Jump to content

Θέλω Skimmer


Κάρχας

Recommended Posts

Έχω ξεκινήσει ένα nano reef εδώ και τρεις μήνες μέσα σε ένα Jewel Record 800 δηλαδή 110 λίτρων.Χωρίς skimmer και με την προοπτική αλλαγής νερου κάθε 15 ημέρες.Το ενυδρείο πάει καλά, επειδή όμως τα θέλω όλα, θέλω να βάλω skimmer για να κάνω κάποια ωραία πράγματα στο ενυδρείο μου. Με απογοήτευσαν όμως ότι στο καπάκι του ενυδρείου μου δε μπαίνει εξωτερικό skimmer.Είδα το tmc v2 120 αυτό είναι εξωτερικό;Παρακαλώ όποιος γνωρίζει ας μου πει τι να κάνω και πως, ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

To skimmer που λες είναι εσωτερικό, αλλά το κύπελλο συλλογής προεξέχει (όπως σε όλα άλλωστε)

Θα πρέπει εκ των πραγμάτων να ανοιχτεί μια τρύπα στο καπάκι του ενυδρείου σου (με την προϋπόθεση να υπάρχει αυτή η δυνατότητα / χώρος) ώστε να βγαίνει το κύπελλο απ έξω.

Κάποιος που είχε παρόμοιο "πρόβλημα" με ένα τέτοιο ενυδρείο θα σου δώσει και μια πιο σίγουρη απάντηση στο πως και πιο skimmer να προσαρμόσεις.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε καρχα,εχω το ιδιο ενυδρειο ενυδρειο και αυτο που σου περιγραφει ο Αιολος παραπανω ηταν το προβλημα που ηθελα να αποφυγω...αυτο που εκανα λοιπον εγω ηταν:

1)αλλαγη του κυκλοφοριτη (αντι τον "μαμα" εχω τον juwel 1500)

2)εβγαλα τα σφουγγαρια απο μεσα (εννοειτε)

3)στην θεση τους εβαλα ανθρακα και αντιφωσφορο

4) ακριβως απο πανω τους εβαλα αυτο,που το καπακι του το ακουμπαει ισα ισα στη λαμπα (αφαιροντας του το πλαινο σωληνα)

ελπιζω να βοηθησα

Έγινε επεξεργασία - Mr_Zoo
Link to comment
Share on other sites

Φιλε καρχα,εχω το ιδιο ενυδρειο ενυδρειο και αυτο που σου περιγραφει ο Αιολος παραπανω ηταν το προβλημα που ηθελα να αποφυγω...αυτο που εκανα λοιπον εγω ηταν:

1)αλλαγη του κυκλοφοριτη (αντι τον "μαμα" εχω τον juwel 1500)

2)εβγαλα τα σφουγγαρια απο μεσα (εννοειτε)

3)στην θεση τους εβαλα ανθρακα και αντιφωσφορο

4) ακριβως απο πανω τους εβαλα αυτο,που το καπακι του το ακουμπαει ισα ισα στη λαμπα (αφαιροντας του το πλαινο σωληνα)

ελπιζω να βοηθησα

Δε δουλευει Γιωργο

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τη βοήθεια απλά αν μπορείς να το ανεβάσεις πάλι να το δω γιατί δε δουλεύει.Εγώ έχω βάλει όλα τα φίλτρα και το μακαρονάκι της εταιρίας και ένα δεύτερο κυκλοφορητή να βαράει τον βράχο μου

Link to comment
Share on other sites

Απο φωτισμο τι εκανες?! Μπορει να μην εχω το ιδιο ενυδρειο...αλλα εχω ενα αναλογου σχεδιασμου..με καπακι που εχει μια χαζομαρα απο τη μεσα μερια για να φιλοξενει το μπαλαστ απο τη ΜΙΑ και μονο Τ8 λαμπα....Αυτο που εκανα?! Μαζι με τον φιλο Αιολο τα ξεριζωσαμε ολα, τοποθετησαμε 3 Τ5. Στα πλαινα κενα που αφηνει το σκαφακι-χωρος για το μπαλαστ, εχω βαλει δεξια και αριστερα 2 σκιμερ (Nano scum 100)...Μετριοτητα... Αυτο που σε συμβουλευω?! Μην ριξεις λεφτα σε πατεντες κτλ...Ξηλωσε το καπακι...δωσε 120 ευρω και παρε ενα κινεζικο φωτιστικο με 4Χ24W Τ5 με ποδαρακια να πατανε στα πλαινα του ενυδρειου σου (80cm) και αφου θα κερδισεις παρα πολυ χωρο πλεον...βαλε ενα σκιμερ της προκοπης....ειτε Tunze Nano Doc 9002 θες, ειτε MCE300...αναλογα ποσο βαθεια θα βαλεις το χερι...Επαθα κι εμαθα...Και με αυτο τον τροπο μπορεις να βαλεις σκιμερ ειτε εσωτερικο ειτε Hang on back...Περιμενουμε φωτογραφιες!

Έγινε επεξεργασία - vales_red
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τη βοήθεια απλά αν μπορείς να το ανεβάσεις πάλι να το δω γιατί δε δουλεύει.Εγώ έχω βάλει όλα τα φίλτρα και το μακαρονάκι της εταιρίας και ένα δεύτερο κυκλοφορητή να βαράει τον βράχο μου

sorry φιλε μου,για δες εδω

Στρατο boyu wg-308

Έγινε επεξεργασία - Mr_Zoo
Link to comment
Share on other sites

Ο σωληνας με το σφουγκαρι που προεξεχει,παιζει το ρολο του bublle stop. Εγω που το ειχα βγαλει απο την αρχη αραια και που ειχα ψιλοθεμα,ειδικα οταν το καθαριζα (προπρλακι,εξοδο νερου,εσωτερικο σωληνα).Φαινεται πως η λιγη βρωμια-αλγη που επιανε απο την λειτουργια σε αυτα τα σημεια λειτουργουσε σαν bublle stop. Εγω στην αρχη,λογο του οτι δεν ηθελα τον σωληνα (αν και με λιγο στριψιμο χωραει μεσα στον καδο της juwel),εβαλα στην εξοδο του νερου λιγο σφουγγαρι με μεγαλους πορους.Τωρα εδω και κανα χρονο λειτουργει χωρις την "ταπα" στην εξοδο και δεν εχει βγαλει φυσαλιδα (βεβαια για να πω την μαυρη μου αληθεια,τον εσωτερικο σωληνα που περιβαλλει το πριοπελακι,εχω να τον καθαρισω κανα χρονο...ισως γι αυτο)

Link to comment
Share on other sites

φαίνεται πολύ καλό!Προσαρμόζεται ακριβώς στο καπάκι μας;από που το πήρες και πόσο;εγώ να δω από που θα το πάρω!Φωτιστικό έχω 2Χ18 watt

Έγινε επεξεργασία - Κάρχας
Link to comment
Share on other sites

απευθυνσου στα μαγαζια που εχουν βημα στο φορουμ,και αν δεν μπορει να στο βρει κανενας,κανε και μια τηλεφωνικη προσπαθεια στα μεγαλα Αθηναικα μαγαζια

απο φωτισμο κι εγω με τοσο ξεκινησα,πηγα σε πατεντα 1χ 25w τ5 + 1χ 18w τ8,μετα πηγα σε 2χ 25w τ5,μετα σε 3χ 25w τ5 και τωρα σε 3 led tube τ8

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Τελικά μετά από ψάξιμο και το κατάλληλο πετ σοπ κατέληξα σε αυτό nano scub wave 100 όπου προσαρμόστηκε σχεδόν πανεύκολα στο καπάκι μου.Η απόρία μου είναι ότι όταν δουλεύει, πρώτη μέρα σήμερα, το νερό που βγάζει μέσα στο ενυδρείο είναι σα να έχει μικρούς κόκκους ή μπουρμπουλήθρες. Είναι φυσιολογικό αυτό ή κάνω κάτι λάθος;

Link to comment
Share on other sites

Σε τι σταθμη το εβαλες να δουλεψει;Σου κανει πυκνο αφρο-φυσαλιδα;

Καποια φωτο;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...