Jump to content

Διπλή απορία


skippergr

Recommended Posts

Καλημέρα και από μένα δύο γρήγορες απορίες

1. το ph μου είναι στο 7,5 με χρήση συστήματος co2 (η ροή των φυσαλίδων ορίζετε από τη θερμοκρασία του ενυδρείου) της dennerle εδώ και 3 εβδομάδες περιμένω περαιτέρω μείωση? (test tetra)

2. τα no3 έχουν κατέβει στα 02 με βάση το test της sera πού θα πρέπει να παραμείνουν? Περιμένω φυτά για να φύτεμα την ερχόμενη Τρίτη είναι καλά?

<_<

Link to comment
Share on other sites

Σε σχέση με το ph υπάρχει πιθανότητα περαιτέρω μείωσης, τα no3 δεν βοηθούν στην ανάπτυξη των φυτών?

Link to comment
Share on other sites

οπ συγγνωμη φιλε μου

περημενε μια ποιο καλη απαντηση αν και νομιζω οτι για τα ψαρακια σου πρεπει να ειναι 0 εγω ααυτο ξερω επισης ξερω οτι τα φυτα αποροφουν νιτρικα δε ξερω μη σε μπερδεψω κιολας δεν ΕΙΜΑΙ ΣΙΓΟΥΡΟΣ

Link to comment
Share on other sites

Δεν πειράζει αυτή είναι και η ουσία του forum να μαθαίνουμε όλοι μαζί

Link to comment
Share on other sites

Αμμωνία και ΝΟ2 πρέπει να είναι μηδέν. Τα νιτρικά 10-30 είσαι χοντρικά εντάξει (ανάλογα την περίπτωση). Παραπάνω σημαίνει άμεση αλλαγή νερού. Εάν έχεις μηδενικά ΝΟ3 θα χρειαστεί να προσθέσεις, για τα φυτά σου.

Έγινε επεξεργασία - filoxenos
Link to comment
Share on other sites

σε σχέση με το ph?

Link to comment
Share on other sites

Τι?

Link to comment
Share on other sites

Σε ποιό χρονικό διάστημα σταματά να πέφτει και να σταθεροποιείται με την προσθήκη co2

Link to comment
Share on other sites

Δε το ξέρω θεωρητικά, θα σου απαντήσω μόνο από πρακτική παρατήρηση των δικών μου, όπου χρησιμοποιώ μόνο DIY co2.

Συνήθως σε 48 ώρες (το πολύ) σε εμένα έχει σταθεροποιηθεί το ρΗ. Πάντως να ξέρεις ότι μόνο σε συστήματα με σταθερή ελεγχόμενη παροχή, διατηρείται σταθερό. Διαφορετικά θα δεις σκαμπανεβάσματα, ανάλογα με την ποσότητα διοχέτευσης ή την ωριμότητα και δύναμη του μίγματος - στα DIY co2 συστήματα με μπουκάλι και μαγιά και ζάχαρη, μετά από κάποιο διάστημα πέφτει η απόδοση του μίγματος, με αποτέλεσμα να ξανα-ανεβαίνει το ρΗ. Επίσης η ροή επηρεάζεται από την θερμοκρασία περιβάλλοντος, που επηρεάζει το μίγμα στο μπουκάλι.

Έγινε επεξεργασία - filoxenos
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...