Jump to content

μέταλλά για ασφαλή χρήση


Recommended Posts

Καλησπέρα και πάλι!

Εχω μία ερώτηση σχετικά με το ποια μέταλα είναι αυστηρώς ακατάλληλά

αλλά και κατάλληλα για να υπάρχουν εντός του ενυδρείου!

Για παράδειγμα το χαλκός είναι απογορευτικός...

Αλλά άλλα μέταλα όπως μπρούτζος ... ατσάλι ... αλουμίνιο inox

θα μπορούσαν να χρησιμοποιηθούν?

Η ερώτηση έχει να κάνει με μια πιθανή λύση να χρησιμοποιήσω

μελοντικά ώς chiller για το νάνο ένα ψυκτικό για επεξεργαστή H/Y....

Το θέμα είναι ότι σε αυτή τη περίπτωση το νερό ενδέχετε να περνάει

από ακατάλληλα μεταλα για αυτό ερωτώ! Βέβαια εναλακτικές λύσεις

υπάρχουν!

Link to comment
Share on other sites

Και ο μπρούτζος περιέχει χαλκό. Γενικά θα σου έλεγα να μην χρησιμοποιήσεις κανένα μέταλλο. Είμαι της γνώμης ότι σε περιβάλλον ενυδρείου δεν υπάρχει μέταλλο που να μην φθείρεται, έστω και σε βάθος χρόνου, έστω και σε μικρο ποσοστό. Και αν υπάρχει (μέσω της διαστημικής τεχνολογίας) είτε θα είναι δύσκολο να το βρεις, είτε θα είναι απαγορευτική η τιμή του. Μιλάω για απόλυτη ασφάλεια, έτσι?

Εγώ πάντως δεν θα χρησιμοποιούσα μέσα στο νερό τίποτα. Ούτε αλουμίνιο ή inox ενισχυμένο, που λένε μερικοί. Και για παράδειγμα θα σου πω να δεις μερικά μεταλλικά αξονάκια από αντλίες, το πως γίνονται μετά από λίγο ή πολύ καιρό... Ξέρω ότι κάποιοι θα αντιδράσουν ισχυριζόμενοι κάτι διαφορετικό, αλλά όσο περισσότερο "καλύπτεις τα νώτα σου" τόσο καλύτερα δεν είναι? Ασε που δεν έχω καμία εμπιστοσύνη στις προδιαγραφές που δίνουν οι διάφορες εταιρίες, ως προς τη σύνθεση, ποιότητα, αντοχή κλπ των διαφόρων εξαρτημάτων που παράγουν. Μπορεί να σου λένε ότι είναι "έτσι και έτσι και αλλιώς"... Είναι όμως? <_<

Link to comment
Share on other sites

Απο αυτά που έχω διαβάσει το πιο σέιφ είναι το τιτάνιο.

Link to comment
Share on other sites

Το πιο safe μάλλον πρέπει να είναι ο χρυσός 24 καρατίων (999,99). Αντέχεις να κάνεις μια χρυσή κατασκευή για το ενυδρείο σου? <_<

Link to comment
Share on other sites

Απο αυτά που έχω διαβάσει το πιο σέιφ είναι το τιτάνιο.

Πάντως μία γείωση που έβαλα ήταν από τιτάνιο, δεν γινόταν από πλαστικό <_< , και την πλήρωσα 42 ευρώ!!!

Link to comment
Share on other sites

Ουσιαστικά μπορούμε κατά τη γνώμη μου να τοποθετήσουμε υλικά τα οποία δεν διαβρώνονται από το νερό. Τώρα αν θα είναι κράμα ατσαλιού ή τιτανίου ή χρυσού και εφόσον το υλικό/μέταλλο αυτό δεν διαβρώνεται στο νερό, τότε πιστεύω μπορεί να τοποθετηθεί άφοβα στο ενυδρείο.

Link to comment
Share on other sites

Απο αυτά που έχω διαβάσει το πιο σέιφ είναι το τιτάνιο.

<_< Το μόνο ασφαλές μέταλλο για θαλασσινό νερό, είναι το Τιτάνιο.

Για το λόγο αυτό όλα τα ψυκτικά, που προορίζονται για θαλασσινό ενυδρείο έχουν αυτό το μέταλλο στους εναλακτήρες τους. Αυτός είναι και ένας επι πλέον λόγος, που ανεβάζει το κόστος αυτών των συσκευών.

Link to comment
Share on other sites

αν θέλετε κάντε λίγη υπομονή να κυκλοφορήσει το γυαλί με ιδιότητες μετάλλου..

.. θυμάστε τον <<εξολοθρευτή>> .. αυτό σήμερα είναι πραγματικότητα..

τα αξονάκια των κυκλοφοριτων είναι επινικελωμένα και λογικό είναι μετά από καιρό να εμφανίσουν λίγη σκουριά στα σημεία τριβής , μιλώ για τους maxijet

το τιτάνιο υπάρχει σε chiller ,θερμοστάτες , γειώσεις …..

το χρυσάφι είναι σίγουρα καλύτερο.. .. αντί να βάλεις ένα κοράλλι .. ίσος να είναι καλύτερα να βάλεις χρυσή γείωση . <_< .

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

τα αξονάκια των κυκλοφοριτων είναι επινικελωμένα και λογικό είναι μετά από καιρό να εμφανίσουν λίγη σκουριά στα σημεία τριβής , μιλώ για τους maxijet

να διορθώσω τη μπαρούφα. :welcome: .

..ανοξείδωτο αντιμαγνητικό είναι το αξονάκι

Link to comment
Share on other sites

Tο ανοξειδωτο μεταλλο κανει για το ενυδρειο αλλα ειναι αναλογως την ποιοτητα του. Απαγορευτικος ειναι ο χαλκος, ο ορειχαλκος αλλα και το αλουμινιο. Σιδηρος απλος παλι δεν κανει επειδη σκουριαζει και εχει προσμηξεις-δεν ειναι καθαρος αλλα ο χαλυβας ή ατσαλι ειναι οκ. Υπαρχει παντα και η ευκολια του πλαστικου. Εξου και ολοι μας το εχουμε γυρισει στο pvc που και αντοχη απιστευτη εχει, και ποιο ελαφρυ και το κανουμε οπως θελουμε. Βανες, γωνιες, συνδεσμους, σωληνες εχει ... :welcome:

Έγινε επεξεργασία - Discos
Link to comment
Share on other sites

Έχω μία γείωση DIY απο ανοξείδοτο μέταλο στο ενυδρείο μου περίπου 2 μήνες και δεν έχω κανένα απολύτως πρόβλημα. Μέχρι τώρα τουλάχιστον…

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...