on other sites

θα δοκιμασω να βαλω και θα δω πως θα παει.... αν δεν ταιριαξει θα το βγαλω... μπορει κανενα γκουραματζης να μου διευκρινησει τη διαφορα αναμεσα σε αυτα ως προς τους συγκατοικους τους και το χαρακτηρα τους? blue paradise, Powder Blue Dwarf gourami ή neon Blue Dwarf gourami... διοτι τα βρισκω ακομη και με ιδιες ονομασιες πχ τα Powder Blue Dwarf gourami και neon Blue Dwarf gourami αναφερονται στο ιδιο ψαρι?

Link to comment
Share on other sites

μου προτειναν καποιοι αντι για γκουραμι να βαλω mesonauta festivum που ειναι πιο ειρηνικα... προτασεις???

Link to comment
Share on other sites

ποιος σου τα προτεινε?

Link to comment
Share on other sites

απο ενα petshop στη νεα ιωνια... γιατι δεν κανουν????

Link to comment
Share on other sites

βασικα εκτος απο τα gourami που μου αρεσουν σαν χρωμα.... α ηθελα να βαλω κανενα σπανιο ψαρι της νοτιου αμερικης που να ταιριαζει με τα νεον... οπως πχ τα cory neon green....που ειναι πολυ πιο σπανια ψαρια... η κανενα πιο μεγαλο εξισου σπανιο και ωραιο... αλλα δε γνωριζω... θα ηθελα τη βοηθεια σας σε αυτο.....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...