Jump to content

ΛΕΤΕ ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ?


Recommended Posts

Χαιρετω την ομαδα του Aquqzone

Δεν χερω αν η ερωτηση μου πρεπει να γινει στη συγκεκριμενη κατηγορια του forum αλλα αν γνωριζει καπιοος ας απαντηση.

Επεσε στα χερια μου ενα μικρο ενυδρειο 50lt το οποιο τσεκαρα και και ειχα μια ανεπεσθυτη απωλεια νερου απο τη μια γωνια του. Για τον φοβο εβγαλα τη σιλικονη απο τη συγκεκριμενη γωνια και εβαλα νε ασιλικονη για να ιμαι σιγουρος. Το θεμα ειναι οτι η σιλικονη αναφερεται σαν αντιμουχλικη πραγμα που στην πορεια διαβασα οτι ειναι τοξικη. Αληθευει ? Θα εχω προβλημα ?

Αναφερω ξανα οτι μονο στην μια γωνια εχει τοποθετηθει.

Το εχω στησει και περιμενω να στρωθει δεν μου αρεσουν οι απωλεις στα ψαρακια που θα βαλω.

Αναμένω <_<

spdm

Link to comment
Share on other sites

Η σιλικόνη που έβαλες δεν κάνει.

Μπορείς δύο πράγματα να κάνεις τώρα:

1. Αδειάζεις το ενυδρείο και ξηλώνεις τα σημεία που την έβαλες, καθαρίζοντάς την πολύ καλά ώστε να φύγει ΤΕΛΕΙΩΣ. Ξανακολλάς με κατάλληλη, αφήνεις να στεγνώσει καλά και αφού τεστάρεις στεγανότητα, ξαναξεκινάς στρώσιμο από την αρχή, παρακαλώντας να την καθάρισες καλά...

2. Βάζεις ένα μεγάλο στρώμα κατάλληλης σιλικόνης από πάνω, με τέτοιο τρόπο ώστε να καλύψει ΑΠΟΛΥΤΑ και ΠΑΝΤΟΥ την αντιμουχλική, ώστε να μην υπάρξει περίπτωση να έρθει σε επαφή με το νερό ΠΟΤΕ. (κατά τη γνώμη μου, δύσκολο...)

Υπάρχει και τρίτη λύση, αλλά μάλλον δεν σου κάνει. Αυτή είναι να χρησιμοποιηθεί αυτό το ενυδρείο ΜΟΝΟ για φυτά (πχ. κλαδέματα ή καλλιέργειες κλπ) αλλά θα πρέπει να μην ξεχαστείς κάποτε και βάλεις ψάρια, έτσι? <_<

Έγινε επεξεργασία - filoxenos
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη το ξενχαω για τοποθετηση ψαριων .

Δεν θα φυγει η τοξικοτητα ?

Μου αρεσει οποως εχει γινει και δε θελω να το χαλασω καταλαβαινει αλλα αν ειναι ετσι οκ! Τα λαθει πληρωνονται.

Ευαριστώ (filoxene) <_<

Spdm

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...