Jump to content

Μόλις Έστεισα Το Ενυδρειο Και...


Recommended Posts

Καλησπέρα παιδια! :) χτες το απογευμα πηρα το ενυδρειο μου (112λ) μαζι με θερμαντηρα, φιλτρο, κανα 2-3 διακοσμιτικα και 3 φυτα ( 1 ανουμπια και 2 τετοια πρεπει να ειναι δν γνωριζω την ονομασία τους) ο τυπος που μου πουλησε το ενυδρειο μου ειπε να βαλω τα Γκάπυ μετα απο 10 μερες περιπου αφου εχω αφησει το ενυδρειο μαζι με τα φυτα να κατσουν. Επισης μου ειπε πως μπορω να μην βαλω υποστρομα εφοσον θα εχω λιγα φυτα, αλλα κατι χαπια τα οποια αγορασα και θα βαζω ενα διπλα απο καθε φυτο καθε 1 μηνα.

Σας παραθέτω 2 φωτογραφιες απο την webcam του netbook της αδερφης μου :P

r74thv.jpg

2najxup.jpg

Οποιδήποτε σχόλειο, ευπρόσδεκτο!

οπως θα δείτε τα ΄φυτα πιστεύω πως δεν τα εχω φυτέψει καλά.

Επίσης μερικές νοομπ ερωτήσεις:

1) επιτρεπετε να βάζω τα χερια μου μεσα στο νερο ενω εχω μέσα ψαρια?

2) το ενυδρειο μπορει να μετακινηθεί (να το σηκώσω δηλαδη με την βοήθεια κάποιου)?

3) πόσες ώρες την ημέρα πρέπει να έχω ανοιχτο το φιλτρο, τον θερμαντήρα και την λάμπα (για γκάπυ, πλάτυ γαρίδες και πλέκο)

4) Θα χρειαστώ άμεσα παροχέα οξυγόνου? (αυτο με τις μπουρμπουλίθρες)

5) Θα πρέπει να αλλάζω το νερό? αν ναι καθε πότε και κατα ποιον τρόπο?

:bigemo_harabe_net-146:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδια! :) χτες το απογευμα πηρα το ενυδρειο μου (112λ) μαζι με θερμαντηρα, φιλτρο, κανα 2-3 διακοσμιτικα και 3 φυτα ( 1 ανουμπια και 2 τετοια πρεπει να ειναι δν γνωριζω την ονομασία τους) ο τυπος που μου πουλησε το ενυδρειο μου ειπε να βαλω τα Γκάπυ μετα απο 10 μερες περιπου αφου εχω αφησει το ενυδρειο μαζι με τα φυτα να κατσουν. Επισης μου ειπε πως μπορω να μην βαλω υποστρομα εφοσον θα εχω λιγα φυτα, αλλα κατι χαπια τα οποια αγορασα και θα βαζω ενα διπλα απο καθε φυτο καθε 1 μηνα.

Σας παραθέτω 2 φωτογραφιες απο την webcam του netbook της αδερφης μου :P

r74thv.jpg

2najxup.jpg

Οποιδήποτε σχόλειο, ευπρόσδεκτο!

οπως θα δείτε τα ΄φυτα πιστεύω πως δεν τα εχω φυτέψει καλά.

Επίσης μερικές νοομπ ερωτήσεις:

1) επιτρεπετε να βάζω τα χερια μου μεσα στο νερο ενω εχω μέσα ψαρια?

Βεβαιως αρκαι να ειναι πλημενα καλα,χωρις αρωμα η χημικα πανω του

2) το ενυδρειο μπορει να μετακινηθεί (να το σηκώσω δηλαδη με την βοήθεια κάποιου)?

Ποτε μην το κανεις

3) πόσες ώρες την ημέρα πρέπει να έχω ανοιχτο το φιλτρο, τον θερμαντήρα και την λάμπα (για γκάπυ, πλάτυ γαρίδες και πλέκο)

24 ωρες επι 7 μερες.πλεκο μην βαλεις.

4) Θα χρειαστώ άμεσα παροχέα οξυγόνου? (αυτο με τις μπουρμπουλίθρες)

Αν εχεις καλη αναταραξη με την εξοδο του φιλτρου δεν χρειαζετε

5) Θα πρέπει να αλλάζω το νερό? αν ναι καθε πότε και κατα ποιον τρόπο?

Τακτικες αλλαγες νερου ,αφου πρωτα διαβασεις για τον κυκλο του αζωτου,δηλ,το στρωσημο του ενυδρειου.

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=13569&hl=

:bigemo_harabe_net-146:

Link to comment
Share on other sites

Φωτισμός 8 ώρες περίπου,πάρε ένα φθηνό χρονοδιακόπτη πρίζας.

Διάβασε πριν βάλεις ζωντανά και στρώσε το φίλτρο σου.

Πάρε θερμόμετρο για το ενυδρείο και ρύθμισε το θερμοστάτη σου ώστε να σου κρατάει σταθερά 25 βαθμούς περίπου.

Η ένδειξη να είναι του θερμομέτρου.Την κλίμακα του θερμοστάτη μη την κοιτάς,οι περισσότεροι χάνουν.

Οι αλλαγές νερού να γίνονται πάντα με αποχλωριομένο νερό ίδιας θερμοκρασίας.

Link to comment
Share on other sites

Που θα βρώ αποχλωριομένο νερό? και κατι ακομη...πρεπει οπωσδηποτε να μετακιν΄΄ησω το ενυδρείο...θα πρεπει να το αδειάσω, να το μετακινησω και μετα να το ξανα γεμισω?

Link to comment
Share on other sites

Το νερο δεν το αλλαζουμε ποτε,απλα αφαιρουμε στις τακτικες αλλαγες μας το 30-40 % αναλογα.

Για να το μεταφερεις ,θα βαλεις το νερο μεσα σε αχρησιμοποιητο βαρελη-λεκανη,και μετα μεσα παλι.Σε ολα τα δυκτια νερου υπαρχει χλωριο,και φευγει με το αντιχλωριο που πρεπει να παρεις.

Διαβασε καλα για το στρωσιμο και εφαρμοσε οτι λεει,για να μην εχεις προβληματα.

Οταν θα στρωσει καλα το ενυδρειο σου δεν βαζουμε ξανα βακτηρια,αλλιως σε καθε αλλαγη ,πρεπει να βαζεις τα αντιστοιχα βακτηρια

Link to comment
Share on other sites

Ναι, όσο πιθανώς περίεργο κι αν σου φαίνεται ΔΕΝ ΜΕΤΑΚΙΝΕΙΣ ΠΟΤΕ ΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ όταν έχει μέσα νερό και τα υπόλοιπα υλικά.

Υπάρχει σοβαρός κίνδυνος να σπάσει (θα σπάσει σίγουρα). Το νερό είναι ΒΑΡΥ πράγμα. Επομένως, αποφάσισε πρώτα που θέλεις να το τοποθετήσεις και μετά στήσε το κανονικά. Και εκεί που θα το στήσεις θα μείνει για καιρό. Άρα είναι η πρώτη και σημαντική απόφαση που πρέπει να πάρεις. Που θα στήσεις το ενυδρείο σου. Πρόσεξε να είναι μακρυά από άμεσες ηλιακές ακτίνες και μακρυά από πολλή φασαρία και κόσμο που πηγαινοέρχεται συνεχώς. Και φυσικά να είναι κοντά σε παροχή ρεύματος (και νερού όσο πιο κοντά).

Το νερό το παίρνεις από τη βρύση σου και το αποχλωριώνεις χρησιμοποιώντας κατάλληλο σκεύασμα που θα αγοράσεις από το Pet shop. Για παράδειγμα, τέτοια σκευάσματα είναι το Tetra aquasafe, το Seachem Prime, το API stresscoat, το Sera aquatan, το JBL Biotopol και άλλα. Το καλύτερο και πιο οικονομικό, κατά τη γνώμη μου, είναι το Prime της Seachem αλλά και όλα τα υπόλοιπα είναι πολύ καλά σκευάσματα.

Βακτήρια, τώρα που είσαι στην αρχή, ίσως είναι καλό να βάζεις μετά από κάθε αλλαγή νερού. Πάντως δεν είναι απαραίτητο εφόσον φυσικά έχεις πρώτα στρώσει κανονικά το φίλτρο σου (στο στρώσιμο τα βακτήρια είναι χρήσιμα όπως ίσως διάβασες στο αντίστοιχο άρθρο περί στρωσίματος).

Κατόπιν, δεν χρειάζεται η προσθήκη βακτηριδίων εφόσον το φίλτρο σου θα έχει πια στρώσει και το ενυδρείο θα έχει βρει την ισορροπία του (ισορροπία θα υπάρξει μετά από τουλάχιστον ένα εξάμηνο και βάλε).

Έγινε επεξεργασία - Andreas301
Link to comment
Share on other sites

Πως θα καταλάβω δηλαδη οτι ειναι στρωμένω το ενυδρείο μου? ....και μηπως εχει κανεις καμιαιδεα πως θα μεταφέρω αυτα τα 100λιτρα με νερο? :P

Link to comment
Share on other sites

Πως θα καταλάβω δηλαδη οτι ειναι στρωμένω το ενυδρείο μου? ....και μηπως εχει κανεις καμιαιδεα πως θα μεταφέρω αυτα τα 100λιτρα με νερο? :P

Αν διαβασες αυτο που σου εστειλα καλα θα το καταλαβεις ευκολα.

Δηλ. τωρα το εχεις καπου γεματο και θελεις να το πας αλλου?στο ιδι σπιτι?

Αστο τωρα ετσι οπως ειναι,και οταν στρωσει ,πετας το 50% του νερου,το υπολοιπο το βαζεις σε καθαρα οπως σου ειπα δοχεια και το μεταφερεις ευκολα.

Link to comment
Share on other sites

Δηλ. τωρα το εχεις καπου γεματο και θελεις να το πας αλλου?στο ιδι σπιτι?

Αστο τωρα ετσι οπως ειναι,και οταν στρωσει ,πετας το 50% του νερου,το υπολοιπο το βαζεις σε καθαρα οπως σου ειπα δοχεια και το μεταφερεις ευκολα.

ακριβώς! και σε πόσο καιρό θα στρ΄ώσει περιπου? με 50% νερο δηλΑΔΗ δε παιζει να σπασει?

Link to comment
Share on other sites

ακριβώς! και σε πόσο καιρό θα στρ΄ώσει περιπου? με 50% νερο δηλΑΔΗ δε παιζει να σπασει?

Εγω προσωπικα απο την κουζινα στον καναπε ,ενα φιλτζανι καφε δεν μπορω να μεταφερω.Το νερο οταν αρχισει να ταλλαντευετε δεν το σταματα τιποτα.50 λιτρα νερου ειναι περιπου 48 κιλα+το ενυδρειο :rolleyes: Εγω σου ειπα το υπολοιπο 50% να το βαλεις σε λεκανες ,να μεταφερεις κανονικα το ενυδρειο και μετα να το βαλεις απο τις λεκανες και να συμπληρωσεις αλλο φρεσκο 50% νερου,αφου το εχεις στρωσει πρωτα.Η αδειασετο τωρα ολο,μια που εισαι στην αρχη ,μετεφερε το εκει που θελεις και ξεκινα απο την αρχη.

Link to comment
Share on other sites

Πως θα καταλάβω δηλαδη οτι ειναι στρωμένω το ενυδρείο μου?

Να διαβάσεις για τον κύκλο του αζώτου. Πρέπει να προμηθευτείς τεστ για ΝΗ4/ΝΗ3, ΝΟ2, ΝΟ3. Τα ψάρια με την ανάγκη τους ρυπάινουν το νερό με αμμωνία. Τα βακτήρια την καταπολεμούν αφήνοντας πίσω ΝΟ3 τα οποία είναι τροφή για τα φυτά. Με τον καιρό όμως τα ΝΟ3 αυξάνονται πολύ και με την αλλαγή 20-30% του νερού που θα κάνεις κάθε μια, δυο βδομάδες (θα βρεις εσύ την ρουτίνα σου) θα τα μειώνεις στα φυσιολογικά επίπεδα.

Μια συμβουλή. Μην βιαστείς να βάλεις ψαράκια μέσα. Διάβασε για το στρώσιμο του ενυδρείου. Αφού είσαι σε αυτό το στάδιο και βρήκες το φόρουμ μπορείς να αποφύγεις τα λάθη του αρχάριου.

Link to comment
Share on other sites

ενταξει παιδια σας ευχαριστω! τελικα αποφάσισα να αδειασω το νερο οταν ερθει το επιπλο για το ενυδρειο και να το μεταφερω μετα..

Μερικες ακόμη ερωτήσεις..

1) Οταν θα βγάζω ας πουμε 1 κουβα νερό απο το ενυδρείο 1 φορα το μήνα ας πουμε, και θα βαζω εναν απο το νερο τις βρύσεις..θα το κανω ετσι κατ ευθειαν? η πρεπει να κανω κατι?

2) έχω και 2 φυτα foxtail οπως είδατε..πρεπει να τα έχω ξεφυτεμένα να επιπλέουν? αν ναι πως θα ζήσουν?

3) Θα υπάρξει πρόβλημα εαν βάλω τα ψάρια σε 10 μέρες και παρω τα τέστ GH, KH, NO2,NO3, NH4,NH3 μετά απο κανα μήνα? Προς το παρών έχω μονο για ph..

4) Και τέλος θα υπάρξει πρόβλημα εαν βάλω τα ψάρια και μετα απο κανα μήνα πάλι συμπληρώσω κανα 5-10 κιλά χαλίκη?

Link to comment
Share on other sites

ενταξει παιδια σας ευχαριστω! τελικα αποφάσισα να αδειασω το νερο οταν ερθει το επιπλο για το ενυδρειο και να το μεταφερω μετα..

Μερικες ακόμη ερωτήσεις..

1) Οταν θα βγάζω ας πουμε 1 κουβα νερό απο το ενυδρείο 1 φορα το μήνα ας πουμε, και θα βαζω εναν απο το νερο τις βρύσεις..θα το κανω ετσι κατ ευθειαν? η πρεπει να κανω κατι?

Η αλλαγη νερου ειναι για να το φρεσκαρουμε ,αλλα και για να ριξουμε τα νιτρικα

2) έχω και 2 φυτα foxtail οπως είδατε..πρεπει να τα έχω ξεφυτεμένα να επιπλέουν? αν ναι πως θα ζήσουν?

3) Θα υπάρξει πρόβλημα εαν βάλω τα ψάρια σε 10 μέρες και παρω τα τέστ GH, KH, NO2,NO3, NH4,NH3 μετά απο κανα μήνα? Προς το παρών έχω μονο για ph..

Αν δεν κανεις τα τεστ ,ψαρια δεν μπορεις να βαλεις ,γιατι αν εχει αμμωνια η νιτρωδη θα παθουν ζημια η θα πεθανουν

4) Και τέλος θα υπάρξει πρόβλημα εαν βάλω τα ψάρια και μετα απο κανα μήνα πάλι συμπληρώσω κανα 5-10 κιλά χαλίκη?

Καλο ειναι να το στησεις τωρα για να μην στρεσαρεις τα ψαρια μετα,αλλα δεν ειναι προβλημα.

και 5) ακριβως ειναι ο κύκλος τοθ αζότου και που χρησιμεύει?

Ειναι τα διαφορα σταδια που περνα ενα καινουργιο ενυδρειο,για να λεγετε στρωμενο.Και ειναι το Α και το Ω στην αρχη,για να μην εχεις προβληματα.

Link to comment
Share on other sites

ενταξει παιδια σας ευχαριστω! τελικα αποφάσισα να αδειασω το νερο οταν ερθει το επιπλο για το ενυδρειο και να το μεταφερω μετα..

Μιας και το ενυδρείο το έστεισες μόλις τώρα, δεν έχει προλάβει να δημιουργηθεί κάποια αξιόλογη βιολογία και δεν θα χάσεις τίποτα αν το αδειάσεις για να το μεταφέρεις στην τελική του θέση. Η γνώμη μου είναι: άδειασε το σήμερα κιόλας, και μόλις έρθει η βάση το βάζεις στην τελική του θέση και τι ξαναγεμίζεις με νερό απο την βρύση, βάζεις αντιχλώριο και ξεκινάς το στρώσιμο του ενυδρείου.

Έτσι, και θα προλάβεις να διαβάσεις μεσα στο forum για τα πως και τα γιατι της συντήρησης του ενυδρείου, και θα έχεις χρόνο να αποφασίσεις που θα το στείσεις.

Μερικες ακόμη ερωτήσεις..

1) Οταν θα βγάζω ας πουμε 1 κουβα νερό απο το ενυδρείο 1 φορα το μήνα ας πουμε, και θα βαζω εναν απο το νερο τις βρύσεις..θα το κανω ετσι κατ ευθειαν? η πρεπει να κανω κατι?

Θα πάρεις ένα (1, 2 , 3 ανάλογα :D ) μπιτόνι που να χωράει το 20-30% του όγκου του νερού του ενυδρείου σου. Θα το γεμίζεις με νερό απο την βρύση και θα ρίχνεις την ανάλογη ποσότητα αντιχλωρίου και μετά θα το ρίχνεις μέσα στο ενυδρείο σου. Είναι καλό να μην έχει μεγάλη διαφορά θερμοκρασίας απο το νερό μέσα στο ενυδρείο για να μην στρεσάρης τα ψάρια.

2) έχω και 2 φυτα foxtail οπως είδατε..πρεπει να τα έχω ξεφυτεμένα να επιπλέουν? αν ναι πως θα ζήσουν?

Κάθε φυτό έχει τις δικές του απαιτήσεις. Υπάρχει ειδικό Index στο forum με στοιχεία για το κάθε ένα. Ότι δεν βρίσκεις το ρωτάς φυσικά εδώ.

3) Θα υπάρξει πρόβλημα εαν βάλω τα ψάρια σε 10 μέρες και παρω τα τέστ GH, KH, NO2,NO3, NH4,NH3 μετά απο κανα μήνα? Προς το παρών έχω μονο για ph..

Αν δεν έχεις τα ph, kh, gh δεν μπορείς να αποφασίσεις ποιά ψάρια ταιριάζουν στο νερό που έχεις.

Χωρίς τα NO2, NO3, NH4 δεν θα μπορείς να είσαι σίγουρος πως έχει ολοκληρωθεί ο κύκλος της αμωνίας. Ίσως κάποιος συνχομπίστας στην περιοχή σου μπορεί αν σε βοηθήσει με τα τέστ που έχει μέχρι να πάρεις τα δικά σου.

4) Και τέλος θα υπάρξει πρόβλημα εαν βάλω τα ψάρια και μετα απο κανα μήνα πάλι συμπληρώσω κανα 5-10 κιλά χαλίκη?

Δεν θα γίνει κάτι τρομερό, αλλά αν μπόρείς να το αποφύγεις κάνε το τώρα για να τελειώνεις.

και 5) ακριβως ειναι ο κύκλος τοθ αζότου και που χρησιμεύει?

Διάβασε μέσα στο forum. Υπάρχουν ΠΟΛΛΑ άρθρα και ερωτήματα σχετικά και αν ασχοληθείς λίγο θα σου λυθούν όλος σου οι απορείες, ακόμα και αυτές που δεν έχεις σήμερα. :D

Πέραν των παραπάνω, ότι χρειάζεσαι ρωτάς. Να θυμάσαι πως δεν υπάρχουν αφελείς ερωτήσεις. Ρώτα και θα σου απαντήσουν πολλοί άνθρωποι που ενδιαφέρονται για το χόμπυ.

Καλή επιτυχία,

Κων/νος

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολυ φίλε μου :D Έγινε παιδια σας ευχαριστώ πολύ θα το ψάξω λίγο ακόμη και αν μου δημιουργιθή καποια ακόμη απορία θα ποστάρω εδώ :)

Link to comment
Share on other sites

Χαίρετε και σήμερα! ;) Χτες αποφάσισα να βάλω και air pump στο ενυδρείο πριν ερθουν τα ψάρια τι λετε για αυτο? υπενθημίζω πως το ενυδρείο μου ειναι 112Λ και κατι ακόμη, το air pump που σας έστειλα έχει πρίζα 110v δηλαδή θα χρειαστό μετασχηματιστή στα 220v θα πιστεύετε πως θα υπαρξει καποιο πρόβλημα?

Επίσης ειμαι ανάμεσα σε 2 θερμόμετρα.. αυτο το ωραίο και αυτό το digital

Link to comment
Share on other sites

Ναι τωρα θα χρειστεις μετασχηματιστη,δηλ.και αλλες σκοτουρες στο κεφαλι σου.Οσο για τα θερμομετρα ,το δευτερο το ειχα ,και μου εδειχνε οτι ειχα 33 βαθμους.Παρε της σερα το απλο,για να εισαι ησυχος.

Link to comment
Share on other sites

Χαίρετε και σήμερα! ;) Χτες αποφάσισα να βάλω και air pump στο ενυδρείο πριν ερθουν τα ψάρια τι λετε για αυτο? υπενθημίζω πως το ενυδρείο μου ειναι 112Λ και κατι ακόμη, το air pump που σας έστειλα έχει πρίζα 110v δηλαδή θα χρειαστό μετασχηματιστή στα 220v θα πιστεύετε πως θα υπαρξει καποιο πρόβλημα?

Επίσης ειμαι ανάμεσα σε 2 θερμόμετρα.. αυτο το ωραίο και αυτό το digital

Καλησπέρα και καλωσόρισες και από εμένα... δεν νομίζω ότι θα έχεις πρόβλημα με το μετασχηματιστή αλλά γιατί να μπλέκεις με μετασχηματιστές και παραγγελίες από το εξωτερικό;;;

Χωρίς να θέλω να παρεξηγηθώ απλά συμβουλευτικά μιας και είσαι νέος στο Χόμπι υπάρχουν και ελληνικά E-Shop που στέλνουν τα πράγματα πάρα πολύ γρήγορα και οι τιμές τους είναι άκρως ανταγωνιστικές με αυτές του εξωτερικού... Και είναι και Ελληνικά!!!! Αν θές να σου στείλω σε ΠΜ για να μην θεωρηθεί διαφήμιση. Πάντα φιλικά.

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς ειναι οικονομικό το θεμα..θα εξοικονομίσω 15 ευρώ περνοντας το air pump απο εξωτερικο... Φυσικα και να μου στείλεις ΠΜ :) ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Μια ακόμη απορία μιας και πρόκητε για ενυδρείο με γκάπυ και πλάτυ... σκοπεύω να βάλω 8γκάπυ (2αρσ και 6 θυλικά) και 4πλάτυ (1-3)... Το θέμα ειναι οτι αν έχω γένες θα πολλαπλασιαστούν κατα πολύ τα ψάρια. Εμενα δε με πειράζει αλλα ποιο θα ειναι το αποτέλεσμα? δηλαδή το να ζουν 25 γκάπυ σε ενα ενυδρείο? Ποιο ειναι το πρόβλημα? εκτοσ απο την τροφη :P

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς ειναι οικονομικό το θεμα..θα εξοικονομίσω 15 ευρώ περνοντας το air pump απο εξωτερικο... Φυσικα και να μου στείλεις ΠΜ :) ευχαριστώ!

Θα κερδισεις περισσοτρα ευρω εαν δεν αγορασεις αεραντλια.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...