Jump to content

Μόλις Έστεισα Το Ενυδρειο Και...


Recommended Posts

το προβλημα που θα εχεις ειναι περιπου το ιδιο που εχουν και οι μεταναστες χωρις να θελω να φανω ρατσιστης αν μενουν 20 ατομα σε 1 σπιτι και υπαρχει μια τουαλετα οσο καλοι και συνενησιμοι και αν ειναι θα ειναι μονιμος βρομικη

για να στηριξεις αργοτερα τα ψαρακια σου θα χρειαστεις φιλτρα για να μπορουν να αποροφουν της ακαθαρσιες (επισης δεν θα εχουν τον χορο που χρειαζονται για κολυμπι) θα αρχισεις να κανεις δωρακια και τελειονει το παραμυθη

Link to comment
Share on other sites

Αν εχεις πολλα ψαρια στο ενυδρειο σου μπορει να εχεις προβληματα με αμμωνιες και μετα να τρεχεις.Κρατα την ιχθυοφορτοση σε λογικα πλαισια.Καλο ειναι να χαριζεις τα μωρα απο τις γεννες για να μην εχεις υπερπλυθισμο.

Τωρα για την αεραντλια εν μερη συμφωνω με τον Σταυρο.Δεν ειναι απαραιτητο να εχεις αεραντλια μιας και το αξυγονο μπορεις να το εχεις απο μια καλη αναταραξη της επιφανειας.Με την αεραντλια θα χανεις co2 που ειναι σημαντικο για την φωτοσυνθεση των φυτων.Ομως καλο ειναι να βρισκεται μια αεραντλια στο ντουλαπι μας για τυχον καποια θεραπεια που πρεπει να κανουμε στο ενυδρειο,αλλα για μενα δεν ειναι πρωτευων μηχανημα.

Link to comment
Share on other sites

Μα ναι εντάξει έχω και φιλτρο και θερμαντήρα και λαμπα απο πάνω. Οποτε ειμαι οκ... Για τα φυτά αφου τους έχω λάμπα τι προβλημα θα υπαρχει με το Co2? ετσι κι αλλιως 3 φυτα έχω μονο και αντε να βάλω αλλο ένα...

Αν είναι δηλαδή να αφήνω καποιο όριο ψαριών στο ενυδρείο αλλα να κάνω συχνα τεστ για το νερό να βλέπω αν ολα πηγαίνουν καλα και θα ειμαι οκ ετσι?

Link to comment
Share on other sites

Το co2 δεν εχει σχεση με τις λαμπες.Αυτο το θελουν τα φυτα για να φωτοσυνθετουν και αν βαλεις αεραντλια θα φευγει αυτο απο το νερο σου.

Για τα ψαρια θα πρεπει να κρατας ενα οριο,αν το υπερβεις το φιλτρο σου δεν θα μπορει να σηκωνει την ιχθυοφορτοση σου και θα ανεβαζει αμμωνια.

Link to comment
Share on other sites

μμμ μάλιστα...αλλα ετσι κι αλλιως δε ξέρω αν βοηθάει αλλα το air pump θα το έχω ανοιχτώ για κανα 8ωρο μονο...

Επισης τα σφουγκαράκια του φίλτρου πως θα βρω ιδια με το φίλτρο μου? υπαρχουν διαφορετικα μεγέθοι έτσι? και καθε πότε πρέπει να τα αλλάζω?

Έγινε επεξεργασία - PerfectDark
Link to comment
Share on other sites

Τα σφουγγαρια δεν τα αλλαζουμε ποτε, μονο εαν δεις να διαλυονται θα αλλαξεις και αυτα σταδιακα ποτε ολα μαζι.

Link to comment
Share on other sites

Ο καθαρισμός του φίλτρου γίνεται με νερό από το ενυδρείο και όχι με νερό της βρύσης. Σε συνήθεις καταστάσεις ο καθαρισμός γίνεται αρκετά σπάνια. Φυσικά αυτό εξαρτάται από το μέγεθος του ενυδρείου, το μέγεθος του φίλτρου και τον αριθμό των ψαριών που έχεις. Όταν λοιπόν δούμε να μειώνεται η ροή του φίλτρου στην επόμενη αλλαγή νερού, το βρώμικο νερό δε το πετάς. Το βάζεις σε ένα κουβά. Βγάζεις τα σφουγγαράκια από το φίλτρο και θα δεις πως θα έχει γεμίσει από μια μαυρίλα-γλίτσα. Βουτάς λοιπόν τα σφουγγαράκια στον κουβά και τα ξεπλένεις ελαφρά. Όχι να γίνουν πεντακάθαρα, απλά να "ξεμπουκώσουν".

Το νερό της βρύσης έχει χλώριο που προκαλεί ζημιά στις αποικίες των βακτηρίων που βρίσκονται στο φίλτρο και "καθαρίζουν" το νερό.

:)

Link to comment
Share on other sites

οκ ευχαριστώ για την συμβουλή! ;) Να ρωτήσω... Εαν πάρω και air pump, αλλα και συσκευή για διοξίδιο του άνθρακα. θα κάνω κακό στα γκάπυ? ή θα είναι καλό και για τα ψάρια και για τα φυτα?

Link to comment
Share on other sites

Οπως σου ειπα και πιο πανω αεραντλια και co2 δεν πανε μαζι..

Το co2 κανει καλο στα φυτα,αν εχεις μεγαλη ποσοτητα co2 στο νερο θα ψαρια σου θα πεθανουν.

Link to comment
Share on other sites

Οκ αρα ένα απο τα δυο...Αν βάλω αεραντλία όμως ποιο θα ειναι το πλεονέκτημα? θα αναπνέουν καλύτερα τα ψάρια?

Link to comment
Share on other sites

παντα φιλικα...νομιζω πως το κουραζεις πολυ το θεμα με σχεδον ιδιες ερωτησεις που κανεις και σου εχουν απαντησει και τοσοι πολλοι.co2 εφ οσων θα εχεις 3 φυτα και αντε ενα ακομα οπως λες ΔΕΝ χρειαζεται να βαλεις.οσο για την αεραντλια θα σου κανει την ΙΔΙΑ δουλεια μ αυτην που θα σου κανει και η εξοδος του φιλτρου σου αν κοιταει στην επιφανεια του νερου και την αναταρασει.η αεραντλια χρειαζεται ΜΟΝΟ σε ορισμενες περιπτωσεις π.χ. κατα τη διαρκεια θεραπειας.για μενα προσωπικα μην παρεις ΤΙΠΟΤΑ απ τα δυο.

Link to comment
Share on other sites

Οκ, μαλλον αυτο θα κάνω προς το παρόν.. Οσο για αυτο που λες για τις ερωτήσεις δε ξέρω με έχει πιασει κάπως ένα άγχος και θέλω να τα κάνω ολα καπως τέλεια και γι'αυτο :S

Link to comment
Share on other sites

Ξέρει μηπως κάποιος που μπορώ να βρω κάτι τετοιο και πως λέγτε στα ελληνικα? ειναι κατι σαν πεκάκι για το φίλτρο

Έγινε επεξεργασία - PerfectDark
Link to comment
Share on other sites

:P γιατι τι έχει? παιδια για το κερατόφυλλο τι υγρο λίπασμα να πάρω απο αυτά τα 3? χρειάζετε οπωςδήποτε και τα 3?

http://petcumulus.co...product&pid=655

http://petcumulus.co...product&pid=656

http://petcumulus.co...product&pid=659

να υπενθυμήσω οτι έχω μονο 3 φυτα, 2 κερατόφυλλα και 1 ανούμπια

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...