Jump to content

Καραντίνα σε αναμονή.


Recommended Posts

Φτιάξαμε την καραντίνα, φιλοξενήσαμε το πλέον νεκρό ψάρι, τώρα; Τι την κάνουμε; Δεν πρέπει να συντηρήσουμε την βιολογία της; Πρέπει να την αδειάσω και να την γεμίσω με καθαρό νερό; Χρειάζεται συνεχή φωτισμό;

Link to comment
Share on other sites

Αν θελεις να την εχεις συνεχεια σε λειτουργια (οπως την εχω εγω πχ) θα πρεπει να την ταιζεις...λιγα flakes...λιγο κατεψυγμενο....κατι...ωστε να συνεχιζει κανονικα ο κυκλος και να διατηρηθει η βιολογια της...

Φωτισμος δεν χρειαζεται καθολου....

Έγινε επεξεργασία - Manogr
Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα πρότεινα να έχεις μόνιμα μέσα ένα ανθεκτικό ψαράκι, πχ damsel, το οποίο να ταίζεις κανονικά.

Έτσι θα διατηρείται η βιολογία του φίλτρου σου.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα πρότεινα να έχεις μόνιμα μέσα ένα ανθεκτικό ψαράκι, πχ damsel, το οποίο να ταίζεις κανονικά.

Έτσι θα διατηρείται η βιολογία του φίλτρου σου.

Αυτο ειναι κατι που ολο το σκεφτομαι να το ρωτησω και ολο το ξεχναω!

Θα ηθελα και εγω κατι τετοιο απλα δεν μπορω να καταληξω στο σωστο ψαρι...τα damsels ειναι σιγουρα μια καλη επιλογη απο πλευρας ανθεκτικοτητας αλλα φοβαμαι μηπως ειναι ιδιατερα επιθετικα και στρεσαρουν ακομα περισσοτερα τα νεοφερμενα ψαρακια...

Καμια ιδεα/προταση ?

Link to comment
Share on other sites

Τα ακόλουθα ψαράκια πιστεύω ότι κάνουν για τη δουλειά αυτή.

Το πρώτο το έχω δοκιμάσει με άριστα αποτελέσματα. Σήμερα κολυμπάει στο ενυδρείο μου, αφού δεν μου πήγαινε να το αποχωριστώ, όταν κατάργησα την καραντίνα μου.

Στο δεύτερο είδος ανήκουν, φυσικά και όλα τα άλλα είδη χρωμίδων.

http://www.aquazone.gr/index.php?ind=fishp...ew&iden=950

http://www.aquazone.gr/index.php?ind=fishp...ew&iden=464

Να σημειώσω, ότι καλό είναι στην καραντίνα να υπάρχουν και κρυψώνες, όπως νεκρά κοράλλια ή σωλήνες PVC.

Link to comment
Share on other sites

2 τροποι υπαρχουν για να συντηρησεις την βιολογια στην καραντινα σου.

1....Την εχεις αδεια απο ψαρια, χωρις φωτισμο και καθε 2 ημερες ριχνεις λιγα flakes ή bits. Κραταει βιολογια μια χαρα.

2... Εχεις καποιο-καποια μικρα φιλισυχα ψαρια οπως π.χ. ενα κοπαδακι με 3-4 Chromis viridis τα οποια και θα κρατανε βιολογια αλλα και επειδη θα τρωνε θα δειχνουν αμεσα στο καινουργιο ψαρι τι παιζει στο θεμα τροφης και θα εχεις ποιο συντομη προσαρμογη στο θεμα αυτο. Ενω θα αισθανθει ασφαλεια αφου τα ψαρια αυτα κολυμπανε συνεχεια σε ανοιχτο χωρο και ετσι το νεο ψαρι θα ξεθαρευει ποιο συντομα. :angry2:

Υστ. Ο λογος που προτεινω 3-4 Chromis viridis και οχι ενα ειναι πως ειναι αρκετα μικρα οποτε ενα δεν θα μπορεσει να σου κρατησει την βιολογια σωστα και δευτερον το συγκεκριμενο ζωντανο ειναι σμηνοψαρο και μονο του θα ειναι νευρικο και πολυ φοβισμενο.

Καλη επιτυχια! <_<

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

καλησπέρα,

εγώ θέλω να ρωτήσω το άλλο.

εστω οτι την καραντίνα την έχουμε άδεια και ριχνουμε την τροφή, το νερό πρέπει να το αλλάζουμε?

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα,

εγώ θέλω να ρωτήσω το άλλο.

εστω οτι την καραντίνα την έχουμε άδεια και ριχνουμε την τροφή, το νερό πρέπει να το αλλάζουμε?

Εάν ξεφύγουν τα νιτρικά, καλό είναι να γίνει αλλαγή νερού.

Προσωπικά, κάνω αλλαγή νερού 25+%, πάντα, πρωτού βάλω ψάρια, αν είναι σε μεγάλη περίοδο αναμονής.

Link to comment
Share on other sites

Εάν ξεφύγουν τα νιτρικά, καλό είναι να γίνει αλλαγή νερού.

Προσωπικα το θεωρω απαραιτητο. Προσοχη μονο στην αλατοτητα. :excl:

Προσωπικά, κάνω αλλαγή νερού 25+%, πάντα, πρωτού βάλω ψάρια, αν είναι σε μεγάλη περίοδο αναμονής.

Να συμπληρωσω στα λεγομενα του Νικου πως σε μεγαλα διαστηματα χωρις ψαρι ισως να χρειαστει παραπανω. Μην ξεχναμε πως πολλα ψαρακια θαλασσινα τα στρεσσαρουν τα αυξημενα νιτρικα. :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...