Jump to content

Αθέμιτος ανταγωνισμός


giorgaros

Recommended Posts

Καλησπέρα και από εμένα. Στο ενυδρίο μου έχω τρία corrydoras ένα zebra, δύο gourami και ένα αγγελόψαρο. Τα ψαράκια μου στην καθημερινότητά τους δεν έχουν κάποιο πρόβλημα συμβίωσης ή τουλάχιστο δεν επιτήθεντε το ένα στο άλλο. Για την τροφή τους χρησιμοποιώ δύο είδη flakes και ειδικά για τα corry ταμπλέτες βυθού. Το πρόβλημα είναι ότι ένα από τα gourami (κατά πολύ μεγαλύτερο) δεν τα αφήνει να πλησιάσουν και τρώει την ταμπλέτα μόνο του. Το φαινόμενο αυτό γίνεται εδώ και σαράντα μέρες και τα corry βολεύονται με τα υπολύματα από τα flakes. Επίσης αποφεύγω να χρησιμοποιήσω την σκούπα που έχω για τα καθαρίζω τον βυθό (φανταστείτε κάτι σαν χωνί με λάστιχο) για να τα βοηθάω να συμπληρώνουν την τροφή τους.

Το άλλο μου πρόβλημα είναι ότι πρόσφατα σχετικά βρήκα αυγά σε ένα φύλλο (αληθινού φυτού), τα οποία πιστεύω ότι ήταν δικά τους. Επειδή το αγγελόψαρο όρμησε στην ωμελέτα, έκοψα το φύλλο και δεν ήξερα τι να το κάνω καθώς δεν έχω άλλο ενυδρίο. Τελικά τα έβαλα σε ένα σκεύος με νερό που πήρα από το ενυδρίο, όπου μετά από μερικές μέρες παρουσίασαν μια άσπρη μεμβράνη και άρχησαν να μυρίζουν εξαιρετικά άσχημα. Την κατάληξη την φαντάζεστε...

Όποιος φίλος θέλει και μπορεί να βοηθήσει θα του ήμουν ευγνώμων.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου φιλε,

για τα Cory ριξε αλλη μια ταπλετα ή σπασε την μια στην μεση και ριξε 2 κομματια για να φαει την μια το γκουραμι και την αλλη τα γατοψαρακια.

Τα αυγα μηπως ηταν του σκαλαριου;;;;

Τι σε κανει να πιστευεις οτι ηταν απο τα Corydoras;

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου φιλε,

για τα Cory ριξε αλλη μια ταπλετα ή σπασε την μια στην μεση και ριξε 2 κομματια για να φαει την μια το γκουραμι και την αλλη τα γατοψαρακια.

Τα αυγα μηπως ηταν του σκαλαριου;;;;

Τι σε κανει να πιστευεις οτι ηταν απο τα Corydoras;

Για χαρά φίλε Past, ευχαριστώ για την απάντηση. Όσο αφορά την ταμπλέτα θα ακολουθήσω την οδηγία σου, για τα αυγά έφθασα σε αυτό το συμπέρασμα γιατί τα δύο gourami δεν πρέπει να είναι ακριβώς το ίδιο είδος. To ένα είναι Pearl gourami (αρσενικό κρίνοντας από το κόκκινο στην κοιλιά του), ενώ το άλλο Gold Gourami και αγνώστου φύλλου. Πιστεύεις ότι μπορεί να είναι δικά τους ? Ειλικρινά δεν γνωρίζω. Υπάρχει βέβαια και το αγγελόψαρο, αλλά και αυτό μου φαίνεται απίθανο. Όποιου ομως και να ήταν τα αυγά δεν έχω ιδέα τι θα έπρεπε να τα κάνω. Ευχαριστώ και πάλι <_<

Link to comment
Share on other sites

Τα γκουράμι δεν κάνουν αυγά σε φύλλα αλλά σε φωλιά με φυσαλίδες που φτιάχνει ο αρσενικός στην επιφάνεια (όπως οι Μονομάχοι, είναι και αυτά λαβυρινθόψαρα, Αναβαντίδες).

Τα αρσενικά είναι λίγο μεγαλύτερα και έχουν μακρύτερο ραχιαίο και λίγο πιο μυτερό από τα θηλυκά.

Τα αυγά σου μάλλον από τα κόρυς ήταν. Θα μπορούσες να τα βάλεις σε γεννήστρα με αερόφιλτρο.

Έγινε επεξεργασία - filoxenos
Link to comment
Share on other sites

για τα αυγά έφθασα σε αυτό το συμπέρασμα γιατί τα δύο gourami δεν πρέπει να είναι ακριβώς το ίδιο είδος. To ένα είναι Pearl gourami (αρσενικό κρίνοντας από το κόκκινο στην κοιλιά του), ενώ το άλλο Gold Gourami και αγνώστου φύλλου. Πιστεύεις ότι μπορεί να είναι δικά τους ? Ειλικρινά δεν γνωρίζω. Υπάρχει βέβαια και το αγγελόψαρο, αλλά και αυτό μου φαίνεται απίθανο. Όποιου ομως και να ήταν τα αυγά δεν έχω ιδέα τι θα έπρεπε να τα κάνω. Ευχαριστώ και πάλι <_<

Απο τα gourami αποκλείεται να είναι γιατί είναι Αναβαντίδες και φτιάχνουν φωλιά από μπουρμπουλήθρες. Δεν γεννάνε αυγά σε φύλλα!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από εμένα. Στο ενυδρίο μου έχω τρία corrydoras ένα zebra, δύο gourami και ένα αγγελόψαρο. Τα ψαράκια μου στην καθημερινότητά τους δεν έχουν κάποιο πρόβλημα συμβίωσης ή τουλάχιστο δεν επιτήθεντε το ένα στο άλλο. Για την τροφή τους χρησιμοποιώ δύο είδη flakes και ειδικά για τα corry ταμπλέτες βυθού. Το πρόβλημα είναι ότι ένα από τα gourami (κατά πολύ μεγαλύτερο) δεν τα αφήνει να πλησιάσουν και τρώει την ταμπλέτα μόνο του. Το φαινόμενο αυτό γίνεται εδώ και σαράντα μέρες και τα corry βολεύονται με τα υπολύματα από τα flakes. Επίσης αποφεύγω να χρησιμοποιήσω την σκούπα που έχω για τα καθαρίζω τον βυθό (φανταστείτε κάτι σαν χωνί με λάστιχο) για να τα βοηθάω να συμπληρώνουν την τροφή τους.

Τα gourami είναι ΚΑΙ φυτοφάγα! Γι' αυτό "σκίζονται" για τις ταμπλέτες βυθού. Καλό θα ήταν να τα ταΐζεις ΚΑΙ με veggie flakes, δηλαδή με flakes για χορτοφάγα. Εαν περνούν την φυτική τροφή που χρειάζονται δεν θα έχουν ανάγκη να "επιτίθενται" στην ταμπλέτα βυθού!

Link to comment
Share on other sites

αφου το φυτο σου ειναι αληθινο ειναι πολυ πιθανο να ειναι αυγα απο σαλιγγαρια τα οποια μεταφερθηκαν μαζι του.

ετσι την επαθα και εγω μολις φυτεψα ενα νεο φυτο.

Link to comment
Share on other sites

αφου το φυτο σου ειναι αληθινο ειναι πολυ πιθανο να ειναι αυγα απο σαλιγγαρια τα οποια μεταφερθηκαν μαζι του.

ετσι την επαθα και εγω μολις φυτεψα ενα νεο φυτο.

Τα αυγά των σαλιγκαριών είναι τελείως διαφορετικά, δεν μπορεί να τα μπερδέψεις. Παραθέτω 2 φωτό με αυγά από κόρυς, πάνω σε φύλλο:

Οι φωτό είναι από εδώ: http://www.aqualandpetsplus.com/Catfish,%20Corydoras.htm

Link to comment
Share on other sites

Να ευχαριστήσω όλους τους φίλους για την βοήθειά τους. Γεννήστρα έχω, αλλά πρόκειτε απλά για ένα πλαστικό κουτί που επιπλέει στη επιφάνεια του ενυδρίου και που έχει τρύπες (μικρές) στον πάτο. Όταν πριν καιρό είχα ξανά αυγά και μόλις αυτά γίναν γόννος, το αγγελόψαρο (είναι 3,5 χρονών, επιθετικό και μεγάλο) χτυπούσε συνεχώς την ταίστρα και πέφταν τα μωρά από τις τρυπούλες οπότε και τα έτρωγε. Σίγουρα το ψαράκι μου δεν είναι χαζό, αλλά ήθελα να αποφύγω τον Ηρώδη για άλλη μια φορά. Αυτή η κατασκευή με το αερόφιλτρο που μου προτείνεται τι είναι ? Ακόμη στο θέμα των τροφών, για την ώρα τα δύο είδη flakes που πέφτουν στο ενυδρίο είναι Tetra Min και Tetra Pro Colour. Ποια θα ήταν μια καλή εναλλακτική ?

Link to comment
Share on other sites

Τα αερόφιλτρα τα πουλάνε στα ενυδρειομάγαζα και δουλεύουν μόνο με αντλία αέρα και σφουγγάρι. Εχουν πολύ χαμηλή ροή και είναι ότι πρέπει για γόνο ή αυγά.

Για το τάισμα θα σου πρότεινα να ταΐζεις τη νύχτα (αφού σβήνεις τα φώτα) ώστε να προλαβαίνουν να τρώνε τα γατόψαρα τις ταμπλέτες.

Γεννήστρα πάρε μία με τούλι. Είναι και ευρύχωρες και θα σου χρειαστεί, αφού έχεις ενυδρείο... <_<

Έγινε επεξεργασία - filoxenos
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ ξανά φιλόξενε, μήπως μπορείς να με βοηθήσεις και στο ζήτημα του καθαρισμού ή όχι του βυθού ?

Link to comment
Share on other sites

Να ευχαριστήσω όλους τους φίλους για την βοήθειά τους. Γεννήστρα έχω, αλλά πρόκειτε απλά για ένα πλαστικό κουτί που επιπλέει στη επιφάνεια του ενυδρίου και που έχει τρύπες (μικρές) στον πάτο. Όταν πριν καιρό είχα ξανά αυγά και μόλις αυτά γίναν γόννος, το αγγελόψαρο (είναι 3,5 χρονών, επιθετικό και μεγάλο) χτυπούσε συνεχώς την ταίστρα και πέφταν τα μωρά από τις τρυπούλες οπότε και τα έτρωγε. Σίγουρα το ψαράκι μου δεν είναι χαζό, αλλά ήθελα να αποφύγω τον Ηρώδη για άλλη μια φορά. Αυτή η κατασκευή με το αερόφιλτρο που μου προτείνεται τι είναι ?

Τι θα έκανα στην θέση σου, εάν ήθελα να μου επιζήσουν μωρά και δεν είχα χόρο και χρήμα για ενυδρείο γεννήστρα?

Θα έπαιρνα ένα μεγάλο ψιλό πλαστικό δοχείο σαν αυτά π.χ. που πουλάει το IKEA για αποθηκεύτηκα, να χωράει 10-20 λύτρα, έναν μικρο θερμοστάτη και ένα μικρο φίλτρο σπόγγου (κόστος όλα μαζί βαριά βαριά 30€). Το γεμίζουμε με νερό από το ενυδρείο μας και βάζουμε πίσω από το σφουγγάρι του φίλτρου λίγο υλικό από το κύριος φίλτρο μας. Έτοιμη η γεννήστρα!!! Βάζουμε και java moss που φιλοξενεί πολυ infusoria για τις πρώτες μέρες τον νεογέννητων.

Φυσικά, εάν το "διαμορφώσεις" ανάλογα με τις ανάγκες του είδους που θες να αναπαράγεις, μπορείς να μεταφέρεις και το ζευγάρι εκεί για την γεννά.

Ακόμη στο θέμα των τροφών, για την ώρα τα δύο είδη flakes που πέφτουν στο ενυδρίο είναι Tetra Min και Tetra Pro Colour. Ποια θα ήταν μια καλή εναλλακτική ?

Προσωπικά χρησιμοποιω τις τροφές της Omega one και της OSI. Εχουν φλάκες αποκλειστικά για χορτοφάγα.

Παίρνω διαφορές τροφές και τις ανακατεύω σε ένα κουτί με καπάκι που κλείνει καλά και ταΐζω από εκεί.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι θέμα που θα ακούσεις διάφορα... Εγώ πλέον κατέληξα και εφαρμόζω τα εξής κατά περίπτωση:

1. Μία φορά κάθε 15 ημέρες, κάνω επιφανειακό σκούπισμα στα ενυδρεία μου, για να μαζεύω τα πολλά-πολλά... Σε περίπτωση που δω ότι κάπου χρειάζεται, μπορεί να το κάνω και ανά εβδομάδα.

2. Μία φορά κάθε 4 μήνες, κάνω ανακάτεμα του χαλικιού και καλό σκούπισμα βυθού (όσο είναι αυτό δυνατό), ΠΡΙΝ την πρόσθεση του φρέσκου νερού και ΑΦΟΥ έχω αφαιρέσει το παλιό (με το μισό νερό στο ενυδρείο δηλαδή). Αυτό γίνεται στην τακτική ανά 4μηνο συντήρηση-μεγάλη αλλαγή νερού που κάνω (50%) σε όλα τα ενυδρεία, υπάρχει-δεν υπάρχει λόγος...

3. Πολύ καλό καθαρισμό βυθού (μαζί με ανακάτεμα χαλικιού) εάν προκύψει θέμα θεραπείας για αρρώστια, συνοδευόμενη από μεγάλη αλλαγή νερού (50-60%) ακριβώς ΠΡΙΝ αρχίσω τη θεραπεία. Το ίδιο ακριβώς κάνω αμέσως μετά το τέλος της θεραπείας και αφού έχω βεβαιωθεί ότι το πρόβλημα εξαλείφθηκε.

4. Μία φορά κάθε 2 ή 3 ημέρες, καθαρισμό βυθού σε ενυδρεία χωρίς χαλίκι ή άλλο υπόστρωμα, στα οποία μεγαλώνει γόνος (με ταυτόχρονη συμπλήρωση φρέσκου νερού, όσου βγήκε λόγου του καθαρισμού).

5. Καθημερινό, προσεκτικό και ήρεμο καθάρισμα του βυθού (σκέτο τζάμι) στο ενυδρείο - νοσοκομείο (όταν έχει ψάρι προς θεραπεία).

Υπόψιν ότι δεν χρησιμοποιώ υπόστρωμα για φυτά πουθενά, καθώς και ψιλή άμμο. Σκούπα χρησιμοποιώ αυτοσχέδια, με αλφαδολάστιχο. Χαλίκι έχω πάντα στοκ, για να συμπληρώνω όπου χρειάζεται.

Έγινε επεξεργασία - filoxenos
Link to comment
Share on other sites

Επανέρχομαι με τα αποτελέσματα του πρώτου πειράματος. Τις δύο τελευταίες μέρες έριξα δύο ταμπλέτες αντί μίας. Το αποτέλεσμα ήταν να τσιμπολογάει από τη μία το gold γκουράμι και από την άλλη το αγγελόψαρο. Πάλι νηστικά (σχεδόν) τα corrys ! Βέβαια μου ήρθε μία άλλη ιδέα, επειδή αυτό τον καιρό στο σπίτι υπάρχει και μια μπέμπα 45 ημερών μου βρίσκονται διάφορα σύνεργα (σαλιάρες, μπιμπερό κλπ). Λέτε να δοκιμάσω με τα ψαράκια ? Πιστεύεται ότι μετά πρέπει να τα πέρνω αγκαλιά να κάνουν γκρουκ ?

Link to comment
Share on other sites

Τα γατόψαρα καλό είναι να ταΐζονται νύχτα. Μία ώρα μετά το σβήσιμο των φώτων. Εάν μπορούσες να δεις το ενυδρείο σου κατά τη διάρκεια της νύχτας (χωρίς φώτα) θα καταλάβαινες.

Link to comment
Share on other sites

Εγω κανω το εξης

Τους κομματιαζω την ταμπλετα και την ριχνω σε διαφορα μερη του ενυδρειου οπου κυριως ειναι τα κορρυς και ολοι ειναι ευχαριστημενοι

Για δοκιμασε το να μου πεις αν υπαρχει αποτελεσμα

Α και τα ταϊζω 2 φορες την ημερα πρωι και βραδυ και τρωνε κανονικα ολα

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...