Jump to content

GH test, της Τropic Marin - Απορια


Recommended Posts

Καλησπερα σε ολους,

Εχω μια απορια πανω στο συγκεκριμενο τεστ.

Ακουλουθησα τις οδηγιες ακριβως οπως αναφερονται στο ποστ του istellas προσθετοντας μαλιστα 10μλ νερου στο σωληνα.

Οδηγίες χρήσης

1. Ξεπλένουμε το δοκιμαστικό σωλήνα με νερό από το ενυδρείο.

2. Aνακινούμε καλά το μπουκαλάκι πριν τη χρήση.

3. Γεμίζουμε το δοκιμαστικό σωλήνα με 5ml νερού από το ενυδρείο.

4. Ρίχνουμε μία-μία σταγόνα από το μπουκαλάκι στο δοκιμαστικό σωλήνα και αναταράσσουμε ελαφρώς.

5. Παρατηρούμε το χρώμα του διαλύματος και στη σταγόνα που θα αλλάξει χρώμα (από κόκκινο σε πράσινο) σταματάμε.

6. Ο αριθμός των σταγόνων που χρησιμοποιήσαμε είναι και η τιμή του GH που έχουμε στο νερό του ενυδρείου μας σε odH.

7. Προκειμένου να αυξήσουμε την ακρίβεια του test, προσθέτουμε 10ml νερού αντί για 5 και ακολουθούμε τα βήματα 4-5. Σε αυτήν την περίπτωση κάθε σταγόνα αντιστοιχεί σε 0.5 dH.

Η απορια μου ειναι, προσθετουμε σταγονες μεχρι να γινει πρασινο ολο το νερο μεσα στο σωληνα ή μεχρι απλα να δουμε καποιο μερους το νερου πρασινο στο πατο του σωληνα??

Ευχαριστω!

Έγινε επεξεργασία - NlKOS
Link to comment
Share on other sites

Ρίχνουμε μία-μία σταγόνα από το μπουκαλάκι στο δοκιμαστικό σωλήνα και αναταράσσουμε ελαφρώς.

Mετά την ανατάραξη το υγρό στου μπουκαλάκι αποκλείεται να έχει δύο χρώματα, άλλο στον πάτο και άλλο ψηλά... <_<

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα φιλε

Θελω να σε ρωτησω αν σε καθε σταγονα που ριχνεις ανακινεις το

φιαλιδιο.Αν οχι τοτε πρεπει να το κανεις ωστε να χροματιζεται ολο

το νερο σου.

Φιλικα

Φωτης

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για τις απαντησεις σας, προφανως δεν ανακοινουσα αρκετα το σωληνα.

Κατι αλλο, το τεστ εδειξε 26dH <_< και απο οτι καταλαβαινω ειναι πολυ οχι μονο για τα ψαρια αλλα ακομη και για τα φυτα μου, ποιος ειναι ο καλυτερος τροπος για να μειωσω το GH? Αν βαλω τυρφη απο που την παιρνω και πως μπορω να την βαλω σε ενα EHEIM εξωτερικο φιλτο??

Link to comment
Share on other sites

Νίκο μέτρα το νερό της βρύσης σου για να δεις τι GH έχει. Αν έχεις χαμηλό GH, τότε κάνε αλλαγές νερού για να ρίξεις τη γενική σκληρότητα. Αν πάλι είναι ψηλά, τότε μπορείς να χρησιμοποιήσεις ρητίνες για να κατεβάσεις το GH, πράγμα όμως προσωρινό αφού μετά από κάθε αλλαγή νερού θα ξαναανεβαίνει η σκληρότητά σου. Ίσως σε αυτήν την περίπτωση η αντίστροφη όσμωση να είναι η λύση σου...

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ για την βοηθει!!

Λοιπον, μετρησα το νερο της βρυσης και εχει GH 24, οποτε δεν νομιζο και με αλλαγες νερου να αλλαξει κατι.

Οι υπολοιπες μετρησεις που εκανα ειναι PH 8, KH 14.5 και PO4 2 ή 3ppm δεν μπορω να καταλαβω απο το χρωμα, μαλλον ειναι κατι στη μεση. Το ενυδρειο ειναι 96λ και εχω βαλει CO2 (Turbo Co2 Bio System της Redsea με την αντλια για διαχυση). Υπαρχει περιπτωση για τις μετρησεις αυτες να φταινε τα υγρα λυπασματα που ειχα ριξει νωριτερα??

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ για την βοηθει!!

Λοιπον, μετρησα το νερο της βρυσης και εχει GH 24, οποτε δεν νομιζο και με αλλαγες νερου να αλλαξει κατι.

Οι υπολοιπες μετρησεις που εκανα ειναι PH 8, KH 14.5 και PO4 2 ή 3ppm δεν μπορω να καταλαβω απο το χρωμα, μαλλον ειναι κατι στη μεση. Το ενυδρειο ειναι 96λ και εχω βαλει CO2 (Turbo Co2 Bio System της Redsea με την αντλια για διαχυση). Υπαρχει περιπτωση για τις μετρησεις αυτες να φταινε τα υγρα λυπασματα που ειχα ριξει νωριτερα??

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ!!ΑΠΟ ΤΑ ΛΙΓΑ ΠΟΥ ΓΝΩΡΙΖΩ,ΑΝ ΘΑ ΒΑΛΕΙΣ ΤΥΡΦΗ ΣΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΣΟΥ ΓΙΑ ΝΑ ΡΙΞΕΙΣ ΤΟΥΣ ΑΡΙΘΜΟΥΣ ΑΥΤΟ ΘΑ ΕΧΕΙ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΤΟ ΝΕΡΟ ΣΟΥ ΚΑΦΕ ΤΟΣΟ ΟΣΟ ΝΑ ΣΟΥ ΕΙΝΑΙ ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΑ ΔΥΣΚΟΛΟ ΝΑ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΤΟ ΑΚΡΙΒΕΣ ΝΟΥΜΕΡΟ ΤΟΥ PH ΑΛΛΑ ΟΧΙ ΤΟΥ GH ..ΕΠΕΙΔΗ ΕΓΩ ΟΣΟ ΕΙΧΑ ΤΥΡΦΗ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΦΙΛΤΡΟ ΤΟ ΝΕΡΟ ΜΟΥ ΗΤΑΝ ΚΑΦΕ ΕΚΑΝΑ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΜΕ ΣΤΙΚΑΚΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΞΕΡΩ ΠΟΣΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ PH MOY KAI AΦΟΥ ΕΦΤΑΣΑ ΣΕ ΕΝΑ ΙΚΑΝΟΠΟΙΗΤΙΚΟ ΕΠΙΠΕΔΟ ΓΙΑ ΔΙΣΚΟΥΣ (ΠΟΥ ΘΕΛΩ ΝΑ ΒΑΛΩ)ΤΟΤΕ ΕΒΑΛΑ ΑΝΘΡΑΚΑ ΕΒΓΑΛΑ ΤΗΝ ΤΥΡΦΗ ΚΑΙ ΚΑΘΑΡΙΣΕ ΤΟ ΝΕΡΟ ,ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΕΚΑΝΑ ΑΚΡΙΒΕΣ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΜΕ ΤΑ ΥΓΡΑ ΤΕΣΤ!!ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ Ο ΠΙΟ ΕΙΔΙΚΟΣ ΑΛΛΑ ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΤΡΟΠΟ ΜΟΥ ΤΟΝ ΕΙΧΑΝ ΜΕΤΑΦΕΡΕΙ ΚΑΙ ΣΕ ΜΕΝΑ.....ΑΝ ΚΑΝΩ ΛΑΘΟΣ ΑΣ ΜΕ ΔΙΟΡΘΩΣΟΥΝ ΟΙ ΕΙΔΙΚΟΙ............ <_<

Link to comment
Share on other sites

Πιστευω οτι οταν εχουμε στο νερο της βρυσης τοσο υψηλες μετρησεις, η καλυτερη και πιο σιγουρη λυση εκτος του να τις κατεβασουμε στα επιπεδα που θελουμε αλλα και να τις διατηρησουμε σε αυτα ειναι η αντιστροφη οσμοση.

Link to comment
Share on other sites

Εκτος απο αντιστροφη οσμοση υπαρχει καποια αλλη πιο φθηνη λυση?? Πχ αποσκληρηντης νερου ή καποιο απλο φιλτρο νερου?? <_<

Link to comment
Share on other sites

Εκτος απο αντιστροφη οσμοση υπαρχει καποια αλλη πιο φθηνη λυση?? Πχ αποσκληρηντης νερου ή καποιο απλο φιλτρο νερου?? <_<

Ο απιονιστής είναι, σίγουρα, μια πιο φτηνή λύση.

Κατά τη γνώμη μου όμως οι τιμές των α/ο δεν είναι πλέον απαγορευτικές. Ιδιαίτερα αν υπολογίσεις τα έξοδα που απαιτούνται για την αγορά διάφορων πρόσθετων, που απαιτούνται σε μηνιαία βάση, ώστε να κρατήσεις τις τιμές σου σε ικανοποιητικά πλαίσια.

Link to comment
Share on other sites

Ο απιονιστής είναι, σίγουρα, μια πιο φτηνή λύση.

Γιατι πρεπει λοιπον να προτιμισω RO αντι του απιονιστη? Βασικα για τι διαφορα τιμησ μιλαμε?

Και κατι ακομη, μιλαμε για αμιονιστη ή για αποσκληρηντη?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...