Jump to content

Οικονομια Νερου


kalmichalis

Recommended Posts

εχω την παρακατω αντιστρωφη οσμωση

Aquariopure Compact R.O. system

με μεμβρανη 150gpd και με flushkit

θα ηθελα να ρωτησω αν υπαρχει τροπος να εξοικονομησω το ακκαθαρτο νερο με καποιο τροπο ωστε να μην σπαταλαμε αδικα νερο??

ευχαριστω!!

Link to comment
Share on other sites

Ποτισμα Η θα μπορουσες να το βαλεις σε καποιο αφρικανικο ενυδρειο :)

εκτος εαν εβαζες περισσοτερες μεμβρανες και αλλαζε η αναλογια καθαρου - βρωμικου

Έγινε επεξεργασία - Geosid
Link to comment
Share on other sites

το τελευταιο, να αλλαξουμε καποια μεμβρανη η να προσθεσουμε καποια αλλη.... υπαρχει?

Link to comment
Share on other sites

το τελευταιο, να αλλαξουμε καποια μεμβρανη η να προσθεσουμε καποια αλλη.... υπαρχει?

να προσθεσεις και αλλες μεμβρανες

πχ εαν βαλεις 3 χ 100gpd θα αυξηθει η παραγωγη του καθαρου και θα μειωθει η παραγωγη του ''βρωμικου'' , το ποσο θα μειωθει δεν μπορω να το ξερω.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα,

Οι λυσεις αναφερθηκαν παραπανω....με μια δευτερη μεμβρανη, μειωνεται το ακαθαρτο εως και 50% εφοσον υπαρχει καλη πιεση δικτυου.

Η δευτερη μεμβρανη θα πρεπει να ειναι ιδιας παραγωγης με την πρωτη.

Ποσο νερο οσμωσης χρειαζεστε μηναιως ?

ΜΦΧ,

WaterWaves.gr

Link to comment
Share on other sites

να πουμε οτι εαν το δικτυο δεν εχει μεγαλη πιεση ,με ενα μπουστερ διορθωνεται το προβλημα

Link to comment
Share on other sites

50 λιτρα καθε φορα.... αλλα για λογους οικονομιας δεν ειναι να σπαταλαμε λεφτα για νερο(το βρωμικο εννοω)

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει πάντα και η τουαλέτα, ειδικά τώρα το χειμώνα που δεν πορίζουμε συχνά τα λουλούδια.

Link to comment
Share on other sites

μιλαω για λογους οικονομιας..... κατι ασχετο το flushkit που εχει η ΑΟ μου τι κανει πρεπει να ειναι ανοιχτο η κληστο? οταν το εχω ανοιχτο δεν μου βγαζει πολυ νερο οσμωσης.....

Link to comment
Share on other sites

το φλασ ειναι για να ξεπλενει την μεμβρανη ανοιχτο την ξεπλενει κλειστο παραγει καθαρο νερο

την ανοιγουμε για να ξεπλυνουμε το συστημα συνηθως στην αρχη για κανα λεπτο η αν το εχεισ πολλεσ ωρες συνεχομενες το ανοιγεις στα μισα να ξεπλεινει την ΑΟ

Link to comment
Share on other sites

μιλαω για λογους οικονομιας..... κατι ασχετο το flushkit που εχει η ΑΟ μου τι κανει πρεπει να ειναι ανοιχτο η κληστο? οταν το εχω ανοιχτο δεν μου βγαζει πολυ νερο οσμωσης.....

Φίλε Μιχάλη, για οικονομία μιλούσα και γω. Χρησιμοποιώ ΑΟ τα τελευταία 3-4 χρόνια και δν θυμάμαι ποτέ να πέταξα το "βρώμικο" νερό. Πάει στα λουλούδια (μετά από συμφωνία πάντα με την σύζυγο :bigemo_harabe_net-145: ) ή το χρησιμοποιώ στην τουαλέτα με έναν κουβά αντί για το καζανάκι.

Link to comment
Share on other sites

Α ΟΚ... απλα εγω το ελεγα με την εννοια να κανουμε καποια πατεντα ωστε αναλογια καθαρου βρωμικου απο 1:3 να παει 1:1...

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να το πετύχεις αν προσθέσεις περισσότερες μεμβράνες και αν έχεις σωστή πίεση.

Το βρώμικο δε θα πρότεινα να χρησιμοποιήται σε αφρικάνικα ενυδρεία,καθώς εκτός από τις αυξημένες σκληρότητες που έχει,

έχει αντίστοιχα και αυξημένη συγκέντρωση βαρέων μετάλλων.

Link to comment
Share on other sites

@FotisGT

Αν το δίκτυο έχει χαμηλή πίεση, ουσιαστικά το σύστημα δεν δουλεύει, έτσι δεν είναι?

Link to comment
Share on other sites

δηλαδη αν προσθεσω μια ακομα μεμβρανη 150 gpd θα εξοικονομισω περισσοτερο νερο? η πιεση του δικτυου μου ειναι μια χαρα ..

Link to comment
Share on other sites

@FotisGT

Αν το δίκτυο έχει χαμηλή πίεση, ουσιαστικά το σύστημα δεν δουλεύει, έτσι δεν είναι?

Δουλεύει,με χαμηλότερη αναλογία παραγωγής και το καθαρό νερό δεν είναι "τόσο καθαρό"...

Στο site της εν λόγω εταιρίας υπάρχουν σε pdf διάφορα manual,όπως αυτό:

http://www.waterwave...al_aquapure.pdf

Στο συγκεκριμένο αναφέρεται:

Οποιαδήποτε διαφοροποίηση στις παραπάνω προδιαγραφές μπορεί να οδηγήσει σε μείωση (ή και αύξηση) της πραγματικής παραγόμενης ποσότητας καθαρού νερού όσμωσης.Χαμηλότερη από τις προδιαγραφές θερμοκρασία νερού και πίεση δικτύου , οδηγεί σε μικρότερη παραγωγή καθαρού νερού.

@kalmichalis: Ναι.Αν σε συμφέρει μπορείς να το κάνεις.Εμένα προσωπικά δε με συμφέρει γιατί χρειάζομαι λίγα λίτρα.

Link to comment
Share on other sites

Φώτη ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...