Jump to content

Εγώ λέω να μην απογοητευτώ!!!


Mitrizakis Nikos

Recommended Posts

Εγώ λέω να μην απογοητευτώ!!!

Δυστυχώς η άρρωστη πεταλούδα δεν τα κατάφερε. :rasp: Φυσικά η απογοήτευση μεγάλη, αλλά σκέφτομαι να μην απογοητευτώ!!! <_< ‘Εχω πλέον ένα «σχεδόν» στρωμένο ενυδρείο, αρχίζω να ελέγχω την χημεία μου, ο βράχος έχει πάρει την τελική του θέση… Ας πούμε ότι είμαι ένας ευτυχισμένος ιδιοκτήτης! :angry2: (Αν εξαιρέσεις την σημερινή απώλεια). Το επόμενο βήμα είναι η… μαγική… υπομονή!!! :rasp: Μετά τα Χριστούγεννα που πλέον θα είμαι 100% έτοιμος νομίζω, θα τα καταφέρω να διατηρήσω τα ψαράκια που θέλω! έ;

Αυτή είναι η τελική θέση του βράχου. Σαφώς καλύτερη από την αρχική ε;

post-1703-1164472846_thumb.jpg

Και αυτές είναι η σημερινές μετρήσεις, κι αυτές καλές…

No3: 5

Po4: 0

No2: 0,1

pH: 8

T: 26

NH3: 0

Ca: 388

P: 1,03

Keep aquariuming… :angry2:

Link to comment
Share on other sites

αυτο ειναι 180 λιτρα μονο???

μου δειχνει για μεγαλυτερο

Link to comment
Share on other sites

Σιγα μην απογοητευτεις...αν ηταν ετσι ευκολο θα τα ειχαμε παρατησει ολοι !!! <_<

Οι μετρησεις καλες...αλλα αυτο τι ειναι ???

P: 1,03 ??? μηπως ηθελες να γραψεις 1,023 ???? :angry2:

Link to comment
Share on other sites

P: 1,03 ??? μηπως ηθελες να γραψεις 1,023 ???? <_<

Εκτός αν αναφέρεσαι στα φωσφορικά.

Αν είναι έτσι έχεις πάρα πολλά.

Link to comment
Share on other sites

Εκτός αν αναφέρεσαι στα φωσφορικά.

Αν είναι έτσι έχεις πάρα πολλά.

Μα γραφει πιο πανω Po4: 0 .... οποτε ? ελπιζω απλα να ξεφυγε ενα 2 <_<:angry2:

Link to comment
Share on other sites

Μα γραφει πιο πανω Po4: 0 .... οποτε ? ελπιζω απλα να ξεφυγε ενα 2 <_<:angry2:

:angry2:

Link to comment
Share on other sites

Σας την έφερα! Δεν είναι ούτε το ένα ούτε το άλλο! Είναι πυκνότητα νερού και όχι αλλατότητα. Δυστυχώς δεν έχω ακόμα στην κατοχή μου ρεφρακτόμετρο

Link to comment
Share on other sites

Σας την έφερα! Δεν είναι ούτε το ένα ούτε το άλλο! Είναι πυκνότητα νερού και όχι αλλατότητα. Δυστυχώς δεν έχω ακόμα στην κατοχή μου ρεφρακτόμετρο

Εχεις την καλοσύνη να μας αναφέρεις μονάδες μέτρησης. Γιατί πυκνότητα νερού νομίζω πως μετριέται με το (Special Gravity) Ειδικό Βάρος και το πιο πιθανό νούμερο θα ήταν αυτό που είπαν οι προηγούμενοι, εαν πάλι ήταν αλατότητα το αντίστοιχο νούμερο θα ήταν γύρω στα 30 ppt (τοις χιλίοις) εκτός εάν στο τεστ σου σου το βγάζει αντι για 30 σε 1,003 αλλά τότε σίγουρα πάλι είναι αλατότητα.

Έγινε επεξεργασία - andreas2000gr
Link to comment
Share on other sites

Εγώ λέω να μην απογοητευτώ!!!

‘Εχω πλέον ένα «σχεδόν» στρωμένο ενυδρείο, αρχίζω να ελέγχω την χημεία μου, ο βράχος έχει πάρει την τελική του θέση… Ας πούμε ότι είμαι ένας ευτυχισμένος ιδιοκτήτης! :angry2: (Αν εξαιρέσεις την σημερινή απώλεια). Το επόμενο βήμα είναι η… μαγική… υπομονή!!! :rasp: Μετά τα Χριστούγεννα που πλέον θα είμαι 100% έτοιμος νομίζω, θα τα καταφέρω να διατηρήσω τα ψαράκια που θέλω! έ;

Και αυτές είναι η σημερινές μετρήσεις, κι αυτές καλές…

No3: 5

Po4: 0

No2: 0,1

pH: 8

T: 26

NH3: 0

Ca: 388

P: 1,03

Oπως προειπε και ο Μανος, εαν με τις δυσκολιες το βαζαμε κατω, τοτε θα το ειχαμε παρατησει ολοι μας!! Κυριολεκτικω σε αυτο... :rasp:

Υπομονη, υπομονη, υπομονη και ξαφνικα..ολα προς το καλυτερο. Δεν ειναι ασχημα ετσι? :angry2:

Οπως προειπαμε και τηλεφωνικα προσεξε την αλατοτητα σου και γρηγορα ενα ρεφρακτομετρο γιατι ετσι δουλεια δεν γινεται.. Καλη συνεχεια! <_<

Link to comment
Share on other sites

Καλά περιττό να σας πω ότι όταν μιλάς με τον Μάριο στο τηλ. Είναι σαν να αδειάζεις τον τραπεζικό σου λογαριασμό! Ο τυπάς είναι ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΗ!!! (πλάκα κάνω). Μάριε σε ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια τις συμβουλές και την υπομονή σου! Να `σαι καλά. Βέβαια όχι μόνο το Μάριο αλλά και όλους σας, Μάνο, Θανάση, Νίκο, όλους. (συγνώμη αν ξεχνάω κάποιον, μην παρεξηγηθώ). Το ρεφρακτόμετρο είναι στα άμεσα σχέδια όπως και όλα τα υπόλοιπα που μου χρειάζονται… Ευχαριστώ και πάλι… Keep aquariuming…

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...