Jump to content

Ειναι δυνατον ;;;


Recommended Posts

Καλησπερα σας παιδια.

Μεσα στο ενυδρειο μου εχω για δικοσμητικη αλλα και για στηριγμα της ανουμπιας μια πετρα απο τη σαντορινη που ειναι λιγο κοκκινη και τωρα τελευταια την παρατηρω και σε μερικα σημεια εχει πρασινισει σαν να εχει οξυδωθει οχι αλγη.

Και ρωταω ειναι δυνατον να οξυδωθει η πετρα; :P

Και δευτερον πρεπει να την βγαλω απο το ενυδρειο ;

Link to comment
Share on other sites

θα ελεγα να την βγΑλεις αμεσως και να κανεις και μεγαλη αλλαγη νερου.αν οντως δεν ειναι αλγη τοτε εχει σιγουρα μεσα της μεταλευμα και ειδικα αφου ειναι και απο την ηφαιστιακη σαντορινη.

Link to comment
Share on other sites

θα ελεγα να την βγΑλεις αμεσως και να κανεις και μεγαλη αλλαγη νερου.αν οντως δεν ειναι αλγη τοτε εχει σιγουρα μεσα της μεταλευμα και ειδικα αφου ειναι και απο την ηφαιστιακη σαντορινη.

Μου φαινεται δεν πολυ μοιαζει με αυτο ;)

Παντως ειναι μεσα αρκετο καιρο και δεν εχω περατηρησει κανενα προβλημα στα ψαρακια η τα φυτα μου.

Σημερα θα παω να παρω ενα ξυλο για να τη βγαλω και να δεσω πανω την ανουμπια :P

Link to comment
Share on other sites

Τοοο κοκκινο η το πράσινο; :P

Το κοκκινο ειναι ηφαιστιακη πετρα,το πρασινο ειναι κυανοβακτηριο ;)

Έγινε επεξεργασία - rastafarian
Link to comment
Share on other sites

Αμα ειναι αυτο που εγραψε ο klaz πιο πανω ποσο επκυνδυνο ειναι;

Χρειαζεται καποιο φαρμακο για τα ψαρια μηπως τα εχει επηρεασει απο τον και ρο που ειναι μεσα:

Link to comment
Share on other sites

Γενικος οι κοκκινοπες πετρες δηλωνουν μεγαλες ποσοτητες σιδηρου και ποιος ξερει και ποιον αλλων μεταλλευματων! Εαν την βγαλεις και κανεις μια καλη αλλαγη νερου λογικα δεν θα πρεπει να ανυσηχεις.

Βασικα θα μπορουσες να κανεις καποιο τεστ Fe, για να δεις εαν εχεις ιδιαιτερα υψιλες διαλυμμενες ποσοτητες.

Έγινε επεξεργασία - Rik
Link to comment
Share on other sites

Εγώ δηλαδή που έχω πολλές ηφαιστιακλες στο χρώμα της φωτογραφίας του rastafarian να αρχίσω να ξηλώνω;;;;

Link to comment
Share on other sites

Δεν θέλω να σας ανησυχήσω άδικα ούτε είμαι ειδικός περί του θέματος αλλά στην ουσία αυτό δηλώνουν. Από την άλλη θέλω να πιστεύω πως ανάλογα το πέτρωμα, την ποσότητα και το κατά πόσο γρήγορα ή αργά διαλύεται στο νερό είναι παράγοντες που παίζουν σίγουρα ρολό.

Υπάρχουν τεστ που μετράνε τα ιόντα σιδήρου και το χειλικό σίδηρο όπως της Seachem.

Εάν έχουμε ένα ενυδρείο φυτεμένο είναι σημαντικός παράγοντας για μια υγιή ανάπτυξη των φυτών μας και ανάλογα τα είδη φυτών που έχουμε, χρειαζόμαστε περισσότερες ή λιγότερες απαιτήσεις σιδήρου. 0,1 με 0,2 mg/lείναι τα σωστά επίπεδα. Εάν έχουμε μόνο ψάρια τότε δεν είναι απαραίτητος και όπως και να έχει δεν πρέπει να ξεπερνάμε τα 0,5 mg/lγιατί η τοξικότητα του μπορεί να βλάψει τα ψάρια.

Έγινε επεξεργασία - Rik
Link to comment
Share on other sites

Εγω παντως με τη συγκεκριμενη πετρα δεν ειχα προβλημα με κατι.Βεβαια δεν ειχα μετρησει ποτε σιδηρο στο ενυδρειο μου

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ είχα ένα ενυδρείο γεμάτο από τέτοιες πέτρες περίπου για εφτά μήνες και δεν είχα κανένα πρόβλημα. Λόγω των φυτών που είχα μέσα έκανα μετρήσεις για σίδηρο, και δεν είχα περίεργα αποτελέσματα.

Link to comment
Share on other sites

Για αυτο, οπως σας ειπα δεν θελω να σας ανυσηχησω αμεσα, αλλα ενα τεστακι εγω θα το εκανα αν ειχα αναλογη πετρα μεσα, τωρα εαν εχουμε και φυτα θα ανυσηχουσα λιγοτερο! :bigemo_harabe_net-126:

Link to comment
Share on other sites

Εγω θα έλεγα να μας βάλεις και μια φωτογραφία καθαρή να τη δούμε .

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...