Jump to content

Αγωρα Δισκων (Βοηθεια)


mitsakos_12345

Recommended Posts

Φοβάμαι πως η κατάληξη δεν θα είναι ευχάριστη για τον φίλο μας και πολύ χειρότερη για τα δισκάκια.

Είναι κρίμα γιατι θα μπορούσε να είχε γίνει κάτι όμορφο. :(

Αλλά όπως πολύ σωστά ειπωθηκε πρέπει να θέλεις να ακούσεις.

Ας ελπίσουμε για το καλύτερο.

Κ

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου συμφωνω απολυτα με αυτα που σου εχουν πει ολοι.........

εχουν δικιο οσο και αν σε "πληγωνει" ολοι εχουμε απιστευτη χαρα για τα πρωτα δισκακια........

ομος αφου δεν ακουσες τπτ μεχρι τωρα,δεν πιστευω οτι θα τα πας πισω,ουτε θα τα δωσεις σε καπιον

που να διαθετει καταλιλο ενυδρειο μεχρι να φτιαξεις το δικο σου....πρεπει ομος τωρα να ασχοληθεις

εντατικα με αυτα οστε να γινει οτι καλητερο μεχρι να μπουν στο αλλο ενυδρειο.....θα σου προτεινα να αφησεις

σκετα ζταμια....αν παλι δεν το κανεις,κανε πιο συχνες αλαγες δλδ καθε 2-3 μερες και φροντισε το νερο

να εχει σωστες συνθικες.....θες να μας πεις σε τι σημειο βρισκετε τωρα το ενυδρειο σου...

Link to comment
Share on other sites

Επειδη ιδη τα δισκακια εχουν προβλημα ανεβα 30-31 c και κατεβασε το ph.

Παρε αν θελεις Ζεολιτη γιατι τωρα θ ανεβει η αμμωνια.

πετρος :bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

Βρε παιδιά μην νομίζετε ότι σας γράφω η κάτι τέτοιο,

εγώ σας ρώτησα για να δω πάνω κάτω τι χρειάζονται οι δίσκοι και ποιες είναι οι ανάγκες τους,

ετσι ώστε να τους παρέχω όσα μπορώ. 1 μηνάς είναι μονο…παρολο αυτά κάνω μέρα παρά μέρα testakia και επίσης αλλαγές 18% καθημερινά με προετοιμασμένο νερό από μια κούτα φελιζολ που μου την εδωσαν σε ένα pet shop. Μην ξεχνάτε πως στα pet shop έχουν πάνω από 20 δίσκους σε 100αρια συγκεκριμένα σε αυτό που πήγα. Τελλοσπαντον μακάρι να τα πάω καλα, όχι για να μην βγω τρελός αλλά για της ψυχούλες που είμαι υπεύθυνος . για το θέμα της διατροφής έχω πάρει της τετρα για δισκους, κατι άλλο έχετε να προτείνετε?ευχαριστω και παλι

Link to comment
Share on other sites

Επειδη ιδη τα δισκακια εχουν προβλημα ανεβα 30-31 c και κατεβασε το ph.

Παρε αν θελεις Ζεολιτη γιατι τωρα θ ανεβει η αμμωνια.

πετρος :bigemo_harabe_net-64:

γεια σου πετρο γιατι εχουν προβλημα τα δισκακια και τι κανει η ζεολιτη

Link to comment
Share on other sites

γεια σου πετρο γιατι εχουν προβλημα τα δισκακια και τι κανει η ζεολιτη

Αυτό που σίγουρα λέει ο ΠΕΤΡΟΣ είναι πως λόγω των λίγων λίτρων σου και της ανεπαρκής φίλτρανσης είναι σίγουρο πως τα δισκάκια θα έχουν πρόβλημα μς αυξημένη αμμωνία. Οι αλλαγές που κάνεις σίγουρα βοηθάν, απλά όμως στο να μην υποφέρουν πολύ. Η λέξη κλειδί εδώ φίλε μου είναι το : πολύ.

Ο Ζεολίτης με την μορφή διαφόρων προϊόντων βοηθά στην απορόφηση της αμμωνίας.

Κ

Link to comment
Share on other sites

Ο ζεολιτης ειναι το θαυμα του κοσμου αλλα λιγοι ξερουν την αξια του.

Για το ενυδρειο κανει τα εξης.

Κατεβαζει το ph sto 7 <τραβαει> την αμμωνια και τα φωσφορικα και μετα απο καιρο γινεται βιολογικο υλικο λογω οτι ειναι πορωδες υλικο.!

Τα ψαρια τρωνε?

Αν οχι γραψε να προτεινουμε αλλες λυσεις.

πετρος :bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

Οτι και να γινει σε ενυδρειο 70 λιτρων ειναι απλα ημιμετρα.Δεν εχω υπαρξει ποτε υπερμαχος υπερβολων,αλλα 70 λιτρα ειναι απλα απαγορευτικα.Κανενα υλικο δεν μπορει να αναβαθμισει τοσο το ενυδρειο,ωστε να εχει το κεφαλι του ησυχο.Αλλα πολυ τακτικα και αμεσα σε μεγαλυτερο,αν θελει να εχει δισκους.Και καλο θα ειναι να υπερβει τα 250 ο φιλος.Δεν ειναι πολυ δυσκολο ψαρι ο δισκος,προσοχη απλα σε βασικα πραγματα θελει. :)

Link to comment
Share on other sites

Ο ζεολιτης ειναι το θαυμα του κοσμου αλλα λιγοι ξερουν την αξια του.

Για το ενυδρειο κανει τα εξης.

Κατεβαζει το ph sto 7 <τραβαει> την αμμωνια και τα φωσφορικα και μετα απο καιρο γινεται βιολογικο υλικο λογω οτι ειναι πορωδες υλικο.!

Τα ψαρια τρωνε?

Αν οχι γραψε να προτεινουμε αλλες λυσεις.

πετρος :bigemo_harabe_net-64:

πολυ καλο υλικο ακουγεται θα το παρω ευχαριστω!. Ναι τα ψαρακια τρωνε, ολα, εχουν μαθει και τον θοριβο που βγαζει η ταιστρα και μολλισ την ακουσουν τρεχουν εκει!

Link to comment
Share on other sites

Οτι και να γινει σε ενυδρειο 70 λιτρων ειναι απλα ημιμετρα.Δεν εχω υπαρξει ποτε υπερμαχος υπερβολων,αλλα 70 λιτρα ειναι απλα απαγορευτικα.Κανενα υλικο δεν μπορει να αναβαθμισει τοσο το ενυδρειο,ωστε να εχει το κεφαλι του ησυχο.Αλλα πολυ τακτικα και αμεσα σε μεγαλυτερο,αν θελει να εχει δισκους.Και καλο θα ειναι να υπερβει τα 250 ο φιλος.Δεν ειναι πολυ δυσκολο ψαρι ο δισκος,προσοχη απλα σε βασικα πραγματα θελει. :)

μετα απο πολυ φαξιμο βρηκα ενα 600αρι με 12αρι τζαμι 300ευρο,και λεω να το παρω ετσι ωστε να βαλω τα 2 δευγαρια oscar που εχω εκει,και στο 400αρι που ειναι τα oscar να βαλω τουσ δισκουσ.μετα θα κολημπουν εκει πανω κατω!

Link to comment
Share on other sites

Έτσι όπως τα λες είναι Δημήτρη. Αν κατανοήσουμε τις απλές ανάγκες του Δίσκου, καλή διατροφή και ΠΕΝΤΑΚΑΘΑΡΟ νερό, τότε δεν θα έχουμε κανένα πρόβλημα.

Στην περίπτωση του φίλου μας, το μόνο που μπορεί να κάνει μιας και δεν προτείθεται να δώσει πίσω τους δίσκους ή να τους μεταφέρει κάπου προσωρινά είναι να κάνει καθημερινά μεγάλες αλλαγές (30-40 λίτρα) καιαν ενισχύσει την βιολογία του με υλικά όπως ο ζεόλιθος ή με εξειδικευμένα τεχνικά υλικά βιολογικής φίλτρανσης όπως πχ Eheim Substrat, Substra pro, Seachem Matrix κλπ

Α, και να προσεύχεται να του πάνε όλα καλά για να μην :headonwall: .

Κ

Link to comment
Share on other sites

αυτο που λες για 400lt ειναι οτι πρεπει!!!και δεν χριαζετε συζητηση..........

ενταξει δεν εισαι και πρωταρης,μεχρι λιμνη εχεις +7-8 ενυδρεια....

οποτε..........καλη επιτιχια στο νεο στισιμο και κανε καμια ενημερωση.

απο τροφες θα σου πρωτεινα τροπικαλ!!

Έγινε επεξεργασία - μηνας
Link to comment
Share on other sites

ΠΡΟΣΟΧΗ.

Ο ζεολιθος θελει καλο ξεπλυμα με χλιαρο νερο και μετα μεσα στο ενυδρειο η στο φιλτρο.

πετρος :bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

αυτο που λες για 400lt ειναι οτι πρεπει!!!και δεν χριαζετε συζητηση..........

ενταξει δεν εισαι και πρωταρης,μεχρι λιμνη εχεις +7-8 ενυδρεια....

οποτε..........καλη επιτιχια στο νεο στισιμο και κανε καμια ενημερωση.

απο τροφες θα σου πρωτεινα τροπικαλ!!

Εγω απο τροφες θα σου προτεινω ποικιλια

Link to comment
Share on other sites

Επειδη η λεξη ΠΟΙΚΙΛΙΑ για εναν αρχαριο δεν λεει και πολλα ,ο φιλος ΣΡΑΤΟΣ θελει να πει ,οτι ο Δισκος επειδη ειναι παμφαγος θελει εκτος τις τροφες που σου εγραψαν σπιρουλινα και σπανακι για αρχη .

Κανει καλο στα εντερα του δηλαδη τα καθαριζει.

Ποιο μετα θα μαθεις το μπροκολο και τον αρακα(αρακα ενα γευμα καθε 15 μερες).

πετρος :bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...