Jump to content

τυρφη VS CO2


Recommended Posts

χρησιμοποιω τυρφη στο εξωτερικο φιλτρο και κραταω ph 7,0.

προκειτε να βαλω co2 για σταθεροτερο ph και για τα φυτα.

μηπως ξερετε

1. να καταργησω την τυρφη η να δουλευει παραλληλα???

2. ειναι αποδοτικοτερο στη τηρηση του ph το co2 η η τυρφη???

ευχαριστω <_<

Link to comment
Share on other sites

Η τύρφη όπως και το CO2 δεν χρησιμοποιούται για να κρατάνε το pH σταθερό. Χρησιμοποιούται για να ρίχνουν το pH, και αυτό συμβαίνει σε μαλακά-μέτρια νερά. Ο μόνος τρόπος σταθεροποίησης του pH με πολύ μικρές διακυμάνσεις είναι η παράλληλη χρήση CO2 και pH controller.

Μπορείς να χρησιμοποιήσεις παράλληλα CO2 και τύρφη. Εγώ χρησιμοποιώ και τύρφη για να κρατάω περιβάλλον black water, χωρίς να χρειάζεται να ρίχνω ζουμιά στο ενυδρείο. Αποδοτικότερο στη μείωση (και όχι σταθεροποίηση) του pH είναι η χρήση φιάλης CO2.

Link to comment
Share on other sites

Η τύρφη όπως και το CO2 δεν χρησιμοποιούται για να κρατάνε το pH σταθερό. Χρησιμοποιούται για να ρίχνουν το pH, και αυτό συμβαίνει σε μαλακά-μέτρια νερά. Ο μόνος τρόπος σταθεροποίησης του pH με πολύ μικρές διακυμάνσεις είναι η παράλληλη χρήση CO2 και pH controller.

Μπορείς να χρησιμοποιήσεις παράλληλα CO2 και τύρφη. Εγώ χρησιμοποιώ και τύρφη για να κρατάω περιβάλλον black water, χωρίς να χρειάζεται να ρίχνω ζουμιά στο ενυδρείο. Αποδοτικότερο στη μείωση (και όχι σταθεροποίηση) του pH είναι η χρήση φιάλης CO2.

οκ

τυρφη μαζι με διοξειδιο και πεχα κοντρολερ και ειμαι ενταξει ετσι???

που διαβαζω για το black water???

χρειαζεται στα δισκακια???

σε ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις ξαναδουλέψει με τύρφη μόνο θα ξέρεις πόσο σου ρίχνει το pH στο ενυδρείο σου. Αν δεν σου είναι αρκετό το χαμήλωμα του pH από την τύρφη τότε βάλε διοξείδιο. Θέλει λίγο προσοχή και παρακολούθηση τον πρώτο καιρό.

Μπορείς να χρησιμοποιήσεις ακόμα και κάποιο σκεύασμα σαν αυτό αντί για τύρφη και να βάλεις μόνο διοξείδιο με pH controller. Τα δισκάκια αναπαραγωγών μπορούν να κάνουν και χωρίς blackwater συνθήκες.

Ρίξε μια ματιά στο άρθρο αυτό για να δεις τι σημαίνει συνθήκες blackwater <_<

Ό,τι άλλο θες ρώτα.

Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις ξαναδουλέψει με τύρφη μόνο θα ξέρεις πόσο σου ρίχνει το pH στο ενυδρείο σου. Αν δεν σου είναι αρκετό το χαμήλωμα του pH από την τύρφη τότε βάλε διοξείδιο. Θέλει λίγο προσοχή και παρακολούθηση τον πρώτο καιρό.

Μπορείς να χρησιμοποιήσεις ακόμα και κάποιο σκεύασμα σαν αυτό αντί για τύρφη και να βάλεις μόνο διοξείδιο με pH controller. Τα δισκάκια αναπαραγωγών μπορούν να κάνουν και χωρίς blackwater συνθήκες.

Ρίξε μια ματιά στο άρθρο αυτό για να δεις τι σημαίνει συνθήκες blackwater :angry2:

Ό,τι άλλο θες ρώτα.

και παλι σε ευχαριστω <_<

τα παιδια στο water inn με εφοδιασαν με black water αλλα και με ενα ακομα υλικο για το φιλτρο παρεα με τη τυρφη που ειναι το activekohle pkus.

σε μια ποσοστητα 200γραμ στο ιδιο διαμερισμα του φιλτρου με τη τυρφη.

αυτο αναφερει οτι εχει ανθρακα απο καρυδα.

με ενδιαφερει πολυ η αποψη σου για τη χρηση του συγκεκριμενου υλικου μιας και προλαβαιμω να το βγαλω απο το φιλτρο.

τωρα ειμαι με τυρφη , αυτο το υλικο, διοξειδιο και black water, το νερο σκουρυνε και μαλλον θα μεγαλωσω τη φωτοπεριοδο για να βοηθησω τα φυτα (ειμαι στις 12 ωρες και θα παω 14) .

παρακαλω θερμα τις παρατηρησεις σου. :angry2:

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω και εγω κατι...εβαλα τυρφη στο ενυδριο λογο υψηλου ph .. πρεπει να βγαλω τον ανθρακα?

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω και εγω κατι...εβαλα τυρφη στο ενυδριο λογο υψηλου ph .. πρεπει να βγαλω τον ανθρακα?

ναι και μην τον ξαναβαλεις παρα μονο μετα απο θεραπεια με φαρμακα. <_<:angry2::angry2:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Μετα απο 15 μερες χρησης τυρφης το Ph στα υψη...8.4..εκτος απο co2 τι αλλο μπορω να κανω??

Link to comment
Share on other sites

Μετα απο 15 μερες χρησης τυρφης το Ph στα υψη...8.4..εκτος απο co2 τι αλλο μπορω να κανω??

Πρωτα απο ολα να βρεις την αιτια που ειναι τοσο ψηλα.

Τοσο ειναι το νερο της βρυσης σου;

Εχεις πετρες μεσα;

Μετρα ΡΗ και KH του νερου που χρησιμοποιεις.

Αν το ΚΗ ειναι ψηλα δεν ειναι ευκολο να κατεβει το ΡΗ.

Link to comment
Share on other sites

Τοσο ειναι το νερο της βρυσης σου;

Εχεις πετρες μεσα;

Μετρα ΡΗ και KH του νερου που χρησιμοποιεις.

Αν το ΚΗ ειναι ψηλα δεν ειναι ευκολο να κατεβει το ΡΗ.

Ph βρυσης 8,4

δεν εχω πετρες μεσα...

PH εχω 8,4 και ΚΗ 4

Link to comment
Share on other sites

Η τύρφη όπως και το CO2 δεν χρησιμοποιούται για να κρατάνε το pH σταθερό. Χρησιμοποιούται για να ρίχνουν το pH, και αυτό συμβαίνει σε μαλακά-μέτρια νερά. Ο μόνος τρόπος σταθεροποίησης του pH με πολύ μικρές διακυμάνσεις είναι η παράλληλη χρήση CO2 και pH controller.

Μπορείς να χρησιμοποιήσεις παράλληλα CO2 και τύρφη. Εγώ χρησιμοποιώ και τύρφη για να κρατάω περιβάλλον black water, χωρίς να χρειάζεται να ρίχνω ζουμιά στο ενυδρείο. Αποδοτικότερο στη μείωση (και όχι σταθεροποίηση) του pH είναι η χρήση φιάλης CO2.

Δεν υπαρχει περιπτωση να πεσει το ph κατω απο το επιθημητο επιπεδο?Γιατι το ph controller μπορει να κοψει την παροχη co2 αλλα η τυρφη μπορει να συνεχισει να το ριχνει και ειδικα οταν εχεις πολυ μαλακο νερο!

Link to comment
Share on other sites

Ph βρυσης 8,4

δεν εχω πετρες μεσα...

PH εχω 8,4 και ΚΗ 4

Με ΚΗ 4 στο ενυδρειο θα επρεπε να πεσει ευκολα το PH με την τυρφη ή τουλαχιστον να ειχε διαφορα απο της βρυσης.

Μηπως καποιο τεστ σου δεν μετραει καλα;

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπαρχει περιπτωση να πεσει το ph κατω απο το επιθημητο επιπεδο?Γιατι το ph controller μπορει να κοψει την παροχη co2 αλλα η τυρφη μπορει να συνεχισει να το ριχνει και ειδικα οταν εχεις πολυ μαλακο νερο!

Πολύ σωστά αναφέρεις! Το pH μπορεί να πέσει πιο χαμηλά με τη χρήση τύρφης. Όμως η οξυγόνωση στο νερό με την παράλληλη διακοπή του controller (αφού το pH θα είναι κάτω από το όριο για να δώσει CO2) θα τείνει να ανεβάσει το pH. Έτσι το pH σου μετά από λίγο διάστημα θα σταθεροποιηθεί πάλι από τον controller. Αυτό που ΔΕΝ ισχύει με τη χρήση τύρφης στο φίλτρο είναι ο τύπος που υπολογίζει την ποσότητα CO2 στο νερό σε σχέση με το pH & kH. Άρα με την χρήση τύρφης και CO2, το πραγματικά διαλυμένο CO2 στο νερό θα είναι μικρότερο από αυτό που θα σου υπολογίζει ο μαθηματικός τύπος.

Link to comment
Share on other sites

Σε εμενα δεν πεφτει το ph με τιποτα...

τι τυρφη εχω βαλει ...τι pk+kh down εχω βαλει...τιποτα το PH 8.4+

Τι αλλο μπορω να κανω??

Link to comment
Share on other sites

Σε εμενα δεν πεφτει το ph με τιποτα...

τι τυρφη εχω βαλει ...τι pk+kh down εχω βαλει...τιποτα το PH 8.4+

Τι αλλο μπορω να κανω??

περιεργο βρε παιδι μου

τοτε μονο CO2.

αν αποφασισεις παρε απο την προνοια στο Περιστερι η δικιλη μονο 35 €

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Σε εμενα δεν πεφτει το ph με τιποτα...

τι τυρφη εχω βαλει ...τι pk+kh down εχω βαλει...τιποτα το PH 8.4+

Τι αλλο μπορω να κανω??

Σε εμενα δεν πεφτει το ph με τιποτα...

τι τυρφη εχω βαλει ...τι pk+kh down εχω βαλει...τιποτα το PH 8.4+

Τι αλλο μπορω να κανω??

Παλευα εγω με ομοιο προβλημα. Με συνεχη (εννοω συνεχη με εργαστηριακο pHμετρο) παρακολουθηση του pH ειχα σταθερη (καπως!) τίμη 6.5 με 7 με DIY CO2. Μολις τελειωνε το CO2 η μειωνεται ... ανεβαινε το pH μεχρι 7.8 και ...

Δεν χρησιμοποιουσα ποτε συσκεαυασιες τυπου up/down. Παλαι προσθεσα νερο απο κοινο φιλτρο νερου (οικιακου, με pH γυρω στις 6) στο νερου της βρυσης (pH 8-8.5) για να πετυχω ΚH 4, και προσωρινη pH λιγοτερο της βρυσης.

Τελευταιες μηνες που δεν εχω ουτε φως, ελαχιστα φυτα, ενα μπαρμπ και καθολου CO2, το pH ειναι 8 με 8.5 παλι, αλλα το ΚΗ ειναι 4 και το GH ειναι 12 - παρολο που εχει κατεβει η σταθμη του νερου ~10 εκ. :thumbup:

Θελει προσοχη με το ΚΗ γιατι ενω σου το δινει που κανει μπουμερανγ το pH αν δεν βαζεις το CO2, αν κατεβασεις πολυ το ΚΗ, με CO2 μπορει να εξαντλησει αποτομα τη ρυθμιστικη (προς το pH δηλαδη) ικανοτητα.

Προφανως εμενα δεν ειναι περιεκτικοτητα σε ανθρακικο που ειναι το προβλημα - κατι αλλο πρεπει να ειναι. Ελεγα να αλλαξω το χαλικι του αλλα σε αλλο που εχει διαφορετικο χαλικι - εχω το ιδιο pH! Αρα δεν ειναι το χαλικι του! Οποτε ειτε πρεπει να βαλω RO νερο ειτε πρεπει να ρυθμισω παρα πολυ καλα την παροχη CO2, σε συναρτηση παντα με το ΚΗ.

Μαλλον και εσυ καπως ομοιως πρεπει να δρας.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...