Jump to content

Γενικη Καθαριωτητα(Αλλαγη Υποστρωμμα)


Recommended Posts

Χτεσ εκανα αλλαγη στο υποστρωμμα επισης αλλαξα υλικα στο φιλτρο μου γενικα το ξαναεστισα απο την αρχη.

Εβαλα σιποραχ στο φιλτρο (ειχα σφουγγαρια και ανθρακα)

εβαλα λιπασμα και νεο υποστρωμμα (χαλικι1-2)

πηρα 4 φυτα

Το μονο που αφησα ειναι ενα παλαιο φυτο που ειχα 2 χρονια ενα κοματι ξυλο και κατι πετρεσ και 3 κουβαδεσ νερο απο το στρωμενο ενυδρειο.

Εγινε παρα πολυ ωραιο αλλα τωρα τι χρειαζεττε να κανω να ρικσω βακτιρια θελει παλι στρωσιμο απο την αρχη ????

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 71
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Από την στιγμή που άλλαξες υλικά στο φίλτρο, δεν νομίζεις οτι είναι φρόνιμο να ενισχύσεις την βιολογία σου?

Έχει ζωντανά το ενυδρείο?

Link to comment
Share on other sites

Κατι ψιλα εναν μεγαλο γλυφτη 2 black νεον τετρα ενα ghost

Έγινε επεξεργασία - NAZERAKIS
Link to comment
Share on other sites

κι εγω με τη σειρα μου θα σου πω να ριχνεις βακτηρια εφ οσων εβαλες καινουρια υλικα φιλτρου.καλο θα ηταν αν τα σφουγγαρια δεν τα πεταξες να τα βαλεις μεσα μαζι με το siporax που εχεις τωρα (φυσικα αν δεν εχουν στεγνωσει ή δεν τα χεις πλυνει με νερο βρυσης,γιατι ετσι θα εχει ηδη χαλασει η βιολογια που ειχαν)

Link to comment
Share on other sites

Το μονο που αφησα ειναι ενα παλαιο φυτο που ειχα 2 χρονια ενα κοματι ξυλο και κατι πετρεσ και 3 κουβαδεσ νερο απο το στρωμενο ενυδρειο.

Αυτα δεν βοηθανε??

Και μετα απο ποσο καιρο θα ειναι οκ γιατι χτεσ που μετρησα ηταν νο2+νο3 0

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς αρχίζεις και πάλι από την αρχή.

Επειδή έχεις ζωντανά ήδη μέσα, οπωσδήποτε βακτήρια, με σύνεση το τάισμα και μετρήσεις για αμμωνία.

Link to comment
Share on other sites

μαληστα με φτιαξατε τωρα αχαχαχ

Και μετα απο ποσο καιρο θα ειναι οκ

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

αυτο θα στο δειξουν οι μετρησεις των παραμετρων του νερου σου ^_^

Link to comment
Share on other sites

για βακτιρια τι μου προτεινετε??

για λιπασμα τι μου προτεινετε??

Link to comment
Share on other sites

το λιπασμα δεν ειναι της ωρας.

απο βακτηρια οτι βρεις,καλο θα κανει.τεστ αμμωνιας να κανεις συχνα αυτο τον καιρο.

Link to comment
Share on other sites

http://www.petcumulus.gr/index.asp?page=product&pid=2076 αυτο φτανει η να παρο το μεγαλο
Link to comment
Share on other sites

Εγω θα σου πρότεινα το Sera (Βιο)Nitrivec, χωρίς να έχω δοκιμάσει κάποιο άλλο.

Link to comment
Share on other sites

Πολυ θολουρα ρε παιδια μαλλον απο τα νεα πραγματα στο ενυδρειο ε???

Link to comment
Share on other sites

Οταν θελουμε να κανουμε αλλαγη στα υλικα του φιλτρου την κανουμε σταδιακα και οχι ολα μαζι(αυτο για την επομενη φορα).

Link to comment
Share on other sites

Οταν θελουμε να κανουμε αλλαγη στα υλικα του φιλτρου την κανουμε σταδιακα και οχι ολα μαζι(αυτο για την επομενη φορα).

τελικα εβαλα παλι τα παλια σφουγγαρια μεσα τα οποια δεν τα ειχαπλενει και δεν ειχαν στεγνωσει.

εκτοσ απο λιπασμα TetraPlant CompleteSubstrate 5,8 kγ και υποστρομα νεο εβαλα και μια ριζα μεγαλη

τωρα με την θολουρα τι κανω

Link to comment
Share on other sites

η θολουρα θα φυγει απο μονη της.το μονο που μπορεις να κανεις ειναι υπομονη :) .απλα να ξερεις οτι οσο πιο πολλα λιτρα γυριζει το φιλτρο σου τοσο πιο γρηγορα φευγει η θολουρα.δεν ξερω ποσα λιτρα γυριζει το δικο σου φιλτρο αλλα εγω στο 125αρι εχω ενα που γυριζει 1000lt/h και μετα απο αλλαγες νερου η θολουρα φευγει αρκετα γρηγορα.παλαιοτερα που ειχα ενα 600lt/h η θολουρα παρεμενε πολλες φορες και μια ολοκληρη ημερα

Link to comment
Share on other sites

Οντος η θολουρα σιγα σιγα φευγει μετρησεισ σημερα το πρωι θερμοκ. 25 gh 17 kh 17 ph 8.2 no2 0 no3 0.2

aλλα οταν ανοιγω το καπακι μυριζει αρκετα το νερο ??????????

Link to comment
Share on other sites

Στο στάδιο που βρίσκεσαι η πιο βασική μέτρηση που πρέπει να κάνεις είναι η αμμωνία (ΝΗ3/ΝΗ4). Μετράς με υγρά τεστ ή με στικάκια;

Link to comment
Share on other sites

με stick

den με καλυπτει το νο2 νο3

Έγινε επεξεργασία - NAZERAKIS
Link to comment
Share on other sites

Σε γενικές γραμμές ο κύκλος του αζώτου έχει ως εξής:

Τα ψάρια και τα υπολείμματα τροφών παράγουν αμμωνία (άκρως τοξική για τα ψάρια). Σιγά σιγά δημιουργούνται στο φίλτρο τα πρώτα βακτήρια που μετατρέπουν την αμμωνία σε νιτρώδη άλατα (επίσης άκρως τοξικά για τα ψάρια). Στη συνέχεια δημιουργείται μια δεύτερη ομάδα βακτηρίων που μετατρέπεται τα νιτρώδη σε νιτρικά άλατα ( τοξικά για τα ψάρια πάνω από κάποια συγκέντρωση όμως). Μπορεί δηλαδή να έχεις εντελώς άστρωτο ενυδρείο με επικίνδυνες τιμές αμμωνίας και μηδενικά νιτρώδη και νιτρικά! Γι' αυτό δε σε καλύπτουν στη φάση που είσαι μόνο αυτά τα δύο τεστ.

Διάβασε τον κύκλο του αζώτου και θα καταλάβεις : http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=54770&st=0&p=497929entry497929

Τα τεστ με στικ δίνουν μια γενική εικόνα του ενυδρείου αλλά ποτέ δε μπορείς να ξέρεις πόσο ακριβείς είναι οι μετρήσεις τους.

Link to comment
Share on other sites

Οποτε παω σημερα και αγωραζω τεστ νο3 νο4 υγρο και σε περιπτωση που δω αμμωνια τι κανω αλλαγεσ νερου?

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν εχει στρωσει το ενυδρειο σου δεν κανεις καμια αλλαγη νερου.Εχεις ψαρια μεσα?

Link to comment
Share on other sites

Κατι ψιλα εναν μεγαλο γλυφτη 2 black νεον τετρα ενα ghost

πωσ θα καταλαβω αν εχει στρωσει εχωωω μπερδευτειιιιιιιιιι!!!!!

και με την μυρωδια που γραφω πιο πανω

Έγινε επεξεργασία - NAZERAKIS
Link to comment
Share on other sites

Μήπως εννοείς ΝΗ3/ΝH4 δηλαδή αμμωνίας;

Σε περίπτωση που μετρήσεις αμμωνία, αλλαγή νερου, ταΐζεις ελάχιστα, και προσθέτεις βακτήρια ή μπόλι;

Έγινε επεξεργασία - theodor72
Link to comment
Share on other sites

ναι αυτο ΝΗ3/ΝH4

αλλαγή νερου ποσο %

προσθέτεις βακτήρια :poso syxna οπωσ λεει η συσκευασια 1 φορα την εβδομαδα 10μλ για 120λτ

sorry poy ρωταω τοσα πολλα αλλα τα εχω δει ολα εχασα την μπαλα

Έγινε επεξεργασία - theodor72
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...