Jump to content

Απορία για ΝΗ3


Recommended Posts

Καλημέρα! <_<

Εχω σκοπό να αγοράσω ένα ενυδρείο JUWEL REKORD 110 LT.

Θα ήθελα να το στρώσω με την μέθοδο της αμμωνίας. Εχω διαβάσει αρκετές φορές του σχετικό άρθρο του Νίκου Καρβούνη και θα ήθελα μία διευκρίνηση. Μετά την εμφάνιση των νιτρωδών μειώνουμε στο 50% την καθημερινή ποσότητα της αμμωνίας που βάζουμε.

Ερώτηση: Πότε σταματάμε να βάζουμε αμμωνία??? :angry2::angry2::rasp:

Link to comment
Share on other sites

Όταν μηδενιστούν τα νιτρώδη.

Τότε κάνουμε μια ή και περισσότερες αλλαγές νερού αναλόγως τα νιτρικά μας και βάζουμε ψάρια...

Link to comment
Share on other sites

Όταν μηδενιστούν τα νιτρώδη.

Τότε κάνουμε μια ή και περισσότερες αλλαγές νερού αναλόγως τα νιτρικά μας και βάζουμε ψάρια...

Ευχαριστώ Istellas <_<

Αν κατάλαβα καλά, μέχρι να μηδενιστούν τα ΝΟ2 προσθέτουμε ΚΑΘΕ μέρα αμμωνία?

Link to comment
Share on other sites

Η αμμωνία που ρίχνουμε τι κάνει?... ταΐζει την ανάλογη αποικία των βακτηριδίων ώστε αυτή να αναπτυχθεί σε ικανό βαθμό, που να μπορεί να αντεπεξέλθει στο φορτίο των ψαριών που θα βάλουμε.

Μόλις αυτό γίνει - και εφ όσον έχει αναπτυχθεί και η άλλη αποικία που καταναλώνει τα νιτρώδη, άρα και ΝΟ2=0 - τότε κάνουμε μεγάλη αλλαγή νερού (γιατί τα ΝΟ3 θα είναι σε μεγάλα επίπεδα πλέον) και βάζουμε τα ψάρια. Ετσι, οι υπάρχουσες πλέον αποικίες του φίλτρου δεν θα έχουν μείνει καμία στιγμή χωρίς φαγητό και το ενυδρείο θα θεωρείται πλέον "στρωμένο".

Τα βακτηρίδια αν μείνουν ατάϊστα, πεθαίνουν.

Link to comment
Share on other sites

Η αμμωνία που ρίχνουμε τι κάνει?... ταΐζει την ανάλογη αποικία των βακτηριδίων ώστε αυτή να αναπτυχθεί σε ικανό βαθμό, που να μπορεί να αντεπεξέλθει στο φορτίο των ψαριών που θα βάλουμε.

Μόλις αυτό γίνει - και εφ όσον έχει αναπτυχθεί και η άλλη αποικία που καταναλώνει τα νιτρώδη, άρα και ΝΟ2=0 - τότε κάνουμε μεγάλη αλλαγή νερού (γιατί τα ΝΟ3 θα είναι σε μεγάλα επίπεδα πλέον) και βάζουμε τα ψάρια. Ετσι, οι υπάρχουσες πλέον αποικίες του φίλτρου δεν θα έχουν μείνει καμία στιγμή χωρίς φαγητό και το ενυδρείο θα θεωρείται πλέον "στρωμένο".

Τα βακτηρίδια αν μείνουν ατάϊστα, πεθαίνουν.

Ευχαριστώ filoxenos <_<

Και μία ερώτηση για σένα: Στην περίπτωση ενός μονομάχου αρκεί ένα και μόνο ψαράκι στο ενυδρείο να "παράγει" αρκετή τροφή για τα βακτηρίδια?

ΥΓ. Δυστυχώς ο μονομάχος μου για τον οποίο μιλούσαμε σε προηγούμενο post μου πέθανε... :angry2::angry2::rasp:

Link to comment
Share on other sites

Ενα ψάρι με τα απόβλητά του, παράγει ικανοποιητική ποσότητα "τροφής' για την ανάλογη αποικία βακτηριδίων. Οχι για ενυδρείο με πχ 10 ψάρια. Φαντάζομαι το καταλαβαίνεις αυτό.

Δηλαδή ένα μικρό ενυδρείο με 1 Μονομάχο, έχει στο φίλτρο του (αφού στρώσει) αποικία τέτοια, που είναι ικανή να εξουδετερώσει τα απόβλητα του Μονομάχου αυτού. Αν ρίξεις μέσα και άλλα 5 ψάρια, το φίλτρο θα χρειαστεί λίγο καιρό για να ανταπεξέλθει στη νέα ιχθυοφόρτιση και στην αρχή θα έχεις αυξημένη αμμωνία και ΝΟ2.

Λυπάμαι πολύ για την απώλεια του Μονομάχου σου...

Link to comment
Share on other sites

Ενα ψάρι με τα απόβλητά του, παράγει ικανοποιητική ποσότητα "τροφής' για την ανάλογη αποικία βακτηριδίων. Οχι για ενυδρείο με πχ 10 ψάρια. Φαντάζομαι το καταλαβαίνεις αυτό.

Δηλαδή ένα μικρό ενυδρείο με 1 Μονομάχο, έχει στο φίλτρο του (αφού στρώσει) αποικία τέτοια, που είναι ικανή να εξουδετερώσει τα απόβλητα του Μονομάχου αυτού. Αν ρίξεις μέσα και άλλα 5 ψάρια, το φίλτρο θα χρειαστεί λίγο καιρό για να ανταπεξέλθει στη νέα ιχθυοφόρτιση και στην αρχή θα έχεις αυξημένη αμμωνία και ΝΟ2.

Λυπάμαι πολύ για την απώλεια του Μονομάχου σου...

Σ' ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Μια μικρή προσθήκη

Μηδέν Νιτρώδη μπορούμε να έχουμε και απο την δεύτερη βδομάδα στρωσίματος

Γιαυτό την αμμωνία την σταματάμε οταν αυξηθούν αρκετά τα Νιτρικά προς την τρίτη βδομάδα

Αν την σταματήσουμε στο στάδιο που τα νιτρώδη μηδενίζονται θα δημιουργήσουμε πρόβλημα στα Νιτρικά.

Φιλικά πάντα

<_<

Link to comment
Share on other sites

Μια μικρή προσθήκη

Μηδέν Νιτρώδη μπορούμε να έχουμε και απο την δεύτερη βδομάδα στρωσίματος

Γιαυτό την αμμωνία την σταματάμε οταν αυξηθούν αρκετά τα Νιτρικά προς την τρίτη βδομάδα

Αν την σταματήσουμε στο στάδιο που τα νιτρώδη μηδενίζονται θα δημιουργήσουμε πρόβλημα στα Νιτρικά...

Δηλαδή τι πρόβλημα μπορεί να δημιουργηθεί στα νιτρικά (ΝΟ3)?

Οταν μηδενίσει αμμωνία και νιτρώδη, οι αποικίες έχουν δημιουργηθεί στον βαθμό που έχουμε ορίσει, ανάλογα την ποσότητα αμμωνίας που ταίζουμε. Η ποσότητα νιτρικών που παράγεται στο σύστημα, γιατί μας ενδιαφέρει? Και το ρωτάω γιατί μου έχει τύχει σε 200άρι ενυδρείο να έχω μηδενικές τιμές αμμωνίας και νιτρωδών (μετά από 13 μέρες) και ταυτόχρονα 60 νιτρικά (βάση αξιόπιστων υγρών τεστ της ΑΡΙ πάντα). Εκανα αλλαγή 50% και έβαλα αρκετά φυτά και 9 ψάρια μικρομεσαίου μεγέθους, παρακολουθώντας καθημερινά τις τιμές. Ολα εξελίχθησαν φυσιολογικά και χωρίς προβλήματα.

Σίγουρα κάτι θέλεις να επισημάνεις εδώ, αλλά μάλλον εγώ δεν το κατάλαβα καλά... (?)

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή τι πρόβλημα μπορεί να δημιουργηθεί στα νιτρικά (ΝΟ3)?

Οταν μηδενίσει αμμωνία και νιτρώδη, οι αποικίες έχουν δημιουργηθεί στον βαθμό που έχουμε ορίσει, ανάλογα την ποσότητα αμμωνίας που ταίζουμε. Η ποσότητα νιτρικών που παράγεται στο σύστημα, γιατί μας ενδιαφέρει? Και το ρωτάω γιατί μου έχει τύχει σε 200άρι ενυδρείο να έχω μηδενικές τιμές αμμωνίας και νιτρωδών (μετά από 13 μέρες) και ταυτόχρονα 60 νιτρικά (βάση αξιόπιστων υγρών τεστ της ΑΡΙ πάντα). Εκανα αλλαγή 50% και έβαλα αρκετά φυτά και 9 ψάρια μικρομεσαίου μεγέθους, παρακολουθώντας καθημερινά τις τιμές. Ολα εξελίχθησαν φυσιολογικά και χωρίς προβλήματα.

Σίγουρα κάτι θέλεις να επισημάνεις εδώ, αλλά μάλλον εγώ δεν το κατάλαβα καλά... (?)

Οπως το περιέγραψες ειναι μια απόλυτη λογική κατάσταση και δεν διαφωνώ πουθενά.

Επισημαίνω οτι τα νιτρικά θα πρέπει να έχουν φθάσει στα υψη με πάνω απο 50 ppm ώστε να μην διακοπεί ο κύκλο του αζώτου ώστε να έχουν προλάβει να απλωθούν τα βακτηρίδια και εκτός του φίλτρου..... παντού.

Αλλιώς θα μπορούσαμε να σταματήσουμε το στρώσιμο μόλις μηδενιζόταν η αμμωνία και τα νιτρώδη με ελάχιστο τα 30 ppm Νιτρικά.

Οι περισσότεροι αποκτούν πανω απο 50ppm υστερα απο 15-17 ημέρες.

Το στρώσιμο δεν λειτουργεί σε όλους το ίδιο και δεν βάζουν όλοι τα κατάλληλα φυτά μετα το στρώσιμο.

Και για να πούμε και μια αλήθεια, το "πραγματικά" στρωμένο ενυδρείο θέλει 4-6 μηνες ώστε να εχει σταθεροποιηθει πλήρως.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...