Jump to content

Δεν θα δώσω δεκάρα..!


Recommended Posts

...Μετα απο αυτο δε μπορω να καταλαβω με ποια λογικη αναπαραγουμε ενα θεμα το οποιο εχει κλειδωθει και ειναι εμφανης οι λογοι και κατανοητοι ...

Και επειδή εγώ ήμουν αυτός που άνοιξε το θέμα, νομίζω ότι το βάρος πέφτει σε 'μένα κυρίως και για την απάντηση...

Αγαπητέ φίλε Αντώνη, κοιτάζοντας τις ώρες των ποστ θα δεις ότι το θέμα εδώ το άνοιξα αρκετά πριν κλειδώσει το άλλο. Και αυτό το έκανα για 2 λόγους: Πρώτον για να στρέψω την προσοχή στα εκεί διαδραματιζόμενα και δεύτερον για να δοθεί εδώ η ευκαιρία στον καθένα από εμάς, να κάνουμε τα όποια σχόλιά μας, ξεδιπλώνοντας ένα εποικοδομητικό διάλογο γύρω από ένα σοβαρό (κατά τη γνώμη μου) κομμάτι του χόμπι μας. Το αναφέρω σαφέστατα στο πρώτο-πρώτο μήνυμα:

...ώστε να προβληματιστούμε πάνω σε "ανθρώπινες" συμπεριφορές και νοοτροπίες...

...Επειδή υπάρχει τελικά αρκετός κόσμος που σκέφτεται έτσι, θα ήθελα όσοι δεν συμφωνούν - και πρέπει νομίζω να είμαστε όλοι μέσα σε αυτούς - να κάνουμε ότι μπορεί ο καθ' ένας από τη μεριά του, τέτοια φαινόμενα να εκλείψουν...

Βέβαια, κάποια στιγμή οι τόνοι ανέβηκαν επικίνδυνα, με αφορμή τις προσωποποιημένες μομφές εκατέρωθεν, λόγω του... Μεσογειακού μας ταπεραμέντου! Ομως, μετά την από κοινού (θέλω να πιστεύω) συμβολή μας στην αποκατάσταση του κλίματος, νομίζω ότι έχει ενδιαφέρον η συνέχιση της όποιας κουβέντας, πάντα βέβαια με την προϋπόθεση ότι θα παραμείνει σε επίπεδα συζήτησης και ανταλαγής απόψεων και θέσεων, και όχι σε "γηπεδικού επιπέδου" αντιπαράθεση. Ενα τέτοιο θέμα προσφέρεται δυστυχώς και για τα δύο...

Στο χέρι μας είναι να μπορέσουμε να κάνουμε διάλογο (εφ όσον βέβαια υπάρχει ακόμα διάθεση)... Και να προαχθούμε μέσα από αυτόν.

Εάν αποδειχθεί ότι δεν τα καταφέρνουμε, τότε δικαίως ας περιοριστούμε στα των ενυδρείων μας και μόνο... <_<

Έγινε επεξεργασία - filoxenos
Link to comment
Share on other sites

Διαφωνω με την προσεγγιση και την δημιουργια του συγκεκριμενου θεματος. Δεν το εχω κλειδωσει ακομα καθως δεν εχει "ξεφυγει" και δεν επιθυμω να κατηγορηθουμε για λογοκρισιες, αλλα πρεπει να τονισω οτι η δημιουργια του ειναι εντελως εκτος της παγκοσμιας πολιτικης των διαφορων fora...Δεν ειναι δυνατον να ανοιγουμε ενα καινουργιο θεμα για να σχολιασουμε ενα αλλο! Οτι θελουμε να πουμε πρεπει να το πουμε εκει και μονο. Φανταστειτε τι θα γινοταν αν ο καθε ενας ανοιγε ενα νεο post σε διαφορετικη κατηγορια για να σχολιασει κατι ή να σπρωξει τον κοσμο να διαβασει το εν λογο θεμα.

Οποιος ενδιαφερεται και μπηκε στα νεα μελη θα το δει, οποιος οχι δεν θα το δει! Αυτο που εγινε εδω αποτελει πραγματικη πρωτοτυπια....

Αφηστε το στη ληθη.....

Έγινε επεξεργασία - Manogr
Link to comment
Share on other sites

Και επειδή εγώ ήμουν αυτός που άνοιξε το θέμα, νομίζω ότι το βάρος πέφτει σε 'μένα κυρίως και για την απάντηση...

Αγαπητέ φίλε Αντώνη, κοιτάζοντας τις ώρες των ποστ θα δεις ότι το θέμα εδώ το άνοιξα αρκετά πριν κλειδώσει το άλλο. Και αυτό το έκανα για 2 λόγους: Πρώτον για να στρέψω την προσοχή στα εκεί διαδραματιζόμενα και δεύτερον για να δοθεί εδώ η ευκαιρία στον καθένα από εμάς, να κάνουμε τα όποια σχόλιά μας, ξεδιπλώνοντας ένα εποικοδομητικό διάλογο γύρω από ένα σοβαρό (κατά τη γνώμη μου) κομμάτι του χόμπι μας. Το αναφέρω σαφέστατα στο πρώτο-πρώτο μήνυμα:

Βέβαια, κάποια στιγμή οι τόνοι ανέβηκαν επικίνδυνα, με αφορμή τις προσωποποιημένες μομφές εκατέρωθεν, λόγω του... Μεσογειακού μας ταπεραμέντου! Ομως, μετά την από κοινού (θέλω να πιστεύω) συμβολή μας στην αποκατάσταση του κλίματος, νομίζω ότι έχει ενδιαφέρον η συνέχιση της όποιας κουβέντας, πάντα βέβαια με την προϋπόθεση ότι θα παραμείνει σε επίπεδα συζήτησης και ανταλαγής απόψεων και θέσεων, και όχι σε "γηπεδικού επιπέδου" αντιπαράθεση. Ενα τέτοιο θέμα προσφέρεται δυστυχώς και για τα δύο...

Στο χέρι μας είναι να μπορέσουμε να κάνουμε διάλογο (εφ όσον βέβαια υπάρχει ακόμα διάθεση)... Και να προαχθούμε μέσα από αυτόν.

Εάν αποδειχθεί ότι δεν τα καταφέρνουμε, τότε δικαίως ας περιοριστούμε στα των ενυδρείων μας και μόνο... <_<

Η ευκαιρια στο καθενα για να απαντησει θα μπορουσε να δοθει και εκει αφου μιλαμε για το ιδιο ακριβως θεμα του οποιου ο τιτλος προηλθε απο επιλογη μια φρασεως του μελους shadow man απο πραγματα τα οποια ειχε πει στο κλειδωμενο θεμα . Ομως κρινοντας καποιοι ανθρωποι οτι το θεμα εξαντληθηκε οσο το δυνατων περισσοτερο και επειδη αρχιζε να ξεφευγει απο τους κανονες καλης συμπεριφορας του φορουμ αποφασιστηκε να κλειδωθει για την ευρυθμη λειτουργεια του .

Πιστευω οτι το συγκεκριμενο θεμα με το τροπο που ανοιχτηκε ,το θεμα που εχει και το χρονικο σημειο που ανοιχθηκε δεν ηταν οτι καλητερο και δεν δινει κανενα γενικο στοιχειο προς συζητηση καθε αλλο επιγκεντρωνετε στα γραφομενα καποιου μελους που προσωπικα δεν αντιλεγω εχει παρα πολυ ασχημες αποψεις περι των ζωντανων οργανισμων και του ειδους των υδροβιων οργανισμων συγκεκριμενα αλλα και δε θα βαλω τον εαυτο μου στη θεση του κριτη και του τιμωρου του . Οτι επρεπε να ακουσει το ακουσε τωρα πλεον μενει να αποφασισει, και το καλητερο να αναθεωρησει τις αποψεις του και να αγαπησει πραγματικα και αυτο το ειδος ζωων και να μη το βλεπει σαν αναλωσιμο υλικο .

Link to comment
Share on other sites

Κακώς επικεντρώθηκαν κάποια σχόλια ΜΟΝΟ στον shadow man... Εγώ έγραψα ΚΑΙ αυτό:

"...ώστε να προβληματιστούμε πάνω σε "ανθρώπινες" συμπεριφορές και νοοτροπίες..."

αποζητώντας γενικότερη κουβέντα. Αλλά βλέπεις, μερικές φορές δεν τα καταφέρνουμε και τόσο καλά... <_<

Link to comment
Share on other sites

Με συγχωρητε, αλλα εδω το θεμα παει να γυρισει αναποδα!

Γνωστο σε ολους οτι υπαρχουν και χειροτερα, αλλα απο την αλλη αυτο δε σημαινει οτι φταιει και ο filoxenos που ειπε το αυτονοητο!Ελεος!Εγω οσο το διαβαζω το ποστ τοσο βλεπω οτι ο shadowman μπηκε για φουριοζος για να προκαλεσει και το ΗΞΕΡΕ!Δεν καταλαβαινω γιατι την "λετε" στον filoxeno.

Δεν νομίζω οτι την είπε κανένας στον φίλο.

Αλλωστε δεν γίνεται να συμφωνούμε πάντα στις απόψεις μας.

Ο τυπος ηθελε να τα ακουσει και τα ακουσε.

Επισης, πιστευω οτι η ηλικια των 21 ετων εχει παψει να ειναι παιδικη και ο καθενας σε αυτην την ηλικια, ξερει τι κανει ή τι λεει.Αν οχι, τοτε εχει αυτος το προβλημα και οχι η υπολοιπη κοινωνια! <_<

Ξαναλεω οτι ο τυπος μπηκε για να τσακωθει και ΗΞΕΡΕ τι ελεγε!

ΜΗΝ ΤΡΕΛΑΘΟΥΜΕ ΚΙΟΛΑΣ!!!

Ε αυτό λέμε.

Οτι ο φίλος Filoxenos, λόγο της ιδιαίτερης ευαισθησίας και αγάπης που έχει, τσίμπησε και του έκανε το χατήρι.

Ολοι εμείς τώρα , χαλάμε τα πληκτρολόγια μας, για να συζητάμε τον πιτσιρικά που μπήκε για να κάνει χαβαλέ.

Link to comment
Share on other sites

Καταρχην θελω να ξεκαθαρισω οτι δεν ειμαι δικηγορος κανενος, ουτε θελω να γινω.

Ο καθενας εχει τις αποψεις του και συμφωνω με αυτο.

"Προσωπικά πιστεύω ότι ήταν μία υπερβολική αντίδραση προς ένα νέο παιδί καταρχήν (21 ετών) και κατά δεύτερον σε ένα νέο άνθρωπο στο χώρο του ενυδρείου."

" Με το να πιάνουμε ένα νέο άνθρωπο - χομπίστα από τα μούτρα δε νομίζω να τον βάζουμε στο σωστό δρόμο αλλά ούτε και να δίνουμε και ευκαιρία να καταλάβει γιατί δεν πρέπει να το κάνει αλλά το κυριότερο να το νιώθει να το κάνει και όχι για να μην τον μαλώσουνε στο Aquazone."

Εσυ δεν τα ειπες αυτα;

Και σου ξαναλεω οτι το "παιδι" μπηκε για να δημιουργησει προβλημα.Δεν τον πηρε κανεις απο τα μουτρα και σιγουρα δεν ηθελε να μπει στο σωστο δρομο!

Και τωρα ποιο ειναι το προβλημα, οτι ο filoxenos του ειπε τα αυτονοητα;Ή μηπως αν του μιλαγε με πιο κομψα λογια να τον εκανε να σκεφτει αλλιως;;; <_<

Επισης, και εγω εχω γνωστους που θεωρουν "Light" (οπως λες) τον θανατο ενος μικρου ψαριου, δεν το επιδιωκουν ομως.Και στο σημειο αυτο ειναι που εγω βρισκω ΕΞΩΦΡΕΝΙΚΑ τα λεγομενα του shadow man.

Ολα αυτα στα λεω με καθε διαθεση για διαλογα και φιλικα! :angry2:

Link to comment
Share on other sites

Μ' αρέσει το χιούμορ σου, διαφωνούμε ως προς την τακτική. :rasp:

Διάβασε ΕΔΩ να δεις και τη δική μου αντίδραση σε "επιβλαβή" ζώα...

Κοίταξε να δεις, IMHO η καλή αίσθηση του χιούμορ είναι σημαντικό στοιχείο της προσωπικότητας ενός ανθρώπου. Εσύ απο'τι καταλαβαίνω έχεις καλή αίσθηση του χιούμορ (αφού σου αρέσει το δικό μου :rasp:<_<:angry2: )

Χωρίς πλάκα είναι ο μόνος τρόπος σοβαρά ζητήματα και έντονες συζητήσεις να τις βλέπουμε με πιο χαλαρό τρόπο και να αποκλιμακώνεται η ένταση. Ετσι είμαι σίγουρος ότι και άλλες φορές να "ξανατσακωθούμε" θα ξέρουμε ότι δεν υπάρχει κακή πρόθεση αλλά μόνο αντιπαράθεση θέσεων και απόψεων :thumbup:

Εσυ δεν τα ειπες αυτα;

Αγαπητέ zak, έχεις μπερδέψει τον Andreas2000gr με τον Andreasp (Οντως πολλοί μαζευτήκαμε εδώ μέσα :angry2: ). Εγώ είπα αυτά που παραθέτεις και όχι ο άλλος Ανδρέας.

Link to comment
Share on other sites

Ουπς!Εχετε γινει και πολλοι βλεπεις!!! :angry2::rasp::rasp:

Ζητω συγνωμη!!! <_<

Λοιπον, επειδη εγω προσωπικα περναω μια χαρα εδω και εχω κανει παρα πολλους και καλους φιλους, σταματαω να ασχολουμαι με το ζητημα του shadow man, γιατι δεν θελω να χαλασω την καρδια μου με κανεναν απο τους φιλους μου και μαλιστα για τετοιου ειδους ατομο!Απλα θα πω οτι ειπα και στην αρχη, οτι μακαρι να βαρεθει να ασχολειται συντομα με το χομπυ για το καλο των ψαριων!!!

Παμε παρακατω;;; :angry2:

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω ότι έχουμε ξεφύγει αρκετά και λέμε τα ίδια. :thumbup: Να πω πάντως ότι ξαναδιαβάζοντας το thread βλέπω μια αδικαιολόγητη επιθετική (έτσι την εκλαμβάνω εγώ) στάση από τον filoxenos και ειρωνεία ακόμα και για την τοποθέτηση του shadow man ότι έχει διαβάσει όλο το φόρουμ. Και να έκανε ένα λάθος από μόνος του (θα εξηγήσω παρακάτω γιατί δε δέχομαι ότι ήταν λάθος η προσθήκη ψαριών στο ενυδρείο του) δέχθηκε επίθεση και ειρωνία για τα ποστ που έχει διαβάσει, ακόμα και μαθηματικές πράξεις έγιναν :rasp: , και φυσικά αντέδρασε (άσχημα) όταν ζορίστηκε πολύ. Μέσα σε όλα αυτά λοιπόν ανοίγεται και αυτό το thread για ποιο λόγο? Για να συνεχιστεί ο "τσακωμός" και να τον σταυρώσουμε χειρότερα γιατί τα πήρε από κάποια σχόλια?

Σχετικά με το στρώσιμο λοιπόν που την "άκουσε" αναφέρει

εχω αναπτύξει τα απαραιτητα βακτηριδια (με προϊον της sera) και ακολουθώ και τις οδηγίες στο μπουκαλάκι

και φυσικά εννοεί το sera nitrivec που αν διαβάσει κανείς τις οδηγίες αναφέρει ότι ψάρι μπορεί να μπει στο ενυδρείο μετά από 24 ώρες και να συνεχίσεις απλά να προσθέτεις για 10 μέρες ακόμα. (αν κάποιος έχει πρόβλημα με αυτό και θεωρεί ότι είναι @@@@@ είναι καλύτερο να εκφράσει τις αντιρρήσεις του στη SERA και όχι σε αυτούς που το χρησιμοποιούν :rasp:) Αντί να βρούμε τι φταίει και δεν ακολούθησε κάποια πιο "ορθόδοξη" οδό εισπράττει αυτό:

Συγνώμη φίλε μου, αλλά η άγνοια μπορεί να δικαιολογηθεί κάπως. ΑΥΤΟ όχι...

....αλλά και το ότι δεν κάνει να έχεις ενυδρείο!

και πολλά άλλα και τώρα ψάχνουμε να βρούμε γιατί είπε ότι είπε. Αντί να το σταματήσουμε το τραβάμε από δω και από κει για ποιο λόγο?

Συγγνώμη αν σας κούρασα, δε θα ασχοληθώ άλλο καθότι δε με αφορά αλλά είναι προτιμότερο να μη μετατοπίζουμε τις ευθύνες μας και να ακούσουμε τη συμβουλή του συντονιστή φίλου dartman να διακόψουμε.... <_<:angry2::angry2:

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω ότι έχουμε ξεφύγει αρκετά και λέμε τα ίδια. :angry2: Να πω πάντως ότι ξαναδιαβάζοντας το thread βλέπω μια αδικαιολόγητη επιθετική (έτσι την εκλαμβάνω εγώ) στάση από τον filoxenos και ειρωνεία ακόμα και για την τοποθέτηση του shadow man ότι έχει διαβάσει όλο το φόρουμ. Και να έκανε ένα λάθος από μόνος του (θα εξηγήσω παρακάτω γιατί δε δέχομαι ότι ήταν λάθος η προσθήκη ψαριών στο ενυδρείο του) δέχθηκε επίθεση και ειρωνία για τα ποστ που έχει διαβάσει, ακόμα και μαθηματικές πράξεις έγιναν <_< , και φυσικά αντέδρασε (άσχημα) όταν ζορίστηκε πολύ.

Καλά ειλικρινά πιστεύεις ότι ο τύπος αυτός έχει διαβάσει ολόκληρο το forum???? Και μάλιστα από το Σεπτέμβριο μέχρι σήμερα???

Αυτός, απ' ότι λέει, βαριέται να κάνει στρώσιμο και διάβασε ολόκληρο το forum???

Δεν νομίζω ότι θα έλεγε όσα είπε αν είχε διαβάσει έστω και τα στοιχειώδη.

Προσωπικά πάντως πιστεύω ότι ο filoxenos είχε απόλυτο δίκιο σε όσα του είπε. Εξάλλου ούτε τον έβρισε ούτε του μίλησε άσχημα.

Του είπε τα αυτονόητα. Και ξαφνικά βρέθηκε κατηγορούμενος.....

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, κοιτάξτε κάτι... Ουσιαστικά από τον Ανδρέα τέθηκε θέμα σωστής ή λάθους συμπεριφοράς απέναντι σε ένα νέο άνθρωπο που θέλησε να μπει στο χόμπι του ενυδρείου, έχοντας όμως τελείως λάθος αρχές απέναντι στο αντικείμενο. Καταλαβαίνω την διαφοροποίησή του όπως καταλαβαίνω και την πρόταση που κάνει, να πιστεύει δηλαδή ότι μια διαφορετική αντιμετώπιση - αντίδραση, ενδεχομένως να είχε πιο θετικά αποτελέσματα στον συγκεκριμένο. Η άποψή μου όμως είναι ότι ότι ΔΕΝ θα είχε... Και γι αυτό ακριβώς το λόγο επέλεξα να αντιδράσω έτσι. Και αυτό δεν το λέω εκ των υστέρων, αλλά μπορώ να το αποδείξω.

Ισως να έχετε παρατηρήσει ότι είμαι ολίγον τακτικιστής... Και δεν έχω κανένα λόγο να το κρύψω, γιατί δεν το θεωρώ κακό. Υπάρχουν αρκετές περιπτώσεις νομίζω, που μπορούν να το δείξουν αυτό. Δόξα τω θεό, δεν βαριέμαι να ποστάρω και υπάρχουν μπόλικα μηνύματά μου να το διακρίνει κανείς. Ομως, για να επιλέξω να αντιδράσω έτσι ή αλλιώς ή αλλιώτικα, αυτό συνήθως μου το υπαγορεύει ο απέναντι. Με τον τρόπο του, το ύφος του και τη διάθεσή του... Την όρεξή του ή την αδιαφορία του...

Γιατί να "επενδύσω" φίλε Ανδρέα σε κάποιον ο οποίος συνειδητά λέει και κάνει πράγματα που με βρίσκουν τελείως αντίθετο, με κάνουν έξαλλο με την "ανάποδη" ανθρώπινη φύση και με απωθούν, βάζοντάς με σε κατάσταση άμυνας ή και επίθεσης? Υπάρχει κάποιος λόγος? Θεωρώντας το έδαφος εντελώς άγονο, απορρίπτω την όποια "επένδυση" (χρόνου, ενέργειας, φαιάς ουσίας και όρεξης για βοήθεια), δηλώνω την κατηγορηματική αντίθεσή μου (και όχι μόνο, όταν έχει να κάνει και με αξίες ή πιστεύω μου) και απομακρύνομαι, όχι με ελαφρά πηδηματάκια αλλά με βαριά βήματα...

Ξέρεις που θα κάνω "επένδυση"? Εκεί που ΑΞΙΖΕΙ να την κάνω ! Εκεί που νοιώθω ότι δεν θα πάει χαμένη και θα πιάσει τόπο. Εκεί που θεωρώ ότι το έδαφος είναι γόνιμο. Με τα δικά μου πάντα κριτήρια, έτσι? Και θέλεις πρόσφατο παράδειγμα, αφού ξεκινήσαμε να μιλάμε ανοιχτά? ΕΔΩ άξιζε να κάνω επένδυση και την έκανα... Λίγες ώρες πριν από το περιστατικό με το "παιδί των 21 χρονών"... Και αν ανατρέξεις και σε άλλα μηνύματά μου θα δεις και άλλες τέτοιες "επενδύσεις", πολλές. Εάν ήμουν ο άνθρωπος που έπιανε τον οποιονδήποτε νέο στο χόμπι και έβγαζε πάνω του τα απωθημένα του ή του έκανε τον "ξερόλα" ΧΩΡΙΣ την παραμικρή τάση βοήθειας μέσω πραγματικού ενδιαφέροντος, αλλά μόνο μέσω του κόμπλεξ του, ε, τότε φίλε Ανδρέα θα είχες το δικαίωμα να πεις αυτά που είπες, δικαίως... Για το πιάσιμο από τα μούτρα, για το πέταγμα έξω από το σπίτι, για τον λάθος τρόπο κλπ κλπ.

Ομως νομίζω ότι δεν είναι έτσι τα πράγματα σε σχέση με 'μένα. Και γι αυτό αντέδρασα και απέναντί σου αλλά και για όποιον άλλον "μου την είπε", αδίκως κατά τη γνώμη μου... Αν δεν έμπαινε θέμα «επί προσωπικού» θα είχα μείνει κι εγώ στα γενικά. Ο "άνθρωπος της σκιάς" να βρει την επόμενη ευκαιρία του μόνος του… Αλλού… Και να μπει "στο σωστό δρόμο" χωρίς εμένα… Τουλάχιστον για όσο καιρό θα έχει αυτή τη νοοτροπία…

Ομως, επειδή το αντικείμενο της κουβέντας ΔΕΝ πρέπει να είμαι εγώ και οι πρακτικές μου ή οι αντιδράσεις μου, αλλά το χόμπι μας και οι διάφορες παράμετροί του, καλύτερα να ξαναγυρίσουμε σε ΑΥΤΕΣ και όχι στο τι και γιατί το κάνει ο φιλόξενος, που μικρή σημασία έχει και πολύ λίγους ενδιαφέρει... Και αν νομίζουμε ότι δεν μπορούμε, ε, τότε καλύτερα να το κλειδώσουν εδώ οι μοντς (αν και θεωρώ ότι δεν χρειάζεται) και να πάμε να κάνουμε καμιά αλλαγή στα ενυδρεία μας, που την έχουν περισσότερο ανάγκη και τα ψαράκια μας, από τις "θεωρητικές φιλολογίες μας", εκ του ασφαλούς... <_<

Υ.Σ.: george hmmy είσαι ιδιαίτερα άδικος και απόλυτα διαστρεβλωτικός στη προκειμένη φάση και νομίζω ότι ο καθένας μπορεί να το δει αυτό, διαβάζοντας ΟΛΟ το αρχικό θέμα. Και όταν βάζεις μια φράση μου, βάλε και αυτήν για την οποία είναι απάντηση... Δεν ήμουν ειρωνικός, το δήλωσα μάλιστα ιδιαίτερα ότι έκανα χιούμορ και το συνόδευσα και με τα ανάλογα εικονίδια ΑΚΡΙΒΩΣ για να μην παρεξηγηθεί... Λυπάμαι, αλλά πράγματι καλύτερα να κλειδωθεί και αυτό το θέμα, γιατί θα χαλάσουμε τις καρδιές μας στο τέλος, αφού δεν εννοείτε να σταματήσετε τις άδικες προσωπικές προσβλητικές επιθέσεις... Μέχρι το σημείο που είπε για το γλύφτη, δεν υπήρχε ούτε επίθεση, ούτε ειρωνία. Ισα-ίσα.

Πραγματικά λυπάμαι...

Έγινε επεξεργασία - filoxenos
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι το θέμα έχει εξαντληθεί πλέον.

Ο κάθε αναγνώστης μπορεί να βγάλει τα συμπεράσματά του.

Οι τοποθετήσεις όλων των συμμετεχόντων ήταν σαφείς.

Προτείνω από δω και πέρα να αναλωθούμε σε καθαρά ενυδρειακά θέματα συζήτησης.

Link to comment
Share on other sites

Εδω και πραγματικα πολλα post εγραψα οτι δεν θελουμε να αναγκαστουμε να κλειδωσουμε το post...βλεπετε ολοι οτι η ομαδα επιθυμει να μην το κλειδωσει και παρ΄ολα αυτα γραφονται εκθεσεις επι εκθεσεων που αποτελουν καθαρα προσωπικες απαντησεις, αποψεις, ατζεντες και τακτικες που αφηνουν παγερα αδιαφορο το 90% των μελων... Οπως γνωριζεται η τετοια συζητηση μπορει να γινει και με ΠΜ!

Απο την αλλη και εδω αλλα και στο αρχικο Post παρατηρω μια ιδιαιτερη εμμονη στο να επιβληθει καποια αποψη...

Εδω ΚΑΝΕΙΣ δεν εχει αυτο το δικαιωμα! Ουτε παλιο μελος, ουτε νεο μελος, ουτε συντονιστης, ουτε διαχειριστης! Αρκει η αναφορα της αποψης μας... Το να αποφασιζει ομως καποιος για το συνολο και για το αν πρεπει ολοι να ασχωληθουμε με καποιον ειναι πραγματικα ανηκουστο!

Ηρεμηστε.... <_<

Link to comment
Share on other sites

Είναι το πρώτο μεγάλο σε έκταση post που πραγματικά βαρέθηκα να διαβάσω ολόκληρο...Πραγματικά πλήττω και νομίζω ότι δεν αξίζει να κολλάμε σε τέτοια πράγματα...όσο για τον τύπο, λίγο περίεργος μου φάνηκε...τι να πω..

Link to comment
Share on other sites

Δικαιωμα στον καθενα ειναι να αγαπαει ή να μην αγαπαει τα ζωα αλλα δεν μπορω να καταλαβω αφου δεν του κανουν αισθηση τα ψαρια στην ουσια δεν τα θελει για ποιο λογο μπηκε στα εξοδα και στον κοπο να τα αγορασει?

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι το θέμα έχει εξαντληθεί πλέον.

Ο κάθε αναγνώστης μπορεί να βγάλει τα συμπεράσματά του.

Οι τοποθετήσεις όλων των συμμετεχόντων ήταν σαφείς.

Προτείνω από δω και πέρα να αναλωθούμε σε καθαρά ενυδρειακά θέματα συζήτησης.

<_<

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...