Jump to content

Βιοτοπικό Αμαζόνιος - 240Λτ


raeziel

Recommended Posts

καλησπέρα σε όλους.

Μετά από 2 χρόνια ενασχόλησης με το χόμπυ, και έπειτα από 2 φορές που ξέστησα το ενυδρείο μου, αποφάσισα να δοκιμάσω την 3η φορά να στήσω ένα βιοτοπικό Αμαζονίου, έτσι ώστε να φιλοξενήσω κι εγώ δίσκους. Είναι πραγματικά ένα πανέμορφο ψάρι σαν παρουσία (και είμαι σίγουρος ότι έχει και εξίσου όμορφη συμπεριφορά), και σκεφτόμουν πάντα πώς σε κάποια φάση θα ήθελα να κάνω κι εγώ ένα τέτοιο ενυδρείο. Να πω την αλήθεια είχα (και έχω ακόμα) κάποιες φοβίες για το πόσο ευαίσθητα ψάρια είναι, αλλά πιστεύω και θέλω να ελπίζω οτι θα πάνε καλά.

Την παρουσίαση την κάνω περισσότερο για να μου πούνε και οι φίλοι την γνώμη τους τώρα που το ενυδρείο είναι ακόμα στην αρχή, έτσι ώστε να ξεκινήσει όσο καλύτερα γίνεται.

Προς το παρόν υπάρχουν μόνο 3 φωτογραφίες, αλλά με τον καιρό θα ανεβάζω περισσότερες για να υπάρχει και μια εικόνα του πώς εξελίσσεται. (δεν έχω καλή φωτογραφική και δεν ξέρω και να βγάζω και καλές φωτογραφίες οπότε...ο,τι καλύτερο βγει ^_^ )

Το ενυδρείο έστρωσε πριν 8 μέρες (το στρώσιμο διήρκησε 3 εβδομάδες). Αφού έστρωσε, την επόμενη μέρα μπήκαν οι 15 ροδόστομοι, μετά από 3 μέρες μπήκαν οι 2 ancistrus, και μετά από 7 μέρες (χθες δηλαδή) μπήκαν οι 4 δίσκοι.

Γενική κατηγορία ενυδρείου

Βιοτοπικό Αμαζόνιος

Γενικές Πληροφορίες

Διαστάσεις Ενυδρείου (ΜxΠxΥ): 1,00 x 0,40 x 0,60

Συνολικά Λίτρα: 240lt

Sump (λίτρα): -

Οργανισμοί

Φυτά: -

Ψάρια: 4 δίσκοι, 15 ροδόστομοι, 2 ancistrus

Άλλα είδη: -

Διακοσμητικά υλικά

Φόντο: Μαύρο

Πέτρες: -

Ξύλα: 3 ρίζες Magrove, 2 ρίζες Μαλαισίας

Άλλα διακοσμητικά : Ειδικά αποξηραμένα φύλλα

Υπόστρωμα: χαλαζιακη 0,3 - 2,0

Βυθός: χώμα (σκεφτόμουν οτι μπορεί να μπούνε ελάχιστα φυτά, οπότε είπα να βάλω, αλλά προς το παρόν θα μείνει ως έχει)

Φωτισμός

Πηγές φωτισμού (πλήθος και τύπος): 2 λάμπες Sera των 25W η μία (1 λευκή, 1 ροζ), 1 ταινία LED (16 χρωμάτων)

Διάρκεια φωτισμού: 7-8 ώρες την ημέρα

Υποστήριξη οργανισμών

Φίλτρανση:Εξωτερικό φίλτρο Fluval 305

Θέρμανση/ Ψύξη:Θερμοστάτης ΕΗΕΙΜ 150W

Λίπανση: -

Παροχή CO2: -

Άλλες τεχνικές ευκολίες ή/και παρεμβάσεις: Διατροφή: (για αρχή) New Life SPECTRUM Discus Formula, Tetra Discus & Bernd Degen's

Παράμετροι

pH: 6,8

Γενική σκληρότητα (GH):

Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ):

Αμμωνία (ΝΗ3): 0

Νιτρώδη (ΝΟ2): 0

Νιτρικά (ΝΟ3): 5mg/L

Φωσφορικά (PΟ4): (δεν έχω τεστ)

Μέση Θερμοκρασία (°C): 27,5

Συντήρηση

Αλλαγές νερού: 25% μία φορά την εβδομάδα

Προετοιμασία νερού/πρόσθετα: βαρέλι 100λτ

Άλλες ρουτίνες συντήρησης:

Φωτογραφίες:

post-40569-0-28649100-1319385387_thumb.jpg

post-40569-0-80844200-1319385441_thumb.jpg

(με λευκό LED φωτισμό για moonlight)

post-40569-0-81877900-1319385470_thumb.jpg

Βίντεο:

Μέσα στην εβδομάδα σκέφτομαι να πάρω άλλον 1 ή 2 δίσκους, και τελείωσω με κάποιες μικρές λεπτομέριες του aquascape, και πλέον αυτή να είναι και η τελική εικόνα του ενυδρείου.

Μια και πρωτάρης και τελείως άπειρος στους δίσκους, θα χαρώ πολύ να ακούσω την γνώμη και τις παρατηρήσεις σας. ;)

Link to comment
Share on other sites

λογο λιγων λιτρων θα σου ελεγα να βγαλεις τα υπολυπα ψαρια και να βαλεις 6-7 δισκους με συχνοτερες αλλαγες νερου, λογο του οτι ειναι κοπαδοψαρο και θα αισθανετε μεγαλυτερη ασφαλεια ετσι. θα σου προτεινα ενα δευτερο φιλτρο γιατι λογο συχνων ταισματων η αμμωνια παραμονευει και τελος ισως εναν μεγαλυτερο θερμοστατη γιατι τον χειμωνα εαν εχεις μεγαλη διαφορα θερμοκρασιας με το περιβαλον, αυτος ισως τα βρει σκουρα.

Link to comment
Share on other sites

φίλε έλιοτ ευχαριστώ για τις παρατηρήσεις, αλλά συχνότερες αλλαγές νερού από 1 φορά την εβδομάδα δεν είμαι διατεθιμένος να κάνω. Δεν έχω και τον χρόνο για να σου πώ την αλήθεια. Αν χρειαστεί θα κάνω αντί για 25%, ενα μεγαλύτερο ποσοστό σε κάθε αλλαγή. Αν όντως υπάρξει τόσο μεγάλο θέμα με την αμμωνία, ίσως βγάλω τους ροδόστομους όπως λες. Θα δείξει. Είναι όπως είπα αρχή ακόμα και θα πρέπει να δω πώς θα πάει τους πρώτους μήνες.

Link to comment
Share on other sites

Καλό είναι να βρεις ένα πιο μεγάλο φίλτρο, οπως και θερμοστάτη γιατί θα έχεις δυσκολείες με 150Watt.

Για αλλαγές νερού και ποσότητες αυτό εξαρτάται απο σένα. Απλά επειδί φαντάζομαι θα τα πάρεις μικρά να ξέρεις ότι το τάισμα και οι αλλαγές νερού θα παίξουν σημαντικό ρόλο.

Link to comment
Share on other sites

Εχεις δικιο, ιδιως για τον θερμοστατη. Και φιλτρο καλο θα ηταν να αλλαξω, αλλα ειναι δυσκολοι καιροι, οποτε καταλαβαινεις :)

Παντως αυτο που με προβληματιζει για αρχη, ειναι οτι ο ενας απο τους τεσσερις δισκους ακομα δεν εχει φαει. Σημερα ταισα μια φορα το πρωι και αλλη μια το απογευμα. Να ριξω και λιγη κατεψυγμενη λιγο πριν κοιμηθω, μηπως και τσιμπησει τιποτα; (λες να ειναι τοσο επιλεκτικος στην διατροφη του; :-))

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα και πάλι,

9η μέρα σήμερα από τότε που μπήκανε οι πρώτοι δίσκοι, και όλα φαίνονται να πηγαίνουν καλύτερα. Πριν 2 μέρες μπήκε στο ενυδρείο και 5ος δίσκος (ίσως και τελευταίος, εκτός αν προκύψει κάτι εξαιρετικό ;) ). Την ίδια μέρα μπήκε και ένας 2ος θερμοστάτης (ΕΗΕΙΜ 200W), και επίσης ανέβασα και την θερμοκρασία από 27,5 στους 29.

Τα ψάρια πλέον (και με την είσοδο του 5ου δίσκου, αλλά και την αύξηση της θερμοκρασίας) φαίνονται σε πολύ καλύτερη κατάσταση! Έχουν περισσότερη όρεξη, τρώνε πιο πολύ, και γενικά είναι πιο κινητικά μέσα στο ενυδρείο (και επιτέλους κάνουν και καμιά βόλτα από το μπροστά τζάμι). :D

Έχουν γίνει ήδη 2 αλλαγές νερού της τάξης του 15%-20%, και οι τιμές του νερού είναι πολύ καλές.Το pH του είναι γύρω στο 7-7,2 ενώ οι τιμές των KH και GH (που ξέχασα να τις αναφέρω και στο αρχικό post) είναι 5 και 8 αντίστοιχα. Αμμωνία και NO2 είναι σταθερά στο 0. Επιπλέον αγόρασα και ένα τεστ για φωσφορικά, το οποίο επίσης έδειξε 0.

Επίσης, κάνω και "κάποιου είδους θεραπείας" με AlgaeFix, για να φύγει το fungus από το ξύλο (κυρίως για αισθητικούς λόγους). Είναι 6η μέρα "θεραπείας" και από ότι φαίνεται έχει υποχωρήσει κάπως. Θα ήθελα και κάποιος φίλος να μου πει και την δική του γνώμη, αν γνωρίζει κάτι σχετικά.

Αεραντλία δεν χρησιμοποιώ, αν και υπάρχει η ελαφρά ανατάραξη του νερού από την έξοδο του φίλτρου (το οποίο όμως είναι κάτω από την επιφάνεια του νερού, για να μην ακούγεται ο θόρυβος). Μακάρι να μπορούσα να μετρήσω με κάποιο τρόπο και την οξυγόνωση του νερού, γιατί έχω διαβάσει διάφορα εδώ στο φόρουμ περί "ανάπνοών" που έχουν οι δίσκοι, και έχω μια μικρή ανησυχία για το αν οι δικοί μου αναπνέουν κανονικά. (θα προσπαθήσω σε κάποια φάση να ανεβάσω και ένα βίντεο, να μου πείτε κι εσείς την γνώμη σας).

Για το τέλος, κάποιες νέες φωτογραφίες από το ενυδρείο όπως είναι σήμερα (πρέπει να πάρω καλύτερη φωτογραφική μηχανή...δεν πάει άλλο !! :( :( )

post-40569-0-62375200-1320005194_thumb.jpg post-40569-0-11597300-1320005219_thumb.jpg post-40569-0-64236900-1320005117_thumb.jpg

post-40569-0-44450300-1320005180_thumb.jpg post-40569-0-88213800-1320005241_thumb.jpg post-40569-0-38044500-1320005162_thumb.jpg

post-40569-0-26019400-1320005260_thumb.jpg post-40569-0-51650100-1320005273_thumb.jpg post-40569-0-27072500-1320005290_thumb.jpg

post-40569-0-03987000-1320005308_thumb.jpg post-40569-0-98425300-1320005319_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Πολύ όμορφο το ενυδρείο σου και οι ρίζες καταπληκτικές. :bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ομορφο! Θα σου προτεινα να βαλεις μερικα φυλλα catappa και επισης εγω θα εβαζα 1-2 εχινοδορους. Θα εδειχναν πολυ ωραία μεσα στην καφετίλα!

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλή προσπάθεια. Μπράβο.'Ισως να έχεις ένα θεματάκι με το φίλτρο σου. Οι καιροί είναι δύσκολοι βέβαια, αλλά δες μήπως βρεις κατι και μέσα στο forum για να το αντικαταστήσιες ή να το ενισχύσεις.

Έγινε επεξεργασία - KokkinosK
Link to comment
Share on other sites

Πολύ ομορφο! Θα σου προτεινα να βαλεις μερικα φυλλα catappa και επισης εγω θα εβαζα 1-2 εχινοδορους. Θα εδειχναν πολυ ωραία μεσα στην καφετίλα!

φίλε tsoum ευχαριστώ. Βασικά έχω βάλει 4-5 φύλλα στον βυθό (Catappa XL της JBL), αλλά ίσως να πρέπει να βάλω περισσότερα. Ίσως είναι λίγα, και "χάνονται" μέσα στο ενυδρείο. Όσο για τους εχινόδορους που λές, πιστεύω είναι καλή ιδέα, ιδίως αν βάλω ελάχιστους, και πώς ίσως δείξει καλύτερα. Όπως και να έχει, το να πειραματιστώ με το aquascaping, είναι κάτι που θέλω να το κάνω.

Πολύ καλή προσπάθεια. Μπράβο.'Ισως να έχεις ένα θεματάκι με το φίλτρο σου. Οι καιροί είναι δύσκολοι βέβαια, αλλά δες μήπως βρεις κατι και μέσα στο forum για να το αντικαταστήσιες ή να το ενισχύσεις.

Κατ' αρχην ευχαριστώ. Το θέμα με το φίλτρο, μου το έχουν πει όντως και άλλοι φίλοι, και προφανώς έχετε δίκιο. Είναι αυτό που λες όμως, οτι τέτοιο καιρό δύσκολο να πάρω κάτι άλλο. Οπότε ελπίζω να την παλέψουμε λίγο με αυτό, και βλέπουμε.

Link to comment
Share on other sites

παρακάτω παραθέτω και ένα πρώτο βίντεο από το ενυδρείο...

(και μόλις διάβασα σε ένα άρθρο στις "Τεχνικές Φωτογράφισης Ενυδρείων" ότι χρειάζομαι και ένα τρίποδα) ;)

Υ.Γ. παιδιά συγνώμη για την ποιότητα του βίντεο, αλλά ήταν ότι καλύτερο τράβηξα σε καμιά 10αριά προσπάθειες. Την επόμενη φορά ελπίζω να βγεί κάτι καλύτερο :huh:

Έγινε επεξεργασία - raeziel
Link to comment
Share on other sites

ωραια τα δισκακια σου!!!κοιταξε για ενα φιλτρο ακομα..............

αν και το 305 ειναι καλο...θα τολμουσα να πω φυσικα ενα ακομα

εστω κ λιγο μικριτερο θα ηταν οτι επρεπε.......

τι ταϊσματα κανεις τωρα?και απο μετρισεις εχεις κανει?

Link to comment
Share on other sites

..................... να βαλεις 6-7 δισκους με συχνοτερες αλλαγες νερου, λογο του οτι ειναι κοπαδοψαρο και θα αισθανετε μεγαλυτερη ασφαλεια ετσι. θα σου προτεινα ενα δευτερο φιλτρο γιατι λογο συχνων ταισματων η αμμωνια παραμονευει και τελος ισως εναν μεγαλυτερο θερμοστατη γιατι τον χειμωνα εαν εχεις μεγαλη διαφορα θερμοκρασιας με το περιβαλον, αυτος ισως τα βρει σκουρα.

Θα συμφωνησω και εγω σε αυτα.

Οσο για τις αλλαγες, αν δεν θες πιο συχνα και μιας και εχεις τη βαρελα κανε 100 λιτρα/βδομαδα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...