Jump to content

Osram cool daylight


sterba2

Recommended Posts

Καλημερα σε ολους. Εχω το ενυδρειο του carrefour και πριν 3 μερες αλλαξα τη λαμπα και εβαλα την osram cool daylight για καλυτερα.τα ψαρια ομως δεν αντιδρασαν και τοσο καλα.οσο ειναι ανοιχτος ο φωτισμος δεν πλησιαζουν στο τζαμι και κρυβονται σαν να μην τους αρεσει ο φωτισμος!!!Με το που κλεινει ολα καλα παλι!!τι μπορει να συμβαινει???επισης τη διαφορα εχει ο φωτισμος θερμου με του ψυχρου φωτος???

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω οτι η αυξηση του φωτισμου σου επρεπε να γινει σταδιακα και οχι μια και εξω.

Κατα την γνωμη μου για αυτο τα ψαρακια σου φοβηθηκαν. <_<

Οσο για την διαφορα που γραφεις δεν εχω ιδεα.Οι ποιο εμπειροι ας απαντησουν. :angry2:

Link to comment
Share on other sites

thanks ioannis!υπεθεσα οτι δε χρειαζεται η προσαρμογη γιατι η λαμπα ηταν ιδιου χρωματος και ιδιας εντασης. τωρα τι μπορω να κανω??να περιμενω μεχρι να τη συνηθισουν η ξαναβαλω τη παλια???και σημερα ηταν φοβισμενα ακομα! καποιος να ξερει τη διαφορα που εχει ο φωτισμος θερμου με του ψυχρου φωτος???????

Link to comment
Share on other sites

Θερμό είναι το φως που κυμαίνεται στη κίτρινη-κόκκινη περιοχή φάσματος.

Ψυχρό είναι το φως που κυμαίνεται στη μπλε-πράσινη περιοχή φάσματος.

Αυτό εκφράζεται με τις μονάδες kelvin (θερμοκρασία χρώματος).

Link to comment
Share on other sites

filoxenos, υπαρχει διαφορα για τα ψαρια και τα φυτα? θελω να πω αντιδρουν καλυτερα σε ψυχρο η θερμο φως?τι μου προτεινεις για φυτεμενο ενυδρειο?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Η λάμπα σύμφωνα με την Osram είναι στα 6500k. Από το φάσμα της και τη θερμοκρασία της πιστεύω ότι είναι ότι πρέπει για τα φυτά. Λογικά τα ψαράκια σου θα προσαρμοστούν. :)

Osram_T8_fluorescentbulbs.pdf

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...