Jump to content

Δεν θα δώσω δεκάρα..!


Recommended Posts

Δεν ξέρω αν κάνω καλά, αλλά θα ήθελα όλοι να δουν ΑΥΤΟ το θέμα, ώστε να προβληματιστούμε πάνω σε "ανθρώπινες" συμπεριφορές και νοοτροπίες...

Το μόνο που έχω να πω είναι ΛΥΠΑΜΑΙ !

Επειδή υπάρχει τελικά αρκετός κόσμος που σκέφτεται έτσι, θα ήθελα όσοι δεν συμφωνούν - και πρέπει νομίζω να είμαστε όλοι μέσα σε αυτούς - να κάνουμε ότι μπορεί ο καθ' ένας από τη μεριά του, τέτοια φαινόμενα να εκλείψουν... <_<

Link to comment
Share on other sites

Εχει ξεφυγει ο φιλος και ειναι φανερο!Δυστυχως υπαρχουν και τετοιες νοοτροπιες, αλαζονικες , το πιο κομψο που εχω να πω...

Χαλαρωσε Ντινο,δεν αξιζει να χαλιεσαι, αν δεις προσεκτικα το ποστ, απο την αρχη, αυτο το υφακι εχει.Ελπιζω για τα κακομοιρα τα ψαρια να βαρεθει γρηγορα... <_<

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως σε αντιπαράθεση (και για να υπάρχει σύγκριση) θα βάλω εδώ ένα κείμενο που δημοσιεύτηκε κάποτε σε άλλο φόρουμ... έτσι, για να ακουστεί και η άλλη πλευρά...

"ΑΠΟΧΑΙΡΕΤΙΣΜΟΣ

Μπορεί να μην νοιώθω καλά, αλλά πρέπει να το κάνω. Πρέπει να γράψω δυο λέξεις… σαν τελευταίο ευχαριστώ για τον τελευταίο χρόνο που περάσαμε μαζί.

Σ’ ευχαριστώ λοιπόν για την ευκαιρία που μου έδωσες να παρατηρώ και να μαθαίνω τι σημαίνει νάσαι ένας μεγάλος όμορφος μπλε αρσενικός Poecilia reticulata, σε 60 λίτρα νερό μαζί με κάμποσες θηλυκές και μερικά πλάτυς, γατόψαρα και γλύφτες…

Σ’ ευχαριστώ για τις στιγμές που πέρασα, θαυμάζοντας τα κόλπα σου και τα κυνηγητά σου…

Ευχαριστώ για τα υπέροχα χρώματα που είχες βάψει το στενόμακρο κορμί σου, που όμοιά τους δεν είχε κανένα άλλο, κάνοντάς σε να ξεχωρίζεις με μια ματιά στο πολύχρωμο πλήθος που κολυμπούσε ανάμεσα στα φυτά…

Ευχαριστώ για τις εικόνες που μου έδωσες, όταν διέσχιζες το ενυδρείο με καμάρι, ανεμίζοντας στο νερό την ουρά και την υπέροχη ραχιαία σου κορδέλα, μοιάζοντας με σημαιοφόρο της παρέλασης, που αγέρωχα πορεύεται κάτω από τα χειροκροτήματα του πλήθους. Σε θαύμαζα κι εγώ και όλοι οι υπόλοιποι στο σπίτι… Και καμάρωνα που κοσμούσες το ενυδρείο μου…

Ευχαριστώ για τον χαρακτήρα σου… που ποτέ δεν χτύπησες άλλο ψάρι και που ποτέ δεν πείραξες κανένα από τα λογιών-λογιών μικρά, που γυροφέρνανε στις ρίζες των φυτών, προσπαθώντας να αποφύγουνε τα απειλητικά στόματα των άλλων…

Ευχαριστώ που γέμισες τα ενυδρεία μου με πανέμορφα μικρά γκαππάκια, παρ’ όλο που δεν κατάφερες να βγάλεις ένα ίδιο με ‘σένα…

Έτσι κι αλλιώς, δεν θα μπορούσε να ‘ναι ίδιο… Γιατί ήσουνα μοναδικός.

Και τώρα που ταξιδεύεις για το μεγάλο ενυδρείο του ουρανού, συγχώρα με αγόρι μου για τα λάθη και τις παραλείψεις που έκανα όλο αυτό τον καιρό που σε φρόντιζα... Δεν ήταν από πρόθεση αλλά από άγνοια…

..............................................

Καλό ταξίδι, Σπίθα μου… "

Έγινε επεξεργασία - filoxenos
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως σε αντιπαράθεση (και για να υπάρχει σύγκριση) θα βάλω εδώ ένα κείμενο που δημοσιεύτηκε κάποτε σε άλλο φόρουμ... έτσι, για να ακουστεί και η άλλη πλευρά...

"ΑΠΟΧΑΙΡΕΤΙΣΜΟΣ

Μπορεί να μην νοιώθω καλά, αλλά πρέπει να το κάνω. Πρέπει να γράψω δυο λέξεις… σαν τελευταίο ευχαριστώ για τον τελευταίο χρόνο που περάσαμε μαζί.

Σ’ ευχαριστώ λοιπόν για την ευκαιρία που μου έδωσες να παρατηρώ και να μαθαίνω τι σημαίνει νάσαι ένας μεγάλος όμορφος μπλε αρσενικός Poecilia reticulata, σε 60 λίτρα νερό μαζί με κάμποσες θηλυκές και μερικά πλάτυς, γατόψαρα και γλύφτες…

Σ’ ευχαριστώ για τις στιγμές που πέρασα, θαυμάζοντας τα κόλπα σου και τα κυνηγητά σου…

Ευχαριστώ για τα υπέροχα χρώματα που είχες βάψει το στενόμακρο κορμί σου, που όμοιά τους δεν είχε κανένα άλλο, κάνοντάς σε να ξεχωρίζεις με μια ματιά στο πολύχρωμο πλήθος που κολυμπούσε ανάμεσα στα φυτά…

Ευχαριστώ για τις εικόνες που μου έδωσες, όταν διέσχιζες το ενυδρείο με καμάρι, ανεμίζοντας στο νερό την ουρά και την υπέροχη ραχιαία σου κορδέλα, μοιάζοντας με σημαιοφόρο της παρέλασης, που αγέρωχα πορεύεται κάτω από τα χειροκροτήματα του πλήθους. Σε θαύμαζα κι εγώ και όλοι οι υπόλοιποι στο σπίτι… Και καμάρωνα που κοσμούσες το ενυδρείο μου…

Ευχαριστώ για τον χαρακτήρα σου… που ποτέ δεν χτύπησες άλλο ψάρι και που ποτέ δεν πείραξες κανένα από τα λογιών-λογιών μικρά, που γυροφέρνανε στις ρίζες των φυτών, προσπαθώντας να αποφύγουνε τα απειλητικά στόματα των άλλων…

Ευχαριστώ που γέμισες τα ενυδρεία μου με πανέμορφα μικρά γκαππάκια, παρ’ όλο που δεν κατάφερες να βγάλεις ένα ίδιο με ‘σένα…

Έτσι κι αλλιώς, δεν θα μπορούσε να ‘ναι ίδιο… Γιατί ήσουνα μοναδικός.

Και τώρα που ταξιδεύεις για το μεγάλο ενυδρείο του ουρανού, συγχώρα με αγόρι μου για τα λάθη και τις παραλείψεις που έκανα όλο αυτό τον καιρό που σε φρόντιζα... Δεν ήταν από πρόθεση αλλά από άγνοια…

..............................................

Καλό ταξίδι, Σπίθα μου… "

<_<

Τα λέει όλα, δεν χρειάζεται κανένα σχόλιο.

Link to comment
Share on other sites

Όσον αφορά το φίλο (?) μας, νομίζω ότι σωστά ειπώθηκε, να χαλαρώσουμε.

Έχω την πεποίθηση, ότι δεν θα μας ξανά απασχολήσει, γιατί, απλούστατα, βρέθηκε στο χώρο αυτό, από λάθος.

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς και η στάση του φίλου μας δεν είναι αυτή που πρέπει, είναι σα να πας σε φόρουμ κυνοφιλίας και να συζητάς για κυνομαχίες ή σε φόρουμ φίλων άγριας φύσης και να μιλάς για κυνήγι, αλλά από κει και πέρα φίλοι μου μην τρελαινόμαστε! Λες και τώρα ανακαλύπτουμε ότι πολλοί δε νοιάζονται για τα ψάρια, ότι σκοτώνονται χιλιάδες καθημερινά, ότι καταστρέφουμε βιοτόπους και ένα σορό ακόμα... <_<

Επίσης, με ενοχλεί η υποκριτική στάση πολλών φίλων του χόμπυ (συζήτηση που είχα συμμετάσχει σε άλλο φόρουμ) ότι δεν πειράζει να φας ψάρι αλλά πειράζει να το πιάσεις, έλεος. :angry2:

Η αλήθεια είναι πιο ωμή από όσο τα είπε shadow man και είναι η κρυφή σκέψη-αντιμετώπιση πολλών ακόμα, αλλά τι μπορούμε να κάνουμε? Ο filoxenos έχει διατυπώσει διάφορες, ακραίες για μένα, σκέψεις -ψάρια αναπαραγωγής μόνο, όχι άγρια πιασμένα κλπ- οπότε ή που παρατάμε τα ενυδρεία -οι θαλασσινοί κυριως- ή που δεχόμαστε ότι μπορούμε να συμπεριφερθούμε όπως θέλουμε και μας αρέσει επειδή είμαστε οι εξουσιαστές και όχι οι εξουσιαζόμενοι. Δε ζούμε σε έναν αγγελικά πλασμένο κόσμο και μου κάνει εντύπωση που ορισμένοι εξακολουθούν να μην το έχουν αντιληφθεί. :angry2:

Link to comment
Share on other sites

...αλλά από κει και πέρα φίλοι μου μην τρελαινόμαστε! Λες και τώρα ανακαλύπτουμε ότι πολλοί δε νοιάζονται για τα ψάρια, ότι σκοτώνονται χιλιάδες καθημερινά, ότι καταστρέφουμε βιοτόπους και ένα σορό ακόμα...

...Η αλήθεια είναι πιο ωμή από όσο τα είπε shadow man και είναι η κρυφή σκέψη-αντιμετώπιση πολλών ακόμα, αλλά τι μπορούμε να κάνουμε? Ο filoxenos έχει διατυπώσει διάφορες, ακραίες για μένα, σκέψεις -ψάρια αναπαραγωγής μόνο, όχι άγρια πιασμένα κλπ- οπότε ή που παρατάμε τα ενυδρεία -οι θαλασσινοί κυριως- ή που δεχόμαστε ότι μπορούμε να συμπεριφερθούμε όπως θέλουμε και μας αρέσει επειδή είμαστε οι εξουσιαστές και όχι οι εξουσιαζόμενοι. Δε ζούμε σε έναν αγγελικά πλασμένο κόσμο και μου κάνει εντύπωση που ορισμένοι εξακολουθούν να μην το έχουν αντιληφθεί...

Φίλε Γιώργο, στο πρώτο θα σου πω μόνο ότι προσωπικά ενοχλήθηκα από το γεγονός ότι κάποιος ήρθε και υποστήριξε αυτά που υποστήριξε εδώ μέσα... Λίγο να το σκεφτείς, θα καταλάβεις ότι ήταν μια ηθελημένη πρόκληση, από κάποιον που είδες, ότι υποστήριξε πως έχει διαβάσει όλο το φόρουμ... ΑΡΑ ήξερε με τι έχει να κάνει... Τότε όμως γιατί προκαλείς κύριε?... Γιατί απλά, αποζητάς την αντίδραση του απέναντι... Ε, αυτό έκανα κι εγώ! Του ικανοποίησα το "θέλω" του... <_<

Τώρα, στο δεύτερο που λες, ότι δηλαδή δεν ζούμε σε "αγγελικά πλασμένο κόσμο", συμφωνώ απολύτως! Μα απολύτως! Με μια μικρή διαφορά... Σε αυτό τον κόσμο, πιστεύω ότι υπάρχουν δύο ειδών άνθρωποι:

- Από τη μία μεριά αυτοί που δέχονται το μη "αγγελικό" του κόσμου μας αμαχητί και μοιρολατρικά, ακολουθώντας τη σειρά των πολλών στο δρόμο της επίγειάς μας αναζήτησης, εστιάζοντας σε προσωπικές στιγμές και μάχες μόνο και δίνοντας όλη τους την ενέργεια στον εαυτό τους, πιστεύοντας ότι δεν θα αλλάξουν αυτοί τον κόσμο, όντας αποδεχόμενοι το μικροσκοπικό τους μέγεθος απέναντι του θηρίου που λέγεται με μία κουβέντα Σύστημα...

- Από την άλλη μεριά, υπάρχουν και κάποιοι άλλοι που πιστεύουν ότι ναι μεν το θηρίο είναι πανίσχυρο και έχει αλώσει τα πάντα, αλλά επειδή ακριβώς διοχετεύει όλη του τη δύναμη κυρίως στο "κακό" και στη καταπίεση των "μικρών", προσφέροντας και διαδίδοντας ποταπές αξίες στους ανθρώπους και προσπαθώντας να τους εξαφανίσει και τα τελευταία ψήγματα ηθικής, αισθημάτων, ανθρωπιάς και υψηλών αξιών που τυχόν έχουν ακόμα μέσα τους, ώστε να τους κυριεύσει απόλυτα και οριστικά, γι αυτό το λόγο ακριβώς, πιστεύουν ότι θα πρέπει να αντιδράσουν...

ΑΞΙΖΕΙ να αντιδράσουν...

Και να προσπαθήσουν να δείξουν και σε όσους τυχόν έχουν "αποκοιμηθεί", ότι ο "ύπνος" τους δεν αξίζει περισσότερο από τα πραγματικά "αγαθά" που μπορούν να έχουν σε περιβάλλον ξεχασμένο και μακρινό... σε περιβάλλον που τους αξίζει να ζουν... σε περιβάλλον υγιές... Σε αυτό το περιβάλλον που ναι μεν όλοι αναγνωρίζουν την αξία του και την αυθεντικότητά του, αλλά που ΟΧΙ όλοι, παλεύουν για να διατηρήσουν ή να ξανακερδίσουν... Και λέω να ξανακερδίσουν, γιατί το είχαν κάποτε - συνήθως σε μικρότερες ηλικίες... Στη πορεία του χρόνου όμως, χάνεται η αθωότητα και ο συναισθηματισμός... ως δια μαγείας..! Και απομένει σαν μακρινό ξεθωριασμένο όνειρο, να φαίνεται πλέον σαν "μειονέκτημα" και "αδυναμία" αυτών που κατάφεραν να το διατηρήσουν... Κουσούρι ! Και η όποια πράξη τους ενάντια στο όποιο κατεστημένο, να φαντάζει σαν μάχη του ουτοπιστή καβαλάρη απέναντι στους πέτρινους ακλόνητους ανεμόμυλους... χαμένη γαρ...

Ωμή η αλήθεια, πράγματι, φίλε george hmmy...

Ωμή και η αντίδρασή μου την επόμενη φορά, όμως...

Μπας και κάποτε μπορέσω να σταματήσω κανα ανεμόμυλο... Και να δεις που θα τα καταφέρω! :angry2:

Έγινε επεξεργασία - filoxenos
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά πιστεύω ότι ήταν μία υπερβολική αντίδραση προς ένα νέο παιδί καταρχήν (21 ετών) και κατά δεύτερον σε ένα νέο άνθρωπο στο χώρο του ενυδρείου. Το ότι διάβασε "όλο το forum" δεν σημαίνει ότι υιοθέτησε το πνεύμα του και γιατί άλλωστε να το κάνει αυτό αφού δεν έχει ουσιαστικά δεθεί-ασχοληθεί με το χόμπι.

Με το να πιάνουμε ένα νέο άνθρωπο - χομπίστα από τα μούτρα δε νομίζω να τον βάζουμε στο σωστό δρόμο αλλά ούτε και να δίνουμε και ευκαιρία να καταλάβει γιατί δεν πρέπει να το κάνει αλλά το κυριότερο να το νιώθει να το κάνει και όχι για να μην τον μαλώσουνε στο Aquazone.

Δε νομίζω ότι όταν πιάσουμε το παιδί μας με ναρκωτικά στη τσέπη ότι πρέπει να το πλακώσουμε στα χαστούκια και να τον πετάξουμε από το σπίτι. Προσωπικά κάτι τέτοιο νομίζω πως έγινε εδώ.

Επίσης δε νομίζω πως το συγκεκριμένο παιδί μπήκε για να προκαλέσει ( μήπως πήρε και το 100lt ενυδρείο για να γίνει πιο πειστικός?) απλά μίλησε αυθόρμητα για κάτι που πιστεύω πολλοί από εδώ μπορεί να το έχουν κάνει στην αρχή της ενασχόλησης με το χόμπι. Το ότι το διάβασε όλο το φόρουμ άρα και ξέρει ότι δεν είναι καλό δε νομίζω ότι νομιμοποιεί αυτή τη συμπεριφορά εκ μέρους μας.

Γενικά δε μου αρέσουν οι τιμητές-αναμάρτητοι-Δον Κιχώτες που πολλές φορές με τη συμπεριφορά τους δημιουργούν αντίθετα αποτελέσματα από αυτά που πρεσβεύουν.

Και για να κλείσω φίλε μου, πάμε μαζί να τα κάνουμε λίμπα στα μαγαζιά που έχουν τους Μονομάχους στα ποτήρια γιατί αυτοί είναι επαγγελματίες και ζούνε από αυτή την απάνθρωπη συμπεριφορά, όμως το να την πέφτουμε σε ένα παιδί επειδή λέει ότι δε το νοιάζει για ένα γλείφτη αν θα ψοφήσει όταν ξέρουμε τι ποσοστό χάνεται από κάθε εισαγωγή ψαριών προς τους χονδρέμπορους μετά στα καταστήματα και κατόπιν τις πρώτες μέρες στα ενυδρεία εθελοτυφλούμε. Για να μην θίξω και εγώ γενικότερα το θέμα της αλιείας.

Link to comment
Share on other sites

μου αρεσε πολυ το σκεπτικο του φιλου αντρεα <_< . απο την αλλη παλι μπορουσε με ενα μονο ευγενικο ποστ να γινει μια προσπαθεια αλλαγης σκεπτικου του φιλου μας. ολο αυτο που εγινε οπως ακριβως λες φιλοξενε μπορει να προκληθηκε εσκιεμενα απο αυτον υπο τυπου αστειο "για να γελασει" μη εχοντας καν ενυδρειο ενδεχομενως....τελος παντων για να μην μακρυγορω, αν τον "γειωνες" απο το πρωτο εριστικο ποστ σου θα του εκανες το μεγαλυτερο καλο και το καλυτερο μαθημα ευσυνειδησιας..... :angry2:

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά πιστεύω ότι ήταν μία υπερβολική αντίδραση προς ένα νέο παιδί καταρχήν (21 ετών) και κατά δεύτερον σε ένα νέο άνθρωπο στο χώρο του ενυδρείου. Το ότι διάβασε "όλο το forum" δεν σημαίνει ότι υιοθέτησε το πνεύμα του και γιατί άλλωστε να το κάνει αυτό αφού δεν έχει ουσιαστικά δεθεί-ασχοληθεί με το χόμπι.

Με το να πιάνουμε ένα νέο άνθρωπο - χομπίστα από τα μούτρα δε νομίζω να τον βάζουμε στο σωστό δρόμο αλλά ούτε και να δίνουμε και ευκαιρία να καταλάβει γιατί δεν πρέπει να το κάνει αλλά το κυριότερο να το νιώθει να το κάνει και όχι για να μην τον μαλώσουνε στο Aquazone.

Δε νομίζω ότι όταν πιάσουμε το παιδί μας με ναρκωτικά στη τσέπη ότι πρέπει να το πλακώσουμε στα χαστούκια και να τον πετάξουμε από το σπίτι. Προσωπικά κάτι τέτοιο νομίζω πως έγινε εδώ.

Επίσης δε νομίζω πως το συγκεκριμένο παιδί μπήκε για να προκαλέσει ( μήπως πήρε και το 100lt ενυδρείο για να γίνει πιο πειστικός?) απλά μίλησε αυθόρμητα για κάτι που πιστεύω πολλοί από εδώ μπορεί να το έχουν κάνει στην αρχή της ενασχόλησης με το χόμπι. Το ότι το διάβασε όλο το φόρουμ άρα και ξέρει ότι δεν είναι καλό δε νομίζω ότι νομιμοποιεί αυτή τη συμπεριφορά εκ μέρους μας.

Γενικά δε μου αρέσουν οι τιμητές-αναμάρτητοι-Δον Κιχώτες που πολλές φορές με τη συμπεριφορά τους δημιουργούν αντίθετα αποτελέσματα από αυτά που πρεσβεύουν.

Και για να κλείσω φίλε μου, πάμε μαζί να τα κάνουμε λίμπα στα μαγαζιά που έχουν τους Μονομάχους στα ποτήρια γιατί αυτοί είναι επαγγελματίες και ζούνε από αυτή την απάνθρωπη συμπεριφορά, όμως το να την πέφτουμε σε ένα παιδί επειδή λέει ότι δε το νοιάζει για ένα γλείφτη αν θα ψοφήσει όταν ξέρουμε τι ποσοστό χάνεται από κάθε εισαγωγή ψαριών προς τους χονδρέμπορους μετά στα καταστήματα και κατόπιν τις πρώτες μέρες στα ενυδρεία εθελοτυφλούμε. Για να μην θίξω και εγώ γενικότερα το θέμα της αλιείας.

<_<:angry2::angry2:

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω κανένα πρόβλημα να έχεις αντίθετη γνώμη ή διαφορετική άποψη για τον τρόπο που θα επιλέξει κάποιος να αντιδράσει απέναντι σε κάτι που θεωρεί λάθος.

Ούτε έχω πρόβλημα στο να θεωρείς άλλα πράγματα λάθος απ' ότι εγώ. Στις Δημοκρατίες εκφέρουν άποψη όλοι και κρίνονται για αυτό, αναλόγως.

Θα σε παρακαλέσω όμως φίλε andreas2000gr, αυτό το "αναμάρτητοι" να το ανακαλέσεις και να το διαγράψεις όσον αφορά εμένα, γιατί αν ανατρέξεις πίσω στα διάφορα κείμενα που έχω καταθέσει σαν τοποθετήσεις ή απαντήσεις, επανειλημμένως έχω αναφερθεί στα λάθη μου και στις συνέπειές τους, αναγνωρίζοντάς τα. Ακόμα και ΕΔΩ το αναφέρω... Στον αποχαιρετισμό του αγαπημένου μου ψαριού... Στο ξαναγράφω γιατί το ξέχασες:

"...συγχώρα με αγόρι μου για τα λάθη και τις παραλείψεις που έκανα όλο αυτό τον καιρό που σε φρόντιζα... Δεν ήταν από πρόθεση αλλά από άγνοια…"

Και να ξέρεις ακόμα ότι άλλο να κάνεις κάτι λόγω άγνοιας και άλλο να το κάνεις συνειδητά! Ηταν εξάλλου από τα πρώτα πράγματα που έγραψα ΕΔΩ. Το διάβασες? Ή πέρασες κατευθείαν στη διαδικασία της "σταύρωσης" του "αναμάρτητου"..?

Έγινε επεξεργασία - filoxenos
Link to comment
Share on other sites

"Γενικά δε μου αρέσουν οι τιμητές-αναμάρτητοι-Δον Κιχώτες που πολλές φορές με τη συμπεριφορά τους δημιουργούν αντίθετα αποτελέσματα από αυτά που πρεσβεύουν."

Δεν είμαι εγώ που θα σε κρίνω ως αμαρτωλό ή αναμάρτητο, αυτό που ταιριάζει όμως σίγουρα από τα 3 παραπάνω σε εσένα είναι τουλάχιστον το Δον Κιχώτης (σύμφωνα με την δική σου δήλωση περι πέτρινων ανεμόμυλων.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τη διόρθωση.

Τα υπόλοιπα παραμένουν γραπτώς και κρίνονται από όλους κατά βούλησιν.

Έγινε επεξεργασία - filoxenos
Link to comment
Share on other sites

Κάτσε όμως τώρα, γιατί ξαναδιάβασα πάλι το ποστ του "νέου παιδιού των 21 χρόνων" και ξανά-τρελάθηκα!!!

Φίλοι μου καλοί, εσείς όλοι που βρήκατε πολύ ωραίο το σκεπτικό του άλλου φίλου μας που βγήκε βιαστικά και σταύρωσε και που απ' ότι φαίνεται το επικροτείτε, για να θυμηθούμε λίγο τι έγραψε ο λεβέντης μας...:

"οχι ρε μάστορα, θα λυπηθώ εαν πεθάνει η γάτα μου ή ο σκύλος μου αλλά δεν θα δώσω δεκάρα αν ψοφίσει ο γλύφτης μου. και αυτό στο λέει κάποιος που εχει ρίξει το αμαξι σε γκρεμό για να μη σκοτώσει αλεπουδάκι. ακυρη η παρουσίαση, φαινεται πως τα ενδιαφέροντα μας δεν συμπίπτουν. και δεν ανυσηχησα καθόλου για το γλύφτη, για τα φυτά ανυσηχώ, βαριέμαι να φυτεβω καινουρια οη την ωρα επειδη τα τρώει αυτος...."

Κατά τα άλλα, εγώ είμαι ο "τιμητής-αναμάρτητος-Δον Κιχώτης" που "έπιασα ένα νέο άνθρωπο χομπίστα από τα μούτρα" και "τον πλάκωσα στα χαστούκια" "πετάγοντάς τον από το σπίτι"..!!!

Δηλαδή ΤΙ έπρεπε να κάνω? Να τον επικροτήσω? (!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!)

Ρε για συνέλθετε λιγάκι... <_<

Έγινε επεξεργασία - filoxenos
Link to comment
Share on other sites

οχι ρε μάστορα, θα λυπηθώ εαν πεθάνει η γάτα μου ή ο σκύλος μου αλλά δεν θα δώσω δεκάρα αν ψοφίσει ο γλύφτης μου. και αυτό στο λέει κάποιος που εχει ρίξει το αμαξι σε γκρεμό για να μη σκοτώσει αλεπουδάκι. ακυρη η παρουσίαση, φαινεται πως τα ενδιαφέροντα μας δεν συμπίπτουν. και δεν ανυσηχησα καθόλου για το γλύφτη, για τα φυτά ανυσηχώ, βαριέμαι να φυτεβω καινουρια οη την ωρα επειδη τα τρώει αυτος...."

Οπως και να εχει το προαναφερθεν εγω το βρισκω ακρως εριστικο.Προσωπικη μου αποψη οταν εγγραφεσαι σε ενα forum και εισαι τυπικα μερος της παρεας αντιμετωπιζεις ολο τον κοσμο στο forum με σεβασμο ιδιαιτερως αν δεν τους ξερεις και κρατας οτι θες και σου φαινεται χρησιμο και τα υπολοιπα να πετας αν θες.Αλλα να λες οτι αυτα που λετε ειναι βλακειες ή συμφωνω με αυτα που λετε αλλα δεν μπορω να γερασω μεχρι να στρωσει το ενυδρειο δηλ σας γραφω το θεωρω ανεπιτρεπτο.Καντο αλλα εφοσον εχεις διαβασει ολο το forum και ξερεις τι ειναι σωστο αλλα παρολο αυτο κανεις το αντιθετο καντο μεγια και χαρα σου αλλα δεν χρειαζεσαι να το λες και μαλιστα να δεχεσαι προτασεις.Βεβαια θα συμφωνησω και με τον φιλο και συνχομπιστα Nikitas οτι κατι τετοιο ηθελε το παιδι να συζηταμε για αυτον και αν δεν ειχε απαντησει ο ντινος (filoxenos) αλλα βεβαια και λογικο ηταν ο ανθρωπος να εξοργιστει και να μπει στο πειρασμο να απαντησει δεν θα του ειχε δωσει την ικανοποιηση και δεν θα ασχολιοταν και κανενας.Τετοιοι τυποι υπαρχουν παντου και το ξερουμε δεν νομιζω οτι χρειαζεται να ασχολουμαστε.

Φιλικα Χρηστος

Link to comment
Share on other sites

Φίλοι μου καλοί, εσείς όλοι που βρήκατε πολύ ωραίο το σκεπτικό του άλλου φίλου μας που βγήκε βιαστικά και σταύρωσε και που απ' ότι φαίνεται το επικροτείτε,

Καλά αφού τώρα εγώ έχω γίνει ο Σταυρωτής σου και συ είσαι ο Αναμάρτητος ας το παίξω Πόντιος Πιλάτος και ας νίψω τας χείρας μου.

Πάντως και εσύ δεν είναι λίγες φορές που βγαίνεις εκτός κλίματος forum, όπως κατηγορείς τον άλλον, όταν ζητάς να έχουμε μόνο ψάρια αναπαραγωγής στα ενυδρεία μας. Μήπως εκεί κόλλαγε το Αναμάρτητος? Είναι σα να λέω σε φορουμ κυνηγών παιδιά εγώ μόνο μπεκάτσες εκτροφείου κυνηγάω και το ίδιο πρέπει να κάνετε και εσείς. Επειδή είναι υπερβολικό, ουσιαστικά κάνει κακό γιατί δεν ακούγεται το σωστότερο ή πιο εφαρμοζόμενο εαν θέλεις, ότι πρέπει να κυνηγάμε με κανόνες (με το σωστό φυσσίγγι, τους σωστούς μήνες κτλ)

Η υστερικές οικολογικές κραυγές είναι αυτές που κάνουν κακό στην οικολογία, γιατί έχουν ως αποτέλεσμα να μην ακούγονται και τελικά να αδιαφορούμε συνολικά, για τις εφαρμοζόμενες οικολογικές συμπεριφορές.

Link to comment
Share on other sites

Σε μια προσπάθεια να τελειώσει αυτός ο ανούσιος και άχαρος "διάλογος", θα σου πω ότι οι χαρακτηρισμοι που χρησιμοποιείς είναι άτοποι, υπερβολικοί, άστοχοι και αγγίζουν τα όρια της αναίτιας προσωπικής επίθεσης, όπου μόνο καλό δεν κάνουν σε μια συζήτηση.

Τα διάφορα απωθημένα για τις απόψεις μου και κατά πόσο αυτά σε κάνουν ίσως να νιώθεις, δεν ξέρω κι εγώ τι είδους ενοχές για την όποια πρακτική σου απέναντι σε ζωντανούς οργανισμούς, οδηγόντας σε σε προσωπικές επιθέσεις, θα μπορούσες να τα φυλάξεις και να τα συζητήσουμε κατ΄ιδίαν ίσως, σε κάποια συγκέντρωση φίλων του ενυδρείου...

Αν ανατρέξεις στα κείμενα που αναφέρεσαι, θα δεις ότι δεν υπάρχει κατηγορώ, αλλά άποψη. Και σαφής αναφορά ότι ΔΕΝ θα κατακρίνω τους έχοντες διαφορετική πρακτική από εμένα, αλλά θα προσπαθήσω να κάνω περισσότερους να σκέφτονται σαν εμένα...

Εάν αυτό είναι υστερικό, τότε φοβάμαι ότι οι λέξεις έχουν χάσει το νόημά τους, στη πορεία τους μέσα από ηλεκτρονικά καλώδια και κυκλώματα, για να ταξιδέψουν στο διαδίκτυο...

Το ότι η επαφή μου με το χόμπι με οδήγησε στο να μην ψαρεύω πλέον σκοτώνοντας ψάρια ΜΟΝΟ για διασκέδαση, δεν έχω την απαίτηση να το εφαρμόσεις κι εσύ. Αυτά είναι προσωπικές επιλογές. Το να ζητώ όμως από κάποιον που θέλει να διατηρήσει ζωντανούς οργανισμούς στο σπίτι του, να μην έχει την νοοτροπία: "δεν θα δώσω δεκάρα αν ψοφήσει ο γλύφτης μου" νομίζω ότι είναι κάτι που θα έπρεπε να σε βρίσκει συμπαραστάτη και όχι πολέμιο.

Εκτός αν και εσύ δεν δίνεις δεκάρα αν ψοφήσει ο γλύφτης σου...

Έγινε επεξεργασία - filoxenos
Link to comment
Share on other sites

Εγω θα πω οτι εισαι υπερβολικος φιλε Φιλόξενε!

Γίνονται καθημερινά δίπλα μας, πολύ χειρότερα εγκλήματα, απο ότι το να βάλεις ψάρια σε άστρωτο ενυδρείο, και να βάλεις τον μονομαχο σε βαζο και να μην εχει φιλτρο.

Δεν λεω φυσικα οτι ειναι σωστη μια τέτοια συμπεριφορά, και για αυτό τον λόγο δεν την έκανα, αλλα δεν χρειάζεται να τρελαινόμαστε τόσο πολύ.

Το να ανοίγεις thread , επειδη μπήκε ένας πιτσιρικάς και είπε οτι δεν δίνει δεκάρα για το γλύφτη του, το θεωρώ υπερβολικό.

Προσωπικά, δεν γνωρίζω κανέναν άνθρωπο που να μην γέλαγε με αυτή την κατάσταση. Ολοι οι γνωστοί μου και φίλοι μου, θα έβλεπαν πολυ Light τον θάνατο ενός ψαριού, και μάλιστα όσο μικρότερο, τόσο πιο light.

Ισως έχει σχέση οτι με το ψάρι , λόγο ότι δεν επικοινωνείς όπως με ανώτερες μορφές ζωής (σκύλος, γάτα) δεν δένεσε τόσο έυκολα μαζί του.

Για αυτό άλλωστε λέγονται "Διακοσμητικά".

Ισως φταίει βέβαια οτι ο άνθρωπος έχει μέσα στην διατροφή του το ψάρι , ενώ δεν έχει τον σκύλο και την γάτα (Εκτός ίσως απο ελάχιστες εξαιρέσεις λαών).

Σε κάθε περίπτωση...

χαλαράααααα... <_<

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητοί φίλοι

είναι αλήθεια ότι μπορεί ο filoxenos να επέδειξε μία κατά πολλούς υπερβολική αντίδραση

στο γνωστό θέμα που πιθανώς πολλοί από μας δεν θα είχαν τέτοια αντίδραση, όμως στο κάτω κάτω δεν είμαστε και όλοι ίδιοι.

Κάποιοι άνθρωποι (όλοι) έχουν το δικαίωμα να αντιδρούν με το δικό τους τρόπο σε διάφορα ερεθίσματα αρκεί αυτό να μην παραβιάζει κάποιο δικαίωμα των άλλων και δεν είδα εδώ να παραβιάζεται κανενός δικαίωμα εκτός ίσως από εκείνα των άμοιρων ψαριών του νεαρού μας φίλου.

Θα συμφωνήσω με τον Andreas2000gr ότι ίσως δεν είναι ίσως σωστή τακτική να πιάνεις κάποιον από τα μούτρα, αλλά και από την άλλη πλευρά διαφωνώ με τις φράσεις περί τιμητών, αναμάρτητων και Δονκιχωτισμού. Δεν νομίζω ότι υπήρξε τέτοιο πνεύμα, απλά πιστεύω ότι κάποιοι μπορεί να έχουν μικρότερο ή μεγαλύτερο όριο υπομονής σε συγκεκριμένα ακούσματα ή δηλώσεις.

Πιστεύω όπως και ο Nikitas, ότι ο Shadow man πιθανώς θέλησε να "προκαλέσει ηθελημένα" ίσως τις αντιδράσεις κάποιων μελών του Forum με τις εντελώς ατυχείς και απαράδεκτες δηλώσεις του ώστε να ξεκινήσει μία ανούσια "συζήτηση" ακόμη και για πλάκα, αλλά μην ξεχνάτε επίσης ότι ο γραπτός λόγος είναι απόλυτος και δεν επιδέχεται εύκολα πλάκες ενώ το θέμα αυτό από μόνο του δεν προσφέρεται για αστεία και σε κάθε περίπτωση θεωρώ ότι δηλώσεις όπως αυτές που διαβάσαμε δεν μπορούν να γράφονται ούτε για να χάνει το χρόνο του ο κόσμος είτε για να τις διαβάζει είτε να τις απαντά.

Πάντως είναι πιθανώς ένα δίδαγμα για όλους μας για το πώς μπορεί να βλέπει πολύς κόσμος την έννοια της διατήρησης κατοικιδίων γενικότερα. Ειδικά για τη διατήρηση ψαριών σε "γούρνες" <_< και δεδομένο του πλήθους των ενυδρείων που πωλούνται από τα μαγαζιά χωρίς καμία ουσιαστική ενημέρωση, μπορείτε να φανταστείτε (γνωρίζουμε μάλλον) τι γίνεται εκεί έξω.

Στο Forum αυτό έχουν γίνει πολλές συζητήσεις γύρω από το θέμα αυτό από την έναρξή του ακόμη.

Φίλε μου AndreaP είναι αλήθεια ότι γίνονται πολύ χειρότερα εγκλήματα γύρω μας και ο κόσμος έχει

ΠΟΛΥ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟΤΕΡΑ προβλήματα να λύσει (και ο καθένας από μας ξεχωριστά) σε τέτοιο βαθμό μάλιστα

που σε πολλούς ανθρώπους οι συζητήσεις αυτές να μοιάζουν γραφικές, ανούσιες και περιττές πολυτέλειες. Και ναι είναι αλήθεια ότι και εγώ έχω πολλούς φίλους ή γνωστούς που πραγματικά θα θεωρούσαν το θάνατο ενός ψαριού πολύ light θέμα. Είναι όμως πιστεύω θέμα ΠΑΙΔΕΙΑΣ η αντίδραση σε οποιοδήποτε έγκλημα "μεγάλο" 'η "μικρό" και όχι τόσο αν ανήκει ή όχι στη διατροφή μας ένα ζώο ή ανήκει στις ανώτερες μορφές ζωής. Νομίζω ότι στην πατρίδα μας γενικότερα αντιδρούμε με τον τρόπο αυτό και σε μικρά και σε μεγάλα εγκλήματα

και είναι επαναλαμβάνω θέμα παιδείας (που δεν υπάρχει και φυσικά δεν έχει να κάνει με τα σχολεία που έβγαλε ο καθένας από μας).

Πάντως ο όρος "διακοσμητικά" παραπέμπει νομίζω καταρχήν στο "όχι βρώσιμα" και αυτό δεν σημαίνει ότι η ζωή τους έχει μικρότερη ή μεγαλύτερη αξία από τις κουτσομούρες που ψωνίζουμε από τη λαϊκή. Και οι κουτσομούρες έχουν το ρόλο τους στη ζωή (και δεν έχω πρόβλημα να τις καταναλώσω) και τα διακοσμητικά ψάρια επίσης.

Filoxene ίσως δεν έπρεπε να ικανοποιήσεις το "θέλω" του φίλου μας γιατί απλά δεν είχε νόημα.

Ο φίλος shadow man αν διαβάζει αυτό το thread ίσως αντιλήφθηκε ότι πολλές φορές ο τρόπος που διατυπώνεις μία θέση -όσο λάθος ή σωστή και αν είναι- έχει πολύ μεγάλη σημασία.

Ίσως θα μπορούσαμε να το πιάσουμε από την αρχή......... και να συμφωνώ χαλαρά........

Φιλικά

Ανδρέας

(τι έγινε ρε παιδιά πολλοί συνονόματοι γίναμε στο post αυτό)

Έγινε επεξεργασία - acg301
Link to comment
Share on other sites

Με συγχωρητε, αλλα εδω το θεμα παει να γυρισει αναποδα!

Γνωστο σε ολους οτι υπαρχουν και χειροτερα, αλλα απο την αλλη αυτο δε σημαινει οτι φταιει και ο filoxenos που ειπε το αυτονοητο!Ελεος!Εγω οσο το διαβαζω το ποστ τοσο βλεπω οτι ο shadowman μπηκε για φουριοζος για να προκαλεσει και το ΗΞΕΡΕ!Δεν καταλαβαινω γιατι την "λετε" στον filoxeno.Ο τυπος ηθελε να τα ακουσει και τα ακουσε.

Επισης, πιστευω οτι η ηλικια των 21 ετων εχει παψει να ειναι παιδικη και ο καθενας σε αυτην την ηλικια, ξερει τι κανει ή τι λεει.Αν οχι, τοτε εχει αυτος το προβλημα και οχι η υπολοιπη κοινωνια! <_<

Ξαναλεω οτι ο τυπος μπηκε για να τσακωθει και ΗΞΕΡΕ τι ελεγε!

ΜΗΝ ΤΡΕΛΑΘΟΥΜΕ ΚΙΟΛΑΣ!!!

Link to comment
Share on other sites

Με συγχωρητε, αλλα εδω το θεμα παει να γυρισει αναποδα!

Γνωστο σε ολους οτι υπαρχουν και χειροτερα, αλλα απο την αλλη αυτο δε σημαινει οτι φταιει και ο filoxenos που ειπε το αυτονοητο!Ελεος!Εγω οσο το διαβαζω το ποστ τοσο βλεπω οτι ο shadowman μπηκε για φουριοζος για να προκαλεσει και το ΗΞΕΡΕ!Δεν καταλαβαινω γιατι την "λετε" στον filoxeno.Ο τυπος ηθελε να τα ακουσει και τα ακουσε.

Επισης, πιστευω οτι η ηλικια των 21 ετων εχει παψει να ειναι παιδικη και ο καθενας σε αυτην την ηλικια, ξερει τι κανει ή τι λεει.Αν οχι, τοτε εχει αυτος το προβλημα και οχι η υπολοιπη κοινωνια! <_<

Ξαναλεω οτι ο τυπος μπηκε για να τσακωθει και ΗΞΕΡΕ τι ελεγε!

ΜΗΝ ΤΡΕΛΑΘΟΥΜΕ ΚΙΟΛΑΣ!!!

:angry2::angry2::rasp:

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν κοίταξε να δεις πως έχει το πράγμα. Στέλνω χθες το βράδυ μήνυμα στον πιτσιρικά και του ζητάω 500 ευρώ εαν θέλει να συνεχίσω να τον υπερασπίζομαι σε αυτό το λαικό δικαστήριο που έχει στηθεί. Παραθέτω την απάντηση του"..... Τι λες ρε Μάστορα με 500 ευρώ παίρνω 100 γλύφτες που βγάζουν 4 τηγανιές και κερνάω όλη την οικογένεια την Κυριακή των Βαΐων που τρώνε ψάρι." Οπως καταλαβαίνετε μετά από αυτό αποσύρομαι από την υπεράσπιση του μάλιστα προτείνω να τον καταδικάσουμε εις θάνατον δια πνιγμού για παραδειγματισμό και υπολοίπων. Οπως είπα και σε προηγούμενο post νίπτω τας χείρας μου.

Ομως όσον αφορά σπόντες του τύπου Αναμάρτητος, Σταύρωμα, Ανάσταση, Πεντηκοστή κτλ που αφορούν πράγματα που έχω αναφέρει δεν έχω προβλημα να το πάω μέχρι την Δευτέρα Παρουσία. Οπως ίσως κατάλαβες δεν έχω ιδιαίτερο πρόβλημα σε διάλογο με επιχειρήματα.

Επίσης για να μη νομίσεις καμία στιγμή ότι έχω πρόβλημα μαζί σου (πως θα μπορούσα άλλωστε αφού δεν σε ξέρω και είναι η πρώτη φορά που κάνουμε διάλογο) θα σου πω πως με είχε εντυπωσιάσει η υπογραφή σου περί μονομάχων και είχα σκεφτεί μπράβο που κάποιος το αναφέρει και το αναδεικνύει. Ομως οι ακραίες συμπεριφορές και αντιδράσεις που δημιουργούν τελικά αντίθετα αποτελέσματα από το προσδοκώμενο (που και εγώ επιδιώκω ) θα με βρουν απέναντι. Σε αυτό το post δεν είμαι απέναντι στον φίλο filoxeno αλλά στην ακραία συμπεριφορά του όπου δεν είναι η πρώτη φορά που εκδηλώνεται.

Θα μπορούσε να πει κάποιος τι σε νοιάζει εσένα και ασχολείσαι. Λοιπόν με νοιάζει γιατί και εγώ προς την ίδια κατεύθυνση θέλω να πάμε όπως και ο filoxenos η διαφορά μας είναι ότι εκεινος θέλει να πάει με διακτινισμό και εγώ με σίγουρα και σταθερά βήματα. Οπως είπα και προηγουμένως αλλά δεν δώθηκε σημασία, με τις κραυγές έχουμε αποτέλεσμα να μην ακούγονται οι ήρεμες και εφαρμοζόμενες τελικά φωνές, αρα γιαυτό τελικά με νοιάζει.

Εκτός αν και εσύ δεν δίνεις δεκάρα αν ψοφήσει ο γλύφτης σου...

Κοίταξε εδώ και 6 ημέρες μαζί με τον ζωντανό βράχο ήρθε μαζί και ένα καβουράκι όπου σχεδόν σίγουρα είναι επιβλαβής σε ένα κλειστό σύστημα ενυδρείου. Στο φυσικό του περιβάλλον σίγουρα είναι ωφέλιμο. Επειδή στο μαγαζί δεν μπορώ να το επιστρέψω (τι να το κάνουν να το δώσουν σε κανα άλλο πελάτη να του καταστρέψει το σύστημα), στη θάλασσα δεν μπορώ να το αφήσω γιατί είτε θα πεθάνει σε λίγο είτε θα επιβιώσει και αυτό είναι το χειρότερο, θα μεταλλαχτεί εις βάρος των μεσογειακών καβουριών όπως έχει γίνει και σε άλλη περίπτωση. Το έχω λοιπόν σε ένα βάζο και του αλλάζω νερό μη ξέροντας τι να το κάνω (μήπως να φτιάξω κανα ενυδρειάκι για το καβουράκι??) Είμαι πολύ χαρούμενος που επιτέλους βρήκα λύση. Θα συναντηθούμε να το δώσω σε εσένα που νοιάζεσαι περισσότερο από μένα για τη θαλάσσια ζωή. Αφού εμένα δε με νοιάζουν οι γλύφτες θα με νιάξει ένα παλιοκαβουράκι λαθρεπιβάτης. Ελπίζω να το έπιασες το υπονοούμενο <_<

Καλά δεν ήταν και τόσο υπονοούμενο αλλά πρέπει και εγώ να σε πειράξω λιγάκι :angry2:

Link to comment
Share on other sites

Μ' αρέσει το χιούμορ σου, διαφωνούμε ως προς την τακτική. <_<

Διάβασε ΕΔΩ να δεις και τη δική μου αντίδραση σε "επιβλαβή" ζώα...

Έγινε επεξεργασία - filoxenos
Link to comment
Share on other sites

Με συγχωρητε, αλλα εδω το θεμα παει να γυρισει αναποδα!

Γνωστο σε ολους οτι υπαρχουν και χειροτερα, αλλα απο την αλλη αυτο δε σημαινει οτι φταιει και ο filoxenos που ειπε το αυτονοητο!Ελεος!Εγω οσο το διαβαζω το ποστ τοσο βλεπω οτι ο shadowman μπηκε για φουριοζος για να προκαλεσει και το ΗΞΕΡΕ!Δεν καταλαβαινω γιατι την "λετε" στον filoxeno.Ο τυπος ηθελε να τα ακουσει και τα ακουσε.

Επισης, πιστευω οτι η ηλικια των 21 ετων εχει παψει να ειναι παιδικη και ο καθενας σε αυτην την ηλικια, ξερει τι κανει ή τι λεει.Αν οχι, τοτε εχει αυτος το προβλημα και οχι η υπολοιπη κοινωνια! <_<

Ξαναλεω οτι ο τυπος μπηκε για να τσακωθει και ΗΞΕΡΕ τι ελεγε!

ΜΗΝ ΤΡΕΛΑΘΟΥΜΕ ΚΙΟΛΑΣ!!!

Εχουμε δώσει στο θέμα παράλογα υπέρμετρες

κοινωνικοπροσωπικοοικονομικοοικολογικορομαντικές διαστάσεις ρίχνοντας προσωπικές

αιχμές και έχουμε καταφέρει να ευχαριστήσουμε/ικανοποιήσουμε το ανώριμο και αδιάφορο

μυαλό ενός αγενέστατου νεοεισελθέντα χομπίστα που ,αν μη τι άλλο, θα έπρεπε να

δείξει τον στοιχειώδη προσήκοντα σεβασμό..

Σ'αυτό πρέπει να συμφωνήσουμε όλοι!!!

νά'μαστε τουλάχιστον ευχαριστημένοι που ενδιαφέρεται για τα φυτά του!! :angry2:

bye..

Link to comment
Share on other sites

Εδω θελω να παρατηρησω το εξης ...

Γινετε ενα ποστ εδω που λεει καποιο μελος οτι δεν τον ενδιαφερει αν πεθανει καποιο ψαρακι το οποιο εχει και το βλεπει μονο σα λιγα euro . Εχουμε καποιες τοποθετησεις μελων και το θεμα για να μη ξεφυγει εφοσον το βαθυτερο νοημα της συζητησης εχει βγει και ολοι εχουν καταλαβει κλειδωνετε για ευνοητους λογους .

Μετα απο αυτο δε μπορω να καταλαβω με ποια λογικη αναπαραγουμε ενα θεμα το οποιο εχει κλειδωθει και ειναι εμφανης οι λογοι και κατανοητοι ...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...