Jump to content

Κατασκευη Ενυδρειων


Recommended Posts

Μία γυάλα σε αυτές τις διαστάσεις θα είναι από 420 κιλά περίπου και πάνω ανάλογα με τις κόντρες που θα μπουν.

Θέλει 27mm πάτο και 19mm τα υπόλοιπα.

Έγινε επεξεργασία - dimitrig
Link to comment
Share on other sites

20αρια????δεν ειναι πολυ 20αρι τζαμι????για 12αρι με 15αρι ελεγα

Μιλαμε για 270 μηκος

Link to comment
Share on other sites

το ενυδρειο θα ειναι φτιαχτω.....δεν νομιζω ν εχει εγγυηση

Οι σοβαροι επαγγελματιες δινουν Εγγυηση .....

Επειδη εγω ξερω μονο εναν ( ισως να υπαρχουν και αλλοι στην αγορα ) που να δινουν εγγυηση για αυτο σου προτεινα τον Νινταλ .

Απο εκει και περα εαν εσυ πιστευεις οτι μπορεις να ''παιξεις'' με τα λιτρα που εχεις σκοπο να βαλεις τοτε δεν μπορω να πω κατι αλλο .

Και θα θεωρουσα σωστο απο το να ψαχνομαστε στο τι τζαμια θα βαλεις για πατο , για κοντρες και μπρος πισω ... Να επερνες ενα τηλ και να σου ελεγε καποιος Επαγγελματιας ( τι , που , πως και γιατι ) .

Θαναση επειδη με ξερεις πως μιλαω , ολα τα παραπανω στα λεω εντελως φιλικα και με ολη τη καλη διαθεση και θεληση . :bigemo_harabe_net-65:

Link to comment
Share on other sites

ναι ρε Γιωργαρα.....εννοειται πως δεν θελω να παιξω με το θεμα του ενυδρειου και βεβαια θα ηταν πολυ καλο να εχω εγγυηση......για τον Κυριο Νινταλ του μιλησα στο φβ και του εστειλα και προσωπικο μηνυμα αλλα δεν μ απανταει.....

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να είναι λίγο δυσεύρετος, αλλά τι να κάνουμε... νομίζω ότι στο τηλέφωνο πιο εύκολα θα μιλήσεις μαζί του παρά μέσω μηνυμάτων η FB.

Όσο για τα λίτρα και το βάρος, σκέψου ότι όλο το πράγμα (ενυδρείο+sumb) νερό και κατασκευές θα φτάσει ίσως και πάνω από 3 τόνους βάρος....πρέπει να είσαι και να νιώθεις σίγουρος με τέτοια κατασκευή στο σπίτι σου....

Έγινε επεξεργασία - Frangisk
Link to comment
Share on other sites

Μια παρατήρηση...Σε τέτοιες κατασκευές (αλλά και μικρότερες), σημασία δεν έχει η τιμή του τζαμιού αλλά η ποιότητα.

Link to comment
Share on other sites

Τυχαία είδα μόλις τώρα και αυτό το site. http://www.dreamwaters.gr/arxiki.html Για πάρε και από εκεί καμιά γνώμη...

Link to comment
Share on other sites

Τυχαία είδα μόλις τώρα και αυτό το site. http://www.dreamwaters.gr/arxiki.html Για πάρε και από εκεί καμιά γνώμη...

ειναι απο θεσαλονικη και δεν με συμφερει λογο μεταφωρικων....πειρα τηλ στο animal station σημερα και μ ειπαν πως θα με παρουν τηλ την πεμπτη να μ πουν τιμη......

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να είναι λίγο δυσεύρετος, αλλά τι να κάνουμε... νομίζω ότι στο τηλέφωνο πιο εύκολα θα μιλήσεις μαζί του παρά μέσω μηνυμάτων η FB.

Όσο για τα λίτρα και το βάρος, σκέψου ότι όλο το πράγμα (ενυδρείο+sumb) νερό και κατασκευές θα φτάσει ίσως και πάνω από 3 τόνους βάρος....πρέπει να είσαι και να νιώθεις σίγουρος με τέτοια κατασκευή στο σπίτι σου....

ας ειναι φιλε.......αυτη η κατσκευη εκτος του οτι θα ειν πανακριβη βαρια σε θεμα κιλων και οτιδηποτε αλλο οταν το ενυδρειο θα ειν ετοιμο 100% πιστευω θα δικαιωθω και εγω αλλα και ολοι εσεις που με βοηθατε και θα με βοηθησετε στο μελλον....το σαμπ ποσα λιτρα πρεπει ν ειναι????........εκτος του ενυδρειου αυτου ουτο σι αλλος θα φτιαξω και ενα δευτερο κοντα στα 600 λιτρα για τα πιρανχας μου....οποτε μιας και το πειρα αποφαση θα δωσω οοοσα χρηματα χρειαστουν για να τ φτιαξω και μετα να μπορω να καθομαι μπροστα τους και να τα καμαρωνω.......και οσοι θελετε κια μπορειτε εκεινη την περιοδο ερχεστε να βοηθησετε σε οτι μπορει ο καθενας και απο εμενα θα υπαρχουν αυθονα σουβλακια και πολλες μπυρες......

Link to comment
Share on other sites

λοιπον εκτος του ενυδρειου αυτου που περιμενω προσφορα απο τον νινταλ σημερα εχω σκοπο ν φτιαξω αλλο ενα 600 λιτρων με διαστασεις 2 μετρα μηκος ο.60 υψος και 0.50 πλατος.......αυτο τι τζαμια θελει????τι παχος???

Link to comment
Share on other sites

το εχω σκεφτει αλλα δεν μπορω να το φτιαξω εγω και ποιο ευκολο ειναι να μ το φτιαξει καποις το γυαλινο παρα το ξυλινο

Link to comment
Share on other sites

Ἕτερον ἑκάτερον. Ἐδῶ ὑπεισέρχονται ὑποκειμενικαὶ θεωρήσεις. Ἐὰν εἶσθε  εὔπορος ή μὲ ἐπιπροσθέτους δυνατότητας λόγῳ ὁπλοφορίας καὶ λόγῳ ρίψης ἀντικειμένων, δημιουργούσα προβλήματα, αὐξάνετε τὸ νούμερο κατὰ βούλησι.

The factor commonly used is 3.8

Ἀναγράφει παρακάτω, ἀλλὰ ὑπάρχουσι πολλάκις  παράγοντες ἀκόμα. ( Κόντρες, θέση, ἐλεύθερη ἐπιφάνεια, φορτίο, ποιότητα κρυστάλλου, τὸ κακὸ τὸ μάτι κτλ )

τι εννοεις???
Link to comment
Share on other sites

το εχω σκεφτει αλλα δεν μπορω να το φτιαξω εγω και ποιο ευκολο ειναι να μ το φτιαξει καποις το γυαλινο παρα το ξυλινο

Δεν θα το έλεγα αλλά εσύ αποφασίζεις.

παραγγέλνεις τα ξύλα έτοιμα κομμένα και μετά απλά περνάς τις βίδες!περνάς και το μονωτικό σου από πάνω και είσαι έτοιμος!

Μόνο τα χρήματα που θα γλιτώσεις από το κόστος των τζαμιών θα έλεγα ότι είναι ο παράγοντας που θα έπρεπε να σε κάνει να εξαντλήσεις τις πιθανότητες του ξύλινου,

Μετά έχουμε το πολύ μικρότερο βάρος τις κατασκευής που την κάνει να μπορεί να μεταφερθεί

καλύτερη μόνωση που σε αυτά τα λίτρα πίστεψέ με την θέλεις

Σκέψου το!!!!!!

Έγινε επεξεργασία - Crazy_Beaver
Link to comment
Share on other sites

:bigemo_harabe_net-74:

Αυτό που θέλει να πει ο φίλος Δημοσθένης είναι ότι

The factor commonly used is 3.8

Αλλά αν μπορείς ανέβα λίγο πιο πάνω (λόγω μεγάλου όγκου νερού) εως ότου να σου γράφει δίπλα very safe.

Στις διαστάσεις που έχεις δώσει με συντελεστή 4 (very safe) δίνει 16 χιλιοστά πάχος.

Κάτι άλλο σημαντικο... glass+water weight 1.862 kgr

Επίσης να συμφωνήσω ότι για τόσα λίτρα ίσως θα ήταν καλή ιδέα να σκεφτείς και το ξύλο. Μεγαλύτερη ελαστικότητα-αντοχή και μικρότερο βάρος.

Έγινε επεξεργασία - Frangisk
Link to comment
Share on other sites

Το ξυλο εχει παρα πολλα πλεονεκτηματα.Αλλα εχει ενα μειονεκτημα,ειναι ξυλο.Οποτε μετα την παρελευση καποιων ετων ,που θα αρχισουν να φευγουν η να αδυνατιζουν η μονωσεις,και παρει υγρασια,τουε καηκες με αυτα τα λιτρα :glare:

Link to comment
Share on other sites

Τωρα που μπηκα στην πριζα και το ξανασκεφτηκα για ξυλο,θα μπορουσε να γινει με πολυεστερα και μπολικη τζιβα,μεσα και εξω.

Link to comment
Share on other sites

Όταν λέτε ξύλο τι εννοείται? Πλακάζ μελαμίνης? Πλακάζ marinewood?

Σε αυτές τις διαστάσεις το ξύλο θα στρεβλώνει πολύ περισσότερο από το τζάμι. Θα χρειαστούν αρκετά στηρίγματα στην πλάτη από πίσω.

Αν πάλι χρησιμοποιήσεις τραβέρσες από ξύλα θα έχεις πάρα πολλές ενώσεις και εκεί υπάρχει πολύ μεγαλύτερη πιθανότητα να έχεις διαροές στο μέλλον από τσακρίσματα.

Link to comment
Share on other sites

μονοδρομος στα μεγαλα ενυδρεια ειναι απο ξυλο...κοιταξτε τα αμερικανακια που ειναι 50 χρονια μπροστα πως ειναι οι μεγαλες κατασκευες τους...ελαφρυ/μονοτικο/χαμηλο κοστος... ειναι πολλα τα ++++ προσωπικα πιστευω πως αν εφτιαχνα τωρα ενυδρειο θα ηταν στανταρ ξυλινο... κιχλιδατε,υπαρχουν μονοσεις μορφης μπογιας για ενυδρεια αλλα εμεις εδω στην ελαδα εχουμε ενα ξυλο το οποιο ειναι μονομενο εδω,τα αμερικανακια δεν το εχουν γιαυτο βαζουν μπογιες.. ειναι το δικο μας μπετοφορμ που βαζουν οι καλουποτζιδες στα εμφανη στης οικοδομες. το ξυλο αυτο ειναι περασμενο με 17-18 στροσεις ριτινης το οποιο το κανει αδιαβροχο.. ουτε πολυαστερες ουτε μπογιες..ουτε τπτ.... εχω δει ενυδρειο φτιαγμενο απο αυτο και δουλευει πανω απο χρονο χωρις καμια απολεια.. οτι λεω δεν το λεω στην τυχη.... τωρα στην περιπτοση του θαναση γιατι το συζητησαμε και ξερει τον τροπο κατασκευης αυτου του τυπου ενυδρειου μου ειπε το παιδι πως απλα δεν πιανει το χερι του.... αρα δεν μπορει να γινει...μακαρι να ειμασταν κοντα να του το εφτιαχνα εγω! μιλαμε οτι ενα ενυδρειο 500 λιτρων κοστιζει μαζι με το τζαμι στα 200 ευρο...

Link to comment
Share on other sites

μονοδρομος στα μεγαλα ενυδρεια ειναι απο ξυλο...κοιταξτε τα αμερικανακια που ειναι 50 χρονια μπροστα πως ειναι οι μεγαλες κατασκευες τους...ελαφρυ/μονοτικο/χαμηλο κοστος... ειναι πολλα τα ++++ προσωπικα πιστευω πως αν εφτιαχνα τωρα ενυδρειο θα ηταν στανταρ ξυλινο... κιχλιδατε,υπαρχουν μονοσεις μορφης μπογιας για ενυδρεια αλλα εμεις εδω στην ελαδα εχουμε ενα ξυλο το οποιο ειναι μονομενο εδω,τα αμερικανακια δεν το εχουν γιαυτο βαζουν μπογιες.. ειναι το δικο μας μπετοφορμ που βαζουν οι καλουποτζιδες στα εμφανη στης οικοδομες. το ξυλο αυτο ειναι περασμενο με 17-18 στροσεις ριτινης το οποιο το κανει αδιαβροχο.. ουτε πολυαστερες ουτε μπογιες..ουτε τπτ.... εχω δει ενυδρειο φτιαγμενο απο αυτο και δουλευει πανω απο χρονο χωρις καμια απολεια.. οτι λεω δεν το λεω στην τυχη.... τωρα στην περιπτοση του θαναση γιατι το συζητησαμε και ξερει τον τροπο κατασκευης αυτου του τυπου ενυδρειου μου ειπε το παιδι πως απλα δεν πιανει το χερι του.... αρα δεν μπορει να γινει...μακαρι να ειμασταν κοντα να του το εφτιαχνα εγω! μιλαμε οτι ενα ενυδρειο 500 λιτρων κοστιζει μαζι με το τζαμι στα 200 ευρο...

Ακόμα και με αυτό το ξύλο να φτιάξεις ενυδρείο δεν θα στρεβλώνει άμα έχει πχ 200 πόντους μήκος?

Αν μπορείς βάλε κανένα λινκ από youtube να πάρουμε καμιά ιδέα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...