Jump to content

Επειγον Περασε Μειγμα Diy Co2 Στο Ενυδρείο


Recommended Posts

Καλησπέρα,

Πέρασε ποσότητα μείγματος από DIY CO2 μέσα στο νερό του ενυδρείου. Έλειπα και μόλις γύρισα είδα το νερό Θολό, κοιτάω και βλέπω στο σωληνάκι ίχνη από μαγιά...

Κάνω τώρα αλλαγή νερού, (θα κάνω 2 αλλαγές 60%)

Τι άλλο να κάνω;

Κινδυνεύουν τα ζωντανά μου;

Link to comment
Share on other sites

Πως εγινε αυτο?Ανεπιστρωφη βαλβιδα ειχες βαλει?Κανε αλλαγες για να φυγει το μειγμα απο μεσα

Link to comment
Share on other sites

Για τι ποσότητα μιλάμε;

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω... είδα μόνο ασπρίλα στο σωληνάκι (ίχνη μαγιάς) και θολούρα στο ενυδρείο... έκανα 85% αλλαγή νερού και το βλέπω καθαρό τώρα, θα κάνω και μετρήσεις να δω τι γίνεται...

(γ@@@ τη βιασύνη μου... αφού ήξερα ότι θα έφευγα έπρεπε να το αφήσω για αύριο...)

Link to comment
Share on other sites

Σε πιο ενυδρείο έγινε και τι ζωντανά έχεις μέσα;

Link to comment
Share on other sites

Στο 120αρι με τα 2 σαλιγκάρια (που μου έδωσες) και τις 8 ιριαθερινες...

Link to comment
Share on other sites

Όχι, μάλλον το γέμισα πολύ (άφησα 6-7 πόντους κενό μόνο) και όταν γύρισα είδα ότι είχε κάνει κάτι σαν αφρό που φούσκωσε και αυτός ο αφρός πέρασε μέσα στο ενυδρείο. Πρέπει να πέρασε όμως πολύ μικρή ποσότητα γιατί τώρα μετά την αλλαγή το βλέπω κρύσταλλο το νερό...

Link to comment
Share on other sites

Αν το σωλινακι ακουμπισε το μειγμα τοτε ετσι περναει μεσα στο ενυδρειο.Εγω οταν το φτιαχνω,μετραω το νερο με δοσομετρητη ωστε να ειναι στανταρ 1 λιτρο.

Link to comment
Share on other sites

Και σε μένα είχε συμβεί παλιά που είχα το ακρυλικό γεμάτο κιχλίδες και δεν κατάλαβαν τίποτα.Το μίγμα είχε καθίσει επάνω και το κατάλαβα όταν το γυάλιζα που δεν έβγαινε με τίποτα.Και ακόμα μετά απο 4 χρόνια δεν έχει καθαρίσει εντελός.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...