Jump to content

Αγωρα Δισκων (Βοηθεια)


mitsakos_12345

Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά έχοντας ασχοληθεί με αρκετές κατηγορίες ψαριων, πιστεω πως είμαι έτοιμος (εμπειρικά)να αποκτήσω αυτά τα πολυπόθητα Αμαζονίας ψαράκια.

Ας συντομεύω λίγο, εδώ και 1 εβδομάδα στρώνω το ενυδρείο που θα φιλοξενήσει για 1 με 2 μήνες τους δίσκους έχοντας σχεδόν καταφέρει να φτιάξω την ποιότητα νερού που χρειάζεται, το θέμα είναι πως είμαι άσχετος σχετικά με τι δίσκους θα βάλω έτσι ώστε μελλοντικά να βγάλω και ζευγάρι

Ερωτηση: ολοι οι δίσκοι ασχέτως κατηγορία ζευγαρώνουν???και αν ναι η γόνοι τι θα είναι? εχει κανείς να μου προτείνει μαγαζί με καλούς δίσκους και σε φυσιολογικές τιμές?

Link to comment
Share on other sites

Κατ΄αρχήν καλώς ήρθες στον Αμαζόνιο. Οι δίσκοι είναι πραγματικά απίστευτα όμορφα ψάρια με ιδιαίτερες συμπεριφορές και κατα την γνώμη μου αξίζουν τον κόπο για την εξυπηρέτηση των αναγκών τους.

Στο μήνυμα σου γράφεις πως θα φιλοξενήσεις στο ενυδρείο που στρώνεις τα ψάρια για 1 με 2 μήνες. Τι εννοείς? Θα αλλάξεις αυτό που έχεις? Θα πάρεις μεγαλύτερο ? Πόσα λίτρα είναι αυτό που έχεις?

Έχεις σκεφτεί καθόλου το θέμα της φίλτρανσης? Τι φίλτρο θα χρησιμοποιήσεις?

Όσον αφορά τα ψάρια και την δημιουργία ζευγαριού, θα πρέπει να ξέρεις πως έτσι και αλλιώς χρειάζεσαι μια ομάδα 6 ατόμων τουλάχιστον. Σε τόσα ψάρια σίγουρα (στατιστικά) θα υπάρξουν και απο ένα του αντίθετου φύλου και όταν φτάσουν στην κατάλληλη ηλικία και έχεις τις κατάλληλες συνθήκες είναι πολύ πιθανόν να δημιουργηθεί και ένα ζευγάρι.

Πάντως αυτό είναι πολύ μακρυά ακόμη.

Όσον αφορά το θέμα της διασταύρωσης, ναι όλοι οι δίσκοι ζευγαρώνουν μεταξύ τους και τα νεογνά ακολουθούν το patern άλλα τού ενός και άλλα του άλλου γονέα.

Καταστήματα για να προμηθευτείς τα ψάρια υπάρχουν πολλά, θα δεις και εδω μέσα κάποια σχόλια για μερικά. Υπάρχει πάντα και η επιλογή να πάρεις κάποια απο κάποιον συγχομπίστα μέσα απο το AZ. (αν θέλεις την γνώμη μου σου στέλνω ένα πμ).

Καλή συνέχεια και κράτα μας ενήμερους πως πάει.

Κ

Link to comment
Share on other sites

καλημερα και απο εμενα.μας μπερδεψες λιγο λεγοντας οτι θα τους φιλοξενησεις για 2 μηνες μετα τι;οι δισκοι ειναι κοπαδοψαρο υποθετω οτι εχεις μπολικα λιτρα για να τους βαλεις ετσι; ειναι απιστευτα ψαρια αλλα με απαιτησεις αρκετες σε παραμετρους νερου.

μαγαζι στα δωδεκανησσα δεν εχει που πουλαει δισκους;η κανενας συνχομπιστας στα δωδεκανησσα;μαγαζια θα βρεις πολλα αλλα θελει προσοχη στην μεταφορα των ψαριων.

Link to comment
Share on other sites

βασικα αν διαβασεις αρκετα(αν δεν το εχεις κανει ηδη)και φτιαξεις το νερο σου καταλληλα οι δισκοι δεν ειναι και τοοοσο δυσκολα ψαρια..να μην πω οτι ειναι αρκετα ανθεκτικα...ενας παραγοντας βασικος ειναι να ειναι κοπαδι και αυτο σημαινει αρκετα λιτρα...και ειδικα για αρχαριο πρεπει να παρεις κατα την γνωμη μου παντα μεγαλα ψαρια οποτε και οι τιμες που ρωτας ειναι αναλογες...τα εχουν γραψει ολα σχετικα και πιο εμπειροι απο εμενα δισκαδες....διαβασμα και καλη αρχη αν το αποφασισεις

Link to comment
Share on other sites

βασικα αν διαβασεις αρκετα(αν δεν το εχεις κανει ηδη)και φτιαξεις το νερο σου καταλληλα οι δισκοι δεν ειναι και τοοοσο δυσκολα ψαρια..να μην πω οτι ειναι αρκετα ανθεκτικα...ενας παραγοντας βασικος ειναι να ειναι κοπαδι και αυτο σημαινει αρκετα λιτρα...και ειδικα για αρχαριο πρεπει να παρεις κατα την γνωμη μου παντα μεγαλα ψαρια οποτε και οι τιμες που ρωτας ειναι αναλογες...τα εχουν γραψει ολα σχετικα και πιο εμπειροι απο εμενα δισκαδες....διαβασμα και καλη αρχη αν το αποφασισεις

:bigemo_harabe_net-64:

λεγοντας μεγαλα θα προτεινα απο 8cm και πανω για μην ξεφυγει και το κοστος . μπορεις να ριξεις και μια ματια στις αγγελιες οπου πωλουνται ωραια-μεγαλα ψαρια σε καλες τιμες .

Υ.γ πες μας λιγα λογια για το ενυδρειο σου και τη φιλτρανση του πρωτα :bigemo_harabe_net-134:

Link to comment
Share on other sites

ph 7,2 και κατεβαίνει

GH >7

KH 6

αμμωνία 0,05

θερμοκρασία από 28,7 μέχρι 29,7 βαθμους, και φιλτανση το Eheim biopower 200 με πρόσθετο καλαθάκι για τύρφη. Τα άλλα υλικά του φίλτρου είναι σφουγγάρια και βιολογικό υλικό 50/50 (ενεργό άνθρακα όχι, περιμενω σχόλια σε αυτό).

Το ενυδρείο είναι ελαφρός φυτεμένο με βαλισνερια και ανυμπια,,ασπρη άμμο,και 2 - 3 ξυλαριακια. Τα δισκάκια που θέλω να πάρω πρέπει να τα βρω όσο μικρά γίνετε καθώς τα λίτρα είναι υπερβολικά λίγα 70λ.

σε ένα μήνα (όταν θα κλίση η σχολή μου για διακοπές) θα τα μεταφέρω στην Κω με την παντεντιαρικη φελιζολενια κούτα μου, που εκεί θα μπουν σε ένα 250αρι.

Ο λόγος της ταλεποριας είναι πως στην Κω έχει μόνο 3 pet shop και αυτά θα σφάζουν στης τιμές των δίσκων (που τους φέρνουν κατόπι παραγγελίας βεβαία)

Βρήκα σε ένα κατάστημα Marlboro 7 εκατοστά με 24 εύρο και blue diamond 5 εκατοστά με 15 εύρο.

Λέω να πάρω 3-4 στο σύνολο

τι λετε εσεις παιδια, για ολα αυτα?

Link to comment
Share on other sites

ph 7,2 και κατεβαίνει

GH >7

KH 6

αμμωνία 0,05

θερμοκρασία από 28,7 μέχρι 29,7 βαθμους, και φιλτανση το Eheim biopower 200 με πρόσθετο καλαθάκι για τύρφη. Τα άλλα υλικά του φίλτρου είναι σφουγγάρια και βιολογικό υλικό 50/50 (ενεργό άνθρακα όχι, περιμενω σχόλια σε αυτό).

Το ενυδρείο είναι ελαφρός φυτεμένο με βαλισνερια και ανυμπια,,ασπρη άμμο,και 2 - 3 ξυλαριακια. Τα δισκάκια που θέλω να πάρω πρέπει να τα βρω όσο μικρά γίνετε καθώς τα λίτρα είναι υπερβολικά λίγα 70λ.

σε ένα μήνα (όταν θα κλίση η σχολή μου για διακοπές) θα τα μεταφέρω στην Κω με την παντεντιαρικη φελιζολενια κούτα μου, που εκεί θα μπουν σε ένα 250αρι.

Ο λόγος της ταλεποριας είναι πως στην Κω έχει μόνο 3 pet shop και αυτά θα σφάζουν στης τιμές των δίσκων (που τους φέρνουν κατόπι παραγγελίας βεβαία)

Βρήκα σε ένα κατάστημα Marlboro 7 εκατοστά με 24 εύρο και blue diamond 5 εκατοστά με 15 εύρο.

Λέω να πάρω 3-4 στο σύνολο

τι λετε εσεις παιδια, για ολα αυτα?

με κοκκινο ειναι σημειωμενοι οι λογοι που ΔΕΝ θα πρεπει να βαλεις δισκους στο ενυδρειο σου ....

ακομα και να τα παρεις τα δισκακια οταν θα ειναι μικρα θα θες καθημερινες αλλαγες και πολλα ταισματα ....

Καλυτερα να βρεις ενα πετ σοπ και να συμφωνησεις να σου στειλουν τα ψαρια Κω οταν θα εισαι ετοιμος με το μεγαλυτερο ( που και το 250αρι θεωριτικα μικρο ειναι ) .

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρείο σου δεν είναι ακόμη έτοιμο για να δεχθεί ψάρια, παραμερίζοντας το θέμα λίτρα (και πόσο μάλλον δίσκους)

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου Σωτηρη ευχαριστώ για το ενδιαφέρον σου, τα λίτρα δεν το συζητώ καν, είναι λίγα

Άλλα δεν μπορώ να καταλάβω που πειράζει η σχεδόν μηδενική αμμωνία και το φίλτρο, και λέγοντας 2-3 ξυλάκια εννοώ το ένα μεγέθους 20 εκατοστά σε μήκος δλδ έχουν κάποιο όγκο

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου Σωτηρη ευχαριστώ για το ενδιαφέρον σου, τα λίτρα δεν το συζητώ καν, είναι λίγα

Άλλα δεν μπορώ να καταλάβω που πειράζει η σχεδόν μηδενική αμμωνία και το φίλτρο, και λέγοντας 2-3 ξυλάκια εννοώ το ένα μεγέθους 20 εκατοστά σε μήκος δλδ έχουν κάποιο όγκο

σκοπος μας ειναι να εχουμε μηδενικη αμμωνια ( οχι σχεδον μηδενικη ) :)

το φιλτρο που εχεις για την ιχθυοφορτιση που θα εχεις ειναι μικρο .

ειναι που ειναι λιγα τα λιτρα σου - ενυδρειο σου . εχεις και τα ξυλα μεσα οποτε ακομα λιγοτερος χωρος διαθεσιμος .

Link to comment
Share on other sites

Αν και ο Γιώργος νομίζω οτι κάλυψε το θέμα να σου πω και εγώ, οτι η λίγη αμμωνία που ανιχνεύεις στο νερό σου δείχνει οτι η βιολογία σου δεν είναι έτοιμη και θα την επιβαρύνεις προσθέτοντας ψάρια, αρα πιστεύω πως θα έχεις πρόβλημα. Αλλωστε αν δεις και στο πινακάκι σε σχέση ΝΗ4 με PH 7,2

η μέτρησή σου δειχνει τοξικότητα.

Link to comment
Share on other sites

Αν και ο Γιώργος νομίζω οτι κάλυψε το θέμα να σου πω και εγώ, οτι η λίγη αμμωνία που ανιχνεύεις στο νερό σου δείχνει οτι η βιολογία σου δεν είναι έτοιμη και θα την επιβαρύνεις προσθέτοντας ψάρια, αρα πιστεύω πως θα έχεις πρόβλημα. Αλλωστε αν δεις και στο πινακάκι σε σχέση ΝΗ4 με PH 7,2

η μέτρησή σου δειχνει τοξικότητα.

Έχεις το πινακάκι αυτό?

Θα βοηθούσε τον φίλο μας αλλά και σίγουρα πολλούς άλλους.

Κ

Link to comment
Share on other sites

Υπομονή Μίτσο.

Πρώτον, το φίλτρο που σκέφτεσαι να πάρεις είναι αρκετά μικρό. Όταν ψάχνεις φίλτρο για Δισκοενυδρείο κοιτάμε πρώτα πόση βιολογία μπορεί να χωρέσει.

Δεύτερον, τα 70λίτρα ούτε για γεννήστρα δεν κάνει.

Τρίτον, προσπάθησε για μεγαλύτερο απο 250λίτρα ενυδρείο που σκέφτεσαι να πάρεις.

Τέταρτον, 3-4 Δίσκους δεν θεωρείται κοπάδι. Στόχευε για 6-7 το ελάχιστο.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν τα πήρα τα ψαρακια, σημερα το πρωί.

Στης 19 του μηνά πάω Κω για 3ημερο με σκοπώ να στρώσω το 200αρι που φιλοξενεί τώρα ένα buttikoferi tilapia το οποίο θα το δώσω σε ένα φίλο.

και στο κλείσιμο της σχολής μου τα Χριστούγεννα τα πάω κάτω.

Σας έβαλα και μια φωτογραφία για να δeιτε την διακόσμηση που θα ακολουθών σε όλα μου τα δισκοενυδρεια

Link to comment
Share on other sites

Πως στρωνονται τα ενυδρεια σε ενα τριημερο απορω ???

Αυτο που εχεις βαλει δεν ειναι δισκοενυδρειο, και τα δισκακια εχουν ενα θεμα

Link to comment
Share on other sites

Πως στρωνονται τα ενυδρεια σε ενα τριημερο απορω ???

Αυτο που εχεις βαλει δεν ειναι δισκοενυδρειο, και τα δισκακια εχουν ενα θεμα

Σωστος .

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν τα πήρα τα ψαρακια, σημερα το πρωί.

Στης 19 του μηνά πάω Κω για 3ημερο με σκοπώ να στρώσω το 200αρι που φιλοξενεί τώρα ένα buttikoferi tilapia το οποίο θα το δώσω σε ένα φίλο.

και στο κλείσιμο της σχολής μου τα Χριστούγεννα τα πάω κάτω.

Σας έβαλα και μια φωτογραφία για να δeιτε την διακόσμηση που θα ακολουθών σε όλα μου τα δισκοενυδρεια

Απο τι στιγμη που δεν σου περασε καθολου απο το μυαλο να σκεφτεις στο ελαχιστο ολα τα παραπανω που σου ειπαμε οσοι ασχοληθηκαν με το θεμα σου , εγω δεν μπορω να σου πω τιποτα περισσοτερο .

Καλη συνεχεια .

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Μιτσάκο ξέρω οτι μπορεί να μην σου ακούγετε ωραίο, εσύ μέσα στη χαρά σου που απόκτησες τα ψαράκια που ήθελες, και εμείς να σου ασκούμε κριτική οτι δεν επρεπε προς το παρών, αλλά ένα πράγμα είναι σίγουρο οτι όλοι που εκφράσαμε την αποψή μας θέλαμε να σε βοηθήσουμε για να αποφύγεις στο πολύ αμεσο μέλλον αρρώστιες και θανάτους των ψαριών σου. Μακάρι να κάνω λάθος αλλά πολυ φοβάμε οτι τα προβλήματα θα σε επισκευτούν γρήγορα. Θεωρώ πολύ δύσκολο να πετύχει αυτό που σχεδιάζεις γιατι υπάρχει πολύ μικρό περιθώριο χρόνου. Αν και έπρεπε να το είχες ήδη κάνει, ψάξε να δείς μέσα από το forum δισκοενυδρεία και διαμόφωσε το δικό σου ανάλογα.Τώρα για τα ψάρια που ηδη πήρες πιστεύω οτι ξέρεις τι πρέπει να κάνεις.

:bigemo_harabe_net-64: Για να μπορέσει κάποιος να σε βοηθήσει πρέπει και εσύ να θέλεις να λάβεις την βοήθεια :bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

μπορεις να μας πεις πως εστρωσες το ενυδρειο σου μεσα σε τοσες λιγες ημερες; τελικα δεν ακουσες τιποτα απο αυτα που σου ειπαν ετσι;και το 200 αρι πως γινεται να το στρωσεις σε 3 ημερες;αυτο μονο με μπολι γινεται και παλι θελει περισσοτερες ημερες.

δυστυχως φιλε μου οι δισκοι σου θεν θα ζουνε, απλα θα παλευουν για να επιβιωσουν.

Link to comment
Share on other sites

μπορεις να μας πεις πως εστρωσες το ενυδρειο σου μεσα σε τοσες λιγες ημερες; τελικα δεν ακουσες τιποτα απο αυτα που σου ειπαν ετσι;και το 200 αρι πως γινεται να το στρωσεις σε 3 ημερες;αυτο μονο με μπολι γινεται και παλι θελει περισσοτερες ημερες.

δυστυχως φιλε μου οι δισκοι σου θεν θα ζουνε, απλα θα παλευουν για να επιβιωσουν.

Και το μπολι με τι θα τραφει,αν περιμενει μερες;Παιρνουμε μπολι απο ''υγιες'' ενυδρειο και η δουλεια γινεται σε ωρες.Μας το υποδεικνυουν και οι ενδεχομενες μετρησεις βεβαια και πας με προσοχη στην αρχη.

Αναφορικα με το θεμα του φιλου θα προτεινω προσοχη και διαβασμα. :)

Link to comment
Share on other sites

Και το μπολι με τι θα τραφει,αν περιμενει μερες;Παιρνουμε μπολι απο ''υγιες'' ενυδρειο και η δουλεια γινεται σε ωρες.Μας το υποδεικνυουν και οι ενδεχομενες μετρησεις βεβαια και πας με προσοχη στην αρχη.

Αναφορικα με το θεμα του φιλου θα προτεινω προσοχη και διαβασμα. :)

δημητρη βεβαιως θα εχει ψαρια μεσα και σιγα σιγα με τις μετρησεις του θα το γινει το στρωσιμο.και με το φιλτρο που αναφερει το οποιο δεν επαρκει για τους δισκους.μαλλον εκανα λαθος διατυπωση στο πως το εγραψα.τι προσοχη προτεινεις ο φιλος τα αγορασε τα ψαρια και τα εβαλε μεσα και απο τις μετρησεις που γραφει προκειται για αστρωτο ενυδρειο.και απο την φωτο που εχει βαλει τους εχει βαλει σε ακαταλληλο ενυδρειο για δισκους.

Link to comment
Share on other sites

δημητρη βεβαιως θα εχει ψαρια μεσα και σιγα σιγα με τις μετρησεις του θα το γινει το στρωσιμο.και με το φιλτρο που αναφερει το οποιο δεν επαρκει για τους δισκους.μαλλον εκανα λαθος διατυπωση στο πως το εγραψα.τι προσοχη προτεινεις ο φιλος τα αγορασε τα ψαρια και τα εβαλε μεσα και απο τις μετρησεις που γραφει προκειται για αστρωτο ενυδρειο.και απο την φωτο που εχει βαλει τους εχει βαλει σε ακαταλληλο ενυδρειο για δισκους.

Βεβαιως.Γιαυτο ειπα και διαβασμα στον φιλο.Η επισημανση μου ηταν γενικη και οχι μονο για τον φιλο.

Οπως και αν εχει το συγκεκριμενο ενυδρειο ετσι δεν θα τρεξει,οπως ηδη σωστα αναφερατε.Επιβαλλεται διαβασμα και προσοχη. :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...