Jump to content

Ψαροσυνθεση Για 60Λιτρο


Recommended Posts

Φιλοι μου θελω την βοηθεια σας!Το ποστ ειναι για λογαριασμο φιλου που σημερα θα του κολλησουμε ενα 60λιτρο ενυδρειο για να ξεκινησει το χομπι.Θελω την βοηθεια σας σχετικα με την ψαροσυνθεση.Οπως ειπα ειναι ασχετος με ενυδρεια οπωτε θα παμε σε κατι ευκολο,βεβαια θα εχει και την βοηθεια μου,αλλα δεν θελει να ασχοληθει τρελα.Θα γινει φυτεμενο με ευκολα φυτα και αλλαγες απο βρυση χωρις επεξεργασια νερου με τυρφες και τετοια.Δεν θελουμε ζωοτοκα για να μη μπλεξει με γεννες και τετοια.Προτημα μικρα ψαρακια σε κοπαδακι και εχω σκεφτει η μερικα iriatherina warneri και μερικες γαριδουλες η μερικα cpd με μερικες γαριδουλες.Αν καποιος εχει καμια ιδεα ας την πει!

Να πω οτι φιλτρο θα μπει εσωτερικο.

Ευχαριστω :D

Link to comment
Share on other sites

θα ειναι πολυ ομορφο ενα κοπαδακι απο black phantom tetras (απο κοντα ειναι φοβερα ψαρακια) http://www.seriouslyfish.com/profile.php?genus=Hyphessobrycon&species=megalopterus&id=482 ... βεβαια ειναι οριακα τα 60 λιτρα για ενα κοπαδακι 6 ατομων αλλα μετα απο ψαξιμο στο ιντερνετ κατεληξα οτι δεν ειναι και απαγορευτικα ..τωρα εσυ ξερεις καλητερα απο μενα και αν θες κανε μια ερευνα!

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα τα εβαζα σε τετοιο ενυδρειο,θα ταλαιπωριθουν.Καλητερα να εχουν την απλα τους για να κανουν τα παιχνιδια τους.

Ειδα κατι μικρα ψαρακια σε ενα μαγαζι και λεγονταν microrasboras κατι..ηταν πολυ μικρα και ιδανικα για μικρα ενυδρεια.Αναρωτιεμαι σε τι ph μπορουν να ζησουν αυτα

Link to comment
Share on other sites

Κώστα τι διαστάσεις θα έχει το ενυδρείο?

Link to comment
Share on other sites

Σωτηρη το ενυδρειο κολληθικε σημερα το απογευμα και ειναι 60χ32χ35

ΥΓ Εσενα σε θελω,θα ηθελα αν μπορεις να μου ξαναστειλεις καποια στιγμη την διευθυνση για τις ξυλοπετρες γιατι με την αλλαγη του φορουμ εχαχα το πμ σου.

Link to comment
Share on other sites

Ομορφα κοπαδόψαρα για αυτά τα λίτρα είναι hyphessobrycon sweglesi, hyphessobrycon rosaceus, tanichthys albonubes

Link to comment
Share on other sites

Ειχα ενα κοπαδακι Spotted-blue Eye καποτε και ηταν πανεμορφα

Ζουν και σε αρκετα λιγα λιτρα συμφωνα με αυτο το site

http://www.aquaticcommunity.com/blue-eye/spotted.php

P_gertrudae_Weipa_GS.jpg

Link to comment
Share on other sites

Σωτηρη ωραια τα red phantom αλλα με προβληματιζει λιγο το ph που θελουν γιατι θα παιξουμε με σκετη βρυση.Τα white cloud ειναι πολυ ομορφα αλλα με φοβιζει λιγο η χαμηλη θερμοκρασια που θελουν...

LeonTheProf πολυ ομορρφα τα ψαρακια αυτα αλλα ζουν σε νερακι βρυσης?

Link to comment
Share on other sites

πολυ ομορρφα τα ψαρακια αυτα αλλα ζουν σε νερακι βρυσης?

http://www.seriously...ertrudae&id=223

pH και θερμοκρασία είναι OK, η σκληρότητα θέλει μόνο λίγη προσοχή...(5-12)

Link to comment
Share on other sites

Ωραια επιλογη αυτα τα ψαρακια!Ελπιζω να αρεσουν και στο φιλο αλλα και να τα βρουμε σε καποιο μαγαζι.

Πιστευεται οτι με καμια 10αρια απο αυτα θα ειμαστε καλα η ειναι πολλα?

Link to comment
Share on other sites

Επαναφερω λιγο το θεμα μιας και σημερα θα στηθει το ενυδρειο του φιλου και αυριο θα του δωσω και μπολι,οπωτε μαλλον απο βδομαδα παμε για ψαρακια.

Link to comment
Share on other sites

Εγω ειχα αρκετο καιρο ενα κοπαδακι και δεν ειχα προβλημα, τα 60 λιτρα ειναι αρκτετα πιστευω γι αυτα τα ψαρακια, kai μιλαμε παντα για φυτεμενο ενυδρειο ετσι. Δεν θεωρω οτι 10 θα ειναι πολλα, ειναι και φτηνα ψαρακια, εγω τα ειχα παρει απο γνωστο καταστημα ψηλα στην Κηφισια :)

Link to comment
Share on other sites

Εγω ειχα αρκετο καιρο ενα κοπαδακι και δεν ειχα προβλημα, τα 60 λιτρα ειναι αρκτετα πιστευω γι αυτα τα ψαρακια, kai μιλαμε παντα για φυτεμενο ενυδρειο ετσι. Δεν θεωρω οτι 10 θα ειναι πολλα, ειναι και φτηνα ψαρακια, εγω τα ειχα παρει απο γνωστο καταστημα ψηλα στην Κηφισια :)

Τα εχω βρει τα ψαρια.Το ενυδρειο στηθικε χθες,το φυτεψαμε και σημερα θα το βαλω μπολι,οπωτε απο βδομαδα πιστευω οτι ειμαστε ετοιμοι για ψαρακια.Με 6-7 σε 60 λιτρα ειμαστε καλα?Σκεφτομαστε να βαλουμε 1 apple snail και μερικες red cherry.Ξερει κανεις αν τα pseudomugil τρωνε τις γαριδες?

Link to comment
Share on other sites

Εγω τα ειχα με γαριδες red cherry και red crystal οπως επισης και ενα apple snail, δεν ειχα προβλημα με τις γαριδες...ειχα και αρκετες γεννες. Για μενα παντα, σε παιρνει να βαλεις κι αλλα 2-3 να τα κανεις 10 ας πουμε...Θεωρω οτι εχετε καλη φιλτρανση.

Link to comment
Share on other sites

Εχουμε εσωτερικο φιλτρο 600l/h με ενα σφουγγαρι και το υπολοιπο βιολογικο υλικο substract pro.

Link to comment
Share on other sites

ωραια επιλογη τα pseudomugil getrudae.Δες και τα pseudomugil furcatus τα οποια ειχα παλαιοτερα μήπως του αρέσουν πιο πολύ.

Οποιο ομως και από τα 2 είδη να διαλέξετε ανετα σε περνει 10 ψαρια

Το apple snail δε θα το προτιμούσα... πολύ μεγάλο και αρκετοι ρύποι μηπως να εβαζε κατι απο τα παρακάτω;;

Neritina Semiconica

Clithon Diadema

Neripteron Tahitensis

Clithon Corona

Neritina Natalensis

Βασιλης

Link to comment
Share on other sites

Βασιλη τα getrudae δεν τα εχουμε βρει ακομα,τα furcatus τα βρικαμε και του αρεσαν.Τωρα για τους σαλιγκαρους θα δουμε τι του αρεσουν και θα πραξουμε.Θα μπει σε λιγο ο φιλος στο φορουμ και θα τα συζητησουμε ολα!:D

Link to comment
Share on other sites

Ναι αποφασισαμε να βαλουμε τα furcatus.Χθες εκανα τις πρωτες μετρησεις και φιανεται οτι το μπολι που εβαλα επιασε.

Μετρησεις

Αμμωνια 0-0,25

Νο2 0

Νο3 2-5

Θα γινουν παλι μετρησεις και σημερα να δουμε που βρισκομαστε και σε λιγες μερες αν ολα ειναι καλα θα μπουν τα πρωτα ψαρια.Φωτος προσεχως :D

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...