Jump to content

Μονομάχος


flea and me

Recommended Posts

ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΠΑΙΔΙΑ! ΠΡΙΝ ΜΙΑ ΒΔΟΜΑΔΑ ΠΕΡΙΠΟΥ ΜΙΑ ΦΙΛΗ ΜΟΥ ΕΚΑΝΕ ΔΩΡΟ ΕΝΑ ΜΟΝΟΜΑΧΟ. ΣΤΟ ΚΑΤΑΣΤΗΜΑ ΠΟΥ ΤΟΝ ΑΓΟΡΑΣΕ ΔΕΝ ΤΗΣ ΕΙΠΑΝ ΤΟ ΦΥΛΟ ΤΟΥ ΨΑΡΙΟΥ. ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΠΡΩΤΑ ΠΩΣ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΩ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΑΡΣΕΝΙΚΟ Η ΘΥΛΗΚΟ. ΜΟΥ ΑΓΟΡΑΣΕ ΕΠΙΣΗΣ ΚΑΙ ΜΙΑ ΜΙΚΡΗ ΓΥΑΛΑ ΟΠΟΥ ΤΟΝ ΕΙΧΑ ΜΕΣΑ ΓΙΑ ΛΙΓΕΣ ΜΕΡΕΣ. ΠΡΙΝ ΔΥΟ ΜΕΡΕΣ ΑΓΟΡΑΣΑ ΕΝΑ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΤΩΝ ΔΕΚΑ ΛΙΤΡΩΝ ΜΕ ΜΕΡΙΚΟ ΕΞΟΠΛΙΣΜΟ. (ΦΙΛΤΡΟ, ΦΩΣ, ΦΥΤΑ, ΧΑΛΙΚΑΚΙΑ ΤΗΣ ΘΑΛΑΣΣΑΣ, ΥΓΡΟ ΓΙΑ ΤΟ ΧΛΩΡΙΟ ΚΑΙ ΣΤΑΓΟΝΕΣ ΓΙΑ ΤΑ ΒΑΚΤΗΡΙΑ.) ΚΑΘΕ ΠΟΣΟ ΚΑΙΡΟ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΛΛΑΖΩ ΤΟ ΝΕΡΟ ΤΟΥ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ? ΟΙ ΣΤΑΓΟΝΕΣ ΚΑΘΕ ΠΟΣΟ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΜΠΕΝΟΥΝ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΠΟΣΗ ΩΡΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΒΑΖΩ ΠΙΣΩ ΤΟ ΨΑΡΙ ΣΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΜΕΤΑ ΤΗΣ ΑΛΛΑΓΗ ΝΕΡΟΥ ΚΑΙ ΤΗΝ ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΤΟΥ ΑΝΤΙΧΛΩΡΙΚΟΥ ΣΤΟ ΝΕΡΟ? ΕΠΙΣΗΣ ΚΑΠΟΥ ΔΙΑΒΑΣΑ ΠΩΣ Ο ΜΟΝΟΜΑΧΟΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΠΝΙΓΕΙ ΕΑΝ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΠΟΛΛΑ ΛΙΤΡΑ ΝΕΡΟΥ, ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΝΑ ΠΑΘΕΙ ΚΑΤΙ ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΤΟΝ ΕΒΑΛΑ ΣΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ ΑΠΟ ΤΗΝ ΓΥΑΛΑ ΟΠΟΥ ΗΤΑΝ? ΠΑΡΑ ΚΑΤΩ ΘΑ ΔΕΙΤΕ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ ΜΕ ΤΟ ΨΑΡΑΚΙ ΜΟΥ ΓΙΑ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΤΕ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ ΓΙΑ ΤΟ ΦΥΛΟ ΤΟΥ. ΠΑΡΟΛΟ ΠΟΥ ΔΕΝ ΑΣΧΟΛΗΘΗΚΑ ΠΟΤΕ ΜΕ ΨΑΡΙΑ, ΞΕΤΡΕΛΑΘΗΚΑ ΜΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΜΙΚΡΟ ΨΑΡΑΚΙ ΕΤΣΙ ΘΕΛΩ ΝΑ ΜΑΘΩ ΟΣΕΣ ΠΙΟ ΠΟΛΛΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΓΙΝΕΤΕ ΓΙΑ ΝΑ ΠΕΡΝΑΕΙ ΚΑΛΑ!

Ευχαριστω παιδια!!post-47446-0-07844500-1320406471_thumb.jpgpost-47446-0-72174900-1320406492_thumb.jpgpost-47446-0-91411400-1320406515_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι αρσενικό.

Αντιχλώριο είναι καλό να μπαίνει στο νερό της αλλαγής πριν μπει στο ενυδρείο.

Αλλά το να κάνεις την αλλαγή νερού σου και μετά να προσθέσεις το αντιχλώριο κατευθείαν στο ενυδρείο είναι ΟΚ.

Το κάθε πόσο θα αλλάζεις νερό εξαρτάται απο πολλούς παράγοντες.

Όπως συχνότητα ταίσματος, πόσα ψάρια έχεις μέσα και πόση καλή φίλτρανση έχεις στο ενυδρείο.

Ο Μονομάχος δεν θα έχει πρόβλημα σε μεγάλο ενυδρείο. Απλά πρόσεχε μη έχεις δυνατή ροή μέσα στο νερό γιατί δυσκολεύονται στο κολύμπι.

Επίσης αγόρασε βιολογικό υλικό να βάλεις στο φίλτρο σου για να έχεις τα πάντα κομπλέ.

Link to comment
Share on other sites

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΤΙΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ! ΧΑΙΡΟΜΑΙ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΡΣΕΝΙΚΟ, ΤΟΥ ΔΩΣΑ ΚΑΙ ΑΡΣΕΝΙΚΟ ΟΝΟΜΑ ΠΡΙΝ ΜΑΘΩ ΚΑΝ ΑΝ ΕΙΝΑΙ! ΣΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΕΧΩ ΜΟΝΟ ΕΝΑ ΜΟΝΟΜΑΧΟ. ΤΟ ΤΑΙΖΩ ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΤΗΝ ΜΕΡΑ. ΤΟΝ ΑΦΗΝΩ ΝΑ ΦΑΕΙ ΟΣΟ ΠΡΟΛΑΒΕΙ ΣΕ ΕΝΑ ΛΕΠΤΟ. ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΣΩΣΤΟ? ΤΙ ΕΝΝΟΕΙΣ ΒΙΟΛΟΓΙΚΟ ΥΛΙΚΟ? ΑΓΟΡΑΣΑ ΑΡΚΕΤΑ ΑΝΤΑΛΑΚΤΙΚΑ ΦΙΛΤΡΑ ΕΤΣΙ ΩΣΤΕ ΝΑ ΤΑ ΑΛΛΑΖΩ ΣΥΧΝΑ.. ΕΠΙΣΗΣ ΔΙΠΛΑ ΑΠΟ ΤΟ ΦΙΛΤΡΟ ΤΟΥ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΟΡΙΣΜΕΝΕΣ ΜΑΥΡΕΣ ΜΙΚΡΕΣ ΜΠΑΛΙΤΣΕΣ ΣΕ ΔΥΧΤΙ. ΤΙ ΕΙΝΑΙ?

ΠΩΣ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΕΛΕΓΞΩ ΤΗΝ ΡΟΗ ΤΟΥ ΝΕΡΟΥ?

ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΘΕΩΡΕΙΣ ΤΙΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΜΟΥ ΗΛΙΘΙΕΣ, ΣΥΓΝΩΜΗ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΧΩ ΙΔΕΑ ΑΠΟ ΑΥΤΑ :/

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και καλώς ήρθες.

Το ψαράκι σου είναι αρσενικό όπως σου είπε και BiggBilly πιο πάνω. Για να ξέρεις, τα θυληκά betta είναι άχρωμα και έχουν μικρά πτερύγια.

Για τις αλλαγές του νερού ΔΕΝ βγάζουμε το ψάρι απο μέσα, αλλά με ένα καθαρό δοχείο (π.χ ποτήρι, τάπερ που το χρησιμοποιείς μόνον για αυτή την δουλειά) αφαιρείς 10-20% του συνολικού νερού, και το αντικαθιστάς με αποχλωριομένο νερό θερμοκρασίας όσο γίνεται κοντύτερα σε αυτή του ενυδρείου σου. Η αποχλωρίωση γίνεται είτε ρίχνοντας μερικές σταγόνες αντιχλωρίου στο νερό βρύσης (καλύτερα πριν το ρίξεις στο ενυδρείο σου) είτε αφήνοντας το νερό να καθίσει μερικές ώρες σε ένα δοχείο, έτσι ώστε να εξατμισθεί το χλώριο.

Ο μονομάχος δεν πνίγεται στα μεγάλα ενυδρεία, δυσκολεύεται όμως να κολυμπήσει αντίθετα στο ρεύμα όταν είναι δυνατό.

Να θυμάσαι ένα πάντως: Δεν υπάρχουν χαζές ερωτήσεις. Για ότι θέλεις, ρώτα και θα λάβεις απάντηση.

Κ

Link to comment
Share on other sites

Το πόσες φορές θα τον ταίσεις εξαρτάται απο εσένα.

Απλά όσο περισσότερο φαγητό ρίχνεις τόσο πιο πολύ επιβαρύνεις το νερό. Οπότε και οι αλλαγές νερού πρέπει να είναι πιο συχνές.

Αυτές οι μαύρες μπαλίτσες που λες υποθέτω ότι είναι άνθρακας.

Αυτά χρησιμοποιούνται για την χημική φίλτρανση του νερού. Τώρα που είναι νέο το ενυδρείο μπορείς να τα βάλεις ώστε να απομακρύνουν τυχών βλαβερές ουσίες.

Βιολογικό υλικό πουλάνε στα καταστήματα και μοιάζουν με μπαλίτσες ή χοντρά μακαρόνια. Αυτά τοποθετούνται στο φίλτρο και κρατάνε το νερό καθαρό. Με καθαρό εννοώ υγιές νερό.

Link to comment
Share on other sites

Γειά σου και από μενα.

Να συμπληρώσω και εγώ στα όσα ειπαν τα υπόλοιπα παιδιά, οτι ο μονομάχος δεν είναι ψάρι κρύου νερού, αρα χρειάζεσαι και ένα θερμοστάτη για να σου κρατάει το νερό σε μία θερμοκρασία 26-28 βαθμούς. (στην δεύτερη φώτο δεν μπορώ να διακρίνω αν υπάρχει θερμοστάτης γι αυτό το λόγο στο υπενθιμίζω επειδή δεν ανέφερες την υπαρξή του) :thumbup:

Μια χαρά είναι ο μάγκας. :D

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα μεταφέρθηκε.

Φίλε flea and me καλώς ήλθες!

Θα σε παρακαλέσω μόνο να γράφεις με μικρά ελληνικά.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και καλώς ήρθες.

Το ψαράκι σου είναι αρσενικό όπως σου είπε και BiggBilly πιο πάνω. Για να ξέρεις, τα θυληκά betta είναι άχρωμα και έχουν μικρά πτερύγια.

Για τις αλλαγές του νερού ΔΕΝ βγάζουμε το ψάρι απο μέσα, αλλά με ένα καθαρό δοχείο (π.χ ποτήρι, τάπερ που το χρησιμοποιείς μόνον για αυτή την δουλειά) αφαιρείς 10-20% του συνολικού νερού, και το αντικαθιστάς με αποχλωριομένο νερό θερμοκρασίας όσο γίνεται κοντύτερα σε αυτή του ενυδρείου σου. Η αποχλωρίωση γίνεται είτε ρίχνοντας μερικές σταγόνες αντιχλωρίου στο νερό βρύσης (καλύτερα πριν το ρίξεις στο ενυδρείο σου) είτε αφήνοντας το νερό να καθίσει μερικές ώρες σε ένα δοχείο, έτσι ώστε να εξατμισθεί το χλώριο.

Ο μονομάχος δεν πνίγεται στα μεγάλα ενυδρεία, δυσκολεύεται όμως να κολυμπήσει αντίθετα στο ρεύμα όταν είναι δυνατό.

Να θυμάσαι ένα πάντως: Δεν υπάρχουν χαζές ερωτήσεις. Για ότι θέλεις, ρώτα και θα λάβεις απάντηση.

Κ

:bigemo_harabe_net-117:

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=36770&st=0&p=323429entry323429

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...