Jump to content

Γεννα δισκων


mauros

Recommended Posts

Γεια σε ολους!!!!

Εχω εναν μπριλιαντ τιρκουαζ (αρσενικο) που ζευγάρωσε με μια τιρκουαζ (θυληκια) <_<

εχουν γεννήσει απο το Σάββατο την Δευτέρα το βράδυ είδα ουρίτσες και υπάρχουν ακόμα μέχρι και σήμερα.

Πότε θα προσκολλήσουν στους γονείς τους ?

Link to comment
Share on other sites

Από τη στιγμή που σκάσουνε ουρίτσες σε 2-3 ημέρες θα αρχίσουν να κολυμπάνε ελεύθερα. Τότε θα πρέπει να πάνε πάνω στους γονείς.

Καλή συνέχεια <_<

Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητηρια για τη γεννα,

στο forum υπαρχουν πολλες χρησιμες πληροφοριες για γεννα δισκων.

Καλη επιτυχια & καλο διαβασμα!!

Link to comment
Share on other sites

μπραβο :angry2:

ελπιζω ολα να πανε καλα.ειμαστε μαζι σου <_<

Link to comment
Share on other sites

μπραβο :angry2:

ελπιζω ολα να πανε καλα.ειμαστε μαζι σου <_<

:angry2: Δεν πηγανε καλα απο δικο μου λαθος εκανα μια μικρη αλλαγη νερου και τα μικρα δεν εζησαν τωρα εχουν ξαναγεννησει (το Σαββατο) ριχνω μικρή ποσοτητα και δεν θα κανω καμια αλλαγη .....

θα σας ενημερώσω και θα στελω και φωτο

Link to comment
Share on other sites

Σου ευχομαι και εγω καλη επιτυχια στην καινουργια σου γεννα θελει υπομονη καθως και πειρα απο τους γονεις.

Link to comment
Share on other sites

:welcome: Δεν πηγανε καλα απο δικο μου λαθος εκανα μια μικρη αλλαγη νερου και τα μικρα δεν εζησαν τωρα εχουν ξαναγεννησει (το Σαββατο) ριχνω μικρή ποσοτητα και δεν θα κανω καμια αλλαγη .....

θα σας ενημερώσω και θα στελω και φωτο

Καλη επιτυχια σου ευχομαι και γω.

Οταν κανεις αλλαγες νερου ποση ωρα κανεις να το γεμισεις?

Το λεω μονο και μονο επειδη τα μωρα ειναι ευαισθητα στις μικρες και αποτομες αλλαγες συνθηκες νερου.

Ετσι την ειχα πατησει και γω,και μετα απο καποιες συμβουλες που μου εδωσαν απο δω μεσα σαφως πηγαινα πολυ καλυτερα μετα οπου καταφερα να κρατησω μωρα κοντα 2 μηνων.

Καλη επιτυχια και παλι,διαβασε αλλα ποστ θα σου βγουν σε καλο.

Καλη συνεχεια!!

Link to comment
Share on other sites

Καλη επιτυχια σου ευχομαι και γω.

Οταν κανεις αλλαγες νερου ποση ωρα κανεις να το γεμισεις?

Το λεω μονο και μονο επειδη τα μωρα ειναι ευαισθητα στις μικρες και αποτομες αλλαγες συνθηκες νερου.

Ετσι την ειχα πατησει και γω,και μετα απο καποιες συμβουλες που μου εδωσαν απο δω μεσα σαφως πηγαινα πολυ καλυτερα μετα οπου καταφερα να κρατησω μωρα κοντα 2 μηνων.

Καλη επιτυχια και παλι,διαβασε αλλα ποστ θα σου βγουν σε καλο.

Καλη συνεχεια!!

εκανα περιπου μια ωρα μετα απο λιγες ωρες δεν υπηρχαν

Τωρα ειμαι στη διαδικασια παλι εχουν βγαλει ουριτσες

τροφη ριχνω λιγη

Βεβαια υπαρχουν και αλλα ψαρια στο ενυδρειο μου 2 δισκοι ακομα 2 ghost fish 1 ancistrus 1 μονομαχο 2 γαριδες

ξερω οτι ειναι επικίνδυνα αλλα ειναι δυσκολο να τα πιασω γιατι υπαρχει πυκνη βλαστηση και θα τρομαξω το ζευγάρι

εχω βάλει κατω απο εκει που εχουν γεννησει ενα κομματι τζαμι ωστε αν πέσει κανενα μικρο να το δουν

αυτα και θα συνεχισω την ενημέρωση

Link to comment
Share on other sites

Οι περισσοτεροι εκτροφεις δισκων παγκοσμιως συνιστουν αλλαγη νερου καθημερινα.Αυτο που θα πρεπει να προσεξεις ειναι το νερο που θα προσθετεις να ειναι ιδιο ακριβως σε συνθηκες με το νερο του ενυδρειου σου!!!

Link to comment
Share on other sites

Οι περισσοτεροι εκτροφεις δισκων παγκοσμιως συνιστουν αλλαγη νερου καθημερινα.Αυτο που θα πρεπει να προσεξεις ειναι το νερο που θα προσθετεις να ειναι ιδιο ακριβως σε συνθηκες με το νερο του ενυδρειου σου!!!

Ένας καλός τρόπος αλλαγής είναι η προσθήκη του καινούργιου νερού με μέθοδο drop-in.

Έτσι οι μικρές διαφορές, που τυχόν υπάρχουν στο νέο νερό, δεν θα δημιουργήσουν πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Ένας καλός τρόπος αλλαγής είναι η προσθήκη του καινούργιου νερού με μέθοδο drop-in.

τι ειναι αυτη η μεθοδος? :welcome:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ένας καλός τρόπος αλλαγής είναι η προσθήκη του καινούργιου νερού με μέθοδο drop-in.

τι ειναι αυτη η μεθοδος? :welcome:

σταγονα σταγονα :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...