Jump to content

Ανεβασμενα Νιτρικα. Βοηθεια;


Recommended Posts

Υποψιασμενος απο τον θανατο ενος πλεκο και 2 γκαπι (μετα απο σκουπα βυθου και αλλαγη 1/2 νερου) πηρα επιτελους στα χερια μου καποια τεστ για βασικες μετρησεις. Ph ok, Αμμωνια οκ. μετραω Νιτρικα-νιτρωδη και βλεπω ενδειξη 10. Νομιζω οτι η ενδειξη ειναι πολυ μεγαλη, μπορει καποιος να μου πει ποια ειναι η φυσιολογικη τιμη και αν χρειαζεται να μειωσω αυτη την τιμη τι πρεπει να κανω;

Έγινε επεξεργασία - klaz
Link to comment
Share on other sites

οχι.το 10 για τα νιτρικα ειναι απολυτως φυσιολογικο.δεν φταιει αυτο για τους θανατους.νιτρωδη ποσο ειχες?και με τι τεστ τα μετρησες?

Έγινε επεξεργασία - klaz
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω φιλε μου για το ενδιαφερον.

Το τεστ ειναι της ολλανδικης Salifert. Δεν ξερω κατα ποσο ειναι αξιοπιστη (γιατι απλα δεν γνωριζω , οχι οτι ακουσα κατι για την συγκεκριμενη μαρκα)

Το τεστ ειναι για Νο3 αρα για νιτρικα. Δεν γνωριζα τις φυσιολογικες τιμες. Νιτρωδη .....χμμμμμ δεν εκανα τεστ. πηρα μονο τα πολυ βασικα. πρεπει να παρω ε;

Κακο με αυτην την μαρκα ειναι οτι στις οδηγιες (μονο αγγλικα) χωριζει το ιδιο τεστ σε 2 κατηγοριες: Low range 0,2-10 mg/L (ppm) και Medium range 2-100 mg/L (ppm)

οπως ακριβως γραφει και με μπερδεψε.

Ευτυχως παντως οπως μου ειπες δεν ειναι ανεβασμενα οπως νομιζα τα νιτρικα, σ ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

για να μην δημιουργηθουν λαθη,στην επικεφαλιδα αλλα και στο ποστ αναφερεις εκτος απο τΑ νιτρικα και τα νιτρωδη που δεν ειναι το ιδιο πραγμα.γιαυτο και η ερωτηση μου παραπανω.προφανως μπερδευτηκες και νομισες ισως πως ειναι το ιδιο.αν παντως μετρησεις νιτρωδη και δεις κατι αλλο εκτος απο 0,τοτε ειναι κατι σοβαρο για τα ψαρια σου οπως αν θα μετρουσες οτι εχεις αμμωνια...

τα σαλιφερτ,μια χαρα τεστ ειναι.

Link to comment
Share on other sites

Ναι χιλια συγνωμη για το λαθος στον τιτλο.

Θα κοιταξω να παρω και τεστ για νιτρωδη.

Ευχαριστω και παλι

Link to comment
Share on other sites

οκ.αφαιρεσα τα νιτρωδη απο τον τιτλο για να μην μπερδευουμε τον κοσμο.

Link to comment
Share on other sites

Ειναι στρωμενο το φιλτρο σου;

Link to comment
Share on other sites

νο2=νιτρωδη οι μετρησεις σου πρεπει να ειναι μηδεν.αν σου βγαλουν αλλο αποτελεσμα εχεις προβλημα.

no3=νιτρικα αν οι μετρησεις σου ειναι 10 εισαι οκ.

Link to comment
Share on other sites

Stav: το φιλτρο μου ειναι στρωμενο

JIMHS: Για νιτρωδη θα παρω μετρηση σημερα. Για νιτρικα νομιζω οτι ειναι 10 αλλα εχω τις επιφυλαξεις μου γιατι το τεστ της Salifert δεν ειναι πολυ κατατοπιστικο στον τροπο μετρησης και χρησης. Σ αυτο ισως θα μπορουσε να βοηθησει καποιος που εχει χρησιμοποιησει το ιδιο και ξερει καλα ωστε να μας πει.

Link to comment
Share on other sites

Βασικα εκτος του τεστ ΝΟ2 ειναι πολυ σημαντικο και το τεστ για Αμμωνια, δηλαδη ΝΗ3/ΝΗ4! Καλο θα ηταν να ειχες κανει γενικες μετρησεις πριν την αλλαγη νερου και σκουπα, για να μπορουσες ισως να εντοπισεις το προβλημα αλλα οπως και να εχει καλο ειναι να κανεις μετρησεις αυτη την περιοδο για να δεις μηπως εχεις τιποτα περιεργα αποτελεσματα. Επισης καλο θα ηταν να εβαζες λιγο Εκτοζον προλυπτικα.

Link to comment
Share on other sites

Τελικα εκανα και το τεστ για τα νιτρωδη. Οποτε ph ok αμμωνια οκ νιτρωδη οκ για τα νιτρικα πρεπει να το ψαξω λιγο οσον αφορα τα αποτελεσματα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν πρεπει ν αλαζεις τακτικα νερο,αν καταλαβα απο τον πλεκο.

Καθε ποτε αλλαζεις νερο και ποσο?

Οταν λες μετρησεις οκ, πες μας νουμερα.

πετρος :bigemo_harabe_net-64:

ΥΓ.

Το εκτοζον δεν κανει κακο.

Link to comment
Share on other sites

Πετρο το Ph ειναι 7.5, αμμωνια 0 και νιτρωδη <0,3

Τωρα το θεμα του νερου.....επειδη ειμαι και τυφλος ακομη οσον αφορα καποια πραγματα....τι σχεση εχουν οι αλλαγες του νερου με τον πλεκο συγκεκριμενα. Αν σου ειναι ευκολο να εξηγησεις.....θα μου εκανες μεγαλο καλο.

Η αληθεια ειναι οτι δεν αλλαζω πολυ συχνα.Πιο συχνα συμπληρωνω. Σχεδον 7 λιτρα την εβδομαδα.

Ποια ειναι η σωστη διαδικασια οσον αφορα τις αλλαγες νερου;

Link to comment
Share on other sites

Ο ΠΛΕΚΟ ειναι σκληρο ψαρι αλλα εχει ενα ελαττωμα,θελει νερο καθαρο και οξυγονο.

Αυτα ΔΕΝ τα εχεις γι αυτο και τον εχασες καθως και τα καμπυ.

Οβυθος σου συνεχεια <φορτωνεται>με ακαθαρισιες και βεβαια ΔΕΝ θα μεινει ψαρι.

ΛΥΣΗ

Καθαρισμα με σκουπα βυθου καθε βδομαδα το 15% του νερου.

Το ενυδρειο δεν εχει καπακι?

πετρος :bigemo_harabe_net-145:

Link to comment
Share on other sites

Εχει καπακι το οποιο το εχω αρκετα ανοιχτο σε μονιμη βαση.

Ευχαριστω για τις συμβουλες Πετρο, να εισαι καλα κ να βοηθας κι εμας τους στραβους.

Απορια Πετρο....επειδη το ενυδρειο το εχω 6 μηνες με ψαρακια...περι τα 17 τα οποια μπηκαν ολα την ιδια ημερα (+2 μικρα γκαπι τα οποια γεννηθηκαν στο ενυδρειο πριν ενα μηνα τα βρηκα μεσα στο φιλτρο...τα μαζεψα και μεγαλωνουν απο την γεννα τους μεχρι και σημερα κανονικα) απο τα 19 λοιπον τη σουμα πως και εχασα μονο 3. Προφανως εμπιστευομαι την γνωμη καποιου που γνωριζει πιο πολλα απο εμενα απλα το εχω μεγαλη απορια

Link to comment
Share on other sites

Παροτι δεν ειμαι στην ΚΟΖΑΝΗ καταλαβα οτι δεν αλλαζεις νερο και εχεις ανοικτο καπακι.

Πιστευω να φτιαξεις και τα δυο.

Οτι εχασες 3 ψαρακια δεν σ εβαλαν σε σκεψεις?

πετρος :bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...