Jump to content

Recommended Posts

γειά σε όλους. ειμαι 21 χρονών, μένω σε ενα χωριό κοντά στα οινόφυτα βοιωτίας και απο μικρός ειχα πάντα μια γυάλα με χρυσόψαρα. πρόσφατα πήρα μια "γουρνα" 100l απο το μαγαζί στη τατοϊου στη γεφυρα βαρυμπόμπης. εχω διαβάσει όλα τα post στο site (μα όλα σας λέω) και εχω εκπλαγει απο τις γνώσεις σας. δυστηχώς λόγω υποχρεώσεων δεν μπορώ να ασχολούμαι σχεδόν καθόλου με το ενυδρίο αλλά σταθηκα τυχερός γιατί ολα τα τεστ βγαινουν θετικά. όλα τα φυτά ειναι καταπράσινα και ηδη αναπτύσονται ενώ και τα ψαρια δειχνουν να μην χρειάζονται τίποτα παραπάνω (αυτός ο μονομάχος ολη μερα θελει να τρώει). αναλυτικά θα σας γράψω αυριο και θα ανεβάσω και μια φωτό (θα την εβαζα τώρα αλλά θελω να φυτεξω μια roseafolia πρώτα). ευχαριστώ προκαταβολικά για τυχόν βοήθεια που θα μου δώσετε σε απορίες μου.

Link to comment
Share on other sites

βασικά ετσι ειναι αυτη τη στιγμή, αυριο θα αλλάξει λίγο. ελπίζω τα φυτα που εχω βάλει να μην αργησουν να κρυψουν τον εξοπλισμό...

πως το βρίσκετε εσεις οι εμπειροι??

917953954972957945007yl8.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλως ορισες φιλε μου στο ΑΖ. <_<:angry2::angry2:

Το ενυδρειο σου ειναι πολυ ομορφο αλλα θελει ακομα το κατι τις του. :rasp:

Μαζι με τον μονομαχο τι αλλα ψαρια εχεις μεσα?

Θελει λιγο γεμισμα ακομα για να δειξει ποιο ομορφο κατα την γνωμη μου.

Καλη συνεχεια. :rasp:

Link to comment
Share on other sites

Thanks! exv eναν γλυφτη (απο τους συνηθισμένους) ο οποιός εργάζεται στην υπηρεσία καθαριότητας και θέλω να πάρω και εναν συμβασιούχο γιατί η ταμπλέτα που ριχνω στον εναν περισσέυει λιγο. το βράδυ που θα σχολάσω απο τη φαμπρικα θα φυτεψω και το φυτο που ειπα πριν. επισης την παρασκευη θα πάρω ενα ξυλο το οποίο θα καλύψει αρκετά το κενο στο κέντρο. το ενυδρίο τοποθετηθηκε πριν 8 ημέρες. δεν εχω χρόνο για στρώσιμο κτλπ (ασε που τα βαριεμαι αυυτα) αλλά ολα πάνε καλά, (βασικά εκανα στρώσιμο με γρήγορους ρυθμούς). το PH ειναι 6.8 σταθερά απο τη 3η μερα και τα νιτρικά και νιτρώδη μηδενισαν επισης τη 3η μερα. τεστ αμμωνιας δεν εχω ακόμη αλλά ανυσηχώ για το co2. εσεις που ξερετε πως βλέπετε τα φυτά μου? θα χρειαστει ενα συστημα co2 ή ειναι νωρις ακομη?

Link to comment
Share on other sites

δεν εχω χρόνο για στρώσιμο κτλπ (ασε που τα βαριεμαι αυυτα) αλλά ολα πάνε καλά, (βασικά εκανα στρώσιμο με γρήγορους ρυθμούς).

Φιλαρακο συγνωμη αλλα για αυτη την γνωμη που εχεις για το στρωσιμο του ενυδρειου θα παρει

φωτια το post σου.

Καλη συνεχεια. <_<

Link to comment
Share on other sites

οπως ειπα εχω διαβάσει προσεκτικά ολο το site (δεν κανω πλάκα). εμαθα ακριβώς τι πρέπει να γίνει αλλά δεν υπάρχει κεφι για αναμονή ενος μηνα μεχρι να στρωθέι το νερο (βασικά το αρχισα ετσι και ειπα οσο κρατήσει) κτλπ.... πάντως σταθηκα τυχερός, ολα δουλέυουν ρολόϊ. μια λάμπα των 15w στους 4000k ειναι ανεπαρκής για αυτό το νερό ε? δυστηχώς μεχρι 30W μπορώ να βάλω στο καπάκι οπότε ελπίζω να αρκει μόλις την αλλάξω. εσεις τι λέτε?

Link to comment
Share on other sites

Φιλαρακο συγνωμη αλλα για αυτη την γνωμη που εχεις για το στρωσιμο του ενυδρειου θα παρει φωτια το post σου...

:angry2::angry2::rasp:

Πράγματι..! <_<

Link to comment
Share on other sites

ξέχασα πως εχω 3 ερωτήσεις που δεν μπόρεσα να απαντήσω στα τόσα topics σας...

α) μετά απο πόσα φυτά θα πρέπει να τοποθετήσω συστημα co2? αυτα που εχω ηδη κρίνονται πολλά?

β) μου αρέσουν πολύ τα γατόψαρα, αλλά μου ειπαν οτι τρώνε τα αλληθινά φυτα. να ανυσηχώ? ( ο γλύφτης μου πιπιλάει τα φυλλα της ανουβιας αλλά δεν φαινεται να τα χαλάει)

γ) το ξεχασα τώρα...

γενικά πολύ μανουβρα η γουρνα ρε παιδιά.... καλά που εισαστε και εσεις, εχω τυπώσει 300 σελίδες με τα βασικά θεματα του site και τα εχω κανει αρχείο για τις δύσκολες στιγμές...

Link to comment
Share on other sites

οπως ειπα εχω διαβάσει προσεκτικά ολο το site (δεν κανω πλάκα). εμαθα ακριβώς τι πρέπει να γίνει αλλά δεν υπάρχει κεφι για αναμονή ενος μηνα μεχρι να στρωθέι το νερο (βασικά το αρχισα ετσι και ειπα οσο κρατήσει) κτλπ.... πάντως σταθηκα τυχερός, ολα δουλέυουν ρολόϊ. μια λάμπα των 15w στους 4000k ειναι ανεπαρκής για αυτό το νερό ε? δυστηχώς μεχρι 30W μπορώ να βάλω στο καπάκι οπότε ελπίζω να αρκει μόλις την αλλάξω. εσεις τι λέτε?

Δηλαδή μας λες ότι έχεις διαβάσει 50.494 και παραπάνω δημοσιεύσεις???

Kαλά, πόσα χρόνια διαβάζεις το Aquazone..? :angry2:

Φίλε μου, καλώς ήρθες στην παρέα μας! <_<

Σχετικά με το ενυδρείο σου τώρα, πιστεύεις δηλαδή ότι η δολοφονική αμμωνία εξουδετερώθηκε μόνη της σε 3 ημέρες, τα δηλητηριώδη ΝΟ2 μετατράπηκαν σε ψιλοακίνδυνα ΝΟ3 μέσω συμπαντικής συνδρομής και ότι τα όποια ψάρια σου ζουν μετά από 8 ημέρες σε ιδανικό περιβάλλον από άποψης στοιχείων/ρύπων του ολοκληρωμένου ως διά μαγείας κύκλου του αζώτου?

Γιατί εάν έχει συμβεί αυτό χωρίς να έχεις κάνει κάτι για τις αποικίες ωφέλιμων βακτηριδίων του φίλτρου σου, εγώ θα φάω όλα τα κλαδέματα κερατόφυλλου που έχω εδώ δίπλα μου, ωμά...

Link to comment
Share on other sites

Υ.Σ.: Παρακαλώ μην παρεξηγηθώ... Καθαρό χιούμορ και τίποτα άλλο! <_<

Link to comment
Share on other sites

διαβάζω το site απο τον σεπτέμβριο (και εχω εντυπωσιαστει με τις γνωσεις σας). και σίγουρα δεν εχω διαβάσει τιποτα που να αφορά αλμυρό νερο (οπότε ποσα μας μενουν???)

εχω αναπτύξει τα απαραιτητα βακτηριδια (με προϊον της sera) και ακολουθώ και τις οδηγίες στο μπουκαλάκι (αλλά βασίζομαι περισσότερο στις δικιές σας) τώρα με την αμμωνία δεν εχω ιδέα τι γινεται αφου ακόμη δεν εχω πάρει τεστ. επίσης εχω βάλει μαζί με το σφουγγαρι αυτό το πως το λένε στο οποίο αναπτύσονται καλύτερα οι αποικίες και γενικά ακολούθησα όσο καλύτερα μπορουσα αυτά που εχετε πει κατα καιρούς. επισης να αναφέρω οτι χρησιμοποιώ υπόστρωμα και τεστ σε stik (ξερω, ξερω) της jbl και βακτηρίδια- αποχλωριοτικό-λιπασμα (με τσιγκουνιά) της sera. σίδηρο της jbl (και αυτό με τσιγκουνιά). πρίν αρχίσετε να λέτε για τα τεστ να σας θυμήσω πως εχω διαβάσει τα αναλογα ποστ και σιγουρα τα υγρά φαινεται να ειναι ποιό αξιόπιστα...

Link to comment
Share on other sites

διαβάζω το site απο τον σεπτέμβριο (και εχω εντυπωσιαστει με τις γνωσεις σας). και σίγουρα δεν εχω διαβάσει τιποτα που να αφορά αλμυρό νερο (οπότε ποσα μας μενουν???)

εχω αναπτύξει τα απαραιτητα βακτηριδια (με προϊον της sera) και ακολουθώ και τις οδηγίες στο μπουκαλάκι (αλλά βασίζομαι περισσότερο στις δικιές σας) τώρα με την αμμωνία δεν εχω ιδέα τι γινεται αφου ακόμη δεν εχω πάρει τεστ. επίσης εχω βάλει μαζί με το σφουγγαρι αυτό το πως το λένε στο οποίο αναπτύσονται καλύτερα οι αποικίες και γενικά ακολούθησα όσο καλύτερα μπορουσα αυτά που εχετε πει κατα καιρούς. επισης να αναφέρω οτι χρησιμοποιώ υπόστρωμα και τεστ σε stik (ξερω, ξερω) της jbl και βακτηρίδια- αποχλωριοτικό-λιπασμα (με τσιγκουνιά) της sera. σίδηρο της jbl (και αυτό με τσιγκουνιά). πρίν αρχίσετε να λέτε για τα τεστ να σας θυμήσω πως εχω διαβάσει τα αναλογα ποστ και σιγουρα τα υγρά φαινεται να ειναι ποιό αξιόπιστα...

Τα ποστ που αφορούν θαλασσινό, υφάλμυρο και βιβλιογραφία θαλασσινού, είναι 4.120 άρα μας μένουν 46.374 μέχρι πριν από λίγο... <_<

Το μόνο που θα σου πω είναι ότι δεν έχει κανένα νόημα να διαβάζεις τι είναι σωστό και μετά να κάνεις το... λάθος! Ετσι, έχεις χάσει και όλο το χρόνο που αφιέρωσες στο διάβασμα... :angry2:

Έγινε επεξεργασία - filoxenos
Link to comment
Share on other sites

nai all;a kai οποιος θέλει απλά να στησει ενα ενυδριο χωρίς να γεράσει απο πάνω του τι θα κάνει? απλά δεν θα το στήσει η θα βάλει μόνο χρυσόψαρα που αντεχουν? οπως ξαναειπα το ενυδρίο το εστησα γνωρίζοντας τις συνεπειες οσον αφορά το σρτώσιμο, ενώ για τα τεστ ας πουμ εθα επαιρνα υγρά αλλά δεν εφτασε ο μισθός (συντηρώ και ενα αμαξι που γράφει 3000χλμ το μήνα). μήπως εχει κανεις απάντηση στις ερώτησεις μου? ανυσηχώ για το γλύφτη...

Link to comment
Share on other sites

nai all;a kai οποιος θέλει απλά να στησει ενα ενυδριο χωρίς να γεράσει απο πάνω του τι θα κάνει? απλά δεν θα το στήσει η θα βάλει μόνο χρυσόψαρα που αντεχουν? οπως ξαναειπα το ενυδρίο το εστησα γνωρίζοντας τις συνεπειες οσον αφορά το σρτώσιμο, ενώ για τα τεστ ας πουμ εθα επαιρνα υγρά αλλά δεν εφτασε ο μισθός (συντηρώ και ενα αμαξι που γράφει 3000χλμ το μήνα). μήπως εχει κανεις απάντηση στις ερώτησεις μου? ανυσηχώ για το γλύφτη...

Συγνώμη φίλε μου, αλλά η άγνοια μπορεί να δικαιολογηθεί κάπως. ΑΥΤΟ όχι...

Εφ όσον λοιπόν γνώριζες, τώρα ανησυχείς για το γλύφτη?

Οσο για το "οποιος θέλει απλά να στησει ενα ενυδριο χωρίς να γεράσει απο πάνω του τι θα κάνει? απλά δεν θα το στήσει η θα βάλει μόνο χρυσόψαρα που αντεχουν?" δείχνει ότι όχι μόνο δεν έχεις διαβάσει το Aquazone εκτενώς ώστε να ενημερωθείς, αλλά και το ότι δεν κάνει να έχεις ενυδρείο!

Τα ψάρια δεν σου φταίνε σε τίποτα... <_<

Υ.Σ.: Συγνώμη εάν ακούγονται σκληρά όλα αυτά, αλλά έχω γίνει έξαλλος και πρέπει να κάνω break για να ισιώσω...

Link to comment
Share on other sites

οχι ρε μάστορα, θα λυπηθώ εαν πεθάνει η γάτα μου ή ο σκύλος μου αλλά δεν θα δώσω δεκάρα αν ψοφίσει ο γλύφτης μου. και αυτό στο λέει κάποιος που εχει ρίξει το αμαξι σε γκρεμό για να μη σκοτώσει αλεπουδάκι. ακυρη η παρουσίαση, φαινεται πως τα ενδιαφέροντα μας δεν συμπίπτουν. και δεν ανυσηχησα καθόλου για το γλύφτη, για τα φυτά ανυσηχώ, βαριέμαι να φυτεβω καινουρια οη την ωρα επειδη τα τρώει αυτος....

Link to comment
Share on other sites

οχι ρε μάστορα, θα λυπηθώ εαν πεθάνει η γάτα μου ή ο σκύλος μου αλλά δεν θα δώσω δεκάρα αν ψοφίσει ο γλύφτης μου. και αυτό στο λέει κάποιος που εχει ρίξει το αμαξι σε γκρεμό για να μη σκοτώσει αλεπουδάκι. ακυρη η παρουσίαση, φαινεται πως τα ενδιαφέροντα μας δεν συμπίπτουν. και δεν ανυσηχησα καθόλου για το γλύφτη, για τα φυτά ανυσηχώ, βαριέμαι να φυτεβω καινουρια οη την ωρα επειδη τα τρώει αυτος....

Ανθρωπε της σκιάς... μάλλον πρέπει να ξαναγυρίσεις στα σκοτάδια σου!

Δεν κάνεις για το χόμπι και το χόμπι δεν κάνει για 'σένα! <_<

Link to comment
Share on other sites

πάντως θα με πειραζε εαν ψόφαγανε.... απο 5 ευρώ εσκασα για το καθένα.... ασε που μετά θα επρεπε και να τα κηδέψω. και σιγουρα δεν θα μου πεις εσυ αν κανει το χομπυ για εμενα, αυτό το αποφασίζω εγώ...

Link to comment
Share on other sites

και κλείνοντας (δεν θα ξαναενοχλήσω) να υποθέσω πως και εσένα δεν σου φταινε σε τίποτα τα ψάρια οταν τα τρώς ε?? καληνύχτα και ελπίζω οι γυάλες σας να μην εχουν ποτέ ρπόβλημα, οπως εχω δει στις φωτό ειναι ολες υπέροχες...

Link to comment
Share on other sites

οχι ρε μάστορα, ..... δεν θα δώσω δεκάρα αν ψοφίσει ο γλύφτης μου. ....

Άρα δεν χρειάζεσαι συμβουλές.

Έτσι και αλλιώς θα κάνεις ότι σε βολεύει και δεν το βαριέσαι...

Οπότε έμπα σε ένα μαγαζί, αγόρασε ότι σου γυαλίσει καλύτερα και αν ψωφήσει παίρνεις καινούριο.

Θα στεναχωρηθούμε τώρα και για ένα κωλόψαρο??

<_<:angry2::angry2:

Link to comment
Share on other sites

και κλείνοντας (δεν θα ξαναενοχλήσω) να υποθέσω πως και εσένα δεν σου φταινε σε τίποτα τα ψάρια οταν τα τρώς ε?? καληνύχτα και ελπίζω οι γυάλες σας να μην εχουν ποτέ ρπόβλημα, οπως εχω δει στις φωτό ειναι ολες υπέροχες...

Επειδή εγώ όμως θέλω να συνεχίσω να ποστάρω στο Aquazone, δεν σου απαντώ.

Γιατί αν σου απαντήσω, δεν θα μου επιτρέψουν να ξαναποστάρω...

Link to comment
Share on other sites

Πολυ στραβωμα με το καλημερα!!! :angry2:

Και εισαι και γειτονας, ουτε το "καλως ορισες" δεν προλαβα να σου πω!

Ας ειναι, καλη επιτυχια σε οτι κανεις...... <_<

Link to comment
Share on other sites

καλά, shadow man, παρακολουθώ τη κουβεντούλα και μετά λύπης μου διαπιστώνω ότι είσαι

ανεκδιήγητος..σε σημείο που έχω δακρύσει απο τα γέλια( :angry2: ) με τη στάση σου!

έρχεσαι με καλές προθέσεις ικετευοντας για συμβουλές και γνώμες και επιτίθεσαι ωμά χωρίς λόγο..

κανείς δε σε ανάγκασε να ασχοληθείς με το χόμπι ξέρεις!

..και τα ψαρια δεν ειναι πλαστικα, διακοσμητικα..η μονη διαφορα που εχουν με τις γάτες και τους σκύλους (και τις αλεπούδες) είναι

οτι τα ψάρια δεν προχωράνε μόνα τους στο δρόμο!

:angry2: φαίνεται πως δεν έχεις υπομονή..μα ούτε και διάθεση.. <_<

Έγινε επεξεργασία - poelicia
Link to comment
Share on other sites

πάντως θα με πειραζε εαν ψόφαγανε.... απο 5 ευρώ εσκασα για το καθένα.... ασε που μετά θα επρεπε και να τα κηδέψω. και σιγουρα δεν θα μου πεις εσυ αν κανει το χομπυ για εμενα, αυτό το αποφασίζω εγώ...

το μονο που μπορω να σου πω ειναι οτι εισαι απαραδεκτος και αυτα πρεπει να τα δει καποιος admin και να σε πετεξει εξω!

Link to comment
Share on other sites

:angry2::rasp::rasp::thumbup::wub::thumbup::thumbup:

ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟΣ!!!!!! <_<

ΜΗΠΩΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΛΕΙΔΩΣΕΙ ΤΟ ΘΕΜΑ ΓΙΑΤΙ ΟΠΩΣ ΠΑΜΕ ΘΑ ΑΡΧΙΣΩ ΤΑ "ΓΑΛΛΙΚΑ" ΣΕ ΑΥΤΟΝ ΠΟΥ ΣΚΕΦΤΕΤΑΙ ΤΑ 5 EURO ΚΑΙ ΟΧΙ ΤΟ ΨΑΡΙ :angry2:

Link to comment
Share on other sites

Είμαι της γνώμης να μην πέσουν γαλλικά, για να μείνει το θέμα ανοικτό και να γράψουν όλοι γνώμες.

Ετσι μπορεί να γίνει και τίποτα καλό ή μπορεί να "καλλιεργηθεί" καμιά συνείδηση...

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...