Jump to content

Θέλω να κάνω αρχή ?


spdm

Recommended Posts

Χαιρετω την ομαδα του Aquazone

Δεν εχω ασχοληθει ποτε με φυτα και θα ηθελα τις γνωσεις σας για να κανω μια καλη αρχη.

Εχω να μικρο ενυδρειο 50lt με θποστρωμα λευκη αμμο και διακοσμηση μονο πετρες απο λαβα. Το ενυδρειο ειναι στη φαση του στρωσιματος και θα μου αρεσε η ιδεα να τοποθετησω λιγα φυτα.

Θελω να μαθω αν γινεται στην αμμο κατι τετοιο και αν ναι ποτε θα πρεπει να τοποθετησω καποιο φυτο.

Ευχαριστώ

Σπύρος

Link to comment
Share on other sites

Τι φωτισμό έχεις?

Για τα λίτρα σου πιστεύω ότι θες κάτι σε μικρό πάντως....

Μπορείς να ξεκινήσεις με καμιά anubia, cryptocotine, ceratophyllum και άλλα εύκολα φυτάκια για αρχή...

Ρίξε μια ματιά και στο plant index του Aquazone να δεις μήπως βρεις κάτι που να σου αρέσει πολύ και εδώ είμαστε για ερωτήσεις και απορίες <_<

Link to comment
Share on other sites

Μερικά εύκολα φυτά, με τα ονόματά τους:

κερατόφυλλο (Ceratophyllum demersum), elodea (egeria densa), Anubias barteri (ανούμπια), Vesicularia dubyana (java moss), Hygrophila difformis (Ντοματιά), Hygrophila polysperma, φακή (φυτό επιφάνειας - Lemna minor), αλλά και πολλά άλλα που θα βρεις στον κατάλογο των φυτών:

http://www.aquazone.gr/images/plants/plant_print.html

Η άμμος μπορεί να σε δυσκολέψει λίγο στη συγκράτησή τους, ίσως είναι καλύτερα το χαλίκι, έστω και λεπτόκοκκο, αλλά αυτά θα στα πουν καλύτερα οι εμπειρότεροι στα μποστάνια. <_<

Link to comment
Share on other sites

Παιδια ευχαριστώ κατ΄αρχας

Η επιθυμια μου ειναι να καταφερω να βαλω καπιοου ειδους γκαζον το οποιο να ξαπλωνεται και να καλιπσει το βυθο μου. Δεν χερω αν αυτο γινεται στην λευκη αμμο. Και τι απαιτησει μπορει να εχει κατι τετοιο.

Αν εχω μεγαλη φαντασια απλα σταματιστεμε αω ειναι εφικτο θα το κανω .

Περιμενο νεα σας

Spdm

Link to comment
Share on other sites

Θα χρειαστείς αρκετό φωτισμό για τύπου γκαζον. Δεν μου είπες τι φωτισμό έχεις? Επίσης τι ύψος έχει το ενυδρείο? Έχεις βάλει κάποιο υπόστρωμα κάτω από το χαλίκι κι αν ναι τι?

Κάνε μας μια περιγραφή του ενυδρείου.... Δεν μπορούμε να μαντέψουμε τίποτα παραπάνω από αυτά που μας λες εσύ ο ίδιος <_<

Link to comment
Share on other sites

Εχεις δικιο Γιαννη

Το ενυδρειο εχει υψοος 60cm και στο πατω του εχει τοποθετηθει μονο αμμος και τιποτα αλλο οσον, αφορα το φωτισμο μπορει να τοποθετηθει οτι ειναι αναγκαιο .

Το ενυδρειο ειναι στο στυσημο του για αυτο οτι πληροφοριες μου δεινεται τις λαμβανω υποψει μου αρκει αυτο που θελω να γινεται.

Σε διαφορες συζητησεις και φοτογραφιες βλεπω την τοποθετησει Java Moss .

(Δεν εχω γνωση με φυτα, λυπασματα και σχετικα συνθηκες αλλα εχω ορεξει )

Αναμενω Info <_<

Spdm

Link to comment
Share on other sites

Το ιδανικό θα ήταν να έχεις βάλει κάποιο υπόστρωμα ώστε να μπορούν τα φυτά σου να πάρουν άμεσα με την τοποθέτησή τους και τα κατάλληλα συστατικά. Αφού όμως έχεις βάλει νερό ήδη μέσα, αυτό είναι λίγο δύσκολο...

Θα πρέπει να προμηθευτείς ταμπλέτες λιπάσματος που θα πρέπει να βάζεις στις ρίζες του κάθε φυτού και να τις ανανεώνεις ανά τακτά χρονικά διαστήματα. Πρώτα από όλα θα πρέπει να βρεις τι φυτά σου αρέσουν και να δεις τις ιδιαιτερότητες που έχουν. Για φυτεμένο ενυδρείο συνήσταται η χρήση διοξειδίου του άνθρακα που είναι το πιο σύνηθες συστατικό που λείπει για την σωστή ανάπτυξη των φυτών. Ψάξε, κοίτα, βρες και όποιο φυτό σου αρέσει το συζητάμε για να δούμε τι χρειάζεται...

Ρίξε μια ματιά ΕΔΩ για να δεις κάποια πράγματα <_<

Link to comment
Share on other sites

Μηπως εχεις κανει λαθος στο υψος;Ενυδρειο 50 λιτρων με 60 εκ. υψος; <_<

Link to comment
Share on other sites

Και στα λίτρα πρέπει να έχει γίνει λάθος...:

Χαιρετω την ομαδα του Aquazone

Ειναι η πρωτη φορα που γραφω και ο λογος ειναι επιδη επεσε στσ χερια μου ενα νεο ενυδρειο το οποιο θελω να ξεκινησω. Ειναι 40lt και εχει φιλτρο Shark ADV 600...

...Εχω να μικρο ενυδρειο 50lt με ...

.................................

Αν μας έγραφες τις εξωτερικές διαστάσεις της γυάλας μόνο, θα σε βοηθούσαμε περισσότερο. Και στο πόσα λίτρα είναι αλλά και σε άλλα θέματα. <_<

Έγινε επεξεργασία - filoxenos
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...