Jump to content

Τάισμα κοραλλιών


komis

Recommended Posts

Bubble, fungia , heliofungia , trachyphyllia geoffroyi ,caulastrea.

Έχω προσέξει ότι σε αυτά τα κοράλλια αρέσει το ιδιαίτερο τάισμα.

Και κυρίως κάτι μπιλίτσες που μυρίζουν σκόρδο.

Τα προβλήματα είναι ότι κάθε τόσο πρέπει να βάζω χέρι μέσα στο ενυδρείο,

ότι επιβαρύνω το νερό και το σημαντικό ότι οι γαρίδες θρονιάζονται πάνω τους προσπαθώντας να τους κλέψουν την τροφή στρεσάροντας τα.

Βέβαια επιστρατεύω ένα καλάμι αλλά το θέαμα δεν είναι και τόσο σοβαρό να τις κυνηγώ πέρα από το γεγονός ότι το έχουν συνηθίσει πλέον επιμένοντας και μετά το κλείσιμο των φώτων.

Το ερώτημα είναι αν αυτό το τάισμα είναι απαραίτητο ή αν αρκεί η προσθήκη

Plankton και άλλων πρόσθετων μέσα στο ενυδρείο.

Η δική σας εμπειρία και πρακτική τι λέει?

Link to comment
Share on other sites

και εγώ προσπαθώ να ταΐσω και οι γαρίδες δεν μ αφήνουν ..

.. χθες δοκίμασα ένα κόλπο και φάνηκε να δουλεύει..

ξεπάγωσα αρτέμια σε ένα ποτηράκι με λίγο νερό του ενυδρείου άφησα να κατακαθίσουν τα βαριά κομμάτια .. τράβηξα με μια σύριγγα το ζουμί που είναι πάνω πάνω , έριξα τα χοντρά στο ενυδρείο και μετά έριξα με τη σύριγγα στα κοράλλια ..

πάλι πήγαν οι γαρίδες αλλά αυτή τη φορά δεν ήταν ένα κομμάτι τροφής να το πάρουν και να φύγουν .. από τη <σούπα > φάνηκε να έφαγαν τα κοράλλια .. πρέπει να σου πω ότι έχω εφοδιαστεί με μια ειδική σύριγγα της ΚΕΝΤ .. περίπου μισό μέτρο μήκος που κάνει τη δουλειά πολύ εύκολα .. αλλά πιστεύω ότι και με μια συμβατική θα δουλέψει το κόλπο ..

Link to comment
Share on other sites

<_< οι γαριδες ειναι μεγαλα σουργελα πραγματι !

Ειναι γεγονος οτι τα κοραλλια που αναφερεις χρειαζονται και ταισμα με κατι περισσοτερο απο προσθετα...προσωπικα τα ταιζω μικρα κομματακια γαριδας κανονικης, Mysids και διαφορα αλλα αναλογα τι ετοιμαζω για τα ψαρια... Σιγουρα υπαρχουν ζητηματα οπως αυτα που αναφερεις αλλα αξιζει τον κοπο! Ταιζω ενα μονο κοματακι σε καθε κοραλλι και περιμενω να το "αρπαξουν" και να το φανε πριν βαλω αλλο (αν βαλω...) και ετσι συνηθως δεν εχω προβλημα με τις γαριδες....παντα με σβηστα τα φωτα βεβαια... Αναλογα με το τι ταιζω χρησιμοποιω ειτε τη μεγαλη τσιμπιδα ειτε τη μεγαλη συριγγα της KENT η οποια ομως δεν μπορει να ρουφηξει μεγαλα κομματακια τροφης....

Έγινε επεξεργασία - Manogr
Link to comment
Share on other sites

Bubble, fungia , heliofungia , trachyphyllia geoffroyi ,caulastrea.

Έχω προσέξει ότι σε αυτά τα κοράλλια αρέσει το ιδιαίτερο τάισμα.

Και κυρίως κάτι μπιλίτσες που μυρίζουν σκόρδο.

Τα προβλήματα είναι ότι κάθε τόσο πρέπει να βάζω χέρι μέσα στο ενυδρείο,

ότι επιβαρύνω το νερό και το σημαντικό ότι οι γαρίδες θρονιάζονται πάνω τους προσπαθώντας να τους κλέψουν την τροφή στρεσάροντας τα.

Βέβαια επιστρατεύω ένα καλάμι αλλά το θέαμα δεν είναι και τόσο σοβαρό να τις κυνηγώ πέρα από το γεγονός ότι το έχουν συνηθίσει πλέον επιμένοντας και μετά το κλείσιμο των φώτων.

Το ερώτημα είναι αν αυτό το τάισμα είναι απαραίτητο ή αν αρκεί η προσθήκη

Plankton και άλλων πρόσθετων μέσα στο ενυδρείο.

Η δική σας εμπειρία και πρακτική τι λέει?

Απο την δικη μου εμπειρια εχω αντιληφθει οτι το ταισμα δεν ειναι και αναγκη να ειναι συχνο, μαλιστα εχω αφησει τι ενυδρειο και ενα 6μηνο σαν τεστ χωρις αμεσο ταισμα στα κοραλια και ολα πηγαιναν πολυ καλα. :angry2:

Συνηθως ταιζω φυτοπλακτον 2 με 3 φορες την βδομαδα αλλα οχι αμεσα στο κοραλια, το αφηνω στο νερο του ενυδρειου να κυκλοφορησει ενω κατα καιρους δινω στα bubble απλη γαριδα σε κοματακι περιπου 3-4 χιλιοστα και το τρωνε χαλαρα και πολυ γρηγορα θα ελεγα. Μεγαλυτερο κομμαατι ανα 1 ή 2 βδομαδες στην ανεμωνη και κατα καιρους καποιο ταισμα με μυσιδα αριωμενη με νερο του ενυδρειου αμεσα στο κοραλι που θελω οπως πχ. στις trachyphyllia και αριαωτερα στις caulastrea.

Οι γαριδες στα μεγαλα κομματια απο γαριδα δικια μας δεν ενοχλουν καθολου, αλλα στην μυσιδα ή αρτεμια το περνουν χαμπαρι αμεσως και τρεχουνε!! :rasp:<_< Προσωπικα δεν θεωρω το τακτικο ταισμα αναγκαιο ή να ειναι σε μεγαλες ποσοτητες για να πανε καλα τα κοραλια, αφηστε που το νερο εαν το παρακανεις βρωμιζει πολυ ευκολα. Αυτο ισχυει για τα φωτοσυνθετικα κοραλια παντα, εαν παμε σε κοραλια που δεν ειναι φωτοσυνθετικα τοτε το ταισμα πρεπει να ειναι πολυ τακτικο και προσεχτικο... Παραδειγμα οι Tubastraea.

Τις Euphyllias δεν τις εχω ταισει ποτε και αναπτυσονται μια χαρα για 3-4 χρονια εως τωρα. Οποτε στην πραξη για το συγκεκριμενο ζωντανο δειχνει πως δεν ειναι αναγκαιο. :angry2:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

με σβηστα τα φωτα ταιζουν τα κοραλια ? δηλ μονον βραδυ ?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

με σβηστα τα φωτα ταιζουν τα κοραλια ? δηλ μονον βραδυ ?

Δεν είναι απαραίτητο για όλα τα κοράλλια. Θα πρέπει οι πολύποδες να είναι ανοικτοί ή να ανοίγουν μόλιςαντιληφθούν την παρουσία τροφής.

Τα ετεροτροφικά κοράλλια εκτείνουν τους πολύποδές τους κατά τη διάρκεια της νύχτας, γιατί αισθάνονται περισσότερο ασφαλή και προστατευμένα από τους φυσικούς εχθρούς της ημέρας.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...