Jump to content

Reef 120lt. Δεν ξέρω τίποτα.....!!


madlef

Recommended Posts

Προς το παρων το νερο που εξατμιζεται το αντικαθηστας με νερο χωρις αλατι...Οταν με το καλο παραλαβεις την ΑΟ και το ρεφρακτομετρο θα δεις τι αλατοτητα εχεις και θα δρασουμε αναλογα...ισως αφαιρεσεις νερο και προσθεσεις απλα απο την Α.Ο. για να την ριξεις...η ισως κανεις μια καλη αλλαγη νερου με αναλογη αλατοτητα ωστε να βαλεις και καλο νερο μεσα (Α.Ο.) και σχετικη αλατοτητα με βαση το ποσο πρεπει να κατεβεις απο εκει που εισαι τωρα!

Αρα το πρωτο που πρεπει να κανεις ειναι μολις παραλαβεις το ρεφρακτομετρο να τσεκαρεις την αλατοτητα σου (αφου ομως εχεις συμπληρωσει οσο νερο εχει εξατμιστει) ωστε να ξερουμε με ακριβεια που βρισκεται...γραψε εδω και θα τα πουμε :welcome:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 467
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Προς το παρων το νερο που εξατμιζεται το αντικαθηστας με νερο χωρις αλατι...Οταν με το καλο παραλαβεις την ΑΟ και το ρεφρακτομετρο θα δεις τι αλατοτητα εχεις και θα δρασουμε αναλογα...ισως αφαιρεσεις νερο και προσθεσεις απλα απο την Α.Ο. για να την ριξεις...η ισως κανεις μια καλη αλλαγη νερου με αναλογη αλατοτητα ωστε να βαλεις και καλο νερο μεσα (Α.Ο.) και σχετικη αλατοτητα με βαση το ποσο πρεπει να κατεβεις απο εκει που εισαι τωρα!

Αρα το πρωτο που πρεπει να κανεις ειναι μολις παραλαβεις το ρεφρακτομετρο να τσεκαρεις την αλατοτητα σου (αφου ομως εχεις συμπληρωσει οσο νερο εχει εξατμιστει) ωστε να ξερουμε με ακριβεια που βρισκεται...γραψε εδω και θα τα πουμε :welcome:

O Μανος στα λεει πολυ σωστα. Απλα περα απο την αλατοτητα, εχουμε και ενα αλλο θεμα που προκυπτει απο την προσθεση νερου βρυσης... Οπως ολοι ξερουμε το νερο βρυσης εχει καποια αλατα. Το νερο της αθηνας στην πλειοψηφεια του, εχει περιπου 40-45ppm ασβεστιο και 7ΚΗ για παραδειγμα. Φανταστειτε πως απο την στιγμη που κανενα ζωντανο δεν τραβαει ασβεστιο και αλκαλικοτητα, οσο βαζετε νερο σαν προσθεση απο την εξατμιση που υπαρχει , τοσο ανεβαινουν οι τιμες αυτες.. :thumbup: Αλλος ενας λογος που μετραει η Α/Ο. Δεν τον εχουμε αυτο το λογο σαν σοβαρο οι περισοτεροι η ακομα και δεν το ξερουμε καθολου. Αλλα ειναι παρα πολυ κρισιμος τελικα και θελει ιδιαιτερη προσοχη... :thumbup:

Έγινε επεξεργασία - Discos
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Μόλις μπήκα σπίτι και πάνω στο τραπέζι με περίμενε ένα ρεφρακτόμετρο!!

Ήρθε!!

Τώρα σειρά έχει το α/ο .

Την μέτρηση λέω εγώ να την κάνω όταν μου έρθει και το άλλο για να συμπληρώσω το νερό μου με α/ο.....

Εσείς τι λέτε;

Link to comment
Share on other sites

Μία μέτρηση ποτέ δεν έβλαψε κανένα!! Ιδίως με ρεφρακτόμετρο που είναι γρήγορη και καθαρή.

Τελικά από που το πήρες και πόσο με μεταφορικά?

Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα που έχω τώρα είναι ότι το χαρτί που ήταν μέσα με τις οδηγείες είναι στα γερμανικά (έγινε λάθος...!!)....

Μπόρει κάποιος να με βοηθήσει και να μου πει πως "δουλεύει"....; :thumbup:

Ευχαριστώ.............. :welcome:

Link to comment
Share on other sites

καλορίζικο.. είναι ότι χρειάζεσαι… :thumbup:

μέσα στη συσκευασία θα υπάρχει φαντάζομαι και ένα κατσαβίδι… με αυτό θα καλιμπράρεις το όργανο ..

θα βρεις λίγο νερό απεσταγμένο μια και δεν έχεις ακόμα την α/ο , θα ξεπλύνεις λίγο το κρύσταλλο και το καπάκι του για να φύγουν σκόνες αν υπάρχουν ( προσοχή δεν βουτάμε το όργανο στο νερό ) , μετά με το σταγονομετρικό που υπάρχει στη συσκευασία ρίχνουμε μερικές σταγόνες απεσταγμένο νερό πάνω στο κρύσταλλο , κατεβάζουμε το διάφανο καπάκι και τώρα πρέπει το νερό να έχει καλύψει όλο το κρύσταλλο χωρίς να έχει εγκλωβίσει φυσαλίδες ..

κοιτάμε μέσα στο φακό προς ένα φωτεινό σημείο ..και βλέπουμε το κύκλο να χωρίζεται σε κάποιο σημείο του σε δυο χρώματα.. αυτή η γραμμή μας ενδιαφέρει …

την πρώτη φορά με το καλιμπράρισμα θα την φέρουμε με το κατσαβιδάκι στο μηδέν της κλίμακας που βλέπεις μέσα στο κύκλο .. μετά αντί για απεσταγμένο νερό βάζουμε το δείγμα που θέλουμε να μετρήσουμε ,κοιτάμε πάλι την γραμμή που αυτή τη φορά μας δείχνει την αλατότητα του δείγματος

καλές μετρήσεις

:welcome::thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Μόλις μπήκα σπίτι και πάνω στο τραπέζι με περίμενε ένα ρεφρακτόμετρο!!

Ήρθε!!

Ωραιο πραγμα με αξια ανεκτιμητη. :thumbup:

Κανε το καλιμπραρισμα οπως σου ειπε ο Τασος και σε περιμενουμε να μας πεις την τιμη που θα δεις, ετσι θα κανουμε οτι ειναι, οσο ποιο σωστα γινεται. Με το καλο και η Α/Ο. :welcome:

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ παιδιά!!

Άντε να έρθει και το άλλο!!!! :thumbup:

Τώρα την μέτριση δεν ξέρω πότε θα την κάνω αλλά όταν την κάνω θας πω αμέσως!!!!

:welcome:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα δάσκαλοι!!

Έβαλα επιτέλους και το καπάκι με τις λάμπες!!

Δείχνει πολύ ωραίο!! ( τουλάχιστων σε μένα :welcome: )

Ερώτηση τώρα.

Το νερό μου έχει εξατμιστεί πολύ (25% περίπου....).

Επειδή κόβο η α/ο να έρχετε μετά τις 18 του μηνός....να συμπληρώσω το νερό ή να περιμένω...................;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα δάσκαλοι!!ας το δούλεμα.. χομπιστες είμαστε όλοι.. λίγο να διαβάσεις και να ασχοληθείς θα είσαι σύντομα σε θέση να μας συμβουλεύεις..

Έβαλα επιτέλους και το καπάκι με τις λάμπες!!

Δείχνει πολύ ωραίο!! ( τουλάχιστων σε μένα :welcome: )

αυτό είναι μια καλή αρχή.. ανέβασε καμιά φωτο να πούμε και την δική μας γνώμη .. Ερώτηση τώρα.

Το νερό μου έχει εξατμιστεί πολύ (25% περίπου....).

Επειδή κόβο η α/ο να έρχετε μετά τις 18 του μηνός....να συμπληρώσω το νερό ή να περιμένω...................;

το 25% είναι πάρα πολύ .. τι αλατότητα έχεις τώρα?

.. είναι τόσο δύσκολο να βρεις λίγο νερό από α/ο να συμπληρώσεις?

για το νερό που βρίσκεις σε super market υπάρχουν επιφυλάξεις..

.. το LFS που συνεργάζεσαι δεν μπορεί να βοηθήσει?

Link to comment
Share on other sites

Το μαγαζί το οποίο επμιστεύομαι είναι μακρά και δεν έχω χρόνο να πάω.....Εσείς στην θέση μου τι θα κάνατε....;

Την αλατότητα δεν την έχω μετρήση ακομά...Μάλλον το σάββατο θα την μετρήσω....

:welcome:

Link to comment
Share on other sites

θα έπαιρνα τηλ να μου ετοιμάσει 30 λίτρα νερό και μετά με όποιο τρόπο μπορούσα θα πήγαινα να το πάρω..

αυτό θα έκανα εγώ :thumbup:

όπως επίσης θα είχα κάνει καμιά δεκαριά μετρήσεις με το καινούριο refractometer :welcome: ..

Link to comment
Share on other sites

Λες.....

Μπορεί και να το κάνω.....

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις και τις συμβουλές!!

Link to comment
Share on other sites

Το refractometer ειναι εξαιρετικα απλο και η μετρηση του κραταει δευτερολεπτα...δεν χανεις κατι να μετρας...θα γνωρισεις καλυτερα το ενυδρειο σου... ας πουμε ποσο ειναι η αλατοτητα τωρα, ποσο θα ειναι οταν συμπληρωσεις το νερο κτλ κτλ

Απο εκει και περα πιστευω οτι δεν πρεπει να αφηνεις το ενυδρειο σου ετσι....ισως με υπερβολικα υψηλη αλατοτητα να αντιμετωπησεις προβληματα με το βραχο σου, τη βιολογια σου κτλ...μην το κανεις και νεκρα θαλασσα :welcome:

Link to comment
Share on other sites

H υστατη λυση ειναι να βαλεις νερο απο την βρυση. Αλλα ειναι μια επαρκη λυση προς το παρον αφου δεν εχεις κατι σε ασπονδυλο η κοραλι και πρεπει να κανεις κατι αμεσα. Απλα οταν ελθει η α/ο κανεις μια γεναια αλλαγη νερου και το συνεχιζεις για καποιο καιρο. Ετσι διωρθωνεις παρα πολλα κακως κειμενα. :welcome:

Έγινε επεξεργασία - Discos
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Κλασικά μόλις μπήκα από την δουλειά,πάω στο ενυδρείο και τι βλέπω....Ένα μικροσκοπικό σκουλικάκι πάνω στο τζάμι,άσπρο,σαν "συγνώμη για υην έκφραση" σπερματοζωάριο να κουνιέται πέρα δόθε!!!!Καταχάρηκα τόσο που το τράβηξα βίντεο!!!Αυτο είναι καλό ή κακό.....;

Επίσης έκανα και μία μέτρηση αλατότητας και είδα αυτό που φανταζόμουνα...Έχω 1.030 ακριβώς.....

Τι πρέπει να κάνω....;

Δεν ξέρω πότε ρε γαμότο πότε θα έρθει η α/ο .........................

:welcome:

Link to comment
Share on other sites

Οι φωτογραφίες είναι από κινητό.

Από την μία άκρη εώς την άλλη.

Ελπιζώ να σας αρέσει.........

post-733-1166109599_thumb.jpg

post-733-1166109623_thumb.jpg

post-733-1166109644_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Κλασικά μόλις μπήκα από την δουλειά,πάω στο ενυδρείο και τι βλέπω....Ένα μικροσκοπικό σκουλικάκι πάνω στο τζάμι,άσπρο,σαν "συγνώμη για υην έκφραση" σπερματοζωάριο να κουνιέται πέρα δόθε!!!!Καταχάρηκα τόσο που το τράβηξα βίντεο!!!Αυτο είναι καλό ή κακό.....;

Επίσης έκανα και μία μέτρηση αλατότητας και είδα αυτό που φανταζόμουνα...Έχω 1.030 ακριβώς.....

Τι πρέπει να κάνω....;

Δεν ξέρω πότε ρε γαμώτο πότε θα έρθει η α/ο .........................

:thumbup:

Βαλε νερακι απο βρυση με αντιχλωριο γιατι τωρα με την αλατοτητα αυτη θα εχεις χειροτερα προβληματα απο το εαν θα βαλεις νερο απο την βρυση.. :thumbup: Μην ανυσηχεις, μετα κανεις μια καλη αλλαγη οπως προειπα. :thumbup:

Ωραιο το στησιμο σου!! Απο ροη μονο ισως θα ηθελες κατι παραπανω ή διαφορετικη τοποθετηση των maxijet, διοτι βλεπω κυανο σε καποια σημεια και αυτο ειναι ετσι οπως το βλεπω θεμα ροης. Βεβαια, μπορει να κανω και λαθος αλλα εσυ εισαι ο πλεον καταλληλος να μας πεις! :welcome:

Έγινε επεξεργασία - Discos
Link to comment
Share on other sites

Συγνωμή αλλά ποιο χρώμα είναι κυανό....; :thumbup:

Μου είπαν να τους βάλω ακριβώς στην μέση του ενυδρείου και στην μέση στο ύψος...

Ο αριστερός χτυπάει βράχο ενώ ο δεξιός πάντα όπως τους κοιτάμε δεν χτυπάει πουθένα αλλά μπροστά από τον βράχο....

Θα κάνω αυτό πυ είπες για αρχή για το νερό....Για το σκουλικάκι τι έχεις να πεις;!! :welcome:

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραίο το ενυδρείο σου και πολύ ωραία δείχνει ο βράχος. αρκεί να μην έρθει κάποια στιγμή κάτω.

Θα βλέπεις πολλούς μικρούς οργανισμούς, όπως διάφορα σκουλήκια, σπείρες να κολυμπάνε ή να περιφέρονται στο τζάμι. Αν ρίξεις το φως ενός φακού, για αρκετή ώρα, σε κάποιο σημείο του ενυδρείου σου, το βράδυ όταν επικρατεί σκότος, θα εκπλαγείς με αυτά, που θα δουν τα μάτια σου.

Δεν πρέπει να σε ανησυχούν αυτοί οι οργανισμοί. Όταν θα αυξηθεί ο αριθμός των ψαριών, θα μειωθούν δραματικά οι πληθυσμοί τους.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ!

Τι εννοείς με το : αρκεί να μην έρθει κάποια στιγμή κάτω....;

Να μην πέσουν οι πέτρες;

Το πρώτο μου ψαράκι θα μπορώ να το βάλω όταν τα ΝΗ3,ΝΗ4 και Ν02 γίνουν 0;

Έτσι επίσης θα καταλάβω ότι έκανε το κύκλο του;

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς με το : αρκεί να μην έρθει κάποια στιγμή κάτω....;

Να μην πέσουν οι πέτρες;

Αυτό θέλω να πω, γιατί τις βλέπω λίγο να "αιωρούνται".

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

Σήμερα λόγο της γιορτής μου και λόγο μαθημάτων στην σχολή δεν πήγα δουλεια κι είπα να σας στείλω μία καλημέρα.

Οι πέτρες δεν έχουν κουμπώσει και τέλεια αλλά στυρίζομαι στο ότι τα άλλα θα είναι μικρά ψαράκια...Μπορούν ίσος να πέσουν πόνο εάν ένα μεγάλο ψάρι πάρι φόρα κα πέσει σε 1-2 πέτρες που δεν είναι καλά στερεωμένες (δεν θα μπουν όμως τέτοια ψάρια).Επίσης ίσως με τον καιρό μπει κι άλλος λίγο βράχος και το φτιάξουμε καλύτερα.

ΚΑΛΗΜΕΡΑ!!

Link to comment
Share on other sites

Χρόνια Πολλά!!!

Μήπως θα έπρεπε να βάλεις το βράχο κάθετα στην άμμο και όχι ξαπλωμένα ώστε να μην ακουμπάει μεγάλη επιφάνεια του στην άμμο? Ετσι αχρηστεύεις μεγάλη επιφάνεια της άμμου αλλά και του βράχου σου, δηλαδή διπλό το κακό. Χώστα κάθετα σαν κολώνες ώστε να ελαχιστοποιήσεις την επιφάνεια επαφής.

Αντε κάνε καμιά δουλειά αφού κάθεσαι σήμερα :welcome:

Link to comment
Share on other sites

ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ!!

συμφωνώ με τον Αντρέα για την τοποθέτηση και προτείνω να μην στηρίζεσαι σε βεντούζες ..

.. στις φωτογραφίες φαίνεται σα να ακουμπάει ο βράχος στο spray bar που είναι στη πλάτη και κρατιέται με βεντούζες .. γενικός οι βεντούζες έχουν πρόβλημα με το αλάτι και δεν προσφέρουν σιγουριά. :welcome: .

Έγινε επεξεργασία - salTasos
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...