Jump to content

Reef 120lt. Δεν ξέρω τίποτα.....!!


madlef

Recommended Posts

Και τα 2 test λάθος...;!Τόσο άτυχος να'μαι.....;

Δλδ πρέπει να περιμένουμε κι άλλο....Δεν με πειράζει.Ότι χρειαστεί για να γίνει το reef σωστό.

Καλό σας βράδυ κι ευχαριστώ και πάλι για τις άμεσες απαντήσεις σας!

:welcome:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 467
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δεν είπες τι βακτηρίδια έχεις ρίξει μέσα και πότε?

Δεν είναι απαραίτητο να είναι λάθος τα τεστ, χωρίς να είναι και σίγουρο, μήπως δεν έχει ξεκινήσει ακόμα ο κύκλος σου ή μήπως τώρα να ξεκινάει. Το σίγουρο είναι ότι πρέπει να έχεις και νιτρικά στο σύστημα σου ώστε να υπάρχει κύκλος

Link to comment
Share on other sites

με τη παρουσία ΝΟ3 στο νερό σημαίνει ότι ο κύκλος προχωράει …για να κλείσει πρέπει να έχουμε διάσπαση του ΝΟ3 και παραγωγή αζώτου..

..συμφωνώ με την εκτίμηση και τη πρόταση του Manogr..

Link to comment
Share on other sites

…για να κλείσει πρέπει να έχουμε διάσπαση του ΝΟ3 και παραγωγή αζώτου..

Για να κλείσει ο κύκλος σίγουρα πρέπει στο τέλος να έχουμε παραγωγή αζώτου. Χωρίς όμως DSB, ή Refugium ή denitrator σε καινούργιο ενυδρείο δεν δικαιολογείται η ολική απουσία νιτρικών με ζωντανή άμμο και ζωντανό βράχο επί 10 ημέρες στο ενυδρείο.

Είτε είναι στην πολύ αρχή του .... ημικύκλιου αλλά και πάλι θα έπρεπε?? να υπάρχει περισσότερη αμμωνία ακόμα - είτε έχει γίνει κάποιο λάθος στις μετρήσεις. Τα στάδια της απονιτροποίησης δεν είναι απόλυτα δηλαδή μηδενίζει η αμμωνία πάμε στο επόμενο στάδιο, μηδενίζει ο νιτρίτης και τότε έχουμε μέτρηση νιτρικών. Υπάρχουν στάδια που υπάρχουν όλες οι τιμές παρούσες δηλαδή και αμμωνία και νιτρίτης και νιτρικά μέχρι να μηδενίζουν τα πρώτα στοιχεία. Αυτά κατά την ταπεινή μου άποψη και την πολύ πρόσφατη εμπειρία που είχα με σχεδόν καθημερινές μετρήσεις από το ενυδρείο μου, ίδιων περίπου διαστάσεων σε λίτρα καθώς και σε κιλά άμμου και βράχου.

Link to comment
Share on other sites

Ανδρέα διακρίνω μια έλλειψη ευελιξίας :welcome: όσο αφορά το θέμα του κύκλου! Μιλάμε όμως για ένα θέμα που, ειδικά με ζωντανό βράχο, δεν μπορείς να είσαι απόλυτος σε τίποτα! Το ενυδρείο μου έκανε τον κύκλο του μόνο με ζωντανό βράχο, χωρίς ίχνος πρόσθετων βακτηριδίων και με ανώτατη ένδειξη αμμωνίας το 0.25 για ελάχιστες μέρες μόνο! Το Nitrite maximum μέτρηση ήταν το 0.05 (!!) και το Nitrate maximum 2.5... Από την άλλη έχω ακούσει πολλές εντελώς διαφορετικές μεταξύ τους μετρήσεις όποτε το θέμα είναι αν έχουμε αλλαγές και μηδενισμούς και όχι το πόσο είναι η μέτρηση! Ο ζωντανός βράχος παίζει τεράστια σημασία... αν για παράδειγμα μπει άριστα κουραρισμένος βράχος από ήδη υπάρχων ενυδρείο ίσως να μην χρειαστεί καν να περιμένεις να γίνει κύκλος...

Πάντα να θυμάσαι ότι στο χόμπι μας τίποτα δεν είναι ίδιο και τίποτα δεν γίνεται στους άλλους όπως ακριβώς στο δικό μας ενυδρείο!! :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Ο ζωντανός βράχος, εφόσον είναι αρκετός και σωστά τοποθετημένος, είναι αρκετός να κάνει απονιτροποίηση και να συμβάλει στην ολοκλήρωση του κύκλου του αζώτου.

Αυτό βέβαια, δεν είναι δυνατό να δουλέψει στις 10 πρώτες ημέρες ενός φυσικού συστήματος.

Σύμφωνα με τις αναφορές, αυτό επιτυγχάνεται στους έξι μήνες περίπου, χωρίς να υπάρχουν και περιπτώσεις, όπου μηδενίστηκαν τα νιτρικά στους πρώτους τρεις μήνες ζωής του συστήματος.

Στην περίπτωση του Φίλου μας, είναι πολύ λογικό να ανιχνεύονται νιτρώδη και καθόλου αμμωνία.

Αυτό οφείλεται στο γεγονός, ότι δεν υπάρχει βιοφόρτιση στο σύστημα, με αποτέλεσμα η ελάχιστη παραγόμενη αμμωνία να μεταβολίζεται άμεσα και να μην ανιχνεύεται.

Όσο για τα παραγόμενα νιτρικά είναι απειροελάχιστα, που δεν μπορούν επίσης να ανιχνευτούν, χώρια που υπάρχει και κάποιος βαθμός αναγωγής από τα αναερόβια βακτηρίδια του βράχου.

Η άποψή μου, λοιπόν είναι ότι ο κύκλος υπάρχει, και η προσωπική μου άποψη, είναι να μην ενισχυθεί από προσθήκη βακτηριδίων.

Προτείνω μικρές καθημερινές ποσότητες, διαλυμένης τροφής, κατεψυγμένης ή αποξηραμένης και ταυτόχρονες μετρήσεις. Όταν μηδενιστούν τα νιτρώδη, πράγμα που πιθανά να συμβεί σύντομα εφόσον ο βράχος είναι κουραρισμένος και σωστά στημένος, χωρίς να είναι απαραίτητη η ανίχνευση νιτρικών, τότε ο κύκλος έχει ολοκληρωθεί.

Κατόπιν μπορεί να αρχίσει η σταδιακή βιοφόρτιση, η οποία θα επιφέρει και την σταδιακή ανάπτυξη και πολλαπλασιασμό των βακτηριδίων και την σταδιακή ωρίμανση του συστήματος.

Τέλος ένα σχόλιο σε αυτά που γράφτηκαν.

Ο κύκλος δεν εξελίσσεται σε κλιμακούμενη μορφή. Αμμωνία ή νιτρώδη μπορούν να εμφανιστούν, ανά πάσα στιγμή και στα καλύτερα και ώριμα συστήματα, εφόσον συντρέξει λόγος.

Δηλαδή, η ανίχνευση νιτρικών σε ένα σύστημα δεν αποκλείει και την ταυτόχρονη ανίχνευση αμμωνίας ή νιτρωδών, ιδιαίτερα σε κάποια απότομη μεταβολή.

Όπως επίσης η ανίχνευση νιτρικών και ο μηδενισμός της αμμωνίας και των νιτρωδών, δεν επιβεβαιώνουν την κορύφωση της βιολογικής λειτουργίας, ενός συστήματος, πράγμα που παρεξηγείται συχνά από πολλούς νέους χομπίστες.

Καλή συνέχεια και όχι βιαστικές κινήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν συμφωνώ και με τους δύο σας σχεδόν σε όλα όσα αναφέρεται στα 2 παραπάνω μυνήματα. Δε με παίρνει άλλωστε να διαφωνήσω στην εμπειρία σας :welcome: . Δεν ξέρω γιατί φαίνεται να διαφωνώ με αυτά που λέτε αφού και εγώ τα ίδια υποστηρίζω ουσιαστικά.

@Μανος "...Το ενυδρείο μου έκανε τον κύκλο του μόνο με ζωντανό βράχο, χωρίς ίχνος πρόσθετων βακτηριδίων και με ανώτατη ένδειξη αμμωνίας το 0.25 για ελάχιστες μέρες μόνο! Το Nitrite maximum μέτρηση ήταν το 0.05 (!!) και το Nitrate maximum 2.5... "

Περίπου τα ίδια αποτελέσματα είχα και εγώ στο δικό μου εκτός από τα νιτρικά που είναι 10 ppm και περισσότερες ημέρες αμμωνία. Οσον αφορά την επισημανσή σου ότι δε πρέπει να είμαστε απόλυτοι, πρέπει να προσέξεις ότι πάντα οι διατυπώσεις μου αφήνουν περιθώριο και είναι ευέλικτες αφού άλλωστε δεν είμαι αυθεντία αλλά προσπαθώ με αρκετό διάβασμα και αναλυτική σκέψη να συνδυάσω στοιχεία και παράγοντες που θα τολμούσα να πω ότι αγγίζουν τα όρια των fractals όσον αφορά τους δυνατούς συνδιασμούς!! Επίσης όσον αφορά την ευελιξία μου στο κύκλο δεν μπορείς να πεις κάτι γιατί τον έκανα ημικύκλιο :thumbup::thumbup:

@Νίκος ".....Ο κύκλος δεν εξελίσσεται σε κλιμακούμενη μορφή. Αμμωνία ή νιτρώδη μπορούν να εμφανιστούν, ανά πάσα στιγμή και στα καλύτερα και ώριμα συστήματα, εφόσον συντρέξει λόγος.

Δηλαδή, η ανίχνευση νιτρικών σε ένα σύστημα δεν αποκλείει και την ταυτόχρονη ανίχνευση αμμωνίας ή νιτρωδών, ιδιαίτερα σε κάποια απότομη μεταβολή.

Όπως επίσης η ανίχνευση νιτρικών και ο μηδενισμός της αμμωνίας και των νιτρωδών, δεν επιβεβαιώνουν την κορύφωση της βιολογικής λειτουργίας, ενός συστήματος, πράγμα που παρεξηγείται συχνά από πολλούς νέους χομπίστες."

Δε θα μπορούσα να εκφράσω καλύτερα τα παραπάνω και αυτά ήθελα να τονίσω με τα προηγούμενα μυνήματα μου και ίσως δεν το κατάφερα καλά.

Link to comment
Share on other sites

. Δεν ξέρω γιατί φαίνεται να διαφωνώ με αυτά που λέτε αφού και εγώ τα ίδια υποστηρίζω ουσιαστικά.

δεν βλέπω καμιά διαφωνία.. :welcome:

ίσος να είναι αιτία αυτό το < ο κύκλος προχωράει .. για να κλείσει.. > που έγραψα πιο πάνω , μπορεί να παρερμηνευτεί :thumbup: ..

φυσικά και δεν ακολουθεί αυστηρούς κανόνες αυτή η διαδικασία αλλά η εμφάνιση των Nitrite Oxidizing Bacteria (Nitrospira spp) είναι ένα βήμα μπροστά στην όλη διαδικασία..

Link to comment
Share on other sites

Δλδ αυτό που πρέπει να κάνω είναι να πάρω τροφή για ψαράκια και να ρίχνω καθημερινά μία μικρή ποσότητα μέσα στο ενυδρείο,σωστά;

Και κάτι άλλο,τα test να τα κάνω με το που ρίχνω τις τροφές ή σε τυχαίες χρονικές στιγμές...;

Υ.Γ. Σήμερα πήρα ένα ηλεκτρονικό θερμόμετρο,αλάτι για τις μελλοντικές αλλαγές και έβαλα σε λειτουργία και το μηχάνιμα που κάνει μπουρμπουλίθρες!! :welcome:

Link to comment
Share on other sites

Σωστά.

Δεν έχει σημασία πότε θα κάνεις τα τεστ, αρκεί να τα σημειώνεις κάπου για να βλέπεις την εξέλιξη των τιμών.

Αν ξαφνικά δεις τεράστια ποσότητα αμμωνίας ή νιτρωδών, τότε σταματάς εντελώς το τάισμα και περιμένεις να πέσουν οι τιμές.

Link to comment
Share on other sites

Υ.Γ. Σήμερα πήρα ένα ηλεκτρονικό θερμόμετρο,αλάτι για τις μελλοντικές αλλαγές και έβαλα σε λειτουργία και το μηχάνιμα που κάνει μπουρμπουλίθρες!! :welcome:

Ολα καλα αλλα οι μπουρμπουλιθρες τι χρειαζονται ? :thumbup: :thumbup:

Στα θαλασσινα συστηματα δεν χρησιμοποιουμε τετοια πραγματα!!

Πιστευω οτι θα σου δημιουργησουν προβλημα...αν με την κυκλοφορια σου υπαρχουν πολλες Microbubbles στο νερο σου εκτος οτι δεν θα ειναι αισθητικα ομορφο ενδεχεται να υπαρχουν προβληματα με τα ψαρακια σου!!

Εξηγησε μας τι ακριβως ειναι (αν θες βαλε Photo...) αν και μαλλον θα σε βαλουμε να το αχρηστευσεις :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Αν οι μπουρμπουλήθρες, αποσκοπούν στην καλή οξυγόνωση του νερού, αυτό επιτυγχάνεται με την καλή κυκλοφορία, την συνεχή ανατάραξη της επιφάνειας και τα skimmer.

Από κει και πέρα οι φυσαλίδες, μόνο προβλήματα θα φέρουν.

Link to comment
Share on other sites

ειδικά οι πολύ μικρές .. δεν πάνε προς τα πάνω καθώς θα όφειλαν :thumbup: .. αλλά παρασύρονται από τη ροή του νερού .. και το τελικό αποτέλεσμα είναι να μοιάζει το νερό του ενυδρείου <<σκονισμένο>> :welcome:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Κατάλαβα...Μην βαράτε...!!!! :thumbup:

Το έβγαλα ήδη το μηχάνιμα..

Μόλις έριξα και λίγοι τροφοί όπως μου είπατε!!! :welcome:

Είπα τις μετρήσεις μου σε ένα pet-shop και ούτε αυτοί τις πίστευαν!!

Το μόνο που μου είναι ότι μάλλον θα φταίει η μεγάλη ποσότητα βράχου και η ποιοτητά του...

Link to comment
Share on other sites

Βακτηρήδια έχεις προσθέσει?

Προσωπικά δεν εμπιστεύομαι την JBL και ιδιαιτέρως την Tetra. Νομίζω είναι μονόδρομος Salifert και aquarium pharmaceuticals τα οποία όμως δε μπορώ να βρω πουθενά εδώ. Salifert αμμωνία επίσης δεν έχω βρει πουθενά στην Αθήνα. Τα υπόλοιπα εκτός αμμωνίας τα έχω πάρει όλα Salifert.

Μετά από 10 μέρες το πιο φυσιολογικό για μένα θα ήταν να υπήρχαν και αμμωνία σε μικρό ή καθόλου βαθμό και σίγουρα περισσότερο νιτρίτη και νιτρικά. Τουλάχιστον με τα πρόσφατα δικά μου παραδείγματα. Νιτρίτης <0.05 έχουν το νερό λουτρακίου και το Αυρα και τα περισσότερα εμφιαλωμένα και θεωρείται μη μετρήσιμος. Δηλαδή σα να είχε γεμίσει το ενυδρείο με νερό λουτρακίου πάλι της ίδιες μετρήσεις θα είχε. Προσωπικά πιστεύω είτε ότι δεν έχει ξεκινήσει ο κύκλος είτε είναι λάθος οι μετρήσεις.

Ανδρεα δεν σε αδικω με αυτα που λες, θα ηταν ιδανικα εαν μιλαγαμε για γλυκο νερο, αλλα εδω τα πραγματα ειναι λιγο...διαφορετικα. :D Βακτηριδια στο εμποριο για θαλασσινο απλα δεν υπαρχουν, ενω και στο γλυκο αυτα που υπαρχουν δεν κανουν και πολλα, αυτο ειναι σιγουρο και δυστηχως δοκιμασμενο...

Μην λετε βρε παιδια νιτριτη, νiτρωδη οξυ ή εστω νιτρωδη ειναι το σωστο. Μπερδευομαι συνεχεια με τα νιτρικα ετσι. :D

Για να κλείσει ο κύκλος σίγουρα πρέπει στο τέλος να έχουμε παραγωγή αζώτου. Χωρίς όμως DSB, ή Refugium ή denitrator σε καινούργιο ενυδρείο δεν δικαιολογείται η ολική απουσία νιτρικών με ζωντανή άμμο και ζωντανό βράχο επί 10 ημέρες στο ενυδρείο.

Είτε είναι στην πολύ αρχή του .... ημικύκλιου αλλά και πάλι θα έπρεπε?? να υπάρχει περισσότερη αμμωνία ακόμα - είτε έχει γίνει κάποιο λάθος στις μετρήσεις. Τα στάδια της απονιτροποίησης δεν είναι απόλυτα δηλαδή μηδενίζει η αμμωνία πάμε στο επόμενο στάδιο, μηδενίζει ο νιτρίτης και τότε έχουμε μέτρηση νιτρικών. Υπάρχουν στάδια που υπάρχουν όλες οι τιμές παρούσες δηλαδή και αμμωνία και νιτρίτης και νιτρικά μέχρι να μηδενίζουν τα πρώτα στοιχεία. Αυτά κατά την ταπεινή μου άποψη και την πολύ πρόσφατη εμπειρία που είχα με σχεδόν καθημερινές μετρήσεις από το ενυδρείο μου, ίδιων περίπου διαστάσεων σε λίτρα καθώς και σε κιλά άμμου και βράχου.

Μπορει να γινει αυτο, εαν η τροφη ειναι ελαχιστη και ο βραχος εξαιρετικης ποιοτητας. Επισης τα νιτρικα αλατα μπορει να ειναι στο μηδεν επειδη τα αποροφαει ειτε το κυανοβακτηριδιο ειτε καποιες μικρες ποσοτητες αλγης σε καποια σημεια. Ολα παιζουν. Αλλα μαλλον το κυριοτερο ειναι οτι δεν ταιζει αρκετα ακομα και ο βραχος ειναι πολυ καλα στρωμενος.

Είπα τις μετρήσεις μου σε ένα pet-shop και ούτε αυτοί τις πίστευαν!!

Το μόνο που μου είναι ότι μάλλον θα φταίει η μεγάλη ποσότητα βράχου και η ποιοτητά του...

Οπως προειπα και η ελαχιστη εισαγωγη θρεπτικων οπως τροφη κτλ. Με την τροφη τωρα θα εχουμε ποιο εγγυρα συμπερασματα.

Υ.Γ. Σήμερα πήρα ένα ηλεκτρονικό θερμόμετρο,αλάτι για τις μελλοντικές αλλαγές και έβαλα σε λειτουργία και το μηχάνιμα που κάνει μπουρμπουλίθρες!! :)

Ωραιες οι αγορες σου και μελετημενες. :thumbup: Με εξαιρεση φυσικα την αεραντλια. :P Δεν πειραζει ολο και καπου θα την χρησιμοποιησης στο μελλον. Φυλαξε τη. Σε μια θεραπεια, σε ενα κουβα σε καποια προσαρμογη κτλ, μεχρι στο να ανεβασεις το PH σου αν (χτυπα ξυλο) κατι γινει. ;)

Keep us posted! ^_^

Έγινε επεξεργασία - Discos
Link to comment
Share on other sites

Όταν κάνω μία αλλαγή νερού ή μήπως καλύτερα εγώ που πρέπει να ρίξω την αλλατότητα,ότανβάλω το φρέσκο νερό πότε θα μπορώ να κάνω το test με το ρεφρακτόμετρο;

Link to comment
Share on other sites

Όταν κάνω μία αλλαγή νερού ή μήπως καλύτερα εγώ που πρέπει να ρίξω την αλλατότητα,ότανβάλω το φρέσκο νερό πότε θα μπορώ να κάνω το test με το ρεφρακτόμετρο;

Θα μπορεις να μετρησεις απο την στιγμη που το αλατι σου θα εχει διαλυθει σωστα. Ισως οχι τοσο καλα για να μπει στο ενυδρειο, αλλα αρκετα ετσι ωστε να μην παρατηρεις πουθενα μη διαλυμενο αλατι. :)

Link to comment
Share on other sites

Πόσο αλλατότητα πρέπει να έχω;

Σκοπεύω να κάνω μία αλλαγή νερού αύριο για να την πάω στα κανοικά επίπεδα γιατί την έχω ακόμα στο 1030....!!!

Link to comment
Share on other sites

Για Reef να εισαι κοντα στο 1.025... για Fish Only στο 1.022-1.023

Τωρα εισαι 1.030 αφου συμπληρωσες το νερο που ειχε εξατμιστει? Ετσι και αλλιως τωρα με την ΑΟ οι αλλαγες θα σου κανουν πολυ μεγαλο καλο!!

Link to comment
Share on other sites

Έκανα την αλλαγή και πέτυχα αλλατότητα 1.024...Καλή δεν είναι.....;

Σήμερα άφησα το φώς 8 ώρες για πρώτη φορά και είδα στον βράχο κάτι κόκκινα πολύ έντονα σαν φλέβες πάνω στον βράχο (σε μερικά σημεία βέβαια)....;Τι είναι αυτά....;

Υ.Γ. 3 μέρα που ρίχνω τροφή.Μετρήσεις θα γίνουν αύριο.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας.

Σήμερα έκανα μερικά test και τα αποτελέσματα είναι τα παρακάτω:

MG: 1.600

CA: 400

NO2: 0,2 με 0,1......

NO3: 0

NH3/NH4: O

Αλλατοτητα: 1.024

Πως τα πηγαίνω....;

Link to comment
Share on other sites

Επίσης η θερμοκρασία κυμένεται από 27,8 μέχρι 28,2....

Είναι καλή...;

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας και......

ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ!!!! :)

Link to comment
Share on other sites

χρόνια πολλά και σε εσένα φίλε..

η θερμοκρασία σου αν και λίγο υψηλή δεν είναι λάθος .. αντίθετα στη φάση που είσαι βοηθά..

το μαγνήσιο πως έφτασε στα ουράνια ? πως το μετράς ?

το ασβέστιο καλό

μέτρα και ΚΗ ..

η αλατότητα καλή …σιγά σιγά ανέβα 1025-1026 ..

.. το ενυδρείο βέβαια δεν έχει στρωθεί ακόμα … ρίχνεις τροφούλα μέσα?

καλά Χριστούγεννα !!!

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ καλές τις βλέπω τις τιμές.

Όντως το Mg είναι αρκετά υψηλό.

Τα νιτρώδη, πιστεύω ότι μέρα με τη μέρα θα ελαττώνονται και κάποια στιγμή θα μηδενιστούν.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

Το mg πως μπορώ να το ρίξω....;

Μόνο με αλλαγή νερού από α/ο ;

Ακόμα το περιμένω...!!!Λογικά από βδομάδα......Έπεσα και σε περίοδο με αργίες!!! :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...