Jump to content

Πρόβλημα Τέστ Αpi Για Νο3 !!!


KOSTASGAVALAS

Recommended Posts

Λοιπόν μετα απο ενα κιλο νιτρικο καλιο που εριξα παλι στο ενυδρειο μου το ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ τεστ της ΑPI εδειξε παλι ΝΟ3=0!!!

Δεν ξερω αν και πως μπορω να τους κυνηγησω ακομα και νομικα για την πληρη εξαφανιση του ενυδρειου μου .

Παντως πρεπει νομιζω να μαζευτουμε ομαδικα κποιοι και απο αυτο το site και απο αλλα, ακομα και ξενα, και να ζητησουμε αποσυρση και αποζημιωση απο την εταιρεια που βγαζει αυτο το προιον...!!!

Της sera εχω τις αμφιβολιες μου γιατι ναι μεν δεν δουλευε (εχανε η κλιμακα δηλ ενω ειχα 20 ppm μου εδειχνε 5-10 )αλλα επειδη εχει ημερ/νια ληξης αν θυμαμαι καλα Νοεμβριο δηλ τον αλλο μηνα εχει καποιοια ελαφρυντικα....

ΟΜΩΣ το τεστ της ΑPY που το πηρα πριν μια βδομαδα και το εμπιστευτηκα αφου της sera μου εκανε νερα ειναι απαραδεκτο!!!

Δεν νοειται ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ τεστ να δειχνει νιτρικα 0 ενω το αντιστοιχο της salifert ου πηρα δειχνει πανω απο 100!!!!

Kαι οντως μετα απο 3 ολικες αλλαγες νερου ειμαι παλι σχεδον στο 100!!!

Και βεβαια !!!! ειναι σωστο το τεστ της salifert αφού εχω ριξει τουλαχιστον συνολικα τον τελευταιο μηνα 9 κιλα KNO3!!!

kαι το τεστ της api εδειχνε 0!!!

Eιπαμε στην αρχη οτι δεν μετρουσε σωστα λογω των buffers....

Ετσι αλλαξα το νερο 2 φορες μετρησα και μου εδειχνε 0!!!

Εβαλα παλι λιγο κνο3 -και ακομα λιγο- και ακομα λιγο- και 500 γρ -και παλι 0!!!

Πηρα και μπουκαλα co2 για να χαμηλωσω το Ph xωρις χρηση buffer πληρωσα ενα σωρο λεφτα απο εδω και απο εκει και τελικα αγανακτισμενος χθες λεω δεν παιρνω το τεστ NO3 της salifert που θεωρειται και απο τις καλες.....

Και ξερετε τι ειδα...??

Το τεστ τησ salifert TO MONO ΠΟΥ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΤΕΛΙΚΑ ΣΩΣΤΑ EΔΕΙΞΕ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ!!!

Ημουν και ειμαι σιγουρα πανω απο το 200!!!

Και μετα αλλες 3 αλλαγες νερου παλι ειμαι πανω απο τα 200!!!

Και τα μαλα...κ...σμενα της sera και της api μου δειχνουν 5 και 0 αντιστοιχα!!!!!

Αγανακτησα....τα πηρα και τα πεταξα στα σκουπιδια!!!!

Προσοχη λοιπον αν συμβαινει και σε αλλους να πρωχωρησουμε ομαδικα σε κινησεις σωστες ωστε και να πληρωσει η εταιρεια ενα προιον που το πουλαει ενω δεν δουλευει και προκαλει μεγαλες καταστροφες σε ενυδρεια και αρχαριους και προπαντων αφαιρει ζωες οπως των ψαριων και αλλων ζωικων οργανισμων!!!

ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ!!!

Περιμενω απαντησεις και σχολια και αν εχει συμβει αυτο και σε αλλους...

Έγινε επεξεργασία - Husky_Jim
Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου λυπαμαι γιαυτο που σου συνεβει.

Εγω εχω 2 ενυδρεια,με προβλημα με το νερο που εχει ΝΟ 3 10 στην βρυση.Επιδη τα ενυδρεια μου ειναι στρωμενα ,το μονο που παρακολουθω ειναι τα νιτρικα.Δεν εχω κανενα παραπονο απο αυτα τα τεστ.Μηπως ηταν ληγμενο? Κοιτα την ημ/νια ληξεις

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου λυπαμαι γιαυτο που σου συνεβει.

Εγω εχω 2 ενυδρεια,με προβλημα με το νερο που εχει ΝΟ 3 10 στην βρυση.Επιδη τα ενυδρεια μου ειναι στρωμενα ,το μονο που παρακολουθω ειναι τα νιτρικα.Δεν εχω κανενα παραπονο απο αυτα τα τεστ.Μηπως ηταν ληγμενο? Κοιτα την ημ/νια ληξεις

OXI δεν ηταν ληγμενο...απλα δεν ειναι σωστο....και εμαι σιγουρος...

Δηλ γιατι της salifert μου εδειξε αμεσως κοκκινα και της api με ειχε στο 0???

Της sera δεν εχω να πω κατι γιατι το ειχα απο περσυ και ληγει τον αλλο μηνα οποτε υπαρχει ελαφρυντικο...

Αλλωστε λογω ης επικειμενης ληξης του sera πηρα το apy,,,,

Toυλαχιστον της sera εδειχνε 5-10 οχι 0!!!! οπως το apy...

Link to comment
Share on other sites

Λυπάμαι για την ταλαιπωρία σου αλλά και μόνο το γεγονός της τεράστιας διαφοράς στην μέτρηση που αναφέρεις μας δίχνει ότι το συγκεκριμένο τέστ είχε πρόβλημα.

Όσο και ένα προιόν να είναι χειρότερο από ένα άλλο εδώ όπως λές η διαφορά είναι τέτοια που δέν εξηγείτε για προιόν "από το ράφι"

Επίσης δέν μπορείς να απαξιώνεις και να κατηγορείς μία εταιρία δημόσια δεδομένου ότι δέν μπορείς να αποδείξεις με ακριβή τεχνικά μέσα την ανακρίβεια του τέστ.<----αυτό το γράφω γενικά και ισχύει για όλους μας.

Δυστυχώς δέν μπορεί να αποδειχτεί κάτι εκτός και άν γίνει κάτι συντονισμένο μαζικό και πολύ σοβαρό και τεχνικά αποδείξιμο.Απλά όμως σε αντίστοιχες καταστάσεις με άλλα προϊόντα (μή ενυδρειακά) πάντα την πληρώνει το κατάστημα για λάθος συντήρηση του προϊόντος και ΠΟΤΕ η εταιρία.....

Link to comment
Share on other sites

Μα τι να αποδειξω...το αυτονοητο??? 0 δειχνει οτι και να ριχνεια απλα το κιτρινο δειχνει λιγο πιο βαθυ κιτρινο οταν ριξεις κανα κιλο απο το κνο3...και δεν παιρνει χρωμα προς το κοκκινο...

Εγω ειμαι σιγουρος οτι μισο κιλο να ριξω τωρα στο ενυδρειο μπροστα στα ματια σου παλι 0 θα δειξει .

Αλλωστε μιλησα για το συγκεκριμενο προιον και οχι για ολη τη σειρα των προιοντων της apy, γιατι εχω apy πχ για τεστ ph και δεν εχω προβλημα....

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχουν και αλλοι παραγοντες που θα πρεπει να δουμε.Μηπως το καταστημα ειχε την συγκεκριμενη συσκευασια αρκετο καιρο στο ραφι και λογω της θεμοκρασιας υπηρξε αλλιωση?Ζητησες αλλο test απο το καταστημα?Γνωμη μου ειναι να ζητησεις απο το καταστημα για αντικατασταση προιοντος και να ενημερωθει η αντιπροσωπεια για τυχον προβλημα στην παρτιδα

Link to comment
Share on other sites

Το πηρα απο το petcumulus οποτε ξερετε οτι εκει δεν μενει τιποτα στο ραφι πολυ καιρο....υστερα που ειναι ο ποιοτικος ελεγχος της api??? πως αφηνει να βγει στην αγορα ετσι ελαττωματικο??

Εγω τα πεταξα και ησυχασα ... τωρα οποιος θελει μετα απο αυτα που εγραψα να παιξει με κατι που για να το στησει εχει φαει μηνες το λιγοτερο για να μην πω και χρονια ας το επιλεξει....

ΕΤΣΙ ΚΙΑΛΛΙΩς ΖΟΥΜΕ ΣΤΗΝ ΚΟΙΝΩΝΙΑ ΤΗς ΑΤΙΜΩΡΗΣΙΑς ΟΠΟΤΕ.....

Link to comment
Share on other sites

no3.jpg

τσέκαρε ημερομηνία παραγωγής lot number

η aquarium pharmaceutical δίνει διάρκεια ζωής του προϊόντος

Nitrate Test Solution # 2 - 3 years

Link to comment
Share on other sites

Ο Τίτλος του θέματος αλλάζει σε: Πρόβλημα Τέστ Αpi Για Νο3 !!!

Επίσης καλό θα ήταν να ενημερώσεις και το κατάστημα που το πήρες.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια εκνευριστηκα τοσο πολυ δηλαδη μιλαμε κλωτσαγα τισ καρεκλες για τετοια κατασταση μιλαμε ,ιδιως οταν ειδα και την τελευταια γαριδα μου νεκρη επαθα παρακρουση....

Ανοιγω τον κουβα και το πεταω μεσα.....

Δεν θελω ουτε να ξανακουσω για αυτη την εταιρεια....

Τελος παντων εκανα αλλαγες νερου και θα κανω καθε 2 μερες μεχρι να φτασω τα νο3 15-20 ωστε να ξαναβαλω γαριδες....

Παντωε τελικα οτι πληρωνεις παιρνεις.....της salifert που το πηρα απο τον Πειραια στις γραμμες <<υδατινο κοσμο>> μπορει να εδωσα κατι παραπανω αφου ειναι ποιο ακριβο τεστ απο τησ ακατανομαστης (εφεξής apy) αλλα αμεσως εδειξε και μαλιστα με πολυ ευκρινεια την μακακια που ειχα κανει...

Δεν διαφημιζω τη salifert αλλα πως να το κανουμε...το καλο πρεπει να επαινειται....

Link to comment
Share on other sites

no3 μου εδειξε και εμενα πριν απο λιγο καιρο το Απι μηδεν , αλλα δεν το ειχα ψαξει το θεμα ....

Θα το ερευνησω και θα πω και εγω τα αποτελεσματα .

Thanks για την ενημερωση παντως :bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω ότι είναι σωστό να κατακρίνεις μια εταιρεία που ως τώρα έχει δείξει καλά δείγματα με αυτό τον τρόπο γιατί έτυχε σε σένα αυτό το, πράγματι, πολύ ατυχές συμβάν. Από όλα τα παιδιά εδώ μέσα νομίζω ότι οι περισσότεροι έχουμε χρησιμοποιήσει τα συγκεκριμένα τεστ χωρίς προβλήματα.

Δεν υπάρχει πουθενά στον κόσμο και σε κανένα τομέα της ζωής το αλάνθαστο και δεν μπορούμε να καταδικάσουμε κανέναν αν δεν έχει κάνει πρώτα επαναλαμβανόμενα σφάλματα χωρίς ένδειξη μεταμέλειας.

Από την άλλη, να με συμπαθάς, αλλά νομίζω ότι και εσύ θα έπρεπε να έχεις κάτι υποπτευθεί (πριν πεθάνουν όλα τα ζωντανά σου) όταν έριχνες το ΚΝΟ3 με τα κιλά και πάλι έβλεπες ένδειξη 0.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα τόσο καιρό η API με έχει αφήσει ευχαριστημένο..

Το μόνο που με ενοχλεί στα τεστ τον ΝΟ3 για θαλασσινό είναι ότι το 5mg με το 10mg δεν έχουν διαφορά στο χρώμα..

Υ.Σ Μήπως το Κάλιο σε μεγάλες ποσότητες επηρεάζει το συγκεκριμένο τεστ; :unsure:

Έγινε επεξεργασία - Panos1990
Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να γνωρίζετε ότι ασχέτου ημερομηνίας λήξης, τα αντιδραστήρια πρέπει να φυλάσσονται σε σκοτεινό και δροσερό μέρος.

Αν δεν πληρείτε αυτές τις προδιαγραφές υπάρχει περίπτωση να αλλοιωθούν με αποτέλεσμα τις λανθασμένες τιμές.

Link to comment
Share on other sites

no3 μου εδειξε και εμενα πριν απο λιγο καιρο το Απι μηδεν , αλλα δεν το ειχα ψαξει το θεμα ....

Θα το ερευνησω και θα πω και εγω τα αποτελεσματα .

Thanks για την ενημερωση παντως :bigemo_harabe_net-64:

ΔΟΚΙΜΑΣΕ ΣΕ ΕΝΑ ΚΟΥΒΑ...ΓΕΜΙΣΕ ΤΟΝ ΒΑΛΕ 1 ΚΟΥΑΛΙΑ ΚΝΟ3 ΚΑΙ ΑΝ ΣΟΥ ΔΕΙΞΕΙ ΤΙΠΟΤΑ ΝΑ ΜΕ @@@@@....SORRY για τα κεφαλαι ξεχαστηκα...

Mod note: Πρόσεχε πως μιλάς!Όσο για τα κεφαλαία να προσπαθείς να μην ξεχνιέσαι ή να κάνεις επεξεργασία και να τα διορθώνεις.Ευχαριστώ!

Έγινε επεξεργασία - FotisGt
Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω ότι είναι σωστό να κατακρίνεις μια εταιρεία που ως τώρα έχει δείξει καλά δείγματα με αυτό τον τρόπο γιατί έτυχε σε σένα αυτό το, πράγματι, πολύ ατυχές συμβάν. Από όλα τα παιδιά εδώ μέσα νομίζω ότι οι περισσότεροι έχουμε χρησιμοποιήσει τα συγκεκριμένα τεστ χωρίς προβλήματα.

Δεν υπάρχει πουθενά στον κόσμο και σε κανένα τομέα της ζωής το αλάνθαστο και δεν μπορούμε να καταδικάσουμε κανέναν αν δεν έχει κάνει πρώτα επαναλαμβανόμενα σφάλματα χωρίς ένδειξη μεταμέλειας.

Από την άλλη, να με συμπαθάς, αλλά νομίζω ότι και εσύ θα έπρεπε να έχεις κάτι υποπτευθεί (πριν πεθάνουν όλα τα ζωντανά σου) όταν έριχνες το ΚΝΟ3 με τα κιλά και πάλι έβλεπες ένδειξη 0.

Υποπτευθηκα με το sera που ηταν ετοιμοληκτο....γιαυτο και πηρα api ολοκαινουριο...

Το μεριδιο ευθυνης μου ειναι που ενω ηξερα απο αυτο το site για τις ποσοτητες που ριχνουμε εγω εμπισθευθηκα το api....

Τωρα για την <<εταιρεία που ως τώρα έχει δείξει καλά δείγματα>> οφειλει να κανει qualufications τεστ πριν βγαζουν τις παρτιδες και κονομανε αλλιως δεν ειναι εταιρεια με καλα δειγματα οπως μου γραφεις...

Τα περισσοτερα παιδια μεταξυ και εμενα εχουν δοκιμασει οπως εγω το PH test και δεν ειχα προβλημα....

ΤΟ ΝΟ3 ΤΕΣΤ ΟΜΩΣ ΤΗΣ APY ΕΧΕΙ ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ

Π Ο Λ Υ Χ Ο Ν Τ Ρ Ο Π Ρ Ο Β Λ Η Μ Α.

Δεν θα ελεγα τιποτα αν πχ οπως της sera ειχε μια αποκλιση....οπως δεν θα ελεγα κατι αν ειχε και μια μετρια αποκλιση....αλλα απο την μετρια μεχρι την απολυτη χαοτικη αποκλιση ΝΑΙ ΕΧΩ ΕΝΑ ΘΕΜΑ....

Τελος παντων εγω προκαλω κποιος που αγορασε το σκευασμα απο το petcumulus 3 βδομαδες πριν να το δοκιμασει και ας εχω αδικο....ομωσ προς θεου να το δοκιμασει γιατι δεν παιζει.....

Πωσ να σας το πω ειναι ακρως επικιδυνο αφου συνεχεια γραφει 0 εκτος αν βαλεις μεσα στο δοκιμαστικο λιγη σκονη κνο3 που εκει αλλαζει και ετσι σε μπερδευει οτι και καλα δουλευει, ενω πχ της sera που ηταν παλιο και ταλαιπωρημενο δεν μου αλλαζε χρωματικη κλιμακα ουτε βαζοντας ονη μεσα στο δοκιμαστικο ....

Γιαυτο λεω οτι της sera εστω και ετσι μου εδειξε οτι δεν δουλευει ενω το apy με αφησε να πιστεψω οτι δουλευει....

Τελος παντων τωρα πλεον εγω ξερω ποιο τεστ να αγοραζω για μετρηση του κνο3 και τερμα η apy....

Έγινε επεξεργασία - KOSTASGAVALAS
Link to comment
Share on other sites

πριν ριξεις τις σταγονες απο το δευτερο μπουκαλακι, το κουνησες καλα το μπουκαλακι?

Link to comment
Share on other sites

Εμένα τόσο καιρό η API με έχει αφήσει ευχαριστημένο..

Το μόνο που με ενοχλεί στα τεστ τον ΝΟ3 για θαλασσινό είναι ότι το 5mg με το 10mg δεν έχουν διαφορά στο χρώμα..

Υ.Σ Μήπως το Κάλιο σε μεγάλες ποσότητες επηρεάζει το συγκεκριμένο τεστ; :unsure:

Δεν ξερω....πραγματικα αναρωτιεμαι ...

Link to comment
Share on other sites

Από την άλλη, να με συμπαθάς, αλλά νομίζω ότι και εσύ θα έπρεπε να έχεις κάτι υποπτευθεί (πριν πεθάνουν όλα τα ζωντανά σου) όταν έριχνες το ΚΝΟ3 με τα κιλά και πάλι έβλεπες ένδειξη 0.

ασχετως της αστοχιας που ετυχε να εχει η εν λογω πολυ καλη εταιρεια,οντως επρεπε να εισαι πιο προσεχτικος.

για την ιστορια να πω και εγω πως σε ενα οχι ληγμενο τεστ,αλλα δυστυχως για μενα αστοχο,την πατησα και εγω με τεστ της σαλιφερτ.βεβαια εδω μιλησε η εμπειρια καθως την ψιλιαστηκα και ετσι ζωα δεν κινδυνεψαν....

οπως καταλαβαινεις ολες οι εταιρειες δεν ειναι ουτε θεικες ουτε αλαθητες.συμβαινει δηλαδη παντου και καλο ειναι να εχουμε το νου μας.

Link to comment
Share on other sites

Το κατάστημα που αγόρασες το συγκεκριμένο τέστ έχει κατηγορία στο άκουαζον οπότε σου προτείνω να ανοίξεις ένα ερώτημα στην κατηγορία του: http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showforum=173

Link to comment
Share on other sites

Κουνησες 30 sec το 2ο μπουκαλακι πριν βαλεις τις 10 σταγονες?

Κουνησες 1 λεπτο το δοκιμαστικο σωληνα αφου εβαλες τις σταγονες και απο το 2ο μπουκαλακι?

Μετα περιμενες αλλα 5 λεπτα πριν δεις το αποτελεσμα της μετρησης?

Συνεκρινες το χρωμα ακουμπωνμτας το δοκιμαστικο σωληνα πανω στο χαρτακι με τα χρωματα στο λευκο μερος του και σε καλα φωτιζομενο χωρο?

Ποιο ειναι το lot number πανω στο μπουκαλακι?

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

TA EKANA οπως ελεγε ακριβως και κουνημα και οτι μα οτι ελεγε και μαλιστα με ακριβεια δευτερολεπτων....

Λοιπον για να μην μακρυγορουμε....καποτε ειχα προβλημα με το τεστ της co2 της sera ....τελικα επηρεαζε το buffer δεν δουλευε σωστα αλλα εδειχνε παραπανω απο το κανονικο οποτε δεν υπηρχε ποτε περιπτωση να κανεις κανα δραματικο λαθος για τα ζωντανα και να αυξησεισ καμμια παροχη co2 και να τα κακκαριασεις τα ψαρια....

Ομοια παλι με της sera το αντιστοιχο σχεδον ληγμενο no3 test παλι σε προστατευε αφου αυξανοντας το κνο3 αυτο επειρνε χρωμα μεχρι τα5-10 ppm και σταματουσε οποτε παλι σε προστατευε,

Αυτο το ακατανομαστο δεν σε προστατευει πουθενα....ολο 0 δειχνει οποτε εσυ προσθετεις συνεχεια....

Αν καποια τεστ δεν δουλευουν υπο καποιες συγκεκριμενες συνθηκες ειναι υποχρεωμενες αυτο οι εταιρειες να το αναγραφουν με blank κειμενο και οχι να το περνανε στα μουλωχτα....

Δηλ πχ αν η σερα δεν μετρα καλα με buffer οφειλει να το γραφει η αν η api δεν μετρα σωστα με πολυ κνο3 η με οτιδηποτε αλλο επηρεαζει οφειλει να το γραφει ευκρινως γιατι τα ψαρια και οι γαριδες ειναι ζωες....δεν ειναι πετρες ουτε φυτα, που κιαυτα δηλαδη ειναι κριμα να ψοφανε...

Link to comment
Share on other sites

Από την μεριά της εταιρίας μπορεί να σου πει γιατί έβαλες KNO3 και μάλιστα πια καθαρότητας, ενώ υπάρχουν αντίστοιχα λίπασμα για αύξηση νιτρικών ή καλίου.....

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Κώστα, λόγω του ότι θέλω να είμαι αντικειμενικός αλλά πάνω από όλα ηθικός με όλους και με όλα, θα σου πρότεινα (όπως άλλωστε σου πρότεινε και ο Husky_Jim) να ανοίξεις το θέμα στην κατηγορία του καταστήματος από όπου το προμηθεύτηκες.

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showforum=173

Κατονομάζοντας έτσι το όποιο κατάστημα (που το συγκεκριμένο μάλιστα έχει δείξει πολύ καλές υπηρεσίες κατά κοινή ομολογία των χρηστών), μπορεί να ερμηνευτεί από κάποιους και ως αρνητικό για τη συγκεκριμένη επιχείρηση, του ότι όλη η παρτίδα είναι ελαττωματική, (που μπορεί και να είναι δεν το γνωρίζω), αλλά για κάτι τέτοιο θα πρέπει να είναι ενημερωμένο και το κατάστημα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...