Jump to content

προβλημα με φυτα


Recommended Posts

καλησπερα.

εχω ενα δισκοενυδρειο 250 λιτ. που για υποστρωμα εχω βαλει ακουαλιτη.το προβλημα μου ειναι ομως οτι συνεχως τα φυτα που εχουν λεπτο μισχο ξεφυτευοντε και δεν μπορουν να πιασουν ριζες(τι με λαστιχακια τα πιανω τιποτα).ετσι συνεχως τα φυτευω αυτα βγαινουν και ολο αυτο γινεται .

τι μπορω να κανω?

μπορω να βαλω αμμο πανω απ τον ακουαλιτη με τα ψαρια μεσα?η πρεπει να τα μετακομισω για κανω τις εργασιες?απ την αλλη μηπως η αμμος κατσει κατω και τι ειχαμε τι χασαμε?

και τι αμμο να προτιμησω?

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

γιατι δεν αφηνεις να μεγαλωσουν οι ριζες και να τα φυτεψεις μετα

μπορει να πετυχει

βγαλε το πετροβαμβακα και αστα φυτα 1εβδομαδα να επιπλεουν στο νερο και φυτεψετα μετα

Link to comment
Share on other sites

Θα βοηθούσε αν έλεγες για ποια φυτά μιλάς συγκεκριμένα, πόσο βάθος έχει το υπόστρωμά σου, τι διάμετρος είναι, ίσως και μια φωτό του ενυδρείου.

Η άμμος δεν βοηθάει στο να κρατηθούν τα φυτά, άσε που στο τέλος πάει όλη κάτω.

Link to comment
Share on other sites

Θα βοηθούσε αν έλεγες για ποια φυτά μιλάς συγκεκριμένα, πόσο βάθος έχει το υπόστρωμά σου, τι διάμετρος είναι, ίσως και μια φωτό του ενυδρείου.

Η άμμος δεν βοηθάει στο να κρατηθούν τα φυτά, άσε που στο τέλος πάει όλη κάτω.

για τα φυτα δεν ξερω τις ονομασιες τους .το υποστρωμα μπροστα ειναι 3 εκατοστα υψος και πισω περιπου 5-6.στο πισω μερος τα φυτευω αλλα παλι ξεγλιστρανε.η διαμετρος ειναι αρκετα μεγαλη χοντρο χαλικι (aqualit) της HOBBY.

φωτο τωρα δεν μπορω να βαλω γιατι ειμαι στη δουλεια <_<

Link to comment
Share on other sites

Ρίξε άλλους 2-3 πόντους ψιλότερο χαλίκι από πάνω και μάλλον θα σου είναι πιο εύκολο το φύτεμα.

Link to comment
Share on other sites

αν ριξω αλλο χαλικι απο πανω θα επηρεαστουν τα ψαρια?το νερο θα θολωσει?

Link to comment
Share on other sites

Αν το κάνεις πολύ προσεκτικά, όχι.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...