Jump to content

Αχ πως μεγαλωσανε τα μικρα μου!!!


Wizart

Recommended Posts

Γεια χαρα σε ολους! :rasp: Καιρο ειχα να γραψω αλλα βλεπω πως και εσεις γενικα δεν ανοιξατε και κανενα θεμα να μιλησουμε! :thumbup: Ειπα να ανεβασω καμια φωτο απο τα καινουργια μου ψαρακια (αν και τα εχω μαζι με τον αδελφο μου, εγω τα φροντιζω γιατι αυτος ψιλοβαριεται!). Ειναι 8 red belly piranhas και τα πηρα πριν απο 1 μηνα απο το water inn. Οταν τα αγορασα ηταν μονο 1cm σημερα ειναι 5.5cm μιλαμε πηραν 4.5cm σε εναν μηνα! Ενταξει το ξερω ειναι μικρα τωρα και παιρνουν μποϊ γρηγορα αλλα πραγματικα εντυπωσιαστηκα γιατι ειδα σημερα και το τελευταιο ψαρακι που εμεινε στο μαγαζι και ειναι το μισο απο τα δικα μου. Πραγμα που σημαινει πως οτι μαλλον τα παραταϊζω η παιρνουν περισσοτερες πρωτεϊνες απο το φαϊ που τους δινω! Δειτε τα λοιπον:

Πρωτη μερα! Περιπου ενα εκατοστο TL

post-1494-1164759506_thumb.jpg

Πρωτη μερα κοντινο!

post-1494-1164759524_thumb.jpg

Μετα απο 2 εβδομαδες! Περιπου 3 εκατοστα TL

post-1494-1164759536_thumb.jpg

Μετα απο 1 μηνα! Περιπου 5.5 εκατοστα TL

post-1494-1164759551_thumb.jpg

Θα βγαλω καμια φωτογραφια και τον fahaka και θα σας τον δειξω πως μεγαλωσε και αυτος!!!

Θεριο εγινε!

<_<:angry2::angry2::rasp:

Link to comment
Share on other sites

ΥΠΕΡΟΧΑ <_<:angry2::angry2:

Ζηλεύω ΠΟΛΥΥΥΥΥΥ :wub: αλλά δυστυχώς δεν έχω κατάλληλο χώρο.

Έτσι και εγώ θα περιοριστώ σε dwarf puffers :rasp::rasp::thumbup:

Πάντως ακόμα τα ψαράκια σου δεν μοιάζουν με red belly :thumbup::thumbup::thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Θα βγαλω καμια φωτογραφια και τον fahaka και θα σας τον δειξω πως μεγαλωσε και αυτος!!!

Θεριο εγινε!

<_<:angry2::angry2::rasp:

Που ειναι ο fahaka. ΟΕΟΟ

Που ειναι ο fahaka.

Που ειναι ο fahaka. ΟΕΟΟ Που ειναι ο fahaka. :rasp::thumbup:

Link to comment
Share on other sites

...μαλλον τα παραταϊζω η παιρνουν περισσοτερες πρωτεϊνες απο το φαϊ που τους δινω! ...

Εντυπωσιακή ανάπτυξη! Αλήθεια, τι και πως τα ταΐζεις?

Link to comment
Share on other sites

Λογικα πρεπει να ειναι 2 μηνων τωρα και σιγα σιγα αρχιζουν να μοιαζουν με rpbs. Τα ταϊζω tetra prima ή tetra flakes το πρωί και το απογευμα που ταϊζω τα dwarf puffers bloodworms, απο το κυβακι θα ριξω 8 σκουλικακια στα puffer και τα υπολοιπα στα rbp. Αυτο ειναι το κανω σχεδον καθε μερα. Μερα παρα μερα τους δινω αντι για flakes, krill. Τα ταϊζω 2 φορες την ημερα γιατι ειναι μικρα και κινουντε συνεχεια με αποτελεσμα να καινε την τροφη που τους δινω! Στο Juwel vision 450 του αδερφου μου που κατοικουνε τα rbp, εχουμε παρει ενα Eheim pro3 electronic και υπαρχει αρκετα καλη πιεση νερου στην εξοδο και ειναι σαν να εχεις βαλει powerhead και βοηθαει και αυτο στην καυση της τροφης! Στην αρχη τα ταιζα μια φορα την εβδομαδα αλλα ειχα μια απωλεια και καταλαβα οτι εφταιγε η πεινα τους (9 ειχα παρει αλλα εφαγαν ενα αδερφακι τους και τωρα ειναι 8). Τωρα πια ολα ειναι οκ!

Θα σας ανεβασω αν οχι σημερα, μεσα στην εβδομαδα και photo του Μπαμπη (fahaka) αλλα και των dwarf puffers!

<_<

Έγινε επεξεργασία - Wizart
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

μηπως τους δινεις τιποτα παρανομα αναβολικα κλπ??? :welcome:

περιμενουμε photo απο το fahaka και καποιες λεπτομεριες μαζι. π.χ. τι το ταιζεις, καθε ποτε κ.λ.π.

:thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...