Jump to content

Reef 120lt. Δεν ξέρω τίποτα.....!!


madlef

Recommended Posts

Φιλε madlef καλη αρχη στα αλατια.

Μερικες επισημανσεις που καλο ειναι να γνωριζεις.

1. Αν δεν κανω λαθος χρησιμοποιεις νερο απο την βρυση, ετσι? Αυτο σε παει πολλα βηματα πισω και το πιο πιθανο ειναι να εχεις προβληματα στο αμεσο μελον. ΙΜΗΟ παρε μια καλη αντιστροφη οσμωση γιατι θα το μετανιωσεις.

2. Το αντιχλωριο που εριξες δεν ηταν απαραιτητο. Απο την στιγμη που φτιαχνεις το πρωτο αλατονερο μεχρι να ειναι ετοιμο το νερο για να βαλεις το βραχο υπαρχει αρκετος χρονος για το χλωριο να εξατμιστει στην ατμοσφαιρα.

3. Αφου δεν εχεις νερο απο ΑΟ και θα κουραρεις τον βραχο μεσα στο ενυδρειο θα σου προτεινα να βαλεις το κανιστρο σε λειτουργια "εχθες" και να το γεμισεις με καλης ποιοτητας ανθρακα και αντιφωσφορο (προτιμησε καποιο με βαση το σιδηρο καθως κραταει περισσοτερο και ειναι πιο αποτελεσματικο, και φθηνο) αλλα σε λογικες ποσοτητες, μην το παρακανεις. Ειδικα το αντιφωσφορο ΙΜΗΟ ειναι επιβεβλημενο στην δικια σου περιπτωση καθως ο συνδυασμος του νερου της βρυσης με το κουραρισμα του βραχου θα σου βγαλει πολλα φωσφωρικα τα οποια αν τα αφησεις ετσι θα προκαλεσουν μεγαλη εξαρση αλγης. Προσεξε εδω, μιλαω για μεγαλη εξαρση οχι οτι δεν θα εχεις καθολου αλγη αν κανεις οτι σου λεω, ετσι? Την αλγη δεν την γλυτωνεις στο στρωσιμο, οτι και να κανεις. Το θεμα ειναι να εχεις οσο λιγοτερη γινεται και να φυγει οσο πιο γρηγορα γινεται.

Επισης τα φωσφορικα εχουν την ταση να "δενονται" με το υποστρωμα και τον βραχο πραγμα που κανει την μετεπειτα αφαιρεση τους ακομα πιο δυσκολη. Συνεπως σου προτεινω να μην προσθεσεις αραγωνιτη στην παρουσα φαση αλλα να περιμενεις να κουραριστει ο βραχος σου και οταν θα εχεις φτιαξει και το τελικο aquascape τοτε να προσθεσεις αραγωνιτη.

Επισης κατι τελευταιο...για τα λιτρα σου και τις διαστασεις που εχεις (ειδικα το υψος των 40 εκ. που στην ουσια ειναι λιγοτερο) εγω θα εβαζα 3 Τ5 των 39W (90 εκ.) απο τις οποιες η 1 ακτινικη και οι 2 ασπρες. Απλα θα αφηνα χωρο για την περιπτωση που θα ηθελα στο μελλον να προσθεσω ακομα μια λαμπα.

ΗΤΗ

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 467
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Το σχήμα δεν βγήκε όπως το ήθελα, επάλληλο. Αλλά δεν πειράζει.

Νομίζω ότι οι Τ5 υπάρχουν σε μήκος 92cm. Στην περίπτωση αυτή ταιριάζουν στο καπάκι σου. Αλλά και 85cm να είναι πάλι δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα.

Συφωνώ με την πρόταση του Μάνου για δύο άσπρες και μία ακτινική (μπλέ) για αρχή και μετά έχεις όλη τη δυνατότητα να προσθέσεις και άλλες, αν χρειαστεί.

Link to comment
Share on other sites

Δλδ. μου λέτε να ότι μπορώ τώρα να βάλω την άμμο,χωρίς να λειτουργώ φίλτρα και κυκλοφορητές και ενώ είναι θολό το νερό να βάλω το skimmer να δουλεύει ή κάπυ έχω καταλάβει λάθος.....;

Τα βακτήρια πρέπει να τα ρίξω μια μέρα πριν βάλω τις πέτρες ή την ίδια μέρα;

Στο εσωτερικό φίλτρο έχω βάλει κάτω ένα μπλε σφουγγάρι,μετά ενεργό άνθρακα (matrix carbon)σε μία "κάλτσα" και ΄πάνω από αυτόν σε μία άλλη φώσφορο (PhosGuard)).Τέλος πάνω απ'όλα υαλοβάμβακα.

Στο εξωτερικό έχω βάλει κάτω 2 σφουγγάρι μπλε,μακαρονι,άνθρακα (substrat pro),πάλι 1 πμλε σφουγγάρι και υαλοβάμβακα πάνω.Έτσι μου είπαν....

Εσείς τι λέτε........;

Γι αρχή τελικά θα βάλω 2 λάμπες τ8 λευκές και 1 μπλε των 92 εκατοστών.Αύριο θα φτιάξω το καπάκι!!! <_<

Link to comment
Share on other sites

Έβαλα το skimmer....Πόσες ώρες θέλει για να 'δουλέψει".....;

Το μοτεράκι δουλεύει αλλά δεν ρουφάει νερό......

Έχω κάνει τίποτα λάθος.....; :angry2:<_<

Link to comment
Share on other sites

Δλδ. μου λέτε να ότι μπορώ τώρα να βάλω την άμμο,χωρίς να λειτουργώ φίλτρα και κυκλοφορητές και ενώ είναι θολό το νερό να βάλω το skimmer να δουλεύει ή κάπυ έχω καταλάβει λάθος.....;

Κυκλοφορητές και εσωτερικό φίλτρο μπορείς να λειτουργείς και σκίμμερ επίσης. Απλά το εξωτερικό φίλτρο για να μη σου βουλώσει γρήγορα τα φίλτρα και θέλουν αντικατάσταση (ο υαλοβάμβακας) ή πλύσιμο το μακαρόνι να περιμένεις λίγο το ξεθόλωμα . Εφόσον έχεις αυτά που γράφεις σε εσωτερικό φίλτρο ξεκίνα τα όλα μαζί από την αρχή με τα υπόλοιπα.

Τα βακτήρια πρέπει να τα ρίξω μια μέρα πριν βάλω τις πέτρες ή την ίδια μέρα;

Στο εσωτερικό φίλτρο έχω βάλει κάτω ένα μπλε σφουγγάρι,μετά ενεργό άνθρακα (matrix carbon)σε μία "κάλτσα" και ΄πάνω από αυτόν σε μία άλλη φώσφορο (PhosGuard)).Τέλος πάνω απ'όλα υαλοβάμβακα.

Στο εξωτερικό έχω βάλει κάτω 2 σφουγγάρι μπλε,μακαρονι,άνθρακα (substrat pro),πάλι 1 πμλε σφουγγάρι και υαλοβάμβακα πάνω.Έτσι μου είπαν....

Εσείς τι λέτε........;

Γι αρχή τελικά θα βάλω 2 λάμπες τ8 λευκές και 1 μπλε των 92 εκατοστών.Αύριο θα φτιάξω το καπάκι!!! <_<

Τα βακτηρίδια πρέπει να ρίξεις μέσα στο εξωτερικό φίλτρο πάνω στο substract για να βοηθήσεις στο ξεκίνημα της αποικίας των βακτηριδίων. Επίσης μπορείς σύμφωνα με τις οδηγίες να ρίχνεις χύμα μέσα στο ενυδρείο σου. Εχεις πολλά μπλε σφουγγάρια στο εξωτερικό φίλτρο σου μήπως να έβγαζες κανένα από αυτά και να έβαζες όλο τον αντιφώσφορο και τον άνθρακα μέσα στο εξωτερικό και να καταργούσες τελείως το εσωτερικό που σου πιάνει και χώρο. Κανας παλιός τι λέει περί αυτού?

Έβαλα το skimmer....Πόσες ώρες θέλει για να 'δουλέψει".....;

Το μοτεράκι δουλεύει αλλά δεν ρουφάει νερό......

Έχω κάνει τίποτα λάθος.....; :angry2::angry2:

Καταρχήν διάβασε τις οδηγίες. Βεβαιώσου ότι έχεις συνδέσει σωστά το μοτερ και την εισαγωγή του νερού.Ρίξε νερό μέχρι σε ένα επίπεδο που λένε οι οδηγίες μέσα. Κατόπιν κλείσε με το χέρι σου την εισαγωγή του αέρα και θα δεις ότι σιγά σιγά ανεβαίνει το νερό μέσα στην εισαγωγή. Οταν φτάσει μέχρι πάνω και φεύγει το νερό από την υπερχείλιση μπορείς να βγάλεις το δάκτυλο για να παίρνει αέρα. Προσπάθησε να πειραματιστείς με τον ρυθμιστή εισαγωγής νερού. Θα σου χρειαστεί γιατί χρειάζεται συνεχώς μικρορυθμίσεις για την ποιότητα και ποσότητα αφρού που δημιουργεί.

Link to comment
Share on other sites

Δλδ. μου λέτε να ότι μπορώ τώρα να βάλω την άμμο,χωρίς να λειτουργώ φίλτρα και κυκλοφορητές και ενώ είναι θολό το νερό να βάλω το skimmer να δουλεύει ή κάπυ έχω καταλάβει λάθος.....;

Oχι, εχεις καταλαβει λαθος :angry2: . το σωστο ειναι να βαλεις την αμμο αφου εχεις ετοιμο το αλατι και οι αντλιες σου δουλευουν κανονικα. Σταδιο 1. Κλεινεις κυκλοφορητες-φιλτρα-σκιμμερ. Βαζεις την αμμο στο νερο. Αφηνεις να κατακατση για καμοια ωρα με δυο. Μετα βαζεις το σκιμμερ μπροστα να πεταξει τις πρωτες βρωμιες και στην πορια βαζεις και τις αντλιες.

Τα βακτήρια πρέπει να τα ρίξω μια μέρα πριν βάλω τις πέτρες ή την ίδια μέρα;Δεν γνωριζω ποιο ακριβως προιον εχεις, οποτε ακολουθησε τις οδηγιες κατα γραμμα και δεν θα χασεις. Αν και εχοντας δει για χρονια την δυναμη του σωστου ενυδρειου με ζωντανο βραχο και αμμο θα προτιμουσα να το αφησεις να κανει τον κυκλο του μονο του. Δεν θα αργησει.

Στο εσωτερικό φίλτρο έχω βάλει κάτω ένα μπλε σφουγγάρι,μετά ενεργό άνθρακα (matrix carbon)σε μία "κάλτσα" και ΄πάνω από αυτόν σε μία άλλη φώσφορο (PhosGuard)).Τέλος πάνω απ'όλα υαλοβάμβακα.

Στο εξωτερικό έχω βάλει κάτω 2 σφουγγάρι μπλε,μακαρονι,άνθρακα (substrat pro),πάλι 1 πμλε σφουγγάρι και υαλοβάμβακα πάνω.Έτσι μου είπαν....

Εσείς τι λέτε........;

Εγω προτεινω την βιολογια σου να την αναλαβη το reef σου φυσικα. Το σκιμμερ απο την αρχη με τον ζωντανο βραχο και αμμο και χρησιμοποιησε το εξωτερικο για μηχανικο και οχι το εσωτερικο γιατι οταν θα το βγαζεις για καθαρισμα τα ζουμια που θα τρεουν στο ενυδρειο σου θα ειναι γεματα βρωμια και δεν ειναι κατι που θελουμε, το αντιθετο... :rasp:

Γι αρχή τελικά θα βάλω 2 λάμπες τ8 λευκές και 1 μπλε των 92 εκατοστών.Αύριο θα φτιάξω το καπάκι!!! <_<

Kαλο ειναι να μην βαλεις Τ8 γιατι θα σε περιορισουν πολυ στο μελλον στα ζωντανα που θα μπορεις να εχεις στο ενυδρειο σου, ενω θα κανεις τον κοπο ξανα να στησεις τις Τ5 απο την αρχη. Καινουργια εξοδα και ballasts. Οι 39watt Τ5 ειναι 85cm. Νομιζω μπορεις να τις βολεψεις αφου ειναι και ποιο ελαφριες+λεπτες απο τις Τ8, για να μην πω και ποιο αρκετα ποιο δυνατες στα ιδια watt...

Καλη αρχη! :angry2:

Έγινε επεξεργασία - Discos
Link to comment
Share on other sites

Άμα βάλω το σάββατο την ζωντανή πέτρα αλλά τα φώτα τα τελειώσω τρίτη,θα υπάρξει πρόβλημα....;

Θα φωτίζεται όσο φωτίζεται από το φώςπου θα μπαίνει στο δωμάτιο..

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειάζεται φωτισμός στο βράχο, ίσα ίσα που είναι καλύτερα έτσι για να μην έχεις ξεσπάσματα άλγης.

Εχεις καιρό να ασχοληθείς με τα φώτα σου μέχρι να στρώσει άμμος και βράχος. Πρέπει σταδιακά να αυξήσεις την φωτοπερίοδο σου ώστε να υπάρχει προσαρμογή, ψάξε για αντίστοιχα topics.

Link to comment
Share on other sites

Άμα βάλω το σάββατο την ζωντανή πέτρα αλλά τα φώτα τα τελειώσω τρίτη,θα υπάρξει πρόβλημα....;

Θα φωτίζεται όσο φωτίζεται από το φώςπου θα μπαίνει στο δωμάτιο..

Κανενα προβλημα...ετσι και αλλιως αρκετοι κουραρουν τον βραχο στο σκοταδι για πολυ καιρο ωστε να αντιμετωπησουν οσο λιγοτερα προβληματα γινεται με τις αλγες...

<_<

Link to comment
Share on other sites

Ήδη νοιώθω καλύτερα!!Είχα αγχωθεί σήμερα από το πρωί γι αυτό το λόγο....! <_<

Αύριο θα πάω να πάρω μάλλον 8 κιλά μόνο....λογό οικονομικής στενότητας.....

Για ψαράκια μου είπαν μετά από 3 εβδομαδές (σχεδόν τέλος του μήνα).Λογικά και από ασπόνδυλα το ίδιο,έτσι;

Υ.Γ. Ευχαριστώ όλους στο forum που με βοήθησαν πάρα πολύ με τις άμεσες απαντήσεις τους αλλά ένα μεγάλο ευχαριστώ σε ένα από τα καλύτερα site....

! ! ! www.aquazone.gr ! ! !

Link to comment
Share on other sites

Ήδη νοιώθω καλύτερα!!Είχα αγχωθεί σήμερα από το πρωί γι αυτό το λόγο....! :angry2:

Αύριο θα πάω να πάρω μάλλον 8 κιλά μόνο....λογό οικονομικής στενότητας.....

Για ψαράκια μου είπαν μετά από 3 εβδομαδές (σχεδόν τέλος του μήνα).Λογικά και από ασπόνδυλα το ίδιο,έτσι;

Υ.Γ. Ευχαριστώ όλους στο forum που με βοήθησαν πάρα πολύ με τις άμεσες απαντήσεις τους αλλά ένα μεγάλο ευχαριστώ σε ένα από τα καλύτερα site....

! ! ! www.aquazone.gr ! ! !

Δεν υπαρχει λογος να αγχωνεσαι! Απλα ρωτα μας... <_<

Καλυτερα να μην βαζουμε χρονικα ορια...το ποτε θα βαλεις ζωντανα στο ενυδρειο σου εξαρταται απο τις μετρησεις που θα κανεις και ποτε θα ολοκληρωθει ο κυκλος του αζωτου! Μπορει να ειναι πιο συντομα, μπορει και αργοτερα! Θα μας ενημερωνεις εδω για τα τεστ σου και θα το συζηταμε...μην βιαστεις ουτε στο στρωσιμο αλλα ουτε στο γεμισμα με ζωντανα αφου εκει συνηθως απογοητευονται αρκετοι νεοι στο χωρο!

Keep us informed :angry2:

Link to comment
Share on other sites

Για ψαράκια μου είπαν μετά από 3 εβδομαδές (σχεδόν τέλος του μήνα).Λογικά και από ασπόνδυλα το ίδιο,έτσι;

Η γνώμη μου είναι, εφόσον ο βράχος είναι κουραρισμένος και τοποθετήσεις κάποια στιγμή τις λάμπες, να αρχίζεις να ανάβεις τα φώτα λίγες ώρες και σταδιακά να ανεβάζεις την φωτοπερίοδο, παρακολουθώντας ταυτόχρονα την συμπεριφορά της άλγης.

Θεωρητικά μετά από λίγες ημέρες, δεν θα πρέπει να ανιχνεύεις καθόλου αμμωνία και νιτρώδη στο νερό σου, χωρίς να αποκλείεται και η περίπτωση να μην τα ανιχνεύσεις ποτέ. Αυτό έχει να κάνει με την ποιότητα του βράχου και το σωστό κουράρισμα, που έχει υποστεί.

Από τη στιγμή που δεν υπάρχουν αμμωνία και νιτρώδη, προχωράς στο επόμενο στάδιο, που σου περιγράφω πιο κάτω:

Μόλις διαπιστώσεις την ανάπτυξη διατομικής άλγης, μπορείς να βάλεις τους πρώτους αλγοβόρους οργανισμούς, που είναι τα σαλιγκάρια και οι ερημίτες.

Λίγο αργότερα, περίπου τρεις βδομάδες, μπορείς να βάλεις γαρίδες, για να ελέγξεις την ισορροπία και σταθερότητα του συστήματος.

Κατόπιν μόλις διαπιστώσεις την ανάπτυξη μικροάλγης, χωρίς να περιμένεις να γίνει μαλλί, αρχίζεις και βάζεις τα πρώτα σου ψάρια, που είναι τα αλγοφάγα.

Η βιοφόρτιση, γίνεται σταδιακά, χωρίς βιαστικές κινήσεις, αφού πρώτα ελέγξεις και βεβαιωθείς για την ισορροπία και σταθερότητα του συστήματος. Μαλακά κοράλλια μπορείς να βάλεις αμέσως μετά τα πρώτα ψάρια, τα οποία είναι ταυτόχρονα ανταγωνιστικά της άλγης.

Απ' ότι καταλαβαίνεις, η πιο πάνω εξέλιξη-ωρίμανση ενός συστήματος, είναι εντελώς σχετική και δεν έχει να κάνει με χρονικές περιόδους ή κανόνες. Πολλοί είναι οι παράγοντες που μπορεί να μεταβάλουν τους χρόνους από σύστημα σε σύστημα.

Στο τονίζω αυτό, γιατί σε καμία περίπτωση δεν θα πρέπει να έχεις το χρόνο (τρεις βδομάδες, ένας μήνας...) σαν μέτρο ωρίμανσης του συστήματός σου.

Αντίθετα παρατηρείς, γραδάρεις και προχωράς στο επόμενο στάδιο με υπευθυνότητα και σιγουριά και όχι με το χρονόμετρο.

Φιλικά

Νίκος

Link to comment
Share on other sites

Για ψαράκια μου είπαν μετά από 3 εβδομαδές (σχεδόν τέλος του μήνα).Λογικά και από ασπόνδυλα το ίδιο,έτσι;

Φίλε μου το νερό μπήκε στο ενυδρείο μου αρχές Νοεμβρίου και ακόμα δεν ξέρω πότε θα μπεί το πρώτο ζωντανό εκτός Βράχου και άμμου. Μη Βιάζεσαι ...... Χαλαρά

Εχω και τη γυναίκα μου που με ρωτάει πότε θα βάλουμε κανα ψαράκι στο ενυδρείο???

Για να μη πω για τους φίλους που ήρθαν στη γιορτή μου <_<:angry2:

Παίζουν με το πόνο μου :angry2::rasp:

Link to comment
Share on other sites

Τα ίδια περνάω κι εγώ και φαντάσου ότι το έχω έτσι μόνο 3 μέρες!!Μου λένε συνέχεια : Ακόμα να βάλεις ψάρια;! Κι όταν προσπαθώ να τους εξηγήσω μερικά πράγματα οι μισοί δεν καταλαβαίνουν και οι άλλοι βαριούνται στα μισά!

Αυτός εκεί μου είπε να το αφήσω 2 - 3 εβδομαδές έτσι και να κάνω τα test τότε κι άμα είναι οκ τότε θα βάλουμε τα πρώτα 2 ψαράκια μας (δεν θυμάμαι όνομα...).

Ποια test πρέπει να πάρω,για ποιες τιμες;

Καμμία μάρκα να μου προτείνεται;Πόσο στοιχίζουν;

Δεν μπορώ να μην αγχώνομαι γιατί αυτή την στιγμή,συγνώμη για την έκφραση,είμαι πορομένος με το ενυδρείο!!!

<_<

:angry2:

Ευχαριστώ πολύ.....

:angry2:

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και καλός ήρθες στην παρέα μας και από εμένα. <_<

Θα πρέπει να προμηθευτείς test αμμωνίας (NH3NH4) σαν βασικότερο για αυτήν την περίοδο του ενυδρείου σου. Επίσης test για NO2 και ΝΟ3. :angry2:

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ!!

Έχω άλλη απορία σήμερα....

Σήμερα το πρωί ξύπνησα και τι να δω....Παντού νερά!!!Το skimmer δεν κουμπόνει καλά κι οταν μαζευτούν νερά αρχίζει και βγάζει από το πάνω κάπακι από εκεί που κουμπόνει!!Τι να κάνω;Το skimmer μέχρι που πρέπει να κάνει "φραπέ"....;Τέρμα...μέση....πολύ λίγο...... ;;;;

Link to comment
Share on other sites

Το επίπεδο του νερού σου πρέπει για το συγκεκριμένο skimmer να είναι μέχρι το ring που συνδέει το κυρίως σώμα με το κουτί συλλογής αποβλήτων. Πρόσεχε το επίπεδο του νερού, όχι του αφρού, αυτό μπορεί να είναι πιο πάνω. Δούλεψε το έτσι κανα δυό μέρες και μετά εάν δεις ότι δε βγάζει τίποτα το ανεβάζεις λίγο παραπάνω.

Οπως σου είπα σε προηγούμενο post θέλει συνεχώς μικρορυθμίσεις γιατί απορρυθμίζεται. Πολλές φορές και εγώ όταν έφευγα για δουλειά ήταν το άγχος μου μην τα βρω πλυμμυρησμένα. Δουλεψε το στην αρχή πιο χαμηλά το επίπεδο του νερού και μετά το ανεβάζεις.

Link to comment
Share on other sites

Θα πρέπει να ρυθμίσεις τον αέρα, ώστε να μην υπερχειλίζει, σύντομα, το ποτήρι συλλογής αποβλήτων.

Αν το νερό, που μαζεύει είναι καθαρό, σχεδόν διάφανο, τότε ο αέρας θέλει να μειωθεί. Θα το ρυθμίσεις έτσι ώστε να μην βγάζει υδαρή απόβλητα, αλλά κατά κάποιο τρόπο πιο συμπυκνωμένα και καφέ σκούρα.

Κατόπιν θα πρέπει να έχεις το νου σου να μην ξεχειλίσει, δηλαδή να το αδειάζεις έγκαιρα, γιατί τα απόβλητα αυτά δεν πρέπει να ξαναπέσουν στο ενυδρείο.

Link to comment
Share on other sites

Έμενα προς στιγμής το νερό ειναι πεντακάθαρο που βγάζει το skimmer (τουλάχιστων οπτικά).

Ευχαριστώ και πάλι!!

Link to comment
Share on other sites

Εχω και τη γυναίκα μου που με ρωτάει πότε θα βάλουμε κανα ψαράκι στο ενυδρείο???

Για να μη πω για τους φίλους που ήρθαν στη γιορτή μου :rasp::thumbup:

Παίζουν με το πόνο μου :wub::thumbup:

Χαχαχαχα, ποιος να νιωσει τον πονο μας αμα δεν ειναι ομοιοπαθης... :angry2:

Έμενα προς στιγμής το νερό ειναι πεντακάθαρο που βγάζει το skimmer (τουλάχιστων οπτικά).

Αν μπορεις, μειωσε την αποδοση του σκιμμερ σου και στην πορεια θα δεις τι γινεται. Καλυτερα να ξεκινησεις με μειωμενη αποδοση και να ανεβαινεις σταδιακα (θα γινει πολυ ποιο γρηγορα απο οτι πιστευεις :angry2: ), παρα να το εχεις στο μεγιστο αποδοτικο και να σου πεταει νερο με οτι συνεπαγετε αυτο.. :rasp:

Ετσι και αλλιως αφου δεν εχεις καποιο ζωντανο μεσα δεν χρειαζετε να σε αγχονεσε. Σε λιγες ημερες θα το εχεις ρυθμισει και πανω απο ολα θα εχεις μαθει πως δουλευει. Ετσι οταν θα βαλεις σιγα σιγα τα πρωτα ζωντανα, ολα δεν θα εχεις καμοια εννοια διοτι θα μπορεις να το ρυθμισεις αναλογα. <_<

Link to comment
Share on other sites

Πριν λίγες ώρες αγόρασα μερικά test για να έχω ( MG,CA,NO2 KAI NO3 ) και μαζί με αυτά ένα πυκνόμετρο για να μετρίσω την αλατότητα (το κουτάι του έγραφε Wave Densimetro).Από περιέργια λέω ας πάω να μετρήσω πόσο αλάτι έχω.Του βάζω νερό και τι βλέπω....Χτυπάει 1.030!!!!!Το κουτάκι πάνω λέει από 1.020 - 1.023 !!Τι τιμή πρέπει να έχω εγώ;!Πως θα την ριξω; :welcome:

Επίσης τα test να τα κάνω από τώρα (μόλις 3 μέρες με ζωντανό βράχο και αραγωνίτη) η δεν χρειάζεται άμεσα;

Link to comment
Share on other sites

Αμμωνία πήρες ΝΗ3/ΝΗ4 ? Αυτή σου χρειάζεται καταρχήν.

Δυστυχώς εαν έχεις διαβάσει και άλλα θέματα το πυκνόμετρο δεν είναι ασφαλές τρόπος μέτρησης το μόνο αξιόπιστο είναι το ρεφρακτόμετρο. Οτι και να κάνεις τώρα μπορεί να είσαι λάθος.

Πάντως για μείωση του salinity απλά αλλάζεις νερό του ενυδρείου σου με απιονισμένο σε μικρές ποσότητες ώστε να μη βρεθείς από την ανάποδη (να πρέπει να αυξήσεις μετά). Πήγαινε το στο 1024-25 και βλέπουμε.

Έγινε επεξεργασία - andreas2000gr
Link to comment
Share on other sites

Όχι....δυστυχώς πήρα μόνο για P,GH,KH, MG,CA,NO2 KAI NO3 .....

Πήγα σε ένα άλλο pet-shop από εκεί που πηγαίνω συνήθως και μου είπαν για αρχή να πάρω αυτά....

Για την αλατότητα που λες τι είναι αυτό,πόσο κοστίζει και που μπορώ να ο βρω;

Ευχαριστώ πολύ...

Υ.Γ. Πότε πρέπει να κάνω τα test;

Link to comment
Share on other sites

Πήγαινε του πίσω το GH και πάρε NH3/NH4, το KH θα σε καλύψει μια χαρά. Το ρεφρακτόμετρο κάνει γύρω στα 90 ευρώ στα μαγαζιά ενώ γύρω στα 40 από το Internet.

Ξεκίνα τα τεστ με την αμμωνία σε 2-3 ημέρες, όταν κάποια στιγμή μηδενίσει (πιθανόν όχι σύντομα) προχωράς με NO2 NO3. Επίσης μπορείς να τσεκάρεις το ΚΗ σου ώστε να δεις σε τι κατάσταση βρίσκεται το νερό σου. Από PH δεν έχει πάρει κάτι? Θερμόμετρο ηλεκτρονικό?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

Για PH έχω πάρει.

Έχεις να μου προτείνεις κανένα μαγαζί στο internet για την αγορά του;

Πως λέγετε στα αγγλικά;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...