Jump to content

ΚΟΝΤΡΕΣ


skippergr

Recommended Posts

Σε κατασκευή ενυδρείου 50χ50χ40 υπάρχει λόγος για κόντρες δεδομένου ότι σκέφτομαι να είναι ανεχτό από επάνω χωρίς καπάκι με πάχος 6 6 και 10 για βάση Ή προτείνετε κάτι άλλο

Glass Thickness.mht

Link to comment
Share on other sites

Σε κατασκευή ενυδρείου 50χ50χ40 υπάρχει λόγος για κόντρες δεδομένου ότι σκέφτομαι να είναι ανεχτό από επάνω χωρίς καπάκι με πάχος 6 6 και 10 για βάση Ή προτείνετε κάτι άλλο

Glass Thickness.mht

Για μένα ενυδρείο χωρίς κόντρες δεν νοείται. Στη διάσταση που αναφέρεις το 10άρι στον πάτο είναι υπερβολή. Η ύπαρξη ή όχι καπακιού, δεν παίζει κανένα ρόλο στην κατασκευή του ενυδρείου. Εξάρια τζάμια είσαι καλά (και 5άρια αντέχει).

Έγινε επεξεργασία - filoxenos
Link to comment
Share on other sites

Προτείνουμε άλλες διαστάσεις χωρίς τη χρήση κόντρας

Τι μπορώ να μειώσω ώστε να μη χρειαστώ κόντρα αν μειώσω το ύψος, πλάτος, μήκος?

Link to comment
Share on other sites

Τίποτα. 100 λίτρα χωρίς κόντρες δεν γίνεται (για μένα πάντα). Μόνο στην περίπτωση που χρησιμοποιήσεις ιδιαίτερα χοντρά τζάμια για όλη την κατασκευή (πχ 10ρια), αλλά γιατί να το κάνεις αυτό?

Γιατί δεν θες να βάλεις κόντρες?

Έγινε επεξεργασία - filoxenos
Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να είναι ανοιχτό και σε χαμηλή βάση ώστε ίσως να βάλω κλαδιά που προεξέχουν καλύτερο αισθητικό αποτέλεσμα

http://showcase.aquatic-gardeners.org/2006...ol=1&id=124

Link to comment
Share on other sites

Και οι κόντρες που σε ενοχλούν?

Προτιμάς καμιά μέρα να... μαζεύεις νερά? <_<

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει άλλος τρόπος πχ περιμέτρικό πλαίσιο, γωνίες συγνώμη filoxenos αλλά εχω φάει κόλημα

Link to comment
Share on other sites

Επίσης θα χρειαστώ βοήθεια σε σχέση με τη σιλικόνη που θα χρησιμοποιήσω που θα μπορούσα να βρω στη Θεσσαλονίκη?

Θα πρέπει τα πλαϊνά καπάκια να εφάπτονται στα μπροστά και πίσω όπως επίσης και η βάση χωνευτή στο πλαίσιο ή δεν υπάρχει συγκεκριμένη μεθοδολογία κόλλησης σε βιβλίο που έπεσε στα χέρια μου σε σχέση με κατασκευές αναφέρει ότι δεν απαιτείται η πλήρης εφαρμογή τζαμιών αλλά το μεταξίτους κενό αφού πρώτα στηθεί σε μία βάση -καλούπι θα πρέπει να γεμίσει με το αντίστοιχο ειδικό υλικό

Link to comment
Share on other sites

φωτογραφίες από το βιβλίο

Link to comment
Share on other sites

Σιλικονη εχει σε ολα τα μεγαλα σουπερ μαρκετ. Συγκεκριμενα εγω εχω χρησιμοποιησει την profi 4100 απο praktiker αλλα την εχω δει και στο carefur.

Προσοχη 100% καθαρη σιλικονη (οχι αντιμουχλικη) και να το γραφει ξεκαθαρα και ελεγξε και την ημερομηνια ληξεως.

Link to comment
Share on other sites

Επίσης θα χρειαστώ βοήθεια σε σχέση με τη σιλικόνη που θα χρησιμοποιήσω που θα μπορούσα να βρω στη Θεσσαλονίκη?

Θα πρέπει τα πλαϊνά καπάκια να εφάπτονται στα μπροστά και πίσω όπως επίσης και η βάση χωνευτή στο πλαίσιο ή δεν υπάρχει συγκεκριμένη μεθοδολογία κόλλησης σε βιβλίο που έπεσε στα χέρια μου σε σχέση με κατασκευές αναφέρει ότι δεν απαιτείται η πλήρης εφαρμογή τζαμιών αλλά το μεταξίτους κενό αφού πρώτα στηθεί σε μία βάση -καλούπι θα πρέπει να γεμίσει με το αντίστοιχο ειδικό υλικό

Αλλη είναι η Aqua Silicone της Den Braven, με ~ 5 ευρώ το κομμάτι (280 ml). Στεγνώνει και γρήγορα. Με σήμα το ενυδρείο και το ψαράκι. Από τις καλύτερες και πιο αξιόπιστες.

Τώρα... πράγματι έχεις φάει κόλλημα! Θα ρισκάρω να σου πω "πέτα το βιβλίο", παρ' όλο που ξέρω ότι αυτό μπορεί να δημιουργήσει... καταστάσεις παράξενες! <_<

Ολα όσα ρωτάς, αναφέρονται σε διάφορα ποστ εδώ μέσα, στον τομέα Κατασκευές. Ρίξε το διάβασμα της αρκούδας (ΟΛΑ τα ποστ, μεθοδικά) και θα λύσεις όλες σου τις απορίες. Ειδικά αφού θέλεις να φτιάξεις ενυδρείο, χωρίς να έχεις εμπειρία...

Στα γρήγορα θα σου πω ότι:

1. Οι κόντρες είναι αναντικατάστατες.

2. Οι 4 πλαϊνές πλευρές καλύτερα να πατάνε στον πάτο.

3. Οι 2 μικρές πλαϊνές να είναι μέσα από τις 2 μεγάλες.

4. Τα τζάμια στα κοψίματά τους να είναι ίσια και να πατάνε σωστά!

5. Πρώτα απλώνεις τη σιλικόνη και μετά κολλάς/εφαρμόζεις.

6. Προσοχή να μην μείνει αέρας στις κολλήσεις (φυσαλίδες).

7. Δεν μετακινείς τίποτα εάν περάσουν 10 λεπτά κόλλησης και αφήνεις να στεγνώσει το ενυδρείο τουλάχιστον 48 ώρες πριν βάλεις νερό (ακόμα καλύτερα να το αφήσεις 3 μέρες).

8. Για επιπλέον ενίσχυση ή αδιαβροχοποίηση μπορείς να βάλεις όρθια κολονάκια τζαμιού εσωτερικά στις κάθετες γωνίες και αλουμινογωνιές εξωτερικά σε όλες τις ακμές.

9. Πριν ξεκινήσεις, να καθαρίσεις ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ τα τζάμια με ασετόν ή καθαρό οινόπνευμα.

10. Θα χρειαστείς στηρίγματα για τα τζάμια (εάν το κάνεις μόνος σου) και χαρτοταινία για να τα "δέσεις" (φασκιώσεις) μετά το κόλλημα.

Τα υπόλοιπα θα τα βρεις στα διάφορα ποστ στην κατηγορία ΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ... :angry2:

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για την πολύτιμη βοήθεια που μου προσέφερες η αλήθεια είναι ότι πριν φτάσω να ρωτήσω διάβασα σχεδόν όλα τα ποστ αλλά το βιβλίο με μπέρδεψε λίγο ετοιμάζω την παραγγελία των τζαμιών αύριο κιόλας. <_<

Link to comment
Share on other sites

Επίσης θα χρειαστώ βοήθεια σε σχέση με τη σιλικόνη που θα χρησιμοποιήσω που θα μπορούσα να βρω στη Θεσσαλονίκη?

Η profi απο το praktiker που σου πρότεινε ο PAST ειναι δοκιμασμένη και αξιόπιστη.

Link to comment
Share on other sites

Για τις διαστάσεις και τό πάχος κρυσταλου που γράφεις δεν χρειάζονται κόντρες.

Για περισότερη ασφάλεια χαμήλωσε το ύψος κατά 5 εκατοστά και είσαι ακόμα πιο σίγουρος.

Link to comment
Share on other sites

Η κατηγορία αυτή έχει μια σημείωση στην κορυφή:

" ΠΡΟΣΟΧΗ

Δεν θα πρέπει να δίδονται απαντήσεις, εάν δεν γνωρίζετε το αντικείμενο. Η λάθος πληροφόρηση θα οδηγήσει σε εσφαλμένα αποτελέσματα με άγνωστη έκβαση. Μην αμελείτε ότι προτείνονται κατασκευές που μπορεί να θέσουν σε κίνδυνο, πέραν του ενυδρείου και την σωματική μας ακεραιότητα. *** Προέχει η ασφάλεια - Sicherheit zuerst - Safety First - sϋretι d'abord *** "

Γι αυτό το λόγο καλό θα είναι να είμαστε απόλυτα σίγουροι και υπεύθυνοι για το κάθε τι που προτείνουμε εδώ.

- KOKORAS αναλαμβάνεις την ευθύνη γι αυτό που προτείνεις?

Εγώ πάντως δεν θα την αναλάμβανα απέναντι σε έναν μη έμπειρο σχετικά, που θα κάτσει να φτιάξει το πρώτο του ενυδρείο 100 λίτρων, χωρίς κόντρες...

Έγινε επεξεργασία - filoxenos
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα σήμερα έγινε η παραγγελία των κρυστάλλων με διαστάσεις 50χ50χ30 δηλαδή 75lit με 10αρη τιμή 50€ είναι καλά ?

Φυσικά τα κρύσταλλα ζήτησα να είναι ρονταρισμένα όπως έχω διαβάσει

Η παραγγελία θα εκτελεστή σε περίπου 3 ημέρες οπότε ΣΚ έχει δουλειά μπορεί να σας ταλαιπωρήσω βέβαια λίγο ακόμη ελπίζω να έχω τη βοήθεια και πάνω από όλα την ΥΠΟΜΟΝΗΣ ΣΑΣ

<_<

Link to comment
Share on other sites

Παρεμπιπτόντως σκέφτομαι για την καλύτερη εφαρμογή να χρησιμοποιήσω και κάποιο πλαίσιο στο οποίο θα γίνει το όλο στήσιμο της κατασκευής

Link to comment
Share on other sites

Είχες δεν είχες, το πας τελικά χωρίς κόντρες... Γιατί με 10άρια τζάμια δεν χρειάζεσαι κόντρες (για την καμπυλότητα). Με τέτοιες διαστάσεις και τέτοιο πάχος, δεν παίζει τέτοιο θέμα. Πάντως είναι υπερβολή... Αλλά, you are the Boss... <_<

Σου εύχομαι καλή επιτυχία στο εγχείρημα.

Link to comment
Share on other sites

sorry ξέχασα τη φωτο

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Κατά τη διαδικασία στρωσίματος

Link to comment
Share on other sites

Ξεκινώντας τη διαδικασία φυτέματος

Link to comment
Share on other sites

Δέσιμο πάνω στη ρίζα

Link to comment
Share on other sites

kai tora sto nero

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...