Jump to content

Συμβουλες Για Το Στησιμο Μου


Recommended Posts

θα ηθελα καποιες συμβουλες για το στησιμο του ενυδρειου μου , δεν εχω μεσα ψαρια και δεν ειναι ακομα ετοιμο και γι΄αυτο δεν κανω πληρη παρουσιαση ...προοριζεται για black phantom tetras 5-6 και μετα απο καιρο καποιες γαριδες ...βαζω 2 φωτο πως ηταν χθες και πως εγινε σημερα post-45441-0-77672200-1319022128_thumb.jpg ....επειδη δεν εχω καποια εμπειρια παρα μονο απο εδω ,ενα μηνα που διαβαζω , θα ηθελα να μου πειτε τυχον λαθη και διορθωσεις που πρεπει να κανω ..ευχαριστω!!

Link to comment
Share on other sites

Αρχάριος και έφτιαξες τέτοιο κουκλί;

Δλδ όταν γίνεις έμπειρος θα κοντράρεις τον Raven :D ;

Μπράβο φίλε μου!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα φιλε.

Οντως σαν πρωτη προσεγγυση στο φυτεμενο ειναι πολυ καλη.

Το γουστο και το στησιμο πιστευω πως αντιπροσωπευει τον καθενα μας ξεχωριστα και σε αυτο δεν υπαρχει πιστευω θεμα προς συζητηση, αυτο που μπορω να σε συμβουλεψω ειναι το να καταφερεις να μην φαινεται τοσο στημενο σαν αποτελεσμα! Απο την αλλη το χαλικακι δεν ειναι και η καλυτερη επιλογη αν και με τα συγκεκριμενα φυτα ισως και να μην εχεις προβλημα για την ωρα. Επισης καλο ειναι να τρωφοδοτης τα φυτα με νιτρο προσωρινα μεχρι να βαλεις τους κατοικους. Ειναι στρωμενο; τιμες;

Στην αρχη οταν τα φυτα ειναι φρεσκοβαλμενα ολα δειχνουν τελεια και υγειης αλλα το θεμα ειναι πως θα πρεπει να σκεφτεις αμεσα και για τον αναλογο εξοπλισμο και θρεπτικα συστατικα που θα πρεπει να παρεχεις για να μπορεσουν να εχουν τα φυτα σου ενα λαμπρο μελλον. CO2; λαμπες;

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις....απο φωτισμο εχω δυο λαμπες (τις δικες του) μια μπλε και μια ασπρη και ειναι 24w , co2 δεν εχω .,.ο μεγαλος μου πονοκεφαλος ειναι τα λιπασματα και γενικα το πως θα τα συντηρισω , καταλαβενω οτι δεν μπορει κανενας να μου πει ακριβως τι να κανω γιατι παιζουν αρκετοι παραγοντες ρολο για τα φυτα αλλα αν γινεται να μου πειτε ποια ειναι τα βασικα (λιπασματα) που θα πρεπει να αγορασω..εχω σκευτει το seachem flourite ....στρωμενο δεν ειναι θελει λιγο χρονο ακομα το καλο ειναι οτι μηδενιζετε η αμμωνια..

Link to comment
Share on other sites

πολυ εξελιξιμο και ομορφο το ενυδρειο σου.αρχικα πρεπει να αλλαξεις την μπλε λαμπα η οποια ειναι ακαταλληλη για φυτεμενο.στην θεση της καποια με χαμηλα κελβιν σε ροζ αποχρωση θα βοηθησει αρκετα.στη φαση που εισαι δεν χρειαζεσαι ιδιαιτερη λιπανση,αλλα οσο προσθετεις φυτα τοσο θα ειναι αυτο απαραιτητο.επισης στο μελλον και diy co2 θα ειναι επισης απαραιτητο.

Link to comment
Share on other sites

και νομιζα οτι κανει ο μπλε φωτισμος , καλα που μου το ειπες , θα την αλλαξω...

Link to comment
Share on other sites

και νομιζα οτι κανει ο μπλε φωτισμος , καλα που μου το ειπες , θα την αλλαξω...

και γρηγορα μαλιστα,γιατι η μπλε λαμπα στο γλυκο φερνει πολλες και δυσκολες αλγες.
Link to comment
Share on other sites

ξεχασα !! οταν λες χαμηλα κελβιν ποσο εννοεις ? και ποσα watt ? τωρα και οι δυο ειναι 24 αρα αμα αφησω την μια παμε στα 12 .

Link to comment
Share on other sites

βλεποντας την φοβαμαι πως ισως λιγο ζοριστεις για να βρεις τετοια λαμπα για φυτεμενο.αυτη βγαινει για νανο ριφ θαλασσινο ενυδρειο.

Link to comment
Share on other sites

θα ψαξω αυριο στα pet city μηπως εχουν αλλες λαμπες για αυτα τα καπακια ,ειναι προβλημα ετσι οπως ειναι το καπακι ...το ψαχνω ηδη και στο φορουμ σε παλια θεματα μηπως βρω λυση ..σ'ευχαριστω για την βοηθεια!

Link to comment
Share on other sites

post-45441-0-42000100-1319103784_thumb.jpg ...δυστηχως η εταιρια δεν βγαζει λαμπες με διαφορετικες αποχρωσεις αλλα μονο αυτες σαν ανταλακτικο ..τωρα τι κανω?
Link to comment
Share on other sites

Για βάρα τους κωδικούς στο γούγλι, σου βγάζει τύπους;

Link to comment
Share on other sites

ρωτησα στο πετ που το πηρα αν φερνουν τετοιυ τυπου λαμπες και μου ειπε ..με παραγγελια φερνει αλλα μονο σε αυτη την αποχρωση ..εψαξα και στο site της hailea αλλα δεν εχει , μονο κατι λαμπες κρεμαστες και πανακριβες ...βρηκα βεβαια τ5 σε ροζ χρωμα 18w αλλα θα πρεπει να αλλαξω ολο το συστημα και να τα παρω ολα καινουρια , αν τα βρηκα σωστα σιγουρα βγαινει πανω απο 100ευρω ολη η ιστορια ... δεν ξερω ποσο ακαταληλος ειναι ο μπε φωτισμος αλλα σιγουρα ο ροζ με χαμηλοτερα kelvin ειναι καταληλος για φωτοσυνθεση ..μαλλον θα γινει σαχαρα το ενυδρειο μου...

Link to comment
Share on other sites

βρες ακριβως τον τυπο της λαμπας σου και μετα ψαξτο σε κινεζους στο e-bay.πιστευω πως σιγουρα θα βρεις και με paypal σε 10 μερες θα τις εχεις....

Έγινε επεξεργασία - klaz
Link to comment
Share on other sites

θα δοκιμασω ... αναθεμα την ωρα που το βαλανε σε προσφορα αυτο το ενυδρειο και βιαστηκα να το αγορασω..ειναι δυνατον να μην εχει εναλακτικες σε κατι τοσο σημαντικο οπως ο φωτισμος?

Link to comment
Share on other sites

βρες ακριβως τον τυπο της λαμπας,μηπως και σε βοηθησω στο ψαξιμο....

Link to comment
Share on other sites

νομιζω πως σου βρηκα λυση......

αν δεν κανω λαθος η λαμπα σου ειναι τυπου pl στα 24 βατ.

βρισκεις και στην ελλαδα(αν ειναι αυτη)σε λευκο ζεστο φως με χαμηλα κελβιν..μπορει να μην ειναι διπλη σε αποχρωσεις πχ μπλε-λευκη αλλα τουλαχιστον δεν ειναι και πολυ χαλια λυση.τσεκαρε το εμφανισιακα,να δεις αν σου μοιαζει.

http://gr.rsdelivers.com/product/philips-lighting/24pll840/2g11-cap-pl-l-fluorescent-lamp-24w-4000k/0570593.aspx

Link to comment
Share on other sites

βρηκα αυτο το site ..εψαξα εκει που λεει PL lamp στην αρχη εχει boyu και πιο κατω solarmax ειναι μια solarmax 36w με 10000kelvin.. http://seasunaquarium.com/home/index.php?option=com_virtuemart&page=shop.browse&category_id=77 ... http://seasunaquarium.com/home/index.php?page=shop.product_details&flypage=shop.flypage&product_id=1736&category_id=166&manufacturer_id=101&option=com_virtuemart&Itemid=6

Link to comment
Share on other sites

τωρα το ειδα .. ναι μοιαζει , μαλλον εκει θα καταληξω , πολυ καλη ...

Link to comment
Share on other sites

το οτι δεν εχει δυο αποχρωσεις αλλα μονο λευκο θα επιρεασει καπως τα φυτα (προς το κακο) ? γενικα ειναι καλυτερη απο αυτη που εχω?

Link to comment
Share on other sites

τωρα το ειδα .. ναι μοιαζει , μαλλον εκει θα καταληξω , πολυ καλη ...

πολυ καλη για την περιπτωση σου.ευτυχως ειναι σχετικα φτηνη.βεβαια να ξερεις πως το φως που θα βγαζει ειναι χλωμο,αλλα δεν εχεις και πολλες επιλογες για γλυκο οποτε.....
Link to comment
Share on other sites

να'σαι καλα.περιμενουμε τα νεα σου...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...